Autor Wątek: wysokoś łuku  (Przeczytany 3837 razy)

spoxx

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
wysokoś łuku
« dnia: Maj 23, 2015, 01:46:46 pm »
Witam kolegów, mam mały problem. W najbliższym czasie planuję zakup łuku tradycyjnego hunter, ma to być łuk jednoczęściowy. W wybranych łukach ( antylopka lub lion ) wysokość  jest 60". Obecnie strzelam z bloczków o długości naciągu 28" oraz 28,5". Mój wzrost to 189 cm. Czy te w/w łuki nie będą za krótkie do długości naciągu. Łuk typu  longbow na chwilę obecną odrzuciłem.  Czy łuki o których pisałem mają jakiekolwiek obostrzenia co do długości naciągu. Proszę o poradę.

Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: wysokoś łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2015, 03:17:10 pm »
myślę że to nie problem...I prędzej poleciłbym Liona :P
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#

BARUL

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: wysokoś łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2015, 10:50:33 am »
Jedynie przy łukach wschodnich ( krótkich) jest mały problem bo gdy masz długi naciąg to cięciwa gniecie palce. Strzelam z ,,wschodniego" łukbisu i przeciągam do 30 a i tak jest niezle więc problemu nie powinieneś mieć bo to dłuższe łuki . Z tego co pamiętam długość  łuku była ważna kiedyś gdy robiono je z jednego kawałka drewna.
longbow 70#
krym 48#
PSE xforce 70#

Munin

  • Gość
Odp: wysokoś łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2015, 02:48:46 pm »
spoxx TAk w ramach sprostowania Twojej wypowiedzi, 60" to jest długość łuku mierzona między zaczepami cięciwy, wysokość jakoś tak nie bardzo pasuje :)
Masz "dobrą" długość naciągu nawet jeśli faktycznie jest to naciąg a nie długość naciągu liczona według standardów AMO.
50 calowej długości łuki trochę gniotą w palce.
Tu są zdjęcia gościa a arcusa pokazujące Winfigchtera i kąt jaki robi cięciwa przy naciągu
28" http://dziki.2box.pl/archery/windfighter_draw_28.jpg
29" http://dziki.2box.pl/archery/windfighter_draw_29.jpg
30" http://dziki.2box.pl/archery/windfighter_draw_30.jpg

BARUL

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: wysokoś łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 06, 2015, 12:24:18 am »
He , to je to -> tyle że pokazany łuk jest już o wiele krótszy od wschodniego Łukbisu  i wszyscy koledzy podpowiadają by strzelać z takich z zekiera.
longbow 70#
krym 48#
PSE xforce 70#

Munin

  • Gość
Odp: wysokoś łuku
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 06, 2015, 07:56:23 pm »
Ten koleś akurat strzela za pomocą pierścienia https://www.youtube.com/user/dzikielias/videos, te zdjęcia to jest tylko dla kogoś zrobiona sesja zdjęciowa w celu jedynie demonstracyjnym i miało to na celu zobrazowanie koledze jak to jest z gnieceniem palców przez cięciwę w krótkim łuku.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2015, 07:59:08 pm wysłana przez Munin »

BARUL

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 100
Odp: wysokoś łuku
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2015, 11:45:07 pm »
:))  Tak właśnie :))) A ten ,,pierścień"  to właśnie zekier . Rozwijając temat, łuki te są bardzo popularne w łucznictwie konnym -> gdyż do tego właśnie były tworzone . Łuki wspomniane przez kolegę mają mniejszy kont ułożenia cięciwy w ,,paluchach" więc jak pisałem nie powinno być problemu. Munin piszemy o tym samym :) Te zdjęcia zamieścił Sebastian z ,,ARCUSA" fajny facet choć łuk mi wykupił a drugiego już nie dało rady zciągnąć   :o
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2015, 11:47:24 pm wysłana przez BARUL »
longbow 70#
krym 48#
PSE xforce 70#

Munin

  • Gość
Odp: wysokoś łuku
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 07, 2015, 12:39:20 am »
Uwaga bedzie wykład w wersji skróconej :)
Zekier to spolszczona nazwa tureckiego pierścienia łuczniczego, ja przeważnie używam p'yong kakji albo gagji czyli pierścienia koreańskiego a czasem tulejowego pierścienia chińskiego przy strzelaniu stylem MANCHU podobno zwanego banjee czy tak jakoś. W każdym kraju w którym używano pierścieni czy innych przedłużaczy naciągu do krótkich strzał miał własną nazwę a nawet nazwy. Dlatego wolę nazwę pierścień łuczniczy niż zekier.
Koniec wykładu :)

Z tego co wiem to Sebastian powoli wystawia sprzęty z których strzela okazjonalnie w tym te do strzelania metodą śródziemnomorską, już widziałem jego ogłoszenie o Polarisie/SF Optimo, za chwilę będzie najprawdopodobniej ten o którym wspominasz czyli Woodsman od Samicka.