Autor Wątek: Wykrecanie łuku  (Przeczytany 8251 razy)

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Wykrecanie łuku
« dnia: Marzec 14, 2010, 12:58:36 pm »
W pewnej dyskusji pojawił się temat wysuniecia pinów na celowniku myśliwskim w lewo od osi strzały. Kilka osób napisało, że mają tak w łukach myśliwskich a nie wystepuje to w tych uzywanych do strzelania FITA. Wczoraj wracajac z zawodów zacząłem się sie nad tym zastanawiać i dzisiaj "organoleptycznie" to zbadałem. Wniosem mam jeden- łuki "mysliwskie" maja dużo silniejszy naciąg i my przeciwdziałajac temu naciągowi "wykręcamy" majdan.  Tzn, że majdan jest przekręcony od osi. Zjawisko w sensie pracy łuku tragiczne i teraz pytanie co zrobić żeby temu przeciwdziałać? Może jakas specjalna rączka??

 Żeby było jasne, w łuku fitowskim 10# lżejszym to zjawisko nie istnieje, no ale 3D to Martin a FITA to PSE z fajniejszą, węższą rączką:P

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Hungry

  • Gość
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2010, 01:42:18 pm »
ogólnie rzecz ujmując, takie wysunięcie pinu na celowniku poza oś strzału może mieć swoje źródło w:
1. złym ustawieniu łuku (podstawka i siodełko i ew. brace high),
2. złej technice:
   a. ustawienie dłoni na rączce,
   b. za długi nacią + mocne wciskanie cięciwy w twarz :)
3. złym parametrze strzał niedostosowanym do siły łuku.
4. wszystkim ww. na raz :)

co do przekręcania majdanu, złym uchwytem rączki łuku, to najlepiej przy pełnym naciągu spojrzeć do góry na bloczek i stwierdzić czy cięciwa wychodzi w płaszczyźnie bloczka (stan prawidłowy), czy jest źle i idzie w bok (zwykle w lewo).

btw siły naciągu, to im jest wyższa tym trudniej się strzela :)
współczuje wszystkim fanatykom naciągów powyżej 60 #

zgaszony

  • Gość
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2010, 04:43:30 pm »
Darku nie zgadzam się z Tobą ( co do siły naciągu ) uważam  że to sprawa bardzo indywidualna.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2010, 05:55:13 pm »
 cypher ja mam łuk ustawiony na ok 58# parametry typu BH ATA się zgadzają a jednak piny idą zdecydowanie od majdany:/ jedyna rzecz jaka się nie zgadza to o 0,5 cala za długi naciąg w stosunku do nominalnego:) ale zwróciliście uwagę na jeszcze jedną rzecz mianowicie wciskanie cięciwy w twarz -  na to muszę dodatkowo zwrócic uwagę. Dłoń na rączce leży lluźno więc jak mógł bym skręcac majdan? no ale teoria ciekawa warta przemyslenia i korekt:)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

kissielec

  • Gość
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2010, 06:50:18 pm »
to najlepiej przy pełnym naciągu spojrzeć do góry na bloczek i stwierdzić czy cięciwa wychodzi w płaszczyźnie bloczka (stan prawidłowy), czy jest źle i idzie w bok (zwykle w lewo).

To prawda - w dual-cam'ach, ... ale np. w single-cam'ach zawsze cięciwa odchodzi lekko w bok od płaszczyzny górnego kółka, bo na dole jest krzywka - i rowek krzywki nie jest w jednej płaszczyźnie z rowkiem kółka, co powoduje, że cięciwa biegnie skośnie w odniesieniu do pionu wyznaczonego przez majdan.

Wg mnie odsunięcie pinów celownika od płaszczyzny wyznaczonej przez cięciwę i strzałę (przy perfekcyjnie wyregulowanym łuku) to zdecydowanie efekt powodowany przez łucznika. Podejrzewam, że gdyby taki łuk wsadzić w maszynę do strzelania, to piny wróciłyby na cięciwę.


Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2010, 07:05:56 pm »
Dłoń na rączce leży lluźno więc jak mógł bym skręcac majdan? no ale teoria ciekawa warta przemyslenia i korekt:)

Możesz, mi tak dzisiaj wyszło. Jeśli jesteś praworęczny to pchając majdan mocniej naciskasz na jego lewą krawędz.. Sprawdz  ;)

Marek

--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Hungry

  • Gość
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 14, 2010, 07:25:32 pm »
w temacie dłoni na łuku , mogę powiedzieć wam dodatkowo, że zależy to także od samej dłoni łucznika.
Tzn. jak ja i mój syn napinamy ten sam łuk i w ten sam sposób chwytamy rączkę, to wynik jest zawsze odmienny, u mnie cięciwa wychodzi z bloczka prawidłowo (prosto) a u Olka zawsze mocno w lewo. Musi on niestety modyfikować rączkę by uzyskać zadowalający rezultat  :o

zgaszony

  • Gość
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2010, 07:27:20 pm »
Ja kiedyś kupiłem sobie laserek do ustawiania łuku miedzy innymi przy jego pomocy można sprawdzić co dzieje się z łukiem podczas naciągania.
Przy pomocy takiego przyrządu łatwo skorygować wadę ręki łucznej.


forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2010, 07:56:19 pm »
Dłoń na rączce leży lluźno więc jak mógł bym skręcac majdan? no ale teoria ciekawa warta przemyslenia i korekt:)

Możesz, mi tak dzisiaj wyszło. Jeśli jesteś praworęczny to pchając majdan mocniej naciskasz na jego lewą krawędz.. Sprawdz  ;)

Marek


sprawdze na pewno może uda się "naprawic" ten błąd:)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 14, 2010, 08:45:48 pm »
najlepiej przy pełnym naciągu spojrzeć do góry na bloczek i stwierdzić czy cięciwa wychodzi w płaszczyźnie bloczka (stan prawidłowy), czy jest źle i idzie w bok (zwykle w lewo).

no i sprawdziłem faktycznie cięciwa idzie mocno w bok przy pełnym naciagu, martwi mnie tylko fakt iż żeby to skorygowac muszę dosyc mocno przekręcic dłonią majdan straszny dyskomfort:/ ciężko będzie się przyzwyczaic. Łucznictwo to sport dla ludzi cierpliwych;)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Hungry

  • Gość
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 14, 2010, 09:02:41 pm »

no i sprawdziłem faktycznie cięciwa idzie mocno w bok przy pełnym naciagu, martwi mnie tylko fakt iż żeby to skorygowac muszę dosyc mocno przekręcic dłonią majdan straszny dyskomfort:/ ciężko będzie się przyzwyczaic. Łucznictwo to sport dla ludzi cierpliwych;)
[/quote]

podejdź na najbliższych zawodach do mnie, to coś spróbujemy zaradzić ...

eM

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Towarzystwo Łucznicze 3D w Rudzie Śląskiej
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 20, 2010, 10:24:51 pm »
Mnie rowniez cieciwa mocno odbiega w bok przy pelnym naciagu, ale piny sa w osi strzaly  i nic zlego sie z tym nie dzieje, po prostu trzeba sie przyzwyczaic. A takie obkrecanie majdanu raczej pozytywnie nie wplynie na wyniki strzelania - probowalem to takze kiedys korygowac, ale zrezygnowalem ze wzgledu na dyskomfort strzelania, o czym juz bylo wyzej wspomniane...

Zauwazylem tez, ze duzy wplyw(oprocz single cam'a) na te "odchodzenie" cieciwy w lewa strone ma odciag kabli, ktory dodatkowo sciaga lewa strone gornego ramienia w prawa, co wzmacnia efekt "wykrzywienia", a jezeli zdejme odciag kabli i naciagne luk, wszystko jest wporzadku, tzn. cieciwa wychodzi praktyczne pod katem prostym z gornego kola...
HOYT Katera XL
TruBall Stinger, Cascade 10 Double
NAP Apache
Tru Glo Micro Bright DDP
Elite Hunter Stabilizer
Easton Bloodline


http://lts3d.private.pl/

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2010, 12:48:31 pm »
nic się nie da z tym zrobić.
taka jest wada zastosowania odciągu kabli, że górny bloczek jest odchylany od osi cięciwy.
u mnie jest to samo. w pełnym naciągu cięciwa odbiega o parę stopni od osi bloczka.
a przecież nie na tym rzecz polega żeby w pełnym naciągu uchwycić silnie  majdan i skręcać go w prawo(lub w lewo w lewych łukach) w celu naprostowania cięciwy na oś bloczka.
pozdro
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 21, 2010, 07:35:07 pm »
to skręcanie majdanu nie daje mi spokoju... doszedłem do wniosku że decydującym elementem jest sam bloczek więc może jego kształt bądź typ ma decydujące znaczenie?? ??? warto by było zbadac temat dokladniej i poprzec obserwacją innych łuczników i ich łuków :) w końcu  nie każdy majdan się "skręca" więc what the hell??
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

zgaszony

  • Gość
Odp: Wykrecanie łuku
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 21, 2010, 07:37:20 pm »
a myślałeś po prostu o ręce łucznej