Autor Wątek: Wyciągnieta cięciwa  (Przeczytany 12880 razy)

servantes

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Wyciągnieta cięciwa
« dnia: Styczeń 09, 2014, 02:41:27 pm »
Witam
Wiem że był już poruszany problem z wymianą cięnciwy, ale chyba jeszcze nie taki :)
Mam Bear charge 70, ustawiany na 63 funty. Mam zamiar zrobić i zmienić sznurki we własnym zakresie (sznurki mają już 3 lata). Odwiedziłem strone Beara w celu sprawdzenia ustawień łuku. Na tej stronie pisze że dł. cięciwy wynosi 87 cali skręt 3/4" czyli 1,3 skrętu na cal ( jeżeli dobrze rozumiem :), natomiast dł. kabla 32 1/8".
Po zmierzeniu mojej cięciwy na łuku okazało się że ma 90 cali :o.
Teraz pytanko: Czy to możliwe żeby aż tak rozciągneła się cięciwa?
Z poprzednich tematów wiem że należy ściągnąć cięciewe z łulu zmiezyć długość i zrobić taką samą. Czy wtym przypadku kierowć się cięciwą z mojego łuku? (czyli zrobić cięciwe dł.90 cali), czy kierować się danymi z Beara i zrobić cięciwe na dł. 87 cali?
Proszę o pomoc i góry dziekuje.

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2014, 03:28:49 pm »
87 3/4" to długość cięciwy (chodzi o te 3/4") czyli 87.75" a nie o skręt. Analogicznie w przypadku kabla.
Zamówić oczywiście musisz wg tej specyfikacji a nie pomiaru. I dobra rada jeżeli nie robiłeś nigdy cięciwy do łuku bloczkowego to lepiej u kogoś zamów.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2014, 03:30:10 pm »
Ja bym robił z danych z katalogu. Z czego chcesz zrobić cięciwę i czy masz maszynkę do cięciw ze stretcherem?

skręt 3/4" czyli 1,3 skrętu na cal ( jeżeli dobrze rozumiem :)


Cięciwa ma mieć w stanie gotowym i skręconym 87 i 3/4 cala. Mierzy się ją na kołkach 1/4 cala pod obciążeniem 100 lbs. Mierzymy od zewnętrznych powierzchni kołków. Co do skrętów to często stosuje się 0.75 skrętu na cal, ale trzeba uwzględnić naddatek materiału na skręcenie, czyli cięciwa przed skręceniem musi być odpowiednio dłuższa. Nie jest to takie proste jak się wydaje. Do tego cięciwa zrobiona beż obciążenia będzie niestabilna i peep będzie wariował.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2014, 04:15:30 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


servantes

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2014, 01:14:00 pm »
Dzięki za cenne informacje. Cięciwe chcę zrobić z df 8125. Maszynki jeszcze nie mam jest w trakcie produkcji domowej. Jezeli chodzi o wykonanie cięciwy we własnym zakresie to uważam że, jeżeli masz jakieś zdolności manualne i chcesz mieć coś dobrze zrobione to zrób to sam. Nie uważam że to prosta sprawa ale, zakup nici wyjdzie mnie taniej niż kupno gotowego sznurka, a zjednej nici mogę zrobić kilka cięciw i przy okazji zdobyć doświadczenie.
Mam pytanie czym cię różni df 8125 od df 8190 która waszym zdaniem jest leprza?

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2014, 01:23:25 pm »
Ja wiem czy tak taniej :), Na sprzęt coś tam wydasz, materiału coś tam napsujesz, A jak np nam piotrek Robi zestaw za bodaj 160zł z NAJ materiałów jakie są, a wydając to raz na rok powiedzmy  to kurde :) ja wyszedłem z założenia, że nie ma sensu inwestować bo inwestycja w takiej jednorazowej zabawie dla siebie zwróci się za parę lat strzelania :).


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2014, 01:50:28 pm »
chyba, że ktos lubi majsterkowac ....
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2014, 02:53:24 pm »
Mam pytanie czym cię różni df 8125 od df 8190 która waszym zdaniem jest leprza?

8190 lepszy.. ale, wg. mnie minimalnie.
Praktycznie podobne, bardzo mocne materiały.
8190 ma takie jedno włókienko w składzie GORE, dostarczane przez firmę goretex. :D

..przy skrętce pojawia się w gotowym produkcie.. i daje ekstra poślizg na ślizgaczu.
Przez co cięciwa się nie zużywa w tym miejscu.

Z jednego i drugiego materiału po roku i tak powinno się wymienić cięciwę, jak ktoś sporo trenuje.
zapalony łucznik

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2014, 02:57:36 pm »
Warto jeszcze rozważyć BCY 452X, chociaż wiem że Piotr chyba nie jest jego zwolennikiem;-). Chociaż ja używam cięciw z tego materiału i nie narzekam.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


servantes

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2014, 03:13:45 pm »
Która z cieciw jest wytrzymalsza a która szybsza bcy 452x i 8190?

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2014, 03:23:15 pm »
Najszybszy 8190/8125.. najwytrzymalszy.. chyba tak. :)

Jeżeli, 452X ma w swoim rękawie tylko "no peep rotation".. to, dla mnie to mało.  :)

Chwalą sobie ten materiał na kable za stabilność.
..ale, dobrze wykonana cięciwa z czystej dyneemy też będzie stabilna i kable tak samo, oraz Y-oki.
Na początek może dobrze 452X, faktycznie.

..gdzieś, wyczytałem, że jest to na tyle twardy materiał, że słabo jakościowo ramiona, lub stare odmawiają współpracy.
Obiło mi się o uszy, że kiedyś Hoyt stosował czysty VECRTAN, na zestawy.. ale, cięciwy trzaskały. Materiał niby jest super nierozciągliwy ale, w pewnym stopniu kruchy i w miejscach narażonych na zginanie ponoć pękał. (doświadczalnie w kablu zrobionym z 452X zauważyłem, że w miejscu gdzie pracował najbardziej, w one camach jest takie zgięcie drastyczne w krzywkach, po zużyciu zestawu.. i odwinięciu owijki były włókienka popękane).

Zaznaczam, że po zużyciu zestawu.. czyli wszystko wytrzymało i sprawowało się nieźle.
Moja niechęć do tego materiału to czysto subiektywna opinia.

W mieszankach ma wsparcie w postaci włókien dyneema, popularny 452X będzie teraz wypierany przez nowość.
BCY o jeszcze mniejszej zawartości vectranu. w BCY 450 było 0.5/0.5 w 452X 1/3, i NOWOŚĆ BCY-X Bowstring 83% SK90 Dyneema - 17% Vectran - Patented Construction

Ogólnie, kto co lubi.. :)

Jak, ktoś ma zapał i czas to warto majsterkować, tylko zrobienie fajnego zestawu ręcznie jest czasochłonne i dzień spędzony na zestawie to normalka, jak się wie jak.. bo, jak zaczynasz.. to sknocisz tego materiału na początku i tydzień minie zanim się coś fajnego się ulepi.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2014, 03:35:48 pm wysłana przez Piotr Pietraszun »
zapalony łucznik

servantes

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2014, 09:24:49 pm »
Jaki mniej więcej, dajecie naddatek materiału przy cięciwie na skręcenie jej? np. przy skręcie 0,75 obrotu na ca,l dł. cięciwy 55 cali (2 cm.naddatek)- to oczywiście wzięte z powietrza jako przykład :)

lukilak1994

  • Gość
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2014, 09:40:59 pm »
Widze że zamierzasz się brać za coś o czym zielonego pojęcia nie masz. Do robienia cięciw do bloczka potrzeba deczko teori oraz tone praktyki.
Te deczko teori znajdziesz na at, na tym forum też troche było o cięciwach ale nie wystarczy.

Niemniej jednak życzę powodzenia.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2014, 10:12:27 pm wysłana przez Łukasz Przybylski »

Michał Czechulski "muzol1"

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 102
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2014, 08:56:42 am »
Jestem za!!! Popieram zapał i chęć kolegi.
Teorie sobie wyczytasz, a praktyka hmmm- jak nie zrobisz jednej i jeszcze jednej i jeszcze jednej to praktyki nie będzie. Ale poto się robi tą jedną.
Mathews Drenalin LD 60#
Viper Predator Microtune
Limbsaver fall away
Easton Lightspedd 3D 400"
Tru Ball Assassin,BT Tru Ball ultra4, Cartel hammer

Ełczanin

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2014, 10:06:35 am »
Można kupić instruktażowy DVD jak się to robi:

http://www.amazon.com/Apple-Dvd-Bowstring-Cable-Making/dp/B004XGADDG

http://www.merlinarchery.co.uk/bowstring-and-cable-making-dvd.html

W internecie też tego jest trochę np.:http://www.youtube.com/watch?v=0ql5zzDmclw
http://www.youtube.com/watch?v=A74NZ7mqMFQ  itd.

Nie sprawdzałem w praktyce i pewnie szybko nie sprawdzę!

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Wyciągnieta cięciwa
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2014, 11:48:03 am »
Jaki mniej więcej, dajecie naddatek materiału przy cięciwie na skręcenie jej? np. przy skręcie 0,75 obrotu na ca,l dł. cięciwy 55 cali (2 cm.naddatek)- to oczywiście wzięte z powietrza jako przykład :)

Na Archery Talk znajdziesz w zasadzie wszystkie informacje nt wyrobu cięciw.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)