Autor Wątek: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"  (Przeczytany 13775 razy)

@(o.o)@

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 04, 2010, 04:21:09 pm »
...te filmiki pokazują zachowanie strzały wypuszczonej ręką z łuku klasycznego... (to tzw "archer's paradox"). W bloczku takie zjawisko występuje również tyle, że bez porównania słabiej
http://www.youtube.com/watch?v=sKFM6Yz-Ww4
i częściej w pionie niż w poziomie http://www.youtube.com/watch?v=eZK7O_s1Rq8&feature=related . Regulacja łuku bloczkowego, strzelanego spustem a nie ręką sprawia, że to zjawisko prawie zanika.
http://www.youtube.com/watch?v=SjjR7VFNEeE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=xQAHvpBDwCE&feature=related
Dzięki Piotrze za linki. Ja o szukaniu czegokolwiek na Youtube mogę przy takim dostępie do netu zapomnieć, a jedyne co mi się kołatało po głowie to yononido, archer's paradox z super filmiku, do którego link podesłał N obrazującego lot strzały i tego co się z nią dzieje, gdy jest zbyt miękka.
Oczywiście wiem, że przy bloczku strzała tak się nie gnie jak w klasyku (i dlatego nie są nam potrzebne buttony). Nie mniej nigdy nie leci idealnie prosto, a obrazek wart tysiąca słów...

Mariusz, nie krępuj się tylko pytaj. Nie chcesz wiedzieć, o jakie rzeczy ja pytałem na samym początku mojej bytności na forum. A jak chcesz, to ja i tak się nie przyznam ;D Tutaj drażliwy temat to jest, jak ktoś zadaje pytanie "pierwszy łuk", bo to wszystko jest w wyszukiwarce i nikomu nie chce się pisać tego samego po raz kolejny. Z kolei jak czegoś nie jesteś pewien i potrzebujesz wyjaśnienia jakiejś kwestii to chętnie każdy pomoże.

P.S. Od Mariusza wiem, że w Łuksporcie zmierzyli mu wartość siły naciągu dynamometrem na te 69#... No obojętnie, wartość siły naciągu powinna być zapisana gdzieś na jakiejś metryczce na łuku.

;D Modlenie się o mój szczęśliwy powrót jak najbardziej na miejscu - po wyleceniu z Casa Blanki w kierunku Pointe Noire zawracaliśmy i lądowaliśmy awaryjnie, bo... ponoć był pożar. Nie byłem zachwycony faktem, że na drugi dzień kazali nam wsiadać do tego samego samolotu ;D

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 04, 2010, 05:55:01 pm »
Michał- w takim razie jeszcze bardziej będę się zagłębiał w tajniki modlitwy, by nawet uporczywa i natrętna mucha nie zakłóciła Tobie przyjemności z lotu! :-)).

A wracając do łuku, to faktycznie są naklejki na wewnętrznej stronie ramion i poniżej podaję co na nich jest:

SET                 29"/70#
DRAW             29"-31"
APPROX  WT:  70#

CBL/STR    34.12/60.87 /36.8
EFF. LETOFF:         70/60% ADJ
ACTUAL LETOFF:    65% 

Łuku ze sobą nie mam, ale nie tak dawno musiałem zrobić fotki z danymi z naklejek, bo zmieniałem długość naciągu z 29" na 28"(w łuksporcie). Jutro zmierzę ATA i Wysokość cięciwy i zobaczę czy wyjdzie podobnie z danymi producenta. :-))
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2010, 06:00:48 pm wysłana przez Mario2833 »
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 04, 2010, 06:36:42 pm »
Czyli łuczek masz 70#. Coś mi się wydaje, że ten, kto mierzył siłę naciągu dał ciała, albo nie dogadaliście się, bo on podał Ci wartość siły naciągu przed odkręceniem śrub.
Różnica przy dokręceniu o te cztery obroty jest łatwo odczuwalna.

Ale dobra, bo zaczynamy wchodzić na jakąś abstrakcyjną płaszczyznę dyskusji. Zaczęliśmy od tego, że strzały, które masz są za miękkie i trzeba spróbować je usztywnić wklejając lżejsze groty. Jedyne, czego teraz nie wiemy, to czy strzała przy takiej masie grotu nie będzie za lekka, bo krzywki są cholernie agresywne. Tego dowiemy się, jak przestrzelamy PowerFlighty z nowymi, lżejszymi grotami.

Na razie nie ma potrzeby jeszcze kręcić kablami :) Odkręć łuk o te pół obrotu (naprawdę nie masz się czego bać) i powiedz co wychodzi na przestrzelinie.

Pozdrawiam

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 04, 2010, 07:41:22 pm »
Michał-mam groty nie wklejane lecz wkręcane więc z wymianą na lżejsze nie będę miał problemu, tylko muszę takich poszukać w naszym miejscowym sklepie, bo sam takich nie posiadam. Wcześniej strzelałem z grotów o masie 125 gran, a obecnie 100 granowych. Masa strzały obecnie wynosi 420 gran(dokupiłem wagę z dokłądnością 0,01 grama), więc za lekka nie będzie nawet jeśli zmienię groty na lżejsze, bo zapas wagi jeszcze jest dość spory.
W łuksporcie pomiar raczej był poprawny(chyba że ich elektroniczny dynamometr był uszkodzony), bo pomiaru dokonali już po zmniejszeniu przeze mnie siły łuku(nie było zmiany siły łuku w serwisie) i pomiar wykonany był dwukrotnie-raz przez starszego pana z brodą, a drugi raz sam naciągałem cięciwę dynamometrem i wynik wyszedł identyczny-69.8#. Wcześniej przy dokręconym maksymalnie miałem problem ze strzelaniem, bo po kilku strzałach miałem po prostu fizycznie problem z naciągnięciem cięciwy. Faktycznie siła naciągu jest znacznie odczuwalna przy odkręceniu przeze mnie śrub o tych 3 i pół obrotu. Przynajmniej teraz nie mam problemu z wystrzeleniem nawet 20-stu strzał pod rząd. :-)
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 04, 2010, 07:53:02 pm »
Jutro postaram się dokupić lżejsze groty i jeszcze pogrzebię w swoich zapasach, bo być może u siebie znajdę jakieś lżejsze. Tak jak to jest na początku swojego nowego hobby i w tym przypadku na początku kupiłem wiele rzeczy, których nawet nigdy nie użyłem, bo ktoś gdzieś kiedyś powiedział, że to się przyda. ;-). Mnie nie koniecznie. Tak więc mam narzędzia, których faktycznie używam( maszynka do klejenia lotek,chrono,waga bardzo dokładna, lotki, kleje, woski, nasadki itp) i są takie, które tylko leżą( ze dwie zapasowe podstawki, trochę strzał węglowych, których obecnie bałbym się użyć, bo mają średnicę 5mm-a ktoś przy zakupie mi nie powiedział, że trzeba je dobierać do mocy łuku itp. ).
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 04, 2010, 08:03:00 pm »
Te 420 ziaren strzały na X-Force'a to nie jest wcale tak dużo. Ja nie piszę o tym limicie 5 ziaren na funt. :) Po prostu agresywność krzywek X-Force'a jest taka, że lekkie strzały, nawet mieszczące się w limicie tych 5gn/# latają jak chcą.
To jest mniej więcej tak, że ten łuk musi mieć co kopnąć przy zwolnieniu cięciwy i dlatego do niego potrzebniejsze są cięższe strzały. Statystyczny bloczek ma gdzieś około 280FPS. Reklamowane IBO przez producenta to ściema, bo takimi strzałami jak w teście IBO nikt normalny nie strzela. Moim zdaniem trzeba to odczytywać tak, że "ten łuk jest w stanie strzelać z prędkością 280FPS ale znacznie cięższymi strzałami niż pozostałe". A większa masa strzały to większa jej śmiercionośność.

Teraz co do pomiaru siły naciągu, to coś mi nie pasuje. Przecież na ramieniu jest naklejka 70#. Łuk jest odkręcony o 3,5 obrotu. Był ważony i nikt nie zauważył, że coś jest nie tego...? Jeżeli faktycznie jest taka siła naciągu to albo metryczka jest nie do tych ramion albo faktycznie buss cable jest za krótki o kilka cali (w co akurat wątpię). Naciągnę go sobie i będzie wszystko jasne.

P.S. co do średnicy strzał, to się nie sugeruj. Ważna jest masa i spin. Wiesz ile średnicy ma np. promień X10? ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2010, 08:06:02 pm wysłana przez @(o.o)@ »

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 04, 2010, 08:13:32 pm »
Michał-zabij mnie, ale nie mam pojęcia co jest ukryte pod pojęciem X10! hihihi.
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 04, 2010, 08:23:06 pm »
Już wiem! ;-))

"X10 ? Easton A/C/X10  ? wysokiej jakości promień strzały, lub sama strzała, przeznaczony do łucznictwa tarczowego. X10 jest strzałą typu A/C/C tzn. Aluminium/Carbon/Composite.
Budowa [edytuj]

Promień strzały X10 zbudowany jest z rurki z wysokogatunkowego aluminium 7075 otoczonej powłoką karbonową. Karbon został nałożony grubszą warstwą w środku długości promienia i cieńszą na końcach co sprawia, że X10 mają charakterystyczny aerodynamiczny kształt cygara. Tolerancja masy promienia wynosi ? 0.5 gr tj. około 32 mg.

Promienie są produkowane w długościach od 28" do 33,75" oraz parametrach twardości: 1000, 900, 830, 750, 700, 650, 600, 550, 500, 450, 410 i 380...."

:-))
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 05, 2010, 12:32:11 am »
Już wiem! ;-))
Jak również jest to oficjalna nazwa klubu łuczniczego z Jaworza, bo ponoć Zgórmysyny z jakichś dziwnych względów się nie przyjęło ;D

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 05, 2010, 12:47:20 am »
Hmmmm....tak sobie myślę, że normalnie mnie to dziwi dlaczego to się nie przyjęło??? ;-)).

Dobiega 1.00 w nocy. Jeszcze tylko 7 godzin i koniec pracy. Potem od razu jadę mierzyć Axle to Axle i Brace Height. Jak już będę znał wyniki to się nimi podzielę. :-))
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 05, 2010, 10:03:38 am »
Witam Kolegów. Pomiary uczyniłem czym prędzej po powrocie do domu i wygląda to mniej więcej tak:

ATA  -                   83,7cm
Brace Height -      17,6cm

Są to wymiary przybliżone bo mierzyłem zwykłym centymetrem krawieckim(taki miałem pod ręką). ATA zmierzyłem od środka trzpienia mocującego moduły do środka drugiego. Z tego co widzę wynik jest bardzo zbliżony do tego, który podawał Kolega PK..... .Będę tu popołudniu-na razie muszę pozałatwiac swoje sprawy. Pozdrowionka i "do usłyszenia". Mariusz.
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

PK

  • Gość
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 05, 2010, 11:35:47 am »
W moim łuku myśliwskim 1mm różnicy w ATA to jakieś 2-3# różnicy w sile naciągu.
Załóżmy, że chciałbym mieć 70# naciągu, ale mam o 1mm za długie ATA - to pomiar siły dynamometrem wskazuje mi 67-68#. Gdybym miał ATA o 2mm większe niż normatywne,...to siła łuku spada do 64-65#.

No i pamietaj że ATA porównuje się z normatywnym dla danego modelu - wyłącznie przy maks. dokręconych śrubach, a nie przy odpuszczonych.

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 05, 2010, 03:06:21 pm »
Dzwoniłem do Lublina( 85km od mojego miejsca zamieszkania) i mają tam promienie o parametrze 300 Easton Powerflight. Chyba będzie mi to musiało na razie wystarczyc bo wiecej raczej nic tam nie dostanę-ani promieni ani kompletnych strzał-tyle dowiedziałem się drogą telefoniczną. Sklep jest czynny do 18-tej, więc spokojnie zdążę dojechac. Wieczorem uzbroję strzały w lotki, inserty i groty i byc może uda mi się również kupi groty lżejsze niż 100gran. A jutro jak znajdę czas to spróbuję zrobic ponownie test papierowy ze sztywniejszymi strzałami.

Dzięki Piotrze za porady związane z pomiarami. Powiem Ci, że zmierzyłem długośc między trzpieniami mocującymi bloczki i moduły bez dokręcenia śrub na ramionach na maxa-tylko w takim stanie jak są obecnie odkręcone-czyli o te 3 i pół obrotu .. Jak wrócę to zmierzę je raz jeszcze tyle że dokręcone i bardziej dokładnie(nie sądziłem, że nawet 1mm może miec aż takie znaczenie :-))   ).

Wieczorem dam znac co i jak wyszło. :-))
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 05, 2010, 07:41:24 pm »
Hejka. Już wszystko jest jasne! Byłem w sklepie w Lublinie i przy okazji zmierzyłem sobie siłę łuku przy maksymalnym dokręceniu śrub i wyszło:
                                       77,1# !!!

Zmierzyłem również ATA na dokręconych ramionach i wynik wyszedł 83.85cm a Brace Height -      17,7cm

Dokupiłem też promienie strzał..ale o tym po powrocie do domu(drukuję od siebie z firmy...). :-))
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

widelec

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: PSE X-FORCE-problem z "paper tuning"
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 05, 2010, 08:28:13 pm »
To wychodzi na to ze Twój sprzęcik to chyba 80# , bo nie wydaje mi się żeby 70# była o tyle mocniejsza od wartości fabrycznych... ???  z tego co wiem, to przeważnie jest trochę mniej.Jeśli kupiłeś twardsze promienie to nie musisz(nie powinieneś) teraz stosować lekkich grotów-to zdałoby egzamin przy 400
łuk:Martin Bengal 65#
podstawka:NAP QuikTune 2100 Drop-Away
celownik:Trophy Ridge flatliner
spust:scott caliper
strzały: easton powerflight