Autor Wątek: Strzelanie w nocy  (Przeczytany 7394 razy)

konstruktor

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
Strzelanie w nocy
« dnia: Lipiec 22, 2009, 06:35:53 pm »
Witam czy ktoś z was próbował strzelac w nocy i czy nadaja się do tego noktowizory

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 573
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 22, 2009, 07:39:55 pm »
Witam.
Tu masz linka jak działa noktowizor http://www.youtube.com/watch?v=MZ1Wtt1B1ok
Co do Twojego pytania to wydaje mi się że trudno będzie mając na głowie noktowizor dobrze wycelować bo noktowizor jednak wystaje nam i nasz naciąg może być niepełny. Jednak jakbyś się uparł to do strzelania nocą może być przydatny taki gadżet http://allegro.pl/item694169018_celownik_laserowy_532nm_zielony_klasa_iiia_laser.html

adifri

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 22, 2009, 08:54:37 pm »
Witam:)

Ja zastosowalem u siebie takie male sprytne doswietlenie, mianowicie dioda z trzema malymi bateriami, ktore wyciagnalem z zapalniczki, włożyłem to do tubusu w celowniku (tego na ktorym jest nawiniety nadmiar swiatlowodow). Sprytny wlacznik przy majdanie i pieknie w nocy piny swieca:):):):)

Niestety z noktowizorami nie mam doswiadczenia

Pozdrawiam ADI
Diamond Justice 2006 (70# single cam)
Podstawka opadająca RipCord
Celownik Red Head hunting 3piny
Strzały Easton St.Epic 300
Spust Scott

lucznikruda

  • Gość
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 22, 2009, 08:59:54 pm »
Na imprezie łuczniczej w Łucznicy w strzelaniu nocnym używaliśmy świetlików(takie małe pałeczki, które jak się je nadłamie to zaczynają świecić) i mocowaliśmy je na strzały. W ten sposób strzały można było łatwo znaleść jeżeli ktoś spudłował.

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 22, 2009, 09:13:51 pm »
światełka na piny to tylko zbędny gadżet.
co z tego że piny świecą jak nie widać celu.wiem bo zrobiłem piękne podświetlenie celownika.
piny świeciły bardzo wyraźnie ale nie mogłem pinem znaleźć celu na ciemnym tle.
często poluję do zmierzchu i zdarzyło mi się kilkakrotnie odpuścić strzał przy już napiętym łuku, ponieważ nie byłem pewny celu. za duże ryzyko chybionego strzału oraz utraty strzały.
a do strzelania przy słabej widoczności wyposażyłem się w świecące nocki aktywowane przez magnes. przez pierwsze 10s świecą światłem ciągłym a to w zupełności wystarczy aby strzała trafiła w cel. potem dioda mruga co sekundę aż do momentu kiedy ją znajdziemy i de aktywujemy.
polecam czasem oszczędzają trudu szukania.
pozdrawiam
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

adifri

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2009, 09:41:48 pm »
dlatego trzeba odpowiednio dobrac natezenie swiatla oswietlajacego piny. Jezeli w nocy tylko delikatnie swieca to nie razi po oczach i cel jest widoczny. Bo w koncu jezeli wogole nie widac pinow to tez nici ze sstrzelania.

u mnie po zaswieceniu, dioda ledwo sie tli i piny nie swieca jak male zarowki ale sa widoczne:)
Diamond Justice 2006 (70# single cam)
Podstawka opadająca RipCord
Celownik Red Head hunting 3piny
Strzały Easton St.Epic 300
Spust Scott

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2009, 10:05:52 pm »
kolego adifri
W moim celowniku piny świeca wyraźnie nawet gdy już jest dosyć ciemno. Nie potrzebuję więc dodatkowego oświetlenia. W poprzednim Toxonics'ie takie jasne nie były. Teraz więc mogę strzelać do takiej pory dnia aż nie będzie widać celu przez celownik  bez żadnej ,,lampki''. A zmierzam do tego, że w większości przypadków po zmroku szybciej znika cel z widoczności niż piny celownika. Dlatego nie potrzeba doświetlać celownika tylko cel. Myślę, że założycielowi tego wątku też o to chodziło bo nie sądzę żeby pytał o użytkowanie noktowizora po to aby zobaczyć celownik tylko właśnie cel.
Pozdrawiam Arek
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

adifri

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 23, 2009, 12:11:58 am »
Przyznaję rację:) Faktycznie poza moimi doświetlonymi pinami nie kombinowałem nigdy z innym doświetlaniem choćby celu. Ale jest to jakaś myśl. Jeżeli chodzi o strzelanie czysto rekreacyjne to ciekawe jaki klimat by sie wytworzył gdyby zorganizowac zawody nocą z oświetlonymi tarczami. Łucznik stoi w zmroku i strzela...
    Niezła atmosfera:):):)

Pozdrawiam
Adrian
Diamond Justice 2006 (70# single cam)
Podstawka opadająca RipCord
Celownik Red Head hunting 3piny
Strzały Easton St.Epic 300
Spust Scott

konstruktor

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 23, 2009, 11:11:53 pm »
ciekawi mnie opcja celowania przez noktowizor czy dało by się przez peep sigh cos zobaczyć żeby obraz noktowizora nie był zamazany celownik laserowy wyznacza cel natomiast nie wierze mu do końca bo celownik sobie a cięciwa sobie

konstruktor

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 25, 2009, 06:09:57 pm »
Niebyłem nigdy na zawodach 3d natomiast czy jest konkurencja do strzelania do celu ruchomego np: tak jak na ptaki?

kissielec

  • Gość
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 25, 2009, 09:55:56 pm »
Nie ma opcji ruchu w 3D.
(Na polowaniu z łukiem również nie strzela się do zwierząt w ruchu, ani do lecącego ptactwa).

Stinger

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 27, 2009, 08:49:41 pm »
kiedys pisałem, zrobiłem mocowanie na latarkę
http://w389.wrzuta.pl/obraz/19Z65OzTqSl/latarka
Cytuj
mianowicie dioda z trzema malymi bateriami, ktore wyciagnalem z zapalniczki,
Zrobiłem dokładnie to samo (tylko 2 baterie bo bylo za jasno, w kawałku grubszej strzały). Diode wkleiłem w gwint calowy z rurki hydraulicznej (pasował do gwintu w celowniku). Ale mi sie w końcu popsuł przełącznik, który był wklejony na poxipol i nie chce mi się jeszcze raz wszystkiego robić :(
Do strzelania z latarką było to przydatne bo jak już jest ciemno to moje piny nie świecą (Viper 1000).
PSE Stinger 60# @30"
QAD Hunter Ultra Rest
Viper Predator H1000 0.019

Szpaczek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 28, 2009, 01:09:54 pm »
Dla majsterkowiczów.

Można zrobić taki home-made noktowizor. Mianowicie, kupić w elektroniku ze 3 diody na podczerwień, wymontować ze starej kamery obiektyw (jak ktoś bawił się kamerą i skierował obiektyw na pilot od tv w momencie zmiany kanału, to widać było mignięcie - tam właśnie jest dioda emitująca podczerwień). Diody tak zamontować na łuku (może w jakiejś tulejce), by były skierowane na cel.

Nie wiem tylko jak skorelować "okular" kamery z celownikiem. Może jakoś go na nim zamontować, nie jest duży? Dowiem się jak kupię sobie pierwszy łuk:)

Lub zrobić takie okularki jak ten pan - nawet łatwiej:
http://www.youtube.com/watch?v=GVr1KxQC6vI&feature=PlayList&p=6FBF0D5D902F4B61&playnext=1&playnext_from=PL&index=42

vince

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Strzelanie w nocy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 06, 2009, 02:56:02 am »
Nie mysle by noktowizor byl wygodnym rozwiazaniem , a na polowaniu pewnie nie dozwolony.
Wiekszosc podswietlanych celownikow , jakie oferowane sa na rynku - rzucaja swiatlo bezposrednio na pin celownika i tylko niektore oferuja regulacje natezenia swiatla. Nawet i te regulowane przeszkadzaja w obserwacji celu. Dlatego kiedys zbudowalem celownik z podswietlaniem drugiej strony swiatlowodu , do tego dodalem mala przyslonke spelniajaca role mechanicznego regulatora swiatla - moge ustawic swiatlo pinu tak , ze ledwo sie tli . Oczywiscie w zupelnej ciemnosci  i tak sie nic nie widzi.
Ja nie mam z tym problemu gdyz polowanie w nocy u nas  jest zabronione .Poluje sie od 1/2 h przed wschodem do 1/2h po zachodzie slonca. Wtych pierwszych i ostatnich minutach swiatelko czasem  robi duza roznice.pozdrawiam .  Vince