Autor Wątek: Łuk dla świeżaka.  (Przeczytany 4248 razy)

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Łuk dla świeżaka.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 13, 2016, 07:07:36 am »
Kolega ma luk 70 odkręcony na około 50 i jest najlepszym strzelcem u nas w klubie
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

makato

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Łuk dla świeżaka.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 13, 2016, 10:02:21 am »
Kolega ma luk 70 odkręcony na około 50 i jest najlepszym strzelcem u nas w klubie

Tomku, każdy renomowany serwis łuczniczy powtarza to jak mantrę, że nie jest dobrym rozwiązaniem by łuk pracował na maxa odpuszczony. To, że twój kolega z odpuszczonym o 20lbs łukiem jest najlepszy strzelcem w waszym klubie świadczy o jego umiejętnościach, a nie o optymalnej pracy ramion. Nikt nie mówi, że z łuku na maksa odpuszczonego nie można strzelać, problem dotyczy szybszego wyrobienia się gniazd w których osadzone są ramiona.
Łuk: Prime One STX36 59,5#,29"
Elite Energy 32, 62#,29"
Celownik: AXCEL Achieve Carbon CXL 31mm,
HHA Optimizer Lite King PIN 41mm
Podstawka: Vapor Trail Elite Micro,
AAE FerakShow
Spust: Stan: Shootoff, Just-X
Stab:B-Stinger Premier Plus 33

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Łuk dla świeżaka.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 13, 2016, 12:19:40 pm »
Tez jestem tego zdania o czym pisałem w wielu wątkach. Miałem na myśli bardziej fakt ze odpuszczony luk tez może być celny
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk dla świeżaka.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 13, 2016, 12:23:03 pm »
Moim zdaniem sprawa wygląda tak ze owszem łuk pracuje najlepiej w okolicach maksymalnego naciągu. Ale chodzi IMO bardziej o sprawność a nie o celność. Ramiona 70# są zapewne nieco cięższe i masywniejsze od ramion #60 przez co 60# ustawiona na 60# da nieco lepsze osiągi jeśli chodzi o prędkość niż 70# ustawiona na 60#. Co do szybszego wyrabiania gniazd to nie sądzę aby wyrabiały sie szybciej na odpuszczonym łuku. Moim zdaniem o ile trzymamy się zakresu obrotów podanych przez producenta nic się nie stanie, nawet wtedy ramiona siedzą pewnie w gniazdach a śruby trzymają całość. Reasumując jeśli kupujesz nowy kupuj taki aby go nie trzeba było zbyt dużo odpuszczać. Jeśli trafia się ciekawa używka w fajnej cenie ale trzeba ją odpuścić - też śmiało kupuj nie zauważysz różnicy, to nie jest tak że łuk odpuszczony nie nadaję się do celnego strzelania albo zaraz się zepsuje. Natomiast kupowanie nowej 70# w przekonaniu że więcej = lepiej to błąd. Jednym z najgorszych błędów (ale bardzo powszechnym) jest kupowanie łuku za mocnego co rujnuję całą technikę. Łuk powinien być naciągany wielokrotnie bez widocznego wysiłku, napinki, bez pomagania sobie całym ciałem.

Owszem najlepiej kupić łuk o maksymalnym funtażu zbliżonym do tego z którego będziemy strzelać. Ale są wyjątki np w C4 70# niekoniecznie jest błędem mimo że to tarczówka. A to dlatego że (wg informacji użytkowników) jeśli do C4 z ramionami 70# założymy MiniMax Cama to na dzień dobry stracimy 5# z naciągu i z tych 70# zostanie ok 65#... Gdyby tak zrobić z 60# to uzyska sie max około 55#. A w zasadzie na PŚ każdy kto używa C4 używa MiniMax Cama. Co za tym idzie chcąc strzelać na tym camie z np 59 lbs trzeba mieć wersję 70#.

PS Mój C4 ma 70# jest obecnie odpuszczony na 52#. Kieszenie w stanie bdb ;)
PS2 Sorry ale nie raczej nie wierzę w to że gdybym miał łuk 60# czy 50# strzelałbym lepiej... ;) Ale oczywiście gdybym kupował nowego C4 to kupiłbym wersje 60#. Ale miałem wybór 70# albo nic.
PS3 Strzelając z 2 łuków z których jeden był 70# ustawiona na 60# a drugi 60# ustawioną na 60# nie byłem w stanie zauważyć żadnej różnicy. Ale oczywiście mogą być modele gdzie ta różnica być może będzie widoczna.

PS4 Ale oczywiście w tym przypadku jedynym słusznym wyborem jest nabycie 60#.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2016, 01:01:19 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)