Autor Wątek: lipko + wkład w peepie  (Przeczytany 7538 razy)

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
lipko + wkład w peepie
« dnia: Kwiecień 06, 2011, 12:52:46 pm »
Witam!
Czy moglibyscie napisać jakie rozwiązanie według Was jest najlepsze. Planuję jak najtańszym kosztem (niestety) skompletować sprzęt do strzelania 3D i FITY. Mam tylko jeden łuk. Obecnie w lipku jest szkło 0,5. Mogę zamówić inne , na podmiankę, u optyka za 55zł. Nie wiem jednak jakie powiększenie wybrać do peepa. Są różne srednice i różne powiększenia. Nie chcę wydać pieniędzy na slepo. Lipko mam te najtańsze Cartelowskie 30mm srednicy. Do strzelania 3D po prostu wykręciłbym szkło z peepa i już. Wiem, że wsród nas jest wielu tarczowców, ale nie znalazłem podobnego zagadnienia na farum.

pozdrawiam,
Wojtek
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

PK

  • Gość
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2011, 01:02:30 pm »
W poniższej tabeli zaprezentowano przypadek widoczności tarczy FITA w zalezności od zastosowanego powiekszenia szkła, z odległości 70m, dla dł. naciągu 28" i odległości lipka od przeziernika = 6"



a tu wykres ułatwiajacy dobór powiększenia szkła i ilości dioptrii:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2011, 01:13:51 pm wysłana przez PK »

Hungry

  • Gość
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2011, 01:10:43 pm »
ja do tarczówki i 3D używam lipko 0,75
+ peepa o średniej sile i dużej średnicy = 1/8"

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2011, 01:13:41 pm »
dzięki ! te obrazki swietnie wszystko pokazują :-)
A czy srednica lipka 30mm nie będzie zbyt mała z powiększeniem np. 1 dioptrii?
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2011, 01:26:00 pm »
To wszystko aż tak proste nie jest.
Jeżeli masz dobry wzrok szkło w peepie tylko zmniejsza ilość światła docierająca do oka, a zbyt duża wartość soczewki tez przeszkadza.
Należy wiec dobrać tak wartość szkła do lipka aby widzieć dobrze i nie stosować szkła w peepie ( dotyczy ludzi bez wady wzroku )
Tak samo działa to w 3d z tym ze im więcej światła na siatkówce oka tym lepiej widać do czego się strzela.
W raz ze wzrostem powiększenie obraz bardziej tańczy :) co tez nie jest bez znaczenia szczególnie na początku drogi łuczniczej.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2011, 01:30:00 pm wysłana przez Adam Cymkiewicz »

Hungry

  • Gość
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2011, 01:30:51 pm »
A czy srednica lipka 30mm nie będzie zbyt mała z powiększeniem np. 1 dioptrii?

przy lipku z paramatrem 1 będziesz musiał dłuuuuuugo szukać figury na 3D, a i może się zdażyć pomylenie maty na tarczówce czyli 0 pkt :)

odradzam  :o

PK

  • Gość
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2011, 01:38:42 pm »
Ja strzelam tarczówkę lipkiem 29mm i szkłami 0.75
Ostatnio strzelając na dystans 50m "terapeutycznie" usunąłem szkła z systemu celowniczego...i muszę przyznać, że póki co - bardziej mi to odpowiada. Mam większe poczucie stabilności...i zdolność dłuższego wytrzymania w celu, a co za tym idzie, nieco lepsze skupienia. 

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2011, 10:57:38 pm »
czyli z tego co czytam macie różne opinie. Jedni z Was strzelają z małym lipkiem a inni odradzają, hhmm. Wypowiedź Pana Adama C. również nie rozjasniła mi sytuacji, ehh  :-) czy to oznacza, że najlepiej dobrać szkło w peepie w sklepie? ale jak , trzeba by montować peepa na miejscu....
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

PK

  • Gość
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 06, 2011, 11:52:23 pm »
Celownik, lipko, szkła, spust, uchwyt....to sprawy bardzo indywidualne. Jednemu pasuje to, innemu tamto. Większość wybiera w wyniku eksperymentu, lub przyzwyczaja się po czasie - do wyboru, który nie był całkowicie świadomy.
Ja przez długi czas strzelałem z czarną kropką naklejoną na szkło w celowniku tarczowym,... obecnie przeszedłem na pin światłowodowy...i dziwię się czemu tak późno  :).

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2011, 11:57:52 pm »
Ja na początku miałem czerwona kropkę całkiem sporych rozmiarów :) to pewnych spraw należy dojrzeć i nie zawsze da się skorzystać z doświadczenia innych. Czasem po prostu nie rozumie się rad. To jak z filozofią wschodnich sztuk walki niby mistrz do ciebie mówi "tylko o co chodzi"

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2011, 12:33:27 am »
Ja na początku miałem czerwona kropkę całkiem sporych rozmiarów :) to pewnych spraw należy dojrzeć i nie zawsze da się skorzystać z doświadczenia innych. Czasem po prostu nie rozumie się rad. To jak z filozofią wschodnich sztuk walki niby mistrz do ciebie mówi "tylko o co chodzi"
no właśnie, polecam obejrzeć Kunfu Panda, może to Ci rozjaśni ;)

Bertson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2012, 11:45:20 pm »
Podłącze się do tematu... Z tego co słyszałem średnica peep'a powinna być tak dobrana żeby podczas celowania krawędź otworu pokrywała się z zewnętrzną krawędzią lipka. To prawda? Jak to u was wygląda, jaki macie rozmiar peep'a i średnice lipka????
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2012, 11:47:53 pm wysłana przez Bertson »

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 03, 2012, 12:53:17 am »
Z tego co słyszałem średnica peep'a powinna być tak dobrana żeby podczas celowania krawędź otworu pokrywała się z zewnętrzną krawędzią lipka.

Jeżeli pokryjesz otwór peep'a i okrąg celownika (pierścień, koło, owal) to uzyskasz stały układ "Oparcia" elementów celowniczych na swoim łuku.
= to wytworzy "Klucz/wzór" który masz naśladować.
= naśladowany "Sposób/technika" własna, będzie gwarantować stałość układu z którego będziesz strzelać.
= stałość układu/łuku/zgrania elementów/techniki to podstawy do skutecznego strzelania strzały za strzałą... :-) = powtarzalność.

Możesz zgrywać pierścień dowolnie jeżeli to zagwarantuje maximum efektu, lub opracować sposób "Centryczny" - stały środek w pasującym obwodzie, który będziesz precyzyjnie kalibrował :-)

proporcja wielkości Peep'a i Lipka zależy również odległości między nimi (wysunięcie celownika).

Pozdrawiam,
aszop
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

Bertson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 03, 2012, 10:30:29 pm »
Dziękuję za wykład  ;), ale teorię już znam. Chodziło mi raczej o to jaki otwór peep'a będzie pasował do lipka o średnicy np. 30mm?? Wiadomo, że najlepiej dobierać metodą prób i błędów, lecz we Wrocławiu nie ma, a przynajmniej nie słyszałem o żadnym, sklepu łuczniczego i wszystko muszę zamawiać z internetu... Nie uśmiecha mi się kupować zestawu wkładów, a z drugiej strony kupowanie na chybił trafił też może okazać się hmmm... kosztowne. Stąd moje pytanie - jakie są wasze konfiguracje peep - lipko? Jaki wkład proponowalibyście dla lipka 30mm i 28" naciągu??
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 10:38:47 pm wysłana przez Bertson »

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 03, 2012, 10:58:53 pm »
Kup wkład o najmniejszej średnicy. Będzie za mało jakoś zwiększysz średnicę.
W jednym wkładzie tak zrobiłem i jest OK
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP