Autor Wątek: Pytanie dotyczące strzał  (Przeczytany 2490 razy)

Adasik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Pytanie dotyczące strzał
« dnia: Czerwiec 13, 2016, 04:45:30 pm »
Witam,
Posiadam łuk: Hori Zone Vulture 70 lbs ( obecnie ustawiony na około 32 lbs, ale jak wyrobię sobie mięśnie to pewnie trochę zwiększę)
Mam również strzały aluminiowe: Easton xx75 Gamegetter 2117 (400), które były w zestawie razem z łukiem. Planuje dokupić sobie strzały, bo 5 to trochę mało i tu zaczyna się moje pytanie czy strzały, które obecnie posiadam są dobre dla tego łuku? czy lepiej kupić jakieś inne? (czytałem gdzieś, że do bloczków są lepsze karbonowe).
Dodam, że: jestem początkujący, ale wszystkie strzały trafiają w matę.
Pozdrawiam

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2016, 05:12:35 pm »
Strzałami aluminiowymi się strzela na 18m lub ogólnie na krótki dystans ze względu na duża ich masę...co za tym idzie małą prędkość => duży opad. Ich zaleta to odkształcenie w razie kraksy chociaż  nie wyobrażam sobie strzelać z prostowanej strzały. Kolejna zaleta to taka że więcej miejsca zajmują na tarczy czyli jest większa szansa "zahaczenia" linii.

Karbonowe promienie oprócz tego że zajmują mniej na tarczy to posiadają same zalety. Są lekkie...szybkie...praktycznie zawsze proste. W razie kraksy nie nadają się do dalszej pracy.

Co do doboru to określ swój budżet...zadzwoń do sklepu łuczniczego i oni ci tam dobiorą konkretnie pod Twoje potrzeby.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2016, 08:58:23 pm »
Nie są dobre, są o wiele za twarde. Jak Tomek radzi kup sobie carbony.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2016, 08:59:14 pm »
Posiadam łuk: Hori Zone Vulture 70 lbs ( obecnie ustawiony na około 32 lbs, ale jak wyrobię sobie mięśnie to pewnie trochę zwiększę)

A czym sprawdziłeś ile teraz ma? Bo odpuszczenie łuku o ponad połowę mocy to chyba rzadki przypadek.

I jak @Jaco napisał - są zdecydowanie za twarde na taką moc.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Adasik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2016, 09:10:17 pm »
Posiadam łuk: Hori Zone Vulture 70 lbs ( obecnie ustawiony na około 32 lbs, ale jak wyrobię sobie mięśnie to pewnie trochę zwiększę)

A czym sprawdziłeś ile teraz ma? Bo odpuszczenie łuku o ponad połowę mocy to chyba rzadki przypadek.

I jak @Jaco napisał - są zdecydowanie za twarde na taką moc.

Ważyłem taką wagą do walizek (elektroniczna, więc raczej dokładna). Zauważyłem, że w tym łuku zmiana dł. naciągu ma duże znaczenie w związku z siłą naciągu (obecnie mam ustawione 26 cali na 30 możliwych + mam odkręcone śruby

Adasik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2016, 09:12:57 pm »
Nie są dobre, są o wiele za twarde. Jak Tomek radzi kup sobie carbony.

A od jakiej mniej więcej siły łuku nadają się strzały aluminiowe?

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2016, 09:15:27 pm »
To nie ma ze sobą nic wspólnego. Zarówno aluminiowe jak i karbonowe można dobrać praktycznie pod każdy łuk. Ty masz po prostu nie takie strzały aluminiowe jakie mieć powinieneś.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Adasik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2016, 09:20:54 pm »
To nie ma ze sobą nic wspólnego. Zarówno aluminiowe jak i karbonowe można dobrać praktycznie pod każdy łuk. Ty masz po prostu nie takie strzały aluminiowe jakie mieć powinieneś.

W takim razie czy mógłbyś mi podać parametry lub przykłady strzał aluminiowych i karbonowych odpowiednich dla mojego łuku?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2016, 09:26:18 pm »
Na samym dole jest shaft selector, cam wybierz single lub hard.
http://www.eastonarchery.com/

No i podkręć ten łuk przynajmniej na 40-50 lbs, bez przesady z tymi 32 w bloczku  :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2016, 09:28:41 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2016, 09:34:00 pm »
Po co ci ma ktoś podawać parametry skoro i tak strzał nie robisz sam. A skoro je zamawiasz w sklepie łuczniczym to ci wylicza dokładnie jakie potrzebujesz. Napisz maila do sklepluczniczy.pl albo do Robin-hooda
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 13, 2016, 09:50:14 pm »
@Jaco ma rację - podkręć go, bo 32 funty na bloczku to bardzo mało - mogę się założyć że na 50m strzała będzie haczyła o celownik...
44-46 funty - jeśli nie masz 12 lat to spokojnie go naciągniesz.

Jak kupisz strzały pod 32" i za chwilę go podciągniesz to będziesz musiał kupić kolejne a tych nie sprzedasz bo niby komu?

@Tomasz też ma rację - jak jesteś początkujący to w sklepie Ci dobiorą odpowiednie strzały.
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 13, 2016, 10:59:37 pm »
Tylko czy ten wynik 32#,to nie jest przypadkiem pomiarem kiedy już naciągniemy łuk i działa let off. Bo taka waga nie ma chyba pamięci wyniku i pokazuje pomiar tylko w ostatnim momencie. Trzeba cały czas patrzeć i zapamiętać wynik pomiaru przed osiągnięciem doliny.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2016, 11:14:33 pm »
Z tego co widzę Horizone ma 70% letoff. Zakładając że łuk jest skręcony na maxa letoff wychodzi 21#. Zresztą kolega pisze że ma odkręcone śruby wiec to niemożliwe.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2016, 11:16:27 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


estelo333

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 165
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 14, 2016, 09:57:27 am »
Strzałami aluminiowymi się strzela na 18m lub ogólnie na krótki dystans ze względu na duża ich masę...co za tym idzie małą prędkość => duży opad. Ich zaleta to odkształcenie w razie kraksy chociaż  nie wyobrażam sobie strzelać z prostowanej strzały. Kolejna zaleta to taka że więcej miejsca zajmują na tarczy czyli jest większa szansa "zahaczenia" linii.

Karbonowe promienie oprócz tego że zajmują mniej na tarczy to posiadają same zalety. Są lekkie...szybkie...praktycznie zawsze proste. W razie kraksy nie nadają się do dalszej pracy.

Co do doboru to określ swój budżet...zadzwoń do sklepu łuczniczego i oni ci tam dobiorą konkretnie pod Twoje potrzeby.

Bardzo fajnie to wytłumaczyłeś i mam takie pytanie co do "małą prędkość => duży opad."
Czyli jakbym strzelał z 50m aluminiową i karbonową to jeden pin byłby "błędny" ?
*Horizone Vulture camo 55#(/70#) 30"dł
*Hha optimizer lite 5019
*Nap Apache 8" camo
*Qad ultra rest hunter black
*Gamegetter 400 2117 32"
*BOOSTER Caliper Welcro

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Pytanie dotyczące strzał
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 14, 2016, 10:11:31 am »
Nawet jak strzelasz rożnymi strzałami karbonowymi to bedą ładowały w rożnych miejscach. Dlatego trzeba mieć komplet strzał jednakowych i pod nie ustawiony celownik. Rożna masa=rożny punkt trafienia.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.