Autor Wątek: WYBóR CELOWNIKA  (Przeczytany 13874 razy)

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
WYBóR CELOWNIKA
« dnia: Sierpień 13, 2007, 12:52:20 pm »
WITAM!
jestem poczatkującym łucznikiem mam łuk bloczkowy marki PSE jeden ze starszych modeli ale dobrze się strzela dp tej pory strzelałem na grota aler niedawno zakupiłem spust lipko i peep'a problem polega na tym że nie wiem jaki kupić celownik bo celowniki tarczowe do bloczków są bardzo drgoie za łuk zapłaciłem 600zł a celownik kosztuje tyle samo albo więcej. Słyszłem też o celownikach ukraińskich ktore są podobno dobre i tanie. Czy ktośmogł by mi doradzić gdzie i jaki celownik kupić?? kolega polecił mi na początek zwykły celownik od refleksa żebym strzelał aż się nie rozpadnie ale nie wiem czy to dobry pomysł. Jestem niestety ograniczony finansowo a strzasznie chciał bym już strzelać z chociaż standardowym wyposażeniem. Bardzo proszę o radę i jakieś namiary.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2007, 01:00:41 pm »
jeszcze jedno... czy gdybym kupił np. jakiś tańszy celownik myśliwski to czy moge go używac do strzelania tarczowego? czy jest on na tyle precyzyjny?
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

ReAkToR

  • Gość
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2007, 01:11:04 pm »
będę sprzedawał celownik do bloczka. jest to toxonic 1400 short black troszkę przerobiony. ma dodatkową śrubkę, którą dorobiłem w celu pozbycia się luzów na mocowaniu lipka. Nowy celownik będę miał dopiero 25 sierpnia na zawodach 3D w Jaworzu.

zapraszam na tą imprezę! Będzie tam dużo ciekawych ludi, od których można się sporo dowiedzieć na tematy związane z łucznictwem i nie tylko...

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2007, 08:37:14 am »
witam
dzięki za radę postaram się kupić ten celownik kosztuje ok 300 zl patrzylem na lukspor'cie lipko jakie zakupiłem to Cartel X-PERT ze szkłem 224006 (jedno z tańszych) niestety nie określiłem jaką chcę soczewkę ale wybór nie jest duży jeśli chodzi o to lipko więc myślę że czy to będzie 0,5 0,75 czy 1,0 to będzie ok.
jeśli ktoś z Was wie gdzie można kupić taniej ten celownik to piszcie.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

adamc1

  • Gość
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2007, 09:59:53 am »
co do różnicy miedzy 0,5D a 1,0D jest ogromna różnica ogniskowa przy 0,5D to jest 2000mm a przy 1,0D to tylko 1000mm w praktyce dla osób korzystających z przezierników oznacza to że przy zastosowaniu soczewki 1,0 możesz po prostu nie widzieć celu, oczywiście jeżeli nie masz wady wzroku.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 14, 2007, 01:33:32 pm »
co do różnicy miedzy 0,5D a 1,0D jest ogromna różnica ogniskowa przy 0,5D to jest 2000mm a przy 1,0D to tylko 1000mm w praktyce dla osób korzystających z przezierników oznacza to że przy zastosowaniu soczewki 1,0 możesz po prostu nie widzieć celu, oczywiście jeżeli nie masz wady wzroku.
więc na początek jaka była by najlepsza??
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

cyna

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
    • cymkiewicz.eu - archery my love ;)
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2007, 02:38:38 pm »
Czyli jaka jest właściwie zasada przy doborze wartości soczewki? Rozumiem że przy braku wady wzroku im mniejsza tym lepsza? Chcę zrobić u optyka szkło do lipka Spigarelli z nawiertem na światłowód ale nie wiem jaka wartość była by najlepsza. Niestety należę do tych, którzy mają wadę wzroku. Czy zatem dobierać soczewkę do wartości wady wzroku czy też kierować się jakimiś innymi zależnościami.
Hoyt Ultra Elite XT 3000   //   2008 xD


cymkiewicz.eu   //   marymont.waw.pl   //  3Darchery.pl

adamc1

  • Gość
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 14, 2007, 08:33:29 pm »
Hmm pytanie nie jest łatwe, na początek należałoby po prostu zrobić to doświadczalnie,  dla osób normalnie widzących szkło 0,5 jest zwykle dobre .

Misiek

  • Gość
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2007, 09:15:46 am »
Witam
Podsumowując wszystkie wypowiedzi chciałem się dowiedzieć czy jest jakaś rozsądna alternatywa dla sur loc'a, która spełniała by swoje zadanie, była w miarę trwała i solidnie wykonana. Ale za trochę mniejsze pieniądze.

Misiek

  • Gość
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 31, 2007, 08:26:21 am »
Dzięki za informacje. Ale faktycznie ten Striker 01 to tylko namiastka.

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 31, 2007, 01:50:13 pm »
To właśnie Striker z naszego sklepu. Na tych zdjeciach prezentuje się on tak sobie ale w rzeczywistości nie wygląda źle, wiadomo nikt nikogo nie przekonuje że to jest Sure Lock, Shibuya etc.
Alternatywą moze być także Sure Lock Prodigy ale on ma także tyłko 6" długości.
Pozdrawiam
Dawid

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 31, 2007, 11:05:38 pm »
Hej!

Zastanów się ew. nad celownikiem produkcji ukraińskiej (nie znam producenta i nazwy ale z powodzeniem go używam). Są do nabycia w Jaworzu www.centrum-lucznicze.pl w cenie 350 PLN i to z lipkiem!!!. Jego zdjęcia i opis zamieściłem w recenzjach sprzętu na stronie www.sekcjalucznicza.pl . Naprawdę doskonały stosunek jakości do ceny!!!

Pozdrawiam
Maciek

Misiek

  • Gość
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 01, 2007, 02:47:56 pm »
A jak się on sprawuje w użytkowaniu bo recenzje na sekcji łuczniczej przeczytałem. Chodzi mi o to czy podczas strzelania nie dostaje luzów bo wiem że do jego budowy użyli "pancernych" materiałów.

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 01, 2007, 03:03:30 pm »
Cześć!

Odpowiedź brzmi: gniotsja nie łamiotsja... :) .  Jest to brutalna podróbka Toxonics 3600 i dalej i jednocześnie SureLoc Challenger. Tej same długości wysięgnik, skok pokręteł to 24 kliki/obrót, i standardowe gwinty... no i całość wygląda i sprawuje się sprawnie.
Mojego używam już od marca i przy intensywnym strzelaniu nie wykazuje tendencji to luzów na żadnym z gwintów. Czyli wszelkie ustawienia są doskonale podtrzymywane.
Conajmniej kilku łuczników z Jaworza używa tego celownika. No i ja. I wszyscy jesteśmy zadowoleni.
Co do lipka: jest w zestawie i sam możesz wybrać szkło. Po czasie będziesz miał własne zdanie, czy taki zestaw jest dla Ciebie optymalny czy nie - ale za taką cenę nie znajdziesz lepszego materiału do porównania... Ale to ne prędzej niż za kilka miesięcy - albo i dłużej.

Owszem, mam chrapkę na jakiś topowy celownik - inne priorytety finansowe ograniczają mnie w tym zakresie. Ale absolutnie nie żałuję zakupu właśnie tego celownika, bo nie on powoduje moje chęci do wydawania innych kwot na sprzęt...

ReAkToR

  • Gość
Odp: WYBóR CELOWNIKA
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 01, 2007, 08:39:37 pm »
to coś o czym pisze Maciek jest lepsze od toxonica 1400 bo ma szynę na śrubie... a toxonic to tylko zwykły suwak z zaciskiem... poza tym w toxonicu 1400 lipko mocowane jest w takim kołnierzu, który siedzi na sprężynie i to połączenie jest felerne rusza się i bez dodatkowego gwintu się nie obejdzie... jak przyjdzie mi nowy sureloc supreme to wywalę toxonica w cholerę bo już mnie zaczyna denerwować, co 20 strzałów trzeba go sprawdzać... i zawsze coś się spie... i strzały wyciągam z gumy od taśmociągu...