Autor Wątek: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?  (Przeczytany 11323 razy)

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« dnia: Marzec 10, 2015, 12:11:41 am »
Mam pytanie do Kolegów tarczowców. Jaki waszym zdaniem kształt łuku-chodzi o łuk z majdanem klasycznym lub z "oknem", lepiej się sprawdza przy strzelaniu do tarczy. Chodzi mi zarówno o klasyczne strzelanie do tarczy ,jak również typu Field.
Czy ten kształt ma jakieś znaczenie,czy też budowa zależy od firmy,która wypuszcza dany model i nie ma wpływu na celność i komfort użytkowania?
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

rafcio

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2015, 07:01:37 am »
Witam
Producenci podają że majdany z oknem są sztywniejsze, ale ile w tym prawdy to nie wiadomo. Np Mathews czy Elite nie  ma łuku z takim oknem a u Hoyt'a praktycznie wszystkie modele tarczowe mają xd

Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2015, 08:06:27 am »
Kwestia gustu raczej  :P
Ale podpowiem Ci że jeśli masz możliwość strzelić sobie z łuku z oknem to spróbuj - mi na przykład to przeszkadza przy zakładaniu strzały... To znaczy jakbym taki łuk miał to w końcu bym się przyzwyczaił...
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2015, 10:27:47 am »
Czy okno w majdanie ma wpływ na celność? wątpię ... Jak napisał Marcin okno wydaje się i jest utrudnieniem dla tych, dla których jest ...Przy zakładaniu strzały ręka musi wykonać dalsze odchylenie ....U mnie po paru latach,,użytkowania,, okna ,,gdy mam możliwość strzelić z łuku bez okna ,to jakoś wtedy dziwnie się wydaje, i jakby trochę trudniej ...Odruch to odruch ... Konstrukcje ażurowe z pewnością są wytrzymalsze,, ,i może nawet tłumią drgania.   NP...kości ludzkie mają niesamowitą wytrzymałość na obciążenia, różnego rodzaju ,, dzięki właśnie takiej a nie innej budowie... 
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2015, 10:34:53 am wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2015, 02:59:17 pm »
Postrzelałem z OK Jasia Wojtasa i nie czuję różnicy. Sam mam Mathewsa bez okna. Prawdę powiedziawszy, nie wyobrażam sobie konstrukcji z oknem przy siłach w RPM-ie. Tak więc, chyba po prostu każdemu dobre to, co mu leży w ręce.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2015, 03:04:42 pm »
OKNO przede wszystkim dodaje sztywności majdanowi, ot jego główna cecha, co za tym idzie można majdan gdzie niegdzie odchudzić z racji takiej konstrukcji, bądź nafrezować mu więcej otworów co też obniży masę i sam łuk bedzie mniej podatny na wiatr.

Nie mniej jednak czy okno czy nie jak łuk jest dobry i łucznik to wyniki nie zależą od okna...


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2015, 07:14:03 pm »
ja to bym się chętnie złożył z nowej tarczówki Mathewsa TRG, no cam, dzielone ramiona i dwa okna :) choć w innych miejscach niż mowa w tym temacie. Ma już ktoś ten łuk w Polsce ? cena trochę zabija ....

https://www.youtube.com/watch?v=GOe2eCfoui0 
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2015, 07:25:32 pm wysłana przez Marek Klimczak »
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2015, 10:09:36 am »
Jak się TRG sprawdzą i nie znikną jak Triumph to ja któregoś raczej TRG8 będę miał ;)
A wracając do tematu to okienka w miejscu w którym ma ten Mathews jak dla mnie są ok. W Hoycie miałem okienko w PRO ELITE i mi się nie podobało zakładanie strzały.
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2015, 05:38:13 pm »
Kurcze i mam dylemat. Chciałem kupić łuk tarczowy,najlepiej jakiegoś Hoyta i chciałem by był to łuk z oknem w majdanie. Niestety cena to ponad 5k i musiał bym z tym poczekać pewnie do grudnia. Dominator od PSE też cena koło 4,6K i wyczytałem o jakis problemach ze śrubami Torx. A teraz trafiła mi się okazja na zakup nowej Supry -model z 2015 r za 2500 PLN. Oczywiście gołej,żadnego peepa czy petelki. Po prostu nowa ze sklepu.
Cena jest atrakcyjna, łuk ma bardzo dobre opinie, jednak nie ma co ukrywać,że nie jest to pierwsza liga i model jest juz produkowany od paru lat z małymi poprawkami.
Pewnie nie zastanawiał bym się nad kupnem,gdybym miał jakiś słabszy sprzęt. Ale mam Bowtecha experience,a więc łuk nawet droższy od Supry i nie jestem pewien czy ta zmiana spowoduje u mnie polepszenie wyników. Aby mieć 2 łuki pewnie nie będzie mnie stać. Więc biję się myslami czy lepiej poczekać i kupic to o czym się myslało docelowo czy też kupić łuk,który albo spełni wszystkie moje oczekiwania,albo okaże się gorszy od tego co mam teraz. Cena kusi,ale jednak mam wątpliwości czy nie będzie to że "zamienił stryjek siekierkę na kijek".
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 17, 2015, 05:44:41 pm »
Supra to jest pierwsza liga jeśli chodzi o potencjał na wyniki. Nie łudź się że jak kupisz Hoyta za 5500 zł to z automatu będziesz miał lepsze wyniki niż na Suprze, to tak nie działa. Wszystko zależy jaki łuk tobie i twoim preferencjom bardziej podpasuje. No i ewentualne względy estetyczne. Duuużo większe znaczenie w tym wypadku będzie miał poziom twoich umiejętności. To że coś jest tańsze nie znaczy że jest zawsze gorsze. C4 też jest produkowany od chyba 8 lat bez jakichkolwiek poprawek i nadal jest pierwszą ligą. A kupiłem go za śmieszne 1300 zł.

Natomiast okno w majdanie jest w zasadzie bez znaczenia jeśli chodzi o celność, gdyby było inaczej wszyscy by je stosowali. No i nie każdemu pasuje ze względu na zakładanie strzał.

Cena 2500 za nową Suprę jest bardzo dobra, jak ci nie spasuje zawsze możesz łatwo odsprzedać z niewielka stratą bo ten łuk DL podpasuje każdemu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2015, 12:59:20 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 17, 2015, 06:18:45 pm »
Tak jak pisze Jaco jak kupisz suprę za 2500 to nie wiele na niej stracisz w grudniu jest szansa, że bedą jakieś wyprzedaże na koniec roku w hurtowniach to może cena będzie lepsza. Choć przy cenie dolara może też być gorzej :)

pzdr.Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 17, 2015, 10:15:55 pm »
Ja zdaję sobie sprawę,ze jak kupię nawet najnowszy łuk np. Hoyta,to nie bedę strzelał od razu jak mistrz. Chodzi mi tylko czy mogę oczekiwać, że jak zmienie dobry łuk,ale jednak o parametrach powiedzmy bardziej -mysliwskich na niezły łuk tarczowy,to na obecnym poziomie umiejetności moje wyniki się poprawią?
No bo jednak ,na zawodach tarczowych nikt nie strzela z łuku o ATA powiedzmy 30-32". Musi byc jakaś tego przyczyna. Wiadomo,ze potem tylko trening i trening,ale przynajmniej oczekiwał bym ze po zmianie na łuk tarczowy ,wyniki nie bedą od razu co najmniej gorsze i postęp też będzie szybciej widoczny. I tu mam wątpliwości czy dobrze kombinuje.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2015, 10:46:27 pm »
Wiesz, czasem 1 ciężarek na stabie, zmiana długości staba, jego kąta itp, zmiana czułości spustu, ciut innego kotwiczenia, na łuku, zmiana w ogóle spustu na inny,  czasem robi kupę roboty :). Czasem jest tak, że zmiana łuku też ma wpływ :) może nie jest to różnica STRASZNA, ale jak dla ciebie grip, sciana na łuku, sama praca łuku BARDZO podpasuje, albo bardzo wkórwi też ma to wymierne przełożenie na wyniki. Np strzelałem z OK piotrka, ogólnie łuk cud miód i orzeszki, ale ten GRIP dla mnie no ni huhuhu :), do Hoyta dostałem 4 wymienne gripy i i tak zostałem przy 0* kącie. im BARDZIEJ z kątem na + tym gorzej, a OK ma właśnie większy kąt niż HOYT w standardzie. Czasem też nawet owijka na gripie POMAGA/PRZESZKADZA, Czasem opaska na palce celem rozluźnienia ręki , bądź na nadgarstek sporo pomaga, która jest dla ciebie lepsza musisz zdecydować sam ;). Generalnie temat rzeka ;).

Podsumowując jak coś cię będzie wkurwiać czy to w łuku spuście itp to czy to będzie łuk za 2500 czy za 5000 nic nie zmieni ;).

Mówię, rozpatrujesz zabawki za 3-5-6k zł. Fajnie by było jednak strzelić z niego kilka razy, na dobrym synchro itp itd poczuć GRIP, poczuć ścianę i jak łuk pracuje.


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 17, 2015, 11:07:47 pm »
Ja po pierwszej półgodzinie strzelania z łuku stricte tarczowego pobiłem swój rekord życiowy, mając go po raz pierwszy w ręku - 343 pkt. O przyczynie używania takich łuków już ci kilka razy pisałem - wybaczalnosć.

Możliwości Stingera kończyły się w granicach 335 pkt, raz z najwyższym trudem strzeliłem nim 340. A był raczej łukiem lepiej nadającym się do tarczy niż Experience.

Oczywiście im bliżej 360 tym krzywa trudności dramatycznie wzrasta i wtedy podnieść się o kilka punktów jest trudniej niż przeskoczyć np z 300 na 330 które jest w zasadzie banalne.

O przydatności łuku do konkretnego celu nie decyduje jego cena tylko parametry i sposób konstrukcji.
Monster Safari kosztuję kupę siana ale podejrzewam że to wybitnie gówniany łuk jeśli chodzi o tarczę ;)
A Ferrari nigdy nie będzie super autem terenowym.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2015, 11:30:19 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Łuk tarczowy-majdan klasyczny czy z oknem?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 17, 2015, 11:18:55 pm »
tym tokiem myślenia to ja po zmianie blachy na kompozytową xD wystrzalem też swój rekord 352 ;) tak po prostu, myślę że było by 353 ale nie chcialem naciągać na siłę bo tarcza była trochę dojechana ;), ale przy tym co widziałem na zawodach to pewnie była by 10 tak o ;)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350