Autor Wątek: lipko + wkład w peepie  (Przeczytany 7519 razy)

Marek Tessarzik

  • Gość
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 04, 2012, 12:12:49 pm »
Dziękuję za wykład  ;), ale teorię już znam. Chodziło mi raczej o to jaki otwór peep'a będzie pasował do lipka o średnicy np. 30mm?? Wiadomo, że najlepiej dobierać metodą prób i błędów, lecz we Wrocławiu nie ma, a przynajmniej nie słyszałem o żadnym, sklepu łuczniczego i wszystko muszę zamawiać z internetu... Nie uśmiecha mi się kupować zestawu wkładów, a z drugiej strony kupowanie na chybił trafił też może okazać się hmmm... kosztowne. Stąd moje pytanie - jakie są wasze konfiguracje peep - lipko? Jaki wkład proponowalibyście dla lipka 30mm i 28" naciągu??


To sa zawsze indywidualne ustawienia, bo nie mamy wszyscy takich samych rozmiarow (wielkosci itp) punkt kotwiczenia...i tak dalej.

VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 04, 2012, 12:53:05 pm »

Pamiętaj że wielkość otworu w przezierniku (peepie) działa jak przysłona w aparacie fot. Mały otwór/duża głębia ostrości, duży otwór/ płyciutka głębia ostrości. Ale pewnie to już dawno wiecie.
Ja stosuję metodę kolegi tomo i jest skuteczna :)
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.

aszop

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Łucznik bloczkowy od 1993r :-)
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 05, 2012, 12:23:01 pm »
Jaki wkład proponowalibyście dla lipka 30mm i 28" naciągu??

Posłuchaj porady : tomo - kup i zacznij od najmniejszego. (Tru Peep J.Fletcher - ok.14zł)

przeczytaj wpis VERO  - Peep sight działa jak przesłona = to na ile zobaczyszz przez peep'a obrazu, będzie zależało równiez od dystansu twojego Oka do otworu peep'a (dla łuku o ATA 33" i ATA 40" już wielkość potrzebnego dla Ciebie peep'a będzie różna, inny kąt cięciwy = inny dystans oka do otworu peep'a, a to daje nam różne pole widzenia.)

Istotne jest wysunięcie celownika do przodu ma wpływ. Twoja obręcz Lipka 30mm będzie mniejsza lub większa w zależności od dystansu od Peep sight'u w cięciwie. Na wysunięcie Lipka ma wpływ: geometria majdanu łuku (wielkość reflex/deflex) i celownik (jego wysięg do przodu w kierunku tarczy).

dobór właściwej średnicy peep'a to wybór w oparciu o czynniki personalne i indywidualne. Postawa strzelecka / odległość oka od Peep'a. Geometria łuku+wysuniecie celownika / jak daleko jest twoje lipko 30mm od Peep sight'u?

p.s. Pewność daje zestaw z 3-5 wkrętami do Peep'a (Specialty Archery lub ARC Systeme), ale jak wiemy koszt jest duży, zatem = z tanich rozwiazań dobrze zacząć od małego Tru Peep'a J.Fletcher'a.
 
Starty:
pierwsze zawody z bloczkiem - 1993r. , pierwsze zawody 3D 1996r., pierwsze MŚ Indoor FITA 2001r., pierwsze MŚ FITA 2003r., pierwsze MŚ FIELD 2004r.,
---
dotychczasowe Łuki: PSE-15x, Hoyt-12x, Mathews-7x, Bowtech-3x, EliteArchery-1x,

VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 05, 2012, 01:49:31 pm »
Używam takiego zestawu jak poniżej.
Wielkość otworu w przezierniku 1,2mm, szkło 0,75, ramię celownika AXCEL ustawione na nr 10.
W celowniku SHIBUYA ramię ustawione na nr 4.

« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2012, 04:46:54 pm wysłana przez VERO »
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.

Bertson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: lipko + wkład w peepie
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 05, 2012, 04:25:10 pm »
Dziękuje wszystkim za porady! Szczególne podziękowania należą się koledze Vero za zaangażowanie :).

Przyznaję się bez bicia - łudziłem się, że dobranie wkładu do średnicy lipka będzie znacznie prostsze. No cóż takie jest życie, i rzeczy z pozoru błahe okazują się skomplikowane... Tak właściwie to cała zabawa dopiero przede mną. Paczka z lipkiem dotrze do mnie dopiero we wtorek.

Powiem jeszcze, że nie zdawałem sobie sprawy z tego, że peep działa jak przysłona w aparacie i od jego średnicy zależy głębia ostrości. Ha! Powiem więcej - zupełnie zapomniałem, że można regulować wysunięcie ramienia celownika! hehehe Taki już los początkującego :)