Autor Wątek: Łuk INITECH II, dobór strzał  (Przeczytany 21727 razy)

Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 05, 2013, 09:23:58 am »
1000 będą ok, 900 na początek, też by dawały radę. Strzały lepiej kup w jakiś sklepie łuczniczym, przykładowo tutaj. Ceny Decathlonu (te z katalogu online) są wyższe nawet dodając koszty przesyłki.

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 06, 2013, 01:15:55 pm »
hello
Hmmm a to dziwne rzeczy Waść prawisz, bo do mojej 20# Beman Carbon Flash 630 o "fabrycznej" długości jest za sztywny a po przycięciu do 28" nie da się nim strzelać.
Co jest dziwne, ja tylko podstawiam dane pod selektor jaki zamieściłeś w moim topicu dotyczącym polarisa. Teoretycznie Beman Flash 630 ma 31" długości fabrycznej. Jeśli spojrzeć na selektor to strzała długości 28" z parametrem 630 jest "przystosowana" do łuków w przedziale mocy 27#-31#, choć też łapie się do Grupy F czyli w przedział mocy 32#-36#.

Wg selectora powinienem mieć ramiona w przedziale 32-38# do tych strzał.
Zapomniałeś napisać, że według selektora na który się powołujesz te strzały z parametrem 630 mają mieć 27"-28" długości, aby to co prawisz było z nim w 100% zgodne. Przypuszczam że fabrycznej długości (31") były by za miękkie.

Strzelam obecnie z 900 i po ustawieniu buttona jest prawie dobrze.
Wszystko cudnie ale nadal nie wiemy jak daleko naciągasz te swoje strzały, bo według selektora to są one króciutkie.

Niestety ale jak widać z doświadczeń kolegów, wskazania selektorów są bardzo orientacyjne i pokazujące przedział parametru promienia w jakim należy zacząć poszukiwania, całą resztę należy dostosować już pod własne fizyczne predyspozycje oraz pod sprzęt jakim się posługujmy.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 06, 2013, 09:20:11 pm »
Ja tylko powiem że strzelam z bloczka 60# parametrem 500 27 cali i nie jest za miękki. Kalkulator Eastona do łuku 17-23 lbs i strzałce 28 cali podaje spin około 900. Przy 29 calach 770.
Kolega strzela z 40 lbs barebow 500 28 cali i są zdecydowanie za twarde.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2013, 09:22:20 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 06, 2013, 10:34:59 pm »
Na co dzień strzelam z Winda 40# używam strzał carbonowych GoldTip Hunter 33" parametr 400
Młodzi szyją z Falco 17# i 18#, strzały Beman Flash 27" naciągane do może 23"-24" parametr 1400, dla nich są spoko choć tu bywa różnie.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 06, 2013, 10:46:23 pm »
No, 33" to bardzo długie strzały więc pewnie 400 są ok.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 08, 2013, 07:50:17 am »
Byłem w Decatchlonie, tak jak pisaliście obsługa nic nie wie, i poza siłą i rozmiarem nie ma innych informacji o łuku.

Będę musiał więc przyjąć, że przy 31", 32"  naciągu łuk wytrzyma. :)

Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 08, 2013, 08:27:23 am »
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale chyba chcesz naciągać łuk do pełnej długości strzały, a nie tędy droga. Jeżeli strzały będą za długie, to będą lekko wystawały poza majdan, na początku w niczym to nie przeszkadza. Ważna jest długość Twojego naciągu. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z pomocy kogoś doświadczonego, to przed pierwszym strzelaniem zajrzyj na YouTube i wyszukaj np.: 'performance archery' lub 'archery simple guide'.

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 08, 2013, 09:01:52 am »
ello
Już kilka postów wyżej/wcześniej prosiłem o podanie rozpiętości ramion.
Być może nie ma potrzeby bić piany jeśli kolega jest konstrukcji krnąbrnej i do tego ma jeszcze łapki całkiem malutkie to ten jego plan z naciąganiem na 31"-32"  jest zupełnie do bani. Gorzej jeśli jest konstrukcyjnie mojego pokroju, gdzie mi przodkowie o kilka pokoleń za wcześnie z drzewa zeszli i ja przy 180 cm wzrostu mam 2 m rozpiętości ramion a i urodą nie ustępuję przeciętnemu orangutanowi.

yahman zmierz rozpiętość ramion między czubkami palców wskazujących i będziemy wiedzieć jaką masz długość naciągu i jakie długie strzały dla Ciebie będą bezpieczne. Teoretycznie więcej niż możesz naciągnąć nie naciągniesz tylko trzeba poznać tę granicę i dodać do tego 2" dla bezpieczeństwa początkującego łucznika.

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 08, 2013, 09:37:26 am »
Ok,

Zmierzę dziś rozpiętość,
Ale, jak mierzyłem w sposób wyciągnięta lewa ręka i prawa zgięta do prawego policzka (czyli pozycja strzelecka) to wyszło mi tak ~ 31"  czyli teoretycznie strzały 33" będą ok ?

Co do
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale chyba chcesz naciągać łuk do pełnej długości strzały, a nie tędy droga.
- nie chcę naciągać do pewnej długości tylko, jak pisałem mam łuk z Decatchlonu 68" , a on nie miał podanego maksymalnego naciągu. I jako początkujący, się zastanawiałem czy da się zrobić krzywdę łukowi jeśli np będzie miał w parametrach 30" a ja go będe naciągał do tych 31", 32"?

no ale skoro:
Teoretycznie więcej niż możesz naciągnąć nie naciągniesz
to jestem spokojny bo bez problemu naciągam łuk na wyprostowanej ręce do policzka.


I jeszcze jedno pytanie - strzały z włókna szklanego czy carbon'owe są bardziej wytrzymałe?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2013, 09:41:36 am wysłana przez yahman »

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 08, 2013, 10:09:12 am »
Wytrzymałość łuku na przeciągnięcia zależy od wielu rzeczy, przede wszystkim od materiałów z jakich jest wykonany i jego konstrukcji. Jesteśmy w dziale z łucznictwem klasycznym, tu są określone techniki naciągania cięciwy jak i postawy łuczniczej, teoretycznie stosując się do wytycznych mieścisz się w jakimś rozmiarze naciągu, owszem jak będziesz chciał to dasz radę uderzać się cięciwą w kark w czasie oddawania strzału no ale nie o to tu chodzi ^^
W moim przypadku do policzka to było by już ponad 30".

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 08, 2013, 05:29:26 pm »
Zmierzyłem rozpiętość ramion  ~ 179 cm.

Sprawdziłem jeszcze raz z łukiem w ręku i naciąg łuku przy prawidłowej postawie mam mniej więcej 29" czyli strzały 30,31" powinny być ok.

Tyko w końcu czy przy sile 20# parametry takie jak na stronie sklepu:
630 - 31"
750 - 30"
będą ok? Bo jak czytam posty to odpowiedzi są niejednoznaczne.
http://www.sklepluczniczy.pl/strzay/1365-beman-carbon-flash-12szt.html



Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 08, 2013, 05:51:31 pm »
Po to masz selektory na stronach producentów aby sobie dobrać.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 08, 2013, 06:35:42 pm »
Naciąg masz ponad 28,25" powiedzmy ^^
Na stronie sklepu masz maksymalne długości danego promienia, sklep je docina do żądanych przez kupującego wymiarów.
Ja bym brał 30" z parametrem 630 a może nawet 750 ... czort wie na ile ten łuk trzyma parametry, no ale to każdy dobiera pod siebie i swoją wizję świata :D
Odpowiedzi są różne bo różne są doświadczenia odpowiadających, jedyna wspólna cecha jest taka że, wszyscy strzelamy z łuków ale każdy z innego i zapewne odrobinę inaczej.

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 08, 2013, 10:17:59 pm »
Po to masz selektory na stronach producentów aby sobie dobrać.

niestety selektor beman'a nie obejmuje łuku 20Lbs, dlatego nie wiem co wybrać.

w jednym sklepie (najtańszym) przy maja dostępne tylko 630 lub 900 i teraz pytanie -
jeśli łuk ma zwężenie w majdanie (na Strzałę) to lepiej wziąć sztywniejszą czy giętsza strzałę ?

Strzała 30"

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 08, 2013, 10:55:54 pm »
Po to masz selektory na stronach producentów aby sobie dobrać.
niestety selektor beman'a nie obejmuje łuku 20Lbs, dlatego nie wiem co wybrać.
Jak się przyjrzysz to zobaczysz, że te literki biegną sobie skosem z prawej góry na lewy dół, wyobraź sobie pozycję mniej niż to co jest i dopasuj skosem literki do długości strzał.