Autor Wątek: Gniazdo  (Przeczytany 4181 razy)

chomik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
Gniazdo
« dnia: Styczeń 23, 2010, 11:16:32 am »
Chciałbym wykonać przesuwne siodełko, potrzebne do precyzyjnej regulacji łuku. Zmieniłem ramiona i zabawę w tuning muszę przeprowadzić ponownie. Na starych ramionach ustaliłem wysokość siodełka książkowo i udało mi się trafić.
Poprzednio, siodełko zrobiłem z nici do owijek nasączonym żelowym klejem do butów, spisywało się naprawdę dobrze, tylko że nie mogłem go przesuwać.
Początkowo wykonałem wstępnie siodełko za pomocą metalowych zacisków, aby ustalić właściwą wysokość w czasie strzelania, potem chciałem zaznaczyć miejsce osadzenia strzały, zdjąć zaciski i wykonać właściwe gniazdo z owijki.
Problem w tym że przez te zakichane zaciski cięciwa drży i brzęczy jak wściekła i mam problem z uzyskaniem jakiegoś przyzwoitego skupienia. Te zaciski to jakieś nieporozumienie !!!

Jak sobie radzicie w takich przypadkach ????


paskud

  • Gość
Odp: Gniazdo
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2010, 01:51:52 pm »
Co prawda to nie klasyk ale compound... i ktoś chyba zdemontował STS'a ;) ale zobaczcie co się dzieje, przy metalowych zamiennikach d-loopa:

http://www.youtube.com/watch?v=A7hxjTP-8zg

Dla porównania siodełko z samego sznurka:

http://www.youtube.com/watch?v=x6DHgel0OyA

Pozdrawiam,
Michał
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2010, 01:59:38 pm wysłana przez paskud »

lucznikruda

  • Gość
Odp: Gniazdo
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2010, 03:06:59 pm »
Jeżeli masz całkiem nowe ramiona, nie używane to na twoim miejscu nie szalałbym z ustawieniami. Poczekaj parę treningów, niech się trochę rozstrzelają(jakieś 500-1000 strzał). Potem sprawdź oś łuku i płaszczyznę czy są dobrze ustawione. Potem weź się za siodełko. Prawidłowo powinno wynosić około 4-6 milimetrów nad kątem prostym. Najlepszym sposobem na siodełko jest robienie węzłów z nici lub włókna ze starej cięciwy na koniec można dać kropelkę saundersa. Na koniec sprawdź sobie wysunięcie buttona czy się zmieniło i potem test, najlepiej na łysą strzałę z 18 m.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2010, 03:10:08 pm wysłana przez lucznikruda »

chomik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Gniazdo
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2010, 09:32:21 pm »
Ramiona są używane (Hoyt 990TX) ale wyglądają na bardzo zadbane. Gość, który mi je sprzedał twierdził, że dla niego są za twarde. Dla mnie dobre.
Co do regulacji samych ramion, osi, talii itd. to już mam za sobą. Ramiona kupiłem w połowie grudnia ubiegłego roku i tak po kolei staram się precyzyjnie i cierpliwie wszystko ustawiać i strzelać. W zasadzie nie mam problemu z niczym aż do teraz.

Myślę, że te pierwsze ustawienia mam dobre. Łuk się spisuje naprawdę dobrze, z siodełkiem z owijki na wstępnych ustawieniach strzela świetnie, tzn, fajnie gładko i względnie cicho, lepiej niż na moich starych ramionach WINEX, tylko że strzały układają się trochę za nisko, te bez lotek względem tych z lotkami.

Z tym siodełkiem to jest tak że potrzebuję zrobić siodełko, które będę mógł przesunąć w czasie tuningu. Np. ustalam wysokość siodełka, zabezpieczam przed przesunięciem i oddaję serię, jeśli widzę że muszę dokonać poprawki wysokości, ściągam zabezpieczenie, przesuwam i ponownie zabezpieczam aby w czasie serii nic się nie dział. Kiedy już uzyskam właściwe ustawienie to np. przyklejam na stałe i po temacie.

Michale, trafiłeś w sedno i właśnie tak się dzieje u mnie prze metalowych zaciskach jak na wskazanym filmie, tylko może nie aż tak drastycznie

lucznikruda

  • Gość
Odp: Gniazdo
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2010, 12:36:22 pm »
Jeżeli łyse strzały układają się pod opierzonymi tzn, że masz za wysoko siodełko, musisz je trochę obniżyć.
To z czego zrobisz te siodełko to już twoja indywidualna sprawa. Każdy ma swoje wypróbowane metody, jedne gorsze drugie lepsze. Najważniejsze żeby efekt końcowy był zadowalający.

chomik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Gniazdo
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2010, 06:43:34 pm »
I właśnie chciałbym poznać Wasze wypróbowane metody!

Hmm...., no chyba że to jakaś tajemnica zawodowa i o tym nie powinno się oficjalnie mówić ... ;)

Pozdrawiam
Krzysztof

konrad

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Gniazdo
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2010, 04:56:24 pm »
Moim zdaniem wystarczy plaster bez opatrunku, dostępny w każdej aptece, tylko musisz sobie dociąć szerokość. Ja tak robiłem całą swoją kariere, i zawsze ustawiałem łuk perfekcyjnie (tzn. tak jak było dla mnie najlepiej).
Cytuj
Wszystko co montujesz na cięciwie zwiększa jej ciężar(oraz moment bezwładności) a co za tym idzie również zmniejsza jej prędkość(spowalnia ramiona),co w dalszej kolejności powoduje mniejszą prędkość strzały, bardziej stromy tor jej lotu,etc.
Tak więc im mniej waży cięciwa tym lepiej...
Nigdy nie montowałem metalowych części na cięciwe do klasyka, ale przy wyżej wspomnianym opatrunku, nie odczułem zmian, wg. mnie ich wagę można pominąć :P. Bez wątpienia jest to dość ważna kwestia w łukach bloczkowych, gdzie jednak te części na cięciwie coś ważą.