Autor Wątek: stabilizatory  (Przeczytany 9890 razy)

piotr el

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 40
stabilizatory
« dnia: Październik 24, 2009, 11:45:10 pm »
Witam!
Mam pytanie odnośnie poprawiania właściwości tłumiących wibracje. Czy wypełnianie stabilizatora rurowego karbonowego piankami typu pianka montażowa do okien daje jakieś efekty? Przy okazji zapytam czy w monostabilizatorach Elite firmy Doinker taka gruba dostawka(ok. 4 cale) naprawdę tak się świetnie spisuje?
Przepraszam za zamieszanie w działach.
Pozdrawiam!

kissielec

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2009, 09:38:49 am »
Wg mnie najlepiej byłoby, gdyby jakieś elementy stabilizatora mogły pod wpływem drgań swobodnie oscylować (zamocowane centralnie gumowe krążki, bombka która będzie mogła się sprężyście odkształcać...itp) przejmując energię  od majdanu i ruszając się zamiast niego. Wydaje mi się, że pianka montażowa stłumi zaledwie małą część wibracji, bo jest stosunkowo sztywna i ciasno uwięziona w tubie. 

Degusti

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2009, 11:07:20 am »
Moim zdaniem pianka nic  nie da.Lepiej by było wsypać do środka jakiś proszek np. piach.Ale po co tak kombinować nie lepiej kupić coś normalnego ???
łuk-PSE X-FORCE OMEN Pro UF 72# 29'
celownik-Truglo Range Rover Wheels
podstawka-Trophy Ridge Revolution
stabilizator-SVL S-COIL XL 7"
strzały-EASTON AXIS 300 (495 grain-295 fps)
kołczan-BOHNING JACK PINE 5
spust-Jim Fletcher 3D Hunter

paskud

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2009, 01:41:32 pm »
Witam!
Mam pytanie odnośnie poprawiania właściwości tłumiących wibracje. Czy wypełnianie stabilizatora rurowego karbonowego piankami typu pianka montażowa do okien daje jakieś efekty? Przy okazji zapytam czy w monostabilizatorach Elite firmy Doinker taka gruba dostawka(ok. 4 cale) naprawdę tak się świetnie spisuje?
Przepraszam za zamieszanie w działach.
Pozdrawiam!
Stabilizator ? jego zadaniem jest niwelowanie skutków inercji układu w chwili oddawania strzału. W momencie zwolnienia cięciwy energia zgromadzona w napiętych ramionach łuku jest w krótkiej chwile przekazywana strzale. W trakcie tego przekazywania energii powstają bardzo duże momenty sił i bezwładności w układzie. Niezbalansowane przy pomocy stabilizatora będą powodowały szarpanie majdanem i nadgarstkiem, głośną pracę łuku i zakłócały lot strzały. Działanie stabilizatora polega na obciążeniu łuku pewną masą w części przedniej. W chwili puszczenia cięciwy strzała zyskuje wraz z łukiem pewne wartości pędu skierowanego w przeciwnych kierunkach. Biorąc pod uwagę proporcję masy łuku do masy strzały prędkość łuku będzie nieporównywalnie mniejsza. Majdan łuku, do którego we frontowej części przymocowany jest stabilizator oddaje swoją wartość pędu masie stabilizatora. Jednak przekazanie tej energii nie następuje w sposób natychmiastowy, co wygładza efekt inercji. Opóźnienie przekazywania tej energii realizuje się poprzez stosowanie elastycznego połączenia mas majdanu i stabilizatora ? mogą to być połączenia gumowe czy też hydrauliczne (podobne do rozwiązań stosowanych w amortyzatorach samochodowych).
Większość stabilizatorów dostępnych na rynku generalnie spełnia swoje zadanie, ponadto dobór stabilizatora zależy w pewnym sensie od charakterystyki i dokładności konstrukcji łuku tak więc nie ma potrzeby analizować poszczególnych modeli.

Myślę, że zamiast pianki fajniej byłoby wsypać groch - może dałoby to efekt dźwiekowy podobny do przeładowywanego shotguna..? ;>

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2009, 09:30:39 pm »
dobry pomysł :D
ja miałem kiedyś amortyzator NAP Shockblocker, który był wypełniony jakimś proszkiem.
w momencie strzału słychać było właśnie taki efekt przeładowania broni.
działał on efektywnie wtedy, kiedy łuk wyposażony był w STS.
pozdrawiam
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

piotr el

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2009, 05:27:47 pm »
Dzięki za porady. Groch potraktuję jako ciekawostkę. Proszek godny jest uwagi lecz łatwo przemieszcza się w tubie i zmienia balans stabilizatora gdy nie jest całkiem wypełniony. Możliwe, że rura jest dzielona na sekcje. Może ktoś wie jaki to proszek?
Dziękuję i pozdrawiam!

paskud

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2009, 07:37:38 pm »
Witam,
Groch potraktuj jako żart :) Myślę, że wyjaśniłem zasadę, na jakiej ta stabilizacja działa - masz majdan i stabilizator. Elastyczne połączenie majdanu ze stabilizatorem ma wygładzić szarpnięcie tego pierwszego. Ani pianka ani groch nie będą elastyczne i nie będą w żaden sposób stabilizować (chyba, żeby tej pianki czy grochu było z 15kg to wtedy prędkość łuku będzie minimalna).
Pzdr, Michał

White_Eagle

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 267
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2009, 08:38:49 pm »
Witam serdecznie.
Po co tyle problemów ze stabilizatorem?
Wejdź na stronę http://www.luksport.pl/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=132&Itemid=31
i kup sobie gotowy. A nie, będziesz sypał "groch" itp do jakiejś rury. ;D
Zapomniałeś pewnie, że łukach są gwinty calowe.
W cenie do 100zł masz parę propozycji. Pewnie są jeszcze inne propozycje w innych sklepach ale nie chce mi się szukać.

Pozdrawiam serdecznie
White Eagle
Łuk Bloczkowy Bowtech PATRIOT DUALLY
Celownik Shibuya
Optyka Las Vegas SCODE + 0,50
Strzały EASTON POWER FLIGHT 400
HW100Tqf LONG
FWB 300S Universal
TWINMASTER SPORT + LUNETKA 2X20 WALTHER
ŁUCZNIK 1970
GG 3176262

Degusti

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2009, 11:06:58 pm »
Koledzy  a jakby tak zamiast grochu użyć prochu, efekt dźwiękowy będzie o niebo lepszy że nie wspomnę o wizualnym :)
łuk-PSE X-FORCE OMEN Pro UF 72# 29'
celownik-Truglo Range Rover Wheels
podstawka-Trophy Ridge Revolution
stabilizator-SVL S-COIL XL 7"
strzały-EASTON AXIS 300 (495 grain-295 fps)
kołczan-BOHNING JACK PINE 5
spust-Jim Fletcher 3D Hunter

paskud

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2009, 07:14:17 am »
Witam serdecznie.
Po co tyle problemów ze stabilizatorem?
Wejdź na stronę http://www.luksport.pl/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=132&Itemid=31
i kup sobie gotowy. A nie, będziesz sypał "groch" itp do jakiejś rury. ;D
[...]
Witam,
Taka krótka notka - refleksy są mniej "energetyczne" niż bloczki i o ile takie stabilizatory Cartela bez gumy sprawdzą się przy refleksie o tyle przy bloczku będzie już szarpało majdanem. Trzeba pamiętać że inne stabilizatory są do bloczków inne do refleksów.
Pzdr,
Michał

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2009, 09:16:19 am »
Dokaładnie tak jak wspomniał kolega. Ja bym niczym stabilizatora nie wypełniał bo to w warunkach domowych nic nie da. Vibracheck wypełnia stabilizatory żelem specjalnym pochłaniajacym drgania ale to jakas specjalna breja. Mam inny stabilizator Carbon Impact chyba, ktory jest wypelniony żelem ale w nim jest zalana jakaś kulka metalowa ktora robi za tłumik. A tak ogólnie to lepiej przykręcic między cieżarek a rurę stabilizatora kawałek tłumika gumowego i działa to rewelacyjnie bo cieżarek wybiera drgania.

Marek
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2009, 09:58:45 am wysłana przez cypher »
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

White_Eagle

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 267
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2009, 06:43:00 pm »
Witam serdecznie
W swojej wypowiedzi powyżej chciałem zwrócić uwagę głównie na cenę za gotowy wyrób i koszta jakie trzeba ponieść, aby mieć jakąś podróbkę.
Ja wolałbym kupić gotowy, gdzie w cenie do 100zł jest kilka do wyboru.
Nie rozróżniam tutaj rodzaj łuku.

Pozdrawiam serdecznie
White Eagle
Łuk Bloczkowy Bowtech PATRIOT DUALLY
Celownik Shibuya
Optyka Las Vegas SCODE + 0,50
Strzały EASTON POWER FLIGHT 400
HW100Tqf LONG
FWB 300S Universal
TWINMASTER SPORT + LUNETKA 2X20 WALTHER
ŁUCZNIK 1970
GG 3176262

kissielec

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 28, 2009, 08:23:23 pm »
A propos, ...
poniżej najnowszy, wdrożony już pomysł f-my Doinker, na końcówkę-tłumik do stabilizatorów.

Elastyczna tarcza z ciężarkami, która przejmując energię, oscyluje eliminując drgania majdanu.
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2009, 08:25:34 pm wysłana przez kissielec »

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 29, 2009, 07:47:18 am »
Witam
Trudno się będzie przyzwyczaić do kształtu.
Mnie się to coś nie podoba , ale jeżeli jest lepsze niż dotychczas stosowane stabilizatory to pewnie niedługo je zobaczymy w akcji
Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

kissielec

  • Gość
Odp: stabilizatory
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 29, 2009, 09:48:41 am »
Fakt...łucznik z takim tłumikiem wygladałby - jakby miał "kontakt z bazą"  ;)
...lub rezerwową wyrzutnię antymaterii.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2009, 12:26:47 pm wysłana przez kissielec »