Autor Wątek: łuk na początek  (Przeczytany 7730 razy)

Homikowaty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
łuk na początek
« dnia: Listopad 16, 2012, 10:47:05 pm »
Witam

Szukam swojego pierwszego łuku i wpadł mi w ręce hoyt crx 35, i zastanawiam się czy 2tys, to jest dobra cena za goły łuk, czy lepiej w takich pieniądzach wybrać coś innego?

łuk raczej do zabawy, niż kłusownictwa, ale zdecydowanie nie typowa tarczówka, mimo iż do tarczy lubię postrzelać.

zastanawiam się czy ten hoyt 35 nie będzie za mały na 190 cm wzrostu? z wymiarów chyba powinienem podać rozpiętość od palca do palca, tak? 200cm...

kolejne pytania będą pewnie o strzały i podstawkę, ale po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków mam tak namieszane, że nie bardzo wiem od czego zacząć.

czy warto brać strzały karbonowe? czy są aż tak lepsze i wytrzymalsze od aluminiowych?

widziałem że ktoś sprzedaje podstawkę opadającą w dziale sprzedam.
Czy coś takiego to zbędny gadżet, czy naprawdę polecacie takie rozwiązanie?

pozdrawiam, i  z niecierpliwością czekam na odpowiedzi :)

« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2012, 10:25:43 am wysłana przez Homikowaty »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 16, 2012, 11:09:26 pm »
Moim zdaniem to świetna cena za taki łuk.  Z twojej rozpiętości ramion wychodzi teoretyczna długość naciągu 31,5 cala więc tu może być problem, bo CRX 35 ma wg sklepów max DL 31 cali. Jesteś pewien że taki długi naciąg potrzebujesz?

Co do strzał to moim zdaniem zdecydowanie warto brać karbonowe, karbon jest albo prosty albo zniszczony, a aluminium lubi się giąć. Ja wiem jedno, nigdy do aluminium nie wrócę.

Co do podstawek opadających to są ich zwolennicy i przeciwnicy. Do zalet należą pewny uchwyt strzały, strzała nie spadnie ci nigdy podczas naciągania, minimalne oddziaływanie na strzałę podczas strzału. Wadą jest to że są bardziej skomplikowane, przez co teoretycznie mogą zawieść w nieoczekiwanym momencie.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Homikowaty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 17, 2012, 10:29:17 am »
Jesteś pewien że taki długi naciąg potrzebujesz?


No właśnie nie jestem pewien, niczego co dotyczy wyboru łuku :)

czy takie 0,5 cala różnicy to będzie dużo? czy można to jakoś nadrobić, na przykład na spuście czy jednak szukać innego łuku? obawiam się tylko, że mogę w takiej cenie nie znaleźć tak dobrego łuku...


pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 17, 2012, 10:36:20 am »
najlepiej, dobrany na wymiar... ale, lepiej pół cala mniej jak więcej  ;)
zapalony łucznik

Homikowaty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2012, 02:03:24 am »
Tak po głębszych pomiarach 198cm, i to mierzone tak od opuszka do opuszka :)

pierwsze pytanie: czyli żadnych lepszych propozycji niż ten hoyt crx?

i drugie pytanie: odnośnie podstawki Quick tune 2100, czy to da radę na początek?

w opisie czytałem że strzała jest przez cały czas trzymana przez gumowy uchwyt, i dopiero po całkowitym naciągnięciu, podnosi się z tego uchwytu, na właściwą wysokość?

czytałem że nie polecacie podstawek typu biscuit, dla kogoś kto nie bawi się typowo myśliwsko, jednak chciałbym coś, co będzie trzymało strzałę podczas naciągania, jak i w pozycji nienaciągniętej....

pozdrawiam




Ełczanin

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2012, 08:19:13 am »
Rozważ podstawke kanadyjskief firmy APA, którą ja używam. Bardzo prosta i niezniszczalna: APA Ultimate > http://apaarchery.com/usaintl/arrow-rests-releases?product_id=63

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2012, 09:34:03 am »
witaj, hoyt CRX bardzo dobry łuk, niemniej zwróć jeszcze uwagę np. na łuki Bowtecha, model Sentinel HTG ma naciąg do 31" i nowy kosztuje zdaje się 2050 zł. a model Sniper TGT ma naciąg aż do 32" i kosztuje około 1600 zł (nowy). Podstawki trzymające strzałę to wybierałbym coś między Ripcord albo QAD. Bardzo dobre podstawki widełkowe, opadające.

Nie napisałeś jak mocny jest ten Hoyt którego możesz kupić, no i jak mocnego łuku szukasz ? 50-60# ? czy 60-70#, czyli jak oceniasz swoje siły. Jeśli to łuk do zabawy i nie planujesz polowań na grubego zwierza to spokojnie 50-60 bierz, jeśli masz tyle siły żeby strzelać ze 100 strzałów dziennie z 60# to bierz taki łuk i do tego dobierz strzałki. Ja jak zaczynałem strzelać kilka miesięcy temu brałem łuk z ustawieniami na 50# teraz chciałem go już podkręcić bliżej 60#, ale strzałki są za miękkie więc albo wymiana strzał na twardsze, albo nadal strzelanie ze słabszego naciągu.

tu masz linka do katalogu łuków Bowtecha na 2012 rok, i jest tam jeszcze model Insanity CPXL też 32", ten niestety droższy bo ponad 1000 USD,  ale musiałbyś popytać w naszych sklepach łuczniczych albo na forum w jakiej cenie taki łuk by był. Wchodzą zaraz modele na rok 2013 więc mogą się te z 2012 pojawiać jako używki albo po prostu ich ceny spadną. http://www.bowtecharchery.com/admin/project/uploads/BT12_catalog.pdf

Pozdrawiam,
Marek
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2012, 09:50:23 am wysłana przez Marek Klimczak »
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

lukilak1994

  • Gość
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2012, 09:52:55 am »
W tej cenie nie ma lepszych propozycji, ten łuk to taka górna półka tylko jest przeceniony o 1000zł.  Można go porównywać z Mathews z7 extreme.

Co do podstawki to ja osobiście używam blaszki, ale widziałem tego Nap'a i w tej cenie nie ma lepszej podstawki opadającej, do polowań lepszy był by Ripcord, ponieważ ma funkcje zablokowania strzały tak aby nie wypadła.
Tylko musisz znaleść kogoś w swojej okolicy aby Ci tą podstawke ustawił( prędkość opadania itd.a następnie test papierowy i szminka) w sklepie tego nie zrobią.

ps. @Marek Klimczak
Te bowtechy są nowo/ stare, nie wiem jakim cudem modele z 2008 roku uchowały się na sprzedaż.

jed

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2012, 10:32:45 am »
Właśnie mam hoyta model crx 32 od paru dni . Jestem w trakcie ustawiania go
pod siebie.

Co do długości naciągu to w poprzednim łuku - bear charge - używałem 27,5
(przy wzroście 173 - podobnie rozstaw ramion  ;)  ).
Zamówiłem więc do oryginalnych krzywek ( 26,5 ) dodatkowo swój rozmiar - 27,5 .
PO paru strzałach jednak szybko wróciłem do ustawienia fabrycznego łuku na 26,5 .
I tak mi na razie pasuje :o.
Najlepiej więc osobiście (jeśli jest możliwość) przypasować wybrany model łuku.

A Hoyt CRX jak najbardziej polecam . Wspaniały łuk , zero wibracji , cichutki i mięciutki :)- to moje pierwsze wrażenia . Idę postrzelać   ;D
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2012, 11:33:31 am wysłana przez jed »

Homikowaty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 19, 2012, 09:33:04 pm »
no dobrze, dzięki za wypowiedzi, mam kolejne pytanko, tak się rozglądałem, i chciałem zapytać, co powiecie na takie łuki:

hoyt prohawk
pse rally
pse brute

no i tytułowy crx 35

ja niestety widzę tylko różnice podawane przez producentów w prędkości, bo niestety nie wiem czy lepsze są z ramionami składającymi się z jednej ,,rozciętej" części z miejscem na bloczek, czy z dwoma ,,osobnymi częściami"

generalnie z różnic, to jeszcze zauważyłem że crx ma bloczki odciągające cięciwy a inne mają ślizgacze, ale nie wiem jak ważne to jest...

ceny są podobne, parametry również (przynajmniej dla mnie jako laika :)

może jakieś złe doświadczenia z wyżej wymienionymi?

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 19, 2012, 10:01:36 pm »

hoyt prohawk
pse rally
pse brute

no i tytułowy crx 35


Klasa compact i biznes.. wśród aut. :)

Podobnie z łukami.

Tego CRX-a wrzuciłbym do worka z limuzynami. Co nie oznacza, że prohawk, rally czy brute są "gorsze", czy gorzej strzelają.
Różnią się wyglądem, wagą, cyklem naciągania (agresywny lub mniej..) technologiami wykonania, czasami materiałami, procesami wykończenia, itd.. ale, w większości łuki nowoczesne i tak fajnie strzelają.
Kwestia zasobności portfela i kaprysu. ;)

Drogi dobry gadżet / tańszy niezły gadżet.

Jak zaczniesz od tańszego i z niższej półki, to później będziesz się mógł "inaczej" cieszyć z łuku z wyższej półki, będziesz dostrzegał niuanse.. Jak od razu zakupisz lepszy.. to będziesz miał wszystko od początku, co lepsze dla Ciebie, sam zadecydujesz.

Sprzęt musi być seksowny!  8)
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2012, 10:04:47 pm wysłana przez Piotr Pietraszun »
zapalony łucznik

Homikowaty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 21, 2012, 08:07:22 pm »

Tego CRX-a wrzuciłbym do worka z limuzynami.

No więc właśnie, ja to bym wolał bardziej jakąś wytrzymałą terenówkę, niż delikatną acz gustowną limuzynę...

Mówisz: drogi - dobry/ tańszy - niezły, czy to znaczy, że z pośród podanych przeze mnie modeli jeżeli, wybiorę droższy (czyli crx) będzie on lepszy?

Chciałem jeszcze zapytać jak to jest z tymi ramionami. bardziej wytrzymałe są robione z jednego ,,naciętego" kawałka, czy z ,,dwóch osobnych" ?

pozdrawiam

lukilak1994

  • Gość
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 21, 2012, 08:30:31 pm »
Bierz CRX'a i nawet się nie zastanawiaj, wystarczy popatrzeć na ceny z wakacji, CRX-3000zł, pro hawk-1800zł, obecnie CRX jest przeceniony o 1000zł!
Różnice:
- CRX ma laminowane ramiona, pro hawk nie
- CRX ma odciąg kabli na rolce, pro hawk na pręcie
- majdan CRX'a jest wycinany z jednego kawałka metalu, prohawk odlewany
- CRX ma lżejsze, szybsze bloczki, lepsze technologicznie od bloczków M4
itd, itd
- CRX jest o wiele szybszy od pro hawka
- CRX posiada fabryczny STS
Jak widać wszystko na + dla CRX

PSE osobiście bym nigdy nie kupił, ponieważ są bardzo słabe, np. gdy spadnie Ci cięciwa to odcina kawałek bloczka, widziałem 3 tak uszkodzone PSE. Hoyty są pancerne.

Ponadto obiło mi się o uszy że w rankingu nalepszych łuków do polowań w USA CRX był na 2 miejscu, za Mathewsem Z7 extreme.(ale nie umiem znaleść tego rankingu, więc nie wiem czy to wiarygodna informacja).
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2012, 08:32:59 pm wysłana przez lukilak1994 »

veilen

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 22, 2012, 05:58:30 pm »
Gdzie można kupić tego CRX-sa za 1000 zł?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: łuk na początek
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 22, 2012, 06:17:20 pm »
Jest przeceniony o 1000 zł nikt nie pisał że kosztuje 1000 zł. A co do słabości PSE to się nie zgodzę, każdemu producentowi może trafić się bubel, idąc tym tropem też mogę napisać że Hoyty są be, bo na AT nieraz można poczytać że np ramiona pękły. Co nie znaczy że Hoyt jest słaby bo jak wiadomo jest to bardzo dobra firma. I sam jestem zdania że ogólnie są to lepsze łuki niż PSE, tyle że ma to swoje odbicie w cenie. Gdyby jakaś firma robiła seryjnie buble to podejrzewam że to byłby jej koniec.
Miałem okazję porównać CRXa z taniutkim Stingerem 3G, i moje wrażenia są takie że Hoyt jest po prostu ładniejszy i szybszy. Kultura pracy, drgania - nie widzę żadnych różnic, w obu drgania są dla mnie niewyczuwalne. Stingera ponadto łatwiej mi się naciąga, ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia do łuku. Hoyt za to jest trochę cichszy i lżejszy. Z pewnością ma również lepszą cięciwę, ta w Stingerze to szmelc. To jest moja opinia, piszę to z punktu widzenia osoby która zaledwie kilka miesięcy strzela z bloczka. Być może łucznicy z większym doświadczeniem będą mieli inne odczucia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2012, 06:34:02 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)