Autor Wątek: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?  (Przeczytany 6057 razy)

janusz _m

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« dnia: Marzec 20, 2011, 09:46:14 pm »
Witam Szacowne grono! Jestem tu nowy i jeszcze nie bardzo wiem co i jak wiec pozwolę się zapytać. Mam pożyczony łuk bloczkowy od kolegi który nigdy z niego nie strzelał, a kupił go dla chwilowego kaprysu. Jest to BEAR ARCHERY model PAPA BEAR, z naklejek wyczytałem że ma 70#.  Przewaliłem wczoraj Internet i stronę producenta w poszukiwaniu informacji na jego temat lecz poza dwoma zdjęciami nie znalazłem nic. Może ktoś z czytelników miał kontakt z takim sprzętem?  Dla zainteresowanych podaje link :  http://bowzone.ca/forum/showthread.php?t=10823 
 Na moje oko to już wiekowy sprzęt i pewnie ma z 15 wiosen.  Przeglądając dziś porady na temat ustawień bloczków w necie skonfigurowałem go pod siebie, czyli zmniejszyłem silę naciągu oraz długość. Jest to mój pierwszy w  życiu kontakt z bloczkiem więc się trochę namęczyłem ale warto było. Teraz mogę go swobodnie i do końca naciągać. Mam też do niego celownik światłowodowy na 3 piny i przeziernik na cięciwę które czekają na założenie. Mógłbym spróbować to założyć. Niestety Ten łuk nie posiada prowadnicy na kable. Nie wiem co dalej z tym zrobić? Czy kombinować coś prowizorycznie, czy oddać łuk koledze. Bo strzelać raczej się nie da. Bardzo proszę o poradę.

PK

  • Gość
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2011, 10:00:18 pm »
http://www.beararcheryproducts.com/customer-service/manuals/archive/2004/compound-manual.pdf

Tu masz manual dla wczesnych bloczków Bear'a. Może tam znajdziesz nieco informacji. Odciąg i ślizgacz kabli można dokupić. Gwinty powinny być znormalizowane. Sprawdź w internetowych sklepach łuczniczych.
Z tym, że ta technologia łuków bloczkowych już w zasadzie przeszła na zasłużoną emeryturę, więc jeśli masz możliwości kupna dzisiejszego łuku bloczkowego (może być tej samej firmy...jest nienajgorsza i ma dobre ceny) to lepiej oddaj ten łuk koledze, lub powieś pod fotografią wąsatego dziadka lub wuja  ;).
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2011, 10:13:42 pm wysłana przez PK »

janusz _m

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 20, 2011, 10:07:46 pm »
Chętnie wezmę, właśnie o ten gwint się rozchodzi. Jest tam M8 ale o drobniejszym zwoju. Zaraz napiszę do Ciebie na PW.

janusz _m

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2011, 10:20:25 pm »
Ech, w takim razie taki pręt zrobię jurto a zakontruję go nakrętkami z obu stron majdanu. Serdecznie dzięki za pomoc :)  Panowie ile może był wart taki łuk? Być może  kolega chciałby go odsprzedać. Pożyczyłem go w celu oswojenia się z bloczkiem a w razie połknięcia bakcyla mam cichy zamiar na kupno jakiegoś. Do tej pory strzelałem z własnoręcznych jesionowców  ;D

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2011, 10:21:42 pm »
to jest 5/16" 24 zw/cal

cena to rzecz względna zapytaj kolegi ile chce i już

janusz _m

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2011, 10:27:49 pm »
cena to rzecz względna zapytaj kolegi ile chce i już

Tak zrobię, i poradzę się Was za kilka dni. Piękne dzięki za Mega szybką pomoc  :D

PK

  • Gość
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2011, 10:41:10 pm »
Panowie ile może był wart taki łuk?

Podobna technologia, lecz w wersji azjatyckiego badziewia-zabawki, kosztuje u nas ok 400zł !!! (owiane złą sławą, łuki Cobra i pochodne) a powinna max. ok. 150-200zł.
Ta sama "muzelana" technologia w dzisiejszym wykonaniu porządnego producenta (np. łuk PSE Deer Hunter) to w USA koszt 250$.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2011, 10:44:47 pm wysłana przez PK »

janusz _m

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2011, 10:47:50 pm »
Matko! Jeśli powiem koledze to co tu przeczytałem to się obrazi na mnie i zabierze mi ten łuk ;D. Z rozmowny z nim wywnioskowałem że to profesjonalny sprzęt myśliwski za kilkaset $  ::)

PK

  • Gość
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 20, 2011, 11:25:49 pm »
Z rozmowny z nim wywnioskowałem że to profesjonalny sprzęt myśliwski za kilkaset $  ::)

Jeśli rozmowa odbyła się w latach 70-80 tych XXw, to chyba miał rację  ;)
Poza tym trudno wyceniać wartość "sentymentalną".
Pozdrawiam.

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 21, 2011, 03:20:44 pm »
Wiec lepiej kup nowy lub przynajmniej z ostatniej dziesięciolatki :) ceny nie zafałszuje wartość sentymentalna :)

janusz _m

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 22, 2011, 05:04:53 pm »
Prace nad reanimacją staruszka trwają. Dorobiłem ślizgacz do kabli z wygiętej śruby budowlanej M8. W miejscu gdzie styka się ona z kablami zeszlifowałem gwint na gładko, okleiłem taśmą izolacyjną i nałożyłem koszulkę termokurczliwą. Kable ślizgają się bez gładko i bez oporu. Odchylenie od osi cięciwy wynosi ok. 2,5cm - chyba powinno wystarczyć? Ustawiłem także podstawkę pod strzałę i założyłem pętelkę na cięciwę, dziś wieczorem powalczę z przeziernikiem. Chciałem was zapytać jakie strzały będę odpowiednie do tego łuku. Proszę o podanie konkretnego modelu, chętnie do 20 zł/szt. Chciałbym jeszcze dziś zamówić tak by przyszły przed weekendem.  Wprawdzie pożyczyłem ten łuk ze strzałami ale jakoś nie budzą ona mojego zaufania. Mają takie oznaczenia: 28" TROPHY SAFETY GLASS ARROW ? BOW WEIGHT TO 40 LBS - Made In mexico.

PK

  • Gość
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 23, 2011, 11:30:16 am »
Jeśli klimat lat 70-tych kręci Cię w łucznictwie bloczkowym ;)... i chcesz dobrać strzały do tego łuku, to w internetowym shaft-selector'ze Eastona, w rubryce "Select a cam" ...należy wybierać "Soft cam".
http://www.eastonarchery.com/products/selection-target

...ale jakoś nie budzą ona mojego zaufania. Mają takie oznaczenia: 28" TROPHY SAFETY GLASS ARROW ? BOW WEIGHT TO 40 LBS - Made In mexico.

...i słusznie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2011, 03:24:08 pm wysłana przez PK »

janusz _m

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 23, 2011, 03:31:23 pm »
Jeśli już klimat lat 70-tych kręci Cię w łucznictwie bloczkowym ;)...
  No właśnie chcę spróbować czy mnie kreci w ogóle. Jeśli tak to będę szukał czegoś bardziej współczesnego. To mój pierwszy w życiu kontakt z prawdziwym łukiem i w dodatku bloczkowym. Mogę go wypróbować za darmo więc korzystam z okazji.  Poza tym lubię czasem ożywiać stare sprzęty;)  Jak go poskładam i przestrzelam to wrzucę kilka fotek. Strzałki wybrałem Easton Powerflight 400. Dzieki!

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 23, 2011, 08:49:51 pm »
Jeśli już klimat lat 70-tych kręci Cię w łucznictwie bloczkowym ;)...
  No właśnie chcę spróbować czy mnie kreci w ogóle. Jeśli tak to będę szukał czegoś bardziej współczesnego. To mój pierwszy w życiu kontakt z prawdziwym łukiem i w dodatku bloczkowym. Mogę go wypróbować za darmo więc korzystam z okazji.  Poza tym lubię czasem ożywiać stare sprzęty;)  Jak go poskładam i przestrzelam to wrzucę kilka fotek. Strzałki wybrałem Easton Powerflight 400. Dzieki!
ano właśnie czy powerflight 400 to jest to samo co dawniej Excel 400 ? Program Eastona nie ma Exceli "na stanie"
ja kupiłem je 2007/2008 i tak leżały
wciąż nie wiem czy zdecydować się na 100gr czy raczej 120gr tak jak wciąż nie wiem czy przycinać krótko czy może zostawić 30" (łatwiej kijek pocienkować niż go później pogrubasić)

PK

  • Gość
Odp: Łuk Papa Bear - czy ktoś zna, czy ktoś wie?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2011, 09:41:44 pm »
Wg katalogu Eastona z 2008, promień ST Carbon Excel 400 waży 8.6grs/1", a promień Powerflight 400 waży 8.9grs/1"...
...a więc nie są to te same strzały.