Autor Wątek: Maty Łucznicze  (Przeczytany 53613 razy)

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #105 dnia: Grudzień 21, 2013, 11:45:02 pm »
Zamykaj koty :), a szafa jak stara to nie ma co płakać :P.  Ogólnie to ja czekam na filmiki Balroga, z tych 10m z piwnicy, jak i jego skupienia, ładował je koło południa ponoć, więc powinny być już dawno, w sumie odległość testowa identyczna ( chodzi mi o te strzelanie z 10m ), łuki opisane zarówno mój i jego, maty TEORETYCZNIE TE SAME.

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #106 dnia: Grudzień 22, 2013, 01:11:51 am »
oglądałem filmik.. troszkę lipna ta mata do walenia w pkt.. :o

Właśnie jak było wspomniane już.. pianki te nie mają właściwości samo-naprawczych, pamięć kształtu.. ?? :)
Ja lubię strzelać do tej HMA, ale za nią mam skrzynkę ze szmatami, bez tej skrzynki każda, strzała przechodziłaby na wylot.. takie jest tam sito.
I to sito powstało w pierwszych 1,5-2 miesiącach.

Ogólnie tą piankę traktuję jako stabilizację i czoło maty.. do wytracania energii są nieśmiertelne szmaty.   
Jest to jedyny sens takiej pianki moim zdaniem.
zapalony łucznik

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #107 dnia: Grudzień 22, 2013, 08:47:53 am »
Dokładnie tak jak Piotr pisze, sama pianka to za mało ... żeby zatrzymać strzałki. W USA są dosyć popularne cele tzw hybrid Cube czyli kostki z pianki ale z wypełnieniem wg mnie ze szmat, są to piankowe skrzynki z okrągłymi otworami do których wsuwany jest wór z jakimś wypełnieniem, z tego co widziałem na filmach to wygląda to na wypełniacz szmaciany, wymiennie stosowany z jakimś np. piankowym.

coś jak te z filmików poniżej:
http://www.youtube.com/watch?v=t9YPTqigNgc
http://www.youtube.com/watch?v=LlbruwbB2uk

a na tym filmiku producent pokazuje jak jest wykonana taka kostka ze szmacianym wkładem z tym, że użyty materiał na ścianki jest zdecydowanie z innej pianki niż te nasze maty, jest on bardziej gumowaty i elastyczny.

http://www.youtube.com/watch?v=pa-WxEKXFyI
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #108 dnia: Grudzień 22, 2013, 11:34:53 am »
Zarąbiste te hybrydy :), jak tak ma starczyć na 2-3 LATA jak gość opisuje to chyba szczyt łaski pańskiej by zstąpił na nas :). Choć trochę mała i p na halę nie bardzo się nadaje :), ale na 50m why not, jak ktoś nie wychodzi z żółtego, ewentualnie czerwonego to ta mata wyłapie wsio, pytanie jaki prajs i czy idzie to kupić w europie :).


Wracając do meritum, dalej czekam na filmiki Balroga bo po prostu mnie to ciekawi jak moja około 20% słabsza i ileś tam wolniejsza tarczówka z najbardziej tępymi grotami chyba jakie świat łuczniczy widział, penetruje sprawniej tą matę, od jego myśliwskiego niedźwiadka.

Nie mniej jednak producent mat czyta forum na bieżąco, jest rozwojowy, myślę, że jest tu już pomału z czego wybierać odnośnie sugestii i rozwiązań, można by w takiej macie np zrbić z tyłu wsuwany WKŁAD z nie wiem z warstw tkaniny zalanej gumą i całość grubości nie wiem 3-4cm i cała tarcza bedzie po prostu hamować i trzymać strzały w osi tarczy a ta warstwa rozproszy skutecznie energię, ( coś jak np szyba zbrojona drutem, po uderzeniu cała pęka i się odkształca, ale jednocześnie tłumi energię )

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #109 dnia: Grudzień 22, 2013, 11:59:14 am »
zapalony łucznik

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #110 dnia: Grudzień 22, 2013, 11:38:37 pm »
Aż z ciekawości zabrałem mate do piwnicy  ;D
Dwa dystanse bo na więcej piwnica mi nie pozwala
Przepraszam za chaos ale mam celownik od 20 metrów więc trochę na oko
Panie Łukaszu fizyka jest nieubłagana i już przy różnicy dystansu 5 metrów pokazała że zasad tych nie da się złamać !!!
Filmik już sie wrzuca na ulubiony serwis  ;D



Doczekamy się tych filmików ?? , Co do pina na 20m to możesz nim celować ZAWSZE w tarczę a strzały przy dobrym skupieniu będą leciały w punkt który będzie przesunięty w stosunku do nastawów celownika/odległości, ale celują w jedno i to samo miejsce na tarczy, strzały będą leciały w kupę.

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Darek Cembala

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Bear Black Panther->Hoyt CRX 32
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #111 dnia: Grudzień 23, 2013, 06:59:29 am »

Ponadto wytłumacz mi to ??
Postrzelałem wczoraj trochę to tej maty:

Na początek mała wpadka przed ustawieniem celownika, ale widać że mata dość dobrze zatrzymuje strzałę (lotki wyszły bez szwanku) ;):


strzałki nie przechodzą na wylot (dystans ok/ 30m)




jeden raz zdarzyło mi się że lżejsza strzałka przeszła na wylot(easton powerflight 400, pozostałe to beeman ICS Hunter 340)


Na razie to tyle bo zaczęło padać i musiałem zwinąć interes :) Może przez weekend uda mi się posłać z 100 strzał w jakieś miejsce żeby zobaczyć jaka jest wytrzymałość.
Ja strzelałem do pochylonej maty oraz mocno pod górkę więc strzałki miały na pewno większą drogę do pokonania w macie bo szły pod mocnym skosem w stosunku do lini prostopadłej do maty ;) Moja mata też już posiada miejsca gdzie strzałki wpadają po lotki. Podejrzewam że jakbym miał takie skupienie jak Łukasz to miałbym tych miejsc znacznie więcej :D Ja jednak strzelam z crx-a 32 bez żadnych stabilizatorów i dystans najmniejszy ok. 30m więc automatycznie moje strzałki są bardziej rozsiane więc nie mam też problemu z szybkim wybijaniem dziur w macie;) Jak znajde chwile to wrzuce zdjęcia maty bo jest już dość mocno podziurawiona i zachowuje się zupełnie inaczej niż na początkowym teście.

Olympic

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #112 dnia: Grudzień 23, 2013, 10:20:56 am »
Moja mata też już posiada miejsca gdzie strzałki wpadają po lotki. (...) jest już dość mocno podziurawiona
Nie próbowaliście piankowcy, COŚ tam wtrysnąć w te wytrzepane przestrzeliny? Materiał o zbliżonej gęstości, elastyczności i oczywiście rozprężny. Taka regeneracja, na zasadzie przedłużenia agonii.
Tą ideę zastosowałem w swojej macie. Koszty naprawki, to kilkanaście zł/miesiąc
(moja mata nie piankowa, więc regenerator nie dla Was, ale chodzi o zasadę).

lukilak1994

  • Gość
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #113 dnia: Grudzień 23, 2013, 10:29:29 am »
Hmm, może właśnie... GUMA
http://tablica.pl/oferta/pasy-transportowe-z-gumy-do-zabezpieczenia-transportu-CID5-ID41Iir.html

I takie pasy złożyć jak mate pilśniową.
Cena niska bo to z odzysku, ciekawe czy by się sprawdzio.
Z bliska wygląda tak:


http://www.sklep-kormex.pl/mata-antyposlizgowa-5000x250x8mm.html
Cytuj
Materiał wykonania: drobny, polimerowy granulat gumowy,
Gęstość wg normy DIN EN ISO 845: 730 kg/m³ ± 5 %,

Inserty z elevena mają gumową konsystencje i bardzo ładnie się zasklepiają.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2013, 10:40:16 am wysłana przez lukilak1994 »

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #114 dnia: Grudzień 23, 2013, 12:24:41 pm »
najlepiej jakby ktoś miał takie resztki mat za free na wypróbowanie. Ja  z tych dostępnych na allegro i w necie to wyliczyłem ze mata i tak kilkaset złotych by kosztowała, więc za dużo żeby eksperymentować.

Wtedy to już wolę kupić takiego rineharta czy eleven, czy hma. Niestety każdy z tych insertów przy strzelaniu w 1 mały punkt będzie miał wydzierganą dziurę i cos na wierz trzeba by przyczepiać na co dopiero idzie tarcza.

na wielu zawodach halowych widziałem ja tarcze halowe (układ las vegas) są montowane najpierw na kwadratowych tabliczkach a dopiero potem do maty. no ale to zawody, i tu czy musnął linię czy nie to na wagę złota jest.

A do treningu to nic lepszego jak rinehart nie dostaniecie.
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

lukilak1994

  • Gość
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #115 dnia: Grudzień 23, 2013, 02:59:41 pm »
No tak, cena nowych powala. Ale gdyby ktoś miał dostęp do takich materiałów jak w pierwszym moim linku to cena takiej maty była by porównywalna z cenami pianek lub nawet za free.

Horizon

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #116 dnia: Styczeń 11, 2014, 07:27:26 pm »
Panowie, tak sobie kiedyś wymyśliłem, żeby spróbować zrobić matę z rzepy! I nie chodzi o taką roślinę, a o materiał z haczykami i meszkiem w jednym.
Jest taki specjalny rodzaj takiej rzepy, która z jednej strony ma meszek a z drugiej haczyki. Dzięki tej właściwości można ją bardzo ciasno zrolować bo sama przyczepia się ze sobą.
Znalazłem również firmę co produkuje takie cacka: http://www.fastech.ch/index.php?page=1549
Myślę że dzięki temu, że jest to materiał który sam czepia się z sobą i to doskonale (nie można nawet porównać siły łączącej tej rzepy do standardowych! Kto miał do czynienia z tym producentem to wie.) to nawet po jakimś czasie jakby strzały poszarpały środek na mniejsze kawałki, nadal można by "przewinąć" matę ponownie i gdzieś na obrzeżach umieścić te kawałki.
Sama rzepa występuje w kilku kolorach i szerokościach, ale myślę, że szerokość około 70mm byłaby wystarczająca.
Robiłem testy z 15 mm szerokością i choć bardzo trudno wbić strzałę pomiędzy warstwy, to wielkość tego materiału jaką miałem (fi 50mm) nie była wystarczająca do miarodajnych prób, a dodatkowo miałem problem z przymocowaniem tego celu do czegokolwiek.
Chciałem więc tutaj podzielić się takim spostrzeżeniem, może ktoś ma dostęp do większej ilości i będzie chciał spróbować.

preddy

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Walk Softly... And Carry A Big Gun
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #117 dnia: Styczeń 11, 2014, 08:34:23 pm »
Witajcie.
Mnie zdarzyło się strzelać do różnych rzeczy... Szmat, tektury, pianki, Target-Bag'a i innych wynalazków...
Ciekawi mnie jednak co innego... Tylko bez nerwów...
Spójrzcie na ceny Rineharta. Potem na ceny swoich łuków z osprzętem. Albo odwrotnie, w dowolnej kolejności, dowolną ilość razy... :) :) :)
Pozdrawiam przyjaźnie :)
Taki recurve w liście...

Mam też czapkę Hoyt'a camo...:)

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #118 dnia: Styczeń 11, 2014, 09:02:37 pm »
hehe  ;) problem tylko w tym, że łuku sobie samemu nie zrobisz (no przynajmniej nie bloczka) a z celem już można pokombinować, do tego taki rinehart to u nas występije w formie kostek czyli niedużych celów bardziej do treningu czy 3D, a już do strzelania tarczowego to nie za bardzo chyba, że kupisz rineharta w formie bloków, ale wtedy mata kosztuje 2000 USD.

Jak widac po tym temacie to większość strzela do  pianek albo pilśni, a z piankami jest tylko jeden problem, szybko się wystrzeliwują przy powtrzalnym strzelaniu i o ile w pilśniśrodek wymienić łatwo i nie jest to zbyt droga impreza to w piance jest z tym dużo gorzej.

A co do samego Rineharta to polecam i pewnie sobie w końcu jakąś ich kostkę sprawię.
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

yokai

  • Gość
Odp: Maty Łucznicze
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 11, 2014, 09:06:12 pm »
Spójrzcie na ceny Rineharta. Potem na ceny swoich łuków z osprzętem. Albo odwrotnie, w dowolnej kolejności, dowolną ilość razy... :) :) :)
Ale, że o so chośi?
Kostka Rinehart będzie kosztowała tyle samo co moje łuczysko :D
Chyba, że doliczymy wartość sentymentalną i pociągniemy pod antyk bo to ma ponad lat 10, to niech będzie połowa wartości (o: