Autor Wątek: test przestrzelinowy  (Przeczytany 28547 razy)

N

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 01, 2010, 04:46:28 pm »
Parametrami można w pewnym zakresie "sterować' poprzez skracanie promienia, zmianę wagi grotów a nawet długość,powierzchnię i kąt zaklinowania samych lotek...

Jeśli uważasz drogi jopsa, że spinowanie promieni to ściema, to podam Ci przykład-co prawda niebloczkowy...ale jednak

Miałem do niedawna łuk TD(do niedawna,bo jedno z ramion złamało się z hukiem na chwilę przed zwolnieniem cięciwy) o sile naciągu 60 #.
Łuk dużo wolniejszy od bloczkowego...jednak przy 29" długości naciągu tolerował wyłącznie promienie o parametrze 340; 400 były już za miękkie...nawet z b.lekkim grotem...

A ja, jako bydlę [...]zarozumiałe i uparte...

O tak, tu po prostu nie sposób się z Tobą nie zgodzić  ;D

pozdr

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 05:48:42 pm wysłana przez N »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 01, 2010, 05:20:49 pm »
Forlorn - poprawiło się coś po zmianie timingów podstawki? Spin 340 będzie dla ciebie za twardy z całą pewnością. Na 28" 400 musi latać dobrze przy 50-60#. Używałeś tych samych lotek w obydwu rodzajach strzał? Może np. nowe są większe i o coś zawadzają?
dopiero dZisaj będę to sprawdzał, poprostu nie zawsze mam czas:/ napisze pozniej co  i jak
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

kissielec

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 01, 2010, 06:42:59 pm »
Ja do swoich łuków używam strzał krótszych o 1" niż dł. naciągu i grotów 100.

1. W pierwszym łuku - myśliwskim - dla siły 62# uzyskuję czyściutką dziurkę przy spinie promienia 400, a przy sile 68# właściwy spin to 340. Mniej więcej odpowiada to tabelom producenta.

2. W drugim łuku - tarczowym - dla siły 54# strzelam z promieni 430 - i tu już strzała okazuje się za miękka, ale nie zdecydowałem się na obniżenie siły łuku, bo nie lubię za słabych naciągów. Strzała się trochę denerwuje, ale zwykle strzelam nią na 70m, więc ma czas się namyśleć w czasie lotu... ;).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 09:03:38 pm wysłana przez kissielec »

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 01, 2010, 08:59:14 pm »

No to jak jest z tymi spinami - ściema producentów by sprzedawać droższe strzały, albo różnice są tak małe, że niezauważalne dla początkującego - a może miałem farta, że przypadkiem te strzały jakimś cudem podpasowały do tego łuku?

Strzały generalnie nie są drozsze dlatego że maja inny spin.
Natomiast co do tego że wylatuja poprawnie- moze tak byc, bo masz teoretycznie wolny łuk wiec strzały nie muszą być tak twarde. Dlatego własnie robi sie strzelanie przez papier żeby zdiagnozowac czy jest ok.
Żeby zobrazować jak czasami subtelne sa to różnice przykład z życia- strzały z piórami układają sie zupełnie inaczej niż z plastikowymi lotkami bo te ostatnie utwardzaja strzałę.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

shiffo

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 01, 2010, 09:35:31 pm »
Ja mam już mętlik w głowie.
Strzelam od niedawna.
Jeżeli z 10m do tarczy 60cm mam same x (co oczywiscie nie jest żadnym wyczynem) z 30m w najgorszym przypadku mam 6-5pkt a z 50m to tyle ze w tarcze zawsze trafie (ha ha).
To czy mam coś kręcić przy podstawce, siodełku, celowniku czy raczej mam trenować?, to jest poważne pytanie, bo mnie się wydaję, że poprzez kręcenie tylko sobie wszysko rozreguluje.

Pytam poważnie, bo może ta precyjza regulacji sprawi, że będe miał lepsze wyniki?
PSE NOVA Vector 5, 50lbs,  TOXONICS STOCK DOG PLUS, Easton Powerflight 500

@(o.o)@

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 01, 2010, 09:38:11 pm »
Panie Piotrze, Pan się na tym zna - mądrzy łucznicy radzili mi, bym do bloczka 61# dobrał strzały karbonowe o spinie 340-400. A ja, jako bydlę w wertykalnych compoundach nieuczone - lecz zarozumiałe i uparte, najpierw postanowiłem sprawdzić na teoretycznie zbyt giętkich strzałach o spinie 500. Bo tanie. I do tego te moje strzały są długie - 32". I do tego grot - 100 grain.
Masz szansę w tym roku wygrać konkurs na nagrodę Darwina. No i być może wkrótce z przyczyn natury technicznej przestaniesz pisać na tym forum.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 01, 2010, 09:39:11 pm »
no to po dzisiejszym teście przestrzelina  nie dośc że się nie poprawiła to na dodatek rozrywała na tzw ukos zdjęc nie będę wklejał bo aż wstyd ale naprawde zrobiłem wszystko(??!!) co mi radzono i nic. Jedno wyjście spin 340 bo prawda jest taka że nie znam do końca siły naciągu a dynamometra nie mam a dane na naklejce są zamazane i nieczytelne. jestem pewien że nie jest to 70#. dzisiaj zrobiłem ze szwagrem małe zawody wiatrówka z celownikiem kontra łuk bloczkowy na 20 m, miał gorszy wynik mimo "optyka" ja tylko piny ale skupienie było nie złe a łuk niby po testach rozregulowany, no muszę znaleźc przyzcynę. Sprawa z przestrzeliną co najmniej dziwna. pisze na szybko przepraszam za błędy
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

@(o.o)@

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 01, 2010, 09:45:52 pm »
no to po dzisiejszym teście przestrzelina  nie dośc że się nie poprawiła to na dodatek rozrywała na tzw ukos zdjęc nie będę wklejał bo aż wstyd ale naprawde zrobiłem wszystko(??!!) co mi radzono i nic.
Spróbuj może strzelić z nieopierzonej strzały - przynajmniej uda się potwierdzić lub wykluczyć problem z zawadzającymi lotkami o podstawkę czy łuk.

A właśnie, a jak było na początku strzelania? Przestrzelina była poprawna? Z czasem waga by spadała wraz z wydłużaniem się kabli i zmęczeniem ramion. Nie na odwrót.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 09:49:07 pm wysłana przez @(o.o)@ »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 01, 2010, 09:49:33 pm »
lotki 2,3 cala podstawka czysta
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

@(o.o)@

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 01, 2010, 10:10:49 pm »
lotki 2,3 cala podstawka czysta
Nie odpada za wcześnie? Wydłuż czas opadania podstawki i strzel z gołego promienia. Cudów w technice nie ma - gdzieś musi być coś nie tak.

kissielec

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 01, 2010, 10:32:15 pm »
Zacznij od zakupu lub pożyczenia dynamometra,...i dobierz spin promienia strzały adekwatnie do ustawionej i zmierzonej siły, wg tabel lub shaftselector'a producenta strzały. Następnie przeprowadź skrupulatnie, punkt po punkcie wszystkie ustawienia wstępne łuku (Easton Tuning Guide lub Wiki-achery), zastosuj niskoprofilowe lotki - i zrób test na czystość wyjścia strzały. Koniecznie sprawdź czy strzała nie siedzi na cięciwie zbyt ciasno,...następnie strzelaj do papieru z odl. 3m i przeprowadzaj regulacje siłą łuku i umiejscowieniem siodełka na cięciwie, tak by uzyskać czystą przestrzelinę. Co i jak regulować - znajdziesz w w/w poradnikach. Jeśli przestrzelina pomimo regulacji jest daleka od ideału...gdzieś popełniasz błąd w ustawieniach wstępnych lub sprawdzeniach. Musisz to skrupulatnie i cierpliwie powtarzać do skutku. Na pewno się uda  :).
Jeśli jednak zbagatelizujesz jakieś ustawienie lub sprawdzenie opisane w poradnikach, test może nie udać się nigdy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 10:36:05 pm wysłana przez kissielec »

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 02, 2010, 07:28:05 am »
Masz szansę w tym roku wygrać konkurs na nagrodę Darwina. No i być może wkrótce z przyczyn natury technicznej przestaniesz pisać na tym forum.

Próżnoś repliki się spodziewał...



A pozostałym Szanownym Panom, którzy udzielili mi fachowych rad i odpowiedzi - bardzo serdecznie dziękuję.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 08:03:35 am wysłana przez jopsa »

lucznikruda

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 02, 2010, 07:50:49 am »
Ja mam już mętlik w głowie.
Strzelam od niedawna.
Jeżeli z 10m do tarczy 60cm mam same x (co oczywiscie nie jest żadnym wyczynem) z 30m w najgorszym przypadku mam 6-5pkt a z 50m to tyle ze w tarcze zawsze trafie (ha ha).
To czy mam coś kręcić przy podstawce, siodełku, celowniku czy raczej mam trenować?, to jest poważne pytanie, bo mnie się wydaję, że poprzez kręcenie tylko sobie wszysko rozreguluje.

Pytam poważnie, bo może ta precyjza regulacji sprawi, że będe miał lepsze wyniki?

Po twojej wypowiedzi widać, że daleka droga przed tobą. Ustawienie sprzętu jest bardzo ważne ale napewno nie sprawi, że będziesz strzelał lepiej i celniej. Niestety jest to sport który wymaga odpowiedniej pracy i cierpliwości więc odpowiedzią na Twoje pytanie jest trening, trening i jeszcze raz trening.
Pozdrawiam

@(o.o)@

  • Gość
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 02, 2010, 09:41:20 am »
Shiffo, po prostu strzel przez papier - kilka razy - i od razu będziesz miał informację, czy masz rozregulowany łuk. Jeżeli chcesz coś poprawiać przy łuku, to tylko wtedy, gdy wiesz, że na pewno celowałeś w x, a strzała poleciała gdzieś indziej. Jak nie jesteś pewien tego "x" to ćwicz dalej....

Do naszego forumowego błazna - repliki się nie spodziewałem. Byłem pewien, że nie zrozumiesz o czym piszę i miałem rację.


jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: test przestrzelinowy
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 02, 2010, 09:53:19 am »
Czy jest na tym forum jakiś moderator?
Jeżeli tak - uprzejmie proszę o usuwanie tych wpisów, które są tylko i wyłącznie osobistymi atakami na osobę użytkownika, z obelgami włącznie. Nie mam zamiaru wdawać się w pyskówki z byle kim, a jedynie dyskutować na tematy związane z łucznictwem.