Autor Wątek: Łuk bloczkowy - wybór modelu  (Przeczytany 37427 razy)

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 14, 2009, 10:37:43 am »
Parker - to typowy krótki myśliwiec (choć stosunkowo wolny IBO=286, rzadko mamy obecnie łuki myśliwskie z IBO poniżej 300fps) na krótkie odległości.
Martin to typowy tarczowy sportowiec - długi i z małą redukcją siły (65%) ale szybszy. Łuki totalnie różne, kompletnie do innych zastosowań - jak Landrover i Ferrari  ;).
Ja gdybym musiał wybrać z tych dwóch wziąłbym Martina.
 
Z tego co się orientuję, to w Polsce wogóle nie ma żadnich bloczkowych dealerów, więc sprzęt trzeba serwisować samemu, w sklepach łuczniczych lub u doświadczonego kolegi, ew. w przypadku grubszych spraw gwarancyjnych(wady materiałowe, mechaniczne...itp), bawić się w wysyłki lub jeździć za granicę.
Obie firmy są b. mało w Polsce popularne. Martiny - widuje się (rzadko) na tarczowych zawodach, a o polskim posiadaczu Parkera, nie słyszałem.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2009, 02:22:44 pm wysłana przez kissielec »

Hungry

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 14, 2009, 12:01:31 pm »
"przedstawicielem" sprzedającym Martina w polsce jest kolega mgo :)

paskud

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 14, 2009, 03:40:22 pm »
Hm, no tak, kwestia zakupu dodatkowych akcesoriów i ewentualnie naprawa sprzętu to też istotna kwestia. W takim razie Parkery i Martiny odpadaja... Ale to w sumie dobrze, bo wybór będzie prostszy ;) Ni mniej ni więcej, w takim razie wybór zawężałby się do Hoyta i Browninga.
EDIT:

Browning Grand Illusion - to na tą chwilę mój typ.
A jak wygląda kwestia RH/LH? Jak kupi się sprzęt LH to już trzeba z tym żyć? Czy są jakieś patenty producentów? Zgaduję, że zapewne trzeba byłoby kupić majdan RH. Drogi wydatek?

Pytam, bo kupując sprzęt LH (a taki właśnie potrzebuję) będzie to raczej tylko dla mnie no i łatwo się domyślić, że sprzedać potem takie coś będzie baaardzo ciężko.

« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2009, 03:51:13 pm wysłana przez paskud »

MarcinS

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 14, 2009, 04:37:04 pm »
zasadniczo to luk ma byc tylko dla ciebie...
mój kolega mowi ze to tak samo jak z majtkami  ;D

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 14, 2009, 08:59:48 pm »
Browning Grand Illusion - to na tą chwilę mój typ.

Browning GI - zastanawiałem się czy go nie kupić, bo mój poprzedni - był właśnie Browning. Firma ze średniej półki, ale ja mam o niej dobre zdanie. Model ten ma dobre parametry i jest u Browninga tym samym co X-Force w PSE. Sprawdź tylko, bo zdaje się, że po roku od wprowadzenia, f-ma Browning zaprzestała produkcji tego modelu: http://tune.browning-archery.com/
a to nie byłby najlepszy znak  :-\. Zdaje się, że wyprzedają stany magazynowe.
Co do serwisu, to Browning w Polsce ma dealerów świetnej broni lufowej, ale na serwis łuku u nich  ;D nie licz.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2009, 12:15:56 pm wysłana przez kissielec »

Hungry

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 15, 2009, 10:49:37 am »
Łuk bloczkowy to nie samochów, nie ma kompytera poładowego i do jego serwisowania, niezależnie od typu i producenta, potrzebny jest tylko specjalista który po prostu zna się na bloczkach i grubsze części zapasowe takie jak ramiona, bloczki i majdan, pozyskiwane w ramach gwarancji lub odpłatnie. Drobne części i śruby, są w miarę standardowe i nie stanowia problemu.

Oznacza to, że możesz kupić każdy łuk, a w razie kłopotów udać się po prostu do odpowiedniego sklepu-serwisu (np. łuksportu). Ale najlepiej, by miał gwarancję, czyli nie powinien być kupiony od nieznanej osoby przez intenet .....

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 15, 2009, 12:34:36 pm »
...potrzebny jest tylko specjalista który po prostu zna się na bloczkach...

Racja, choć najprościej i najtaniej - samemu stać się takim "specjalistą" ;),... a takie pogrzebanie przy sprzęcie - to też niezła frajda, oprócz strzelania. Szybciej zaczynasz czuć machinę. Ważne tylko by najpierw poczytać, zanim ruszy się śrubkę... :)
Trochę cierpliwości i w internecie znajdziesz dosłownie wszystko.
Lekki kłopot w tym, że wszelkie śruby i klucze do nich - są calowe i w zwykłej Castoramie lub Obi - ich się nie kupi, ale są dostępne w specjalistycznych śrubkowych sklepach, także nie trzeba tego ściągać zza granicy.

paskud

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 15, 2009, 09:27:42 pm »
...potrzebny jest tylko specjalista który po prostu zna się na bloczkach...

Racja, choć najprościej i najtaniej - samemu stać się takim "specjalistą" ;),... a takie pogrzebanie przy sprzęcie - to też niezła frajda, oprócz strzelania. Szybciej zaczynasz czuć machinę. Ważne tylko by najpierw poczytać, zanim ruszy się śrubkę... :)
[cut]
Znam swoją naturę i wiem, że dość szybko zacząłbym sprawdzać wszystkie możliwe (i niemożliwe) konfiguracje :)
Klucze i narzędzia to nie problem. Na myśli miałem raczej taką sytuację, gdy zepsuje się jakiś element sprzętu, no.. chociażby bloczek. Głupio byłoby usłyszeć, że "przepraszamy, ale w naszej ofercie nie ma asortymentu tego producenta". Pojęcia nie mam czy wszystkie wymiary bloczków są jakoś usystematyzowane. Pewnie tak, ale czy da się do Hoyta zamontować Browninga czy Martina to sobie już ręki nie dam uciąć.

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 15, 2009, 09:53:26 pm »
Osprzęt bloczkowy (podstawki, celowniki, stabilizatory, tłumiki,...) jest produkowany tak, że w zasadzie wszystko do każdego bloczka pasuje, natomiast składanki kilku łuków różnych firm - w jeden, to już nie przechodzi. Nie dlatego, że nie dałoby się zmontować (na upartego da się zmontować wszystko), ale dlatego, że mogłaby to być konstrukcja niebezpieczna dla samej siebie i dla śmiałka który by jej używał  ;).

Zwykle kupując łuk, nikt nie zdaje sobie sprawy ile przy nim będzie dłubania, ustawiania,... Nawet gdybym miał super-serwis 10km od domu to i tak w rezultacie nauczyłbym się samemu podstawowych czynności regulacyjnych i serwisowych bo inaczej łuk i strzały więcej czasu leżałyby w serwisie  :).

paskud

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 21, 2009, 03:52:12 pm »
Dobra, przemyślałem raz jeszcze i generalnie z Browninga rezygnuję. Zbyt "myśliwski".
Jako, że HuntersFriendy mnie szczują (i to dość dobrze) na zakupy u nich na obecną chwilę zestaw dla początkującego jawi mi się następująco:

Łuk (599USD) Bowtech Sniper (ATA 34.06, brace 7.88, 50-70#,27-32",IBOSpeed 312)

Sight (104,99USD) http://www.huntersfriend.com/products/archery/bow_sights/toxonics_tool_less_pro_hunter_sight.html

Spust (75USD) http://www.huntersfriend.com/products/archery/release_aids/truball_copperhead_release.html

Podstawka (85USD) http://www.huntersfriend.com/products/archery/arrow_rests/nap_dropaway_4000_rest.html

Zastosowanie - rekreacyjnie do 3D, FITA.

Hungry

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 21, 2009, 11:26:12 pm »
podstawki dropaway trzeba dobrze ustawić a potem pilnowac ustawień. Niepolecam. szczególnie  niedoświadczonym łucznikom. Ciągłe kłopoty ...
Sam nawet zrezygnowałem z takiej na korzyść trophy-takera z blaszką :)

paskud

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 22, 2009, 09:34:59 am »
podstawki dropaway trzeba dobrze ustawić a potem pilnowac ustawień. Niepolecam. szczególnie  niedoświadczonym łucznikom. Ciągłe kłopoty ...
Sam nawet zrezygnowałem z takiej na korzyść trophy-takera z blaszką :)
Hm...

Taki z blaszką - http://www.trophytaker.com/spring_steel_1.aspx

Z drugiej jednak strony na forum były głosy, że takie nieopadające mogą niszczyć opierzenie strzały.

Jeżeli chodzi o samo ustawianie - poprawcie mnie, jeśli się mylę - różnica jest tylko taka, że w opadających trzeba ustawić punkt zwolnienia (opadnięcia) podstawki - czyli w odpowiedniej długości zaczepić klips podstawki.

P.S. I przy okazji - czy mając sight na trzy szpilki dużo jest babrania żeby je przestawić na inny zasięg? Myślę, że skoro łuki mają różne prędkości, to wysokość każdej ze szpilek powinna dać się ustawić indywidualnie.

Na "listę życzeń" wrzuciłem sobie sight Toxonicsa - dużo pozytywnych opinii na forum. Ten model, ponieważ ma beznarzędziową regulację.  Ale martwią mnie te trzy szpilki :P Z tego, co u Toxonicsa widziałem, to nie mają w ofercie hunting sightów na pięć. Poza modelami "hunting" mają tylko wersję dla ambitnych (target sight) http://www.toxonics.com/Catalog/Product/NailDriver


Hungry

  • Gość
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 22, 2009, 09:49:44 am »
dokładnie taka  podstawka :)
i nie zamienie jej na żadną inną  ;D

już mi nie grozi: pęknięcie naciagu (gumki), przesunięcie sie zaczepu naciagu na kablu, wyrobienie sie malutkich śrubek regulacyjnych, i ciągłe sprawdzanie czy jest wszystko z nim OK  :o

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 22, 2009, 10:25:49 am »

 Z tego, co u Toxonicsa widziałem, to nie mają w ofercie hunting sightów na pięć.



Mają. Napisz że chcesz taki model celownika z 5 pinami.

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Łuk bloczkowy - wybór modelu
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 22, 2009, 12:10:09 pm »
już mi nie grozi: pęknięcie naciagu (gumki), przesunięcie sie zaczepu naciagu na kablu, wyrobienie sie malutkich śrubek regulacyjnych, i ciągłe sprawdzanie czy jest wszystko z nim OK  :o
Mimo złowieszczych zabobonów jakoś mnie to nigdy nie dotknęło (i oby tak dalej!), więc wcale nie uważam tego za supermocny argument do hołubienia podstawek nie-opadających. Każda z nich ma swoje plusy, a do 3D i huntingu opadająca jest (nie tylko moim zdaniem) najlepsza. Ale każdy wybiera wg własnego gustu.

Toxonics ma jak najbardziej celowniki 5-pinowe. Model z mojej stopki jest tego najlepszym dowodem (5-pinowy, tool-less ze szkłem 0.3). Dobrze poszukaj, a znajdziesz ;)
Miłego
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#