Autor Wątek: Dobór strzał  (Przeczytany 23412 razy)

Rodrigues

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 25, 2013, 12:59:56 pm »
Te 200tki to mnie zaskoczyły. Mi być może wystarczą 300tki. Są chyba dostępne w polskich sklepach? A co ile zmienia się ten spine, o 50 czy 20? Te X10, które dostałem mają co 50, ale jedna A/C/G ma 480.

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 25, 2013, 01:07:57 pm »
Różnie się zmienia, bloczkowcy oscylują zazwyczaj w okolicach 500-340, rzadko 300.. niuanse później dopieszcza się komponentami, lotki, groty różnie ważą i mają wpływ na zmiękczanie, lub usztywnianie.

Te 200tki to mnie zaskoczyły. Mi być może wystarczą 300tki. Są chyba dostępne w polskich sklepach? A co ile zmienia się ten spine, o 50 czy 20? Te X10, które dostałem mają co 50, ale jedna A/C/G ma 480.

To Twoje pytanie, bardziej do sekcji łuczników klasycznych na tym forum.. tam parametry idą od 1200.. i oni się pieszczą sprzętowo bardziej niż bloczkowcy chyba.
Żeby, ten spin dobrać i button wyregulować.
zapalony łucznik

Rodrigues

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 25, 2013, 10:37:35 pm »
Dzięki za info.

Co ile chodzi spin X10-tek czy co 10 czy co 20 lub 50 to i może pytanie do klasycznych. Natomiast najniższa ich wartość to chyba aż/tylko 380. Mnie interesuje przedział 250-300, a takie spiny to tylko w bloczkach.

Sądzę, że inżynierowie i producenci bloczków wszystko ściśle określili w instrukcjach, a ich użytkownicy się do tego stosują. Zatem bloczkowcy też w praktyce "spinują" strzały, choć nie muszą o tym wiedzieć, bo sprzęt jest klasowy.

Bardzo mnie interesuje zestawienie naciąg bloczka np. 70# ze spinem strzały np. 300 czyli 93# dla łuku klasycznego. Zatem nadwyżka dla bloczka wynosi dla tego przykładu z głowy 33% czyli 1/3. Pytanie czy zwykle jest to 1/3 czy raczej 1/4 lub nawet 1/2? Wystarczy mi kilka zestawów w stylu 70#-300, 60#-350....?
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2013, 10:39:43 pm wysłana przez Rodrigues »

rafcio

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 25, 2013, 11:19:32 pm »
X10  przeplataja sie parametrami z X10 PROTOUR. X10 maja np. 750 i 700 a PROTOUR maja 770 i 720. Sa to praktycznie te same strzały wiec mozna je dobrac z dość duża dokładnoscia

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 26, 2013, 09:06:51 am »

Bardzo mnie interesuje zestawienie naciąg bloczka np. 70# ze spinem strzały np. 300 czyli 93# dla łuku klasycznego. Zatem nadwyżka dla bloczka wynosi dla tego przykładu z głowy 33% czyli 1/3. Pytanie czy zwykle jest to 1/3 czy raczej 1/4 lub nawet 1/2? Wystarczy mi kilka zestawów w stylu 70#-300, 60#-350....?


Proponuję to rozpatrzyć jeszcze z długością STRZAŁY, bo dla bloczka o naciągu np 60# dobra może być 350-400-450 jak i pewnie 500, wszystko rozbijać się będzie o długość promienia i ciężar grotu ...
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Rodrigues

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 26, 2013, 11:58:18 am »
Według Rafcia zwykle X10 mają spiny wyrażone w setkach (700) lub półsetkach(750), a X10 PROTOUR są przesunięte o 20 (720, 770). Pytanie wciąż otwarte: jakie są wartości najmniejsze tych promieni? Sugerowałem 380, chyba Protour, ale to przesunięcie jest do dołu 400-20, a nie do góry 420.

Według mnie 440 to stanowczo za mało do bloczka 58#, tym bardziej przy długiej strzale. Ten spin traktując klasycznie to będzie 64#. Czyli przewyższenie wynosi tylko 1/10, czyli 10%.

No dobra może zawyżyłem przewyższenie na 1/3, ale 1/10 to na bank za mało, czyli nieooptymalne strzały lub krótki naciąg (mniejszy niż 29.5") lub bloczek "mało bloczkowy". Masa ma mniejsze znaczenie, a długość i owszem - zależność potęgowa - ale 29.5" to więcej niż nominalnie, więc spin powinien być bardziej sztywny.

Fajnie jakby się wypowiedział Jaco ze swoim kalkulatorem spinu. Ciekawy jestem jakie on generuje wartości - porównam sobie z podejściem klasycznym.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2013, 12:01:44 pm wysłana przez Rodrigues »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 26, 2013, 12:31:22 pm »
Ja strzelam z 500 z bloczka 60# i jest to dobry spin. Wszystko jak pisał Łukasz zależy od długości strzały, masy grotu i szybkości łuku.

Grzegorz:
Co do OnTarget wychodzi na oko spin około 300 dla dla strzał 26" masa grotu 125 grs. Ale... niestety brak takich parametrów jak prędkość IBO, (nie mam pojęcia ile taki łuk pokaże na chrono przy 70# i 30 DL i strzale 350 grs) przyjąłem 220 fps. No i maksymalny funtaż w OnTarget to 100# No zastanawiam się czy przy takim funtażu nie będzie problemu z osiągnięciem granicy 5 grs/lbs.

Jeśli potrafisz oszacować tą prędkość to podaj, sprawdzę raz jeszcze.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2013, 12:41:11 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 26, 2013, 02:37:11 pm »
No tak tylko, żeby oszacować czy też zmierzyć prędkość to tak na oko to średnio :), bo też zależy to od strzały, jej spinu, grotu itp... więc koło się ciut zamyka.  O ile w bloczkach producent jeszcze poda przy jakim naciągu i jakeij jego długości jest te X FPS, tak tutaj z kijem i sznurkiem średnio na jeża do określenia.


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Rodrigues

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 26, 2013, 03:35:20 pm »
Ten rzekomy kij na sznurku generuje większe prędkości niż bloczek Ł. Ale do rzeczy:

I)Jaco, o bloczku. Twoje dane 27.5"-500, 60# pokazują, że spin jest tu dobrany stricte jak w klasyku, gdzie strzała 500 pasuje do łuku 56#. Oznaczałoby to brak tej nadwyżki sztywności o której pisałem w bloczkach. Ciekawe czy tak rzeczywiście jest, czy raczej mógłbyś poprawić jeszcze konfigurację? Jeśli zależność jest tylko od siły to wynikałoby to z "braku podstawek w bloczku" podczas strzału. Gdyby była klasyczna podstawka jestem pewien, że nadwyżka sztywności byłaby konieczna.

II)OnTarget to rozumiem mój longbow kreteński 106#/26". Fakt muszę się wreszcie rozejrzeć w sklepach łuczniczych i go pomierzyć porządnie. Napisz proszę Jaco w punktach w jakich standardach mam przygotować strzały: 1) IBO..., 2) DL.., 3) #, gpp etc; do tego pomiaru?
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2013, 03:38:08 pm wysłana przez Rodrigues »

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 26, 2013, 03:41:00 pm »
Ten rzekomy kij na sznurku generuje większe prędkości niż bloczek Ł. Ale do rzeczy:



A wg ciebie jaką wartość FPS ten kij wygeneruje ?? i jak to się ma do bloczków które 350-370 walą :), a 300 to takie minimum w sumie w łukach stricte tarczowych ??. Wątpię, że ten kijek dobije do 300... Ale nie mówię nie :) weź chronograf zmierz i będzie jasne. Wątpie, żeby ten kijek ze sznurkiem dobił 250 :). tylko uważaj żeby ci się światopogląd nie załamał.


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2013, 03:45:10 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 26, 2013, 03:42:29 pm »
Zmierz może obecną prędkość i podaj ja wraz z wagą kompletnej strzały, i DL-em.

Co do mojego doboru strzał to po prostu wyliczam On Targetem - przy 27 calach wychodzą "500" przestrzelina w papierze ok, więc uważam że spin jest prawidłowy. W doborze spinu bardzo ważna jest też prędkość łuku, te 500 np do Omena 60# na pewno by nie pasowały mimo tej samej siły.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2013, 04:52:45 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 26, 2013, 03:43:27 pm »
Ten rzekomy kij na sznurku generuje większe prędkości niż bloczek Ł. Ale do rzeczy:

Poważnie jest taki klasyczny/tradycyjny łuk generujący większe prędkości niżeli bloczek?
Ja osobiście szczerze powątpiewam.


Nie mówię o kuszy.


Bloczek z definicji powstał, żeby być szybszym od klasycznych rozwiązań.
zapalony łucznik

Rodrigues

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 27, 2013, 07:36:09 am »
Longbow o dwa razy większej sile naciągu, szczególnie kreteński, ma prawo być szybszy od słabszego 2x bloczka. Bloczki są szybkie i gromadzą dużo energii oraz są precyzyjne w celowaniu dzięki "letoff" (między innymi). Natomiast dopóki rekord zasięgu należy do recurve, a nie dobloczka, to właśnie recurve będę uważał za najszybszy łuk.

Wracając do strzał:
Zmierz może obecną prędkość i podaj /ja wraz z wagą kompletnej strzały, i DL-em.
DL to długość strzały? Czy standard prędkości AMO to 9gpp, a IBO to 5gpp przy 30"? Wikipedia polska (-> łuk bloczkowy -> parametry) nie jest zbyt ogólna i precyzyjna pod tym względem.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 27, 2013, 08:58:14 am »
Longbow o dwa razy większej sile naciągu, szczególnie kreteński, ma prawo być szybszy od słabszego 2x bloczka. Bloczki są szybkie i gromadzą dużo energii oraz są precyzyjne w celowaniu dzięki "letoff" (między innymi). Natomiast dopóki rekord zasięgu należy do recurve, a nie dobloczka, to właśnie recurve będę uważał za najszybszy łuk.



To co ty uważasz za najszybsze a to co JEST najszybsze to dwie różne rzeczy.


tak na szybko, patyk ze sznurkiem 70# i zawrotna prędkość 152 FPSy ... http://www.youtube.com/watch?v=HiVmXZ_38b0

Dobre myśliwskie bloczki przy takiej samej sile naciągu robią 350 FPS... Pse zrobił na ten rok model co przy bodaj 80# robi okolo 370fps.

Skoro klasyk 70# robi 150FPS czyli ponad 2x mniej niż bloczek o takim samym naciągu, ba on robi pewnie około 2x wolniej niż 50# bloczek to NAWET jakby ten klasyk miał 140# to po pierwsze mało kto albo prawie nikt go nie naciągnie, i wątpię, żeby ten patyk rozprężył się 2x szybciej i 2x szybciej oddał energię i w ogóle dobił do magicznych 300FPS.



EDIT:

Parę faktów odnośnie rekordów, które znalazłem na szybki, zauważ, że bloczki mają bodaj ograniczenie do 60LBS, gdzie łuki konwencjonalne są unlimited, więc skoro bloczek 60 lbs ( nie wiem czy nie jest to limitowane ) strzela tak samo co patyki z wymyślnych kompozytów naciąganych i nogami ( bo też widziałem takie fotki ), tak, że tak powiem z czym do ludzi ??

Conventional Flight Bow (unlimited): Alan Webster — 916 yards
Compound Flight Bow (60 lbs): Barry Groves - 914 yards. That distance has since been beaten

Ogólnie to wziąłem to z artykułu z bodaj 2003 roku...

pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2013, 09:13:42 am wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Rodrigues

  • Gość
Odp: Dobór strzał
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 27, 2013, 09:26:20 am »
Nie wkurzaj mnie znowu Ł. Jeśli piszę, że rekord świata flight należy do recurve, a nie do bloczka, to takie są fakty, a nie moje widzimisie! Proszę tylko nie wciskać kitów, że rekordowa strzała nie leciała z rekordową prędkością. W necie można znaleźć te prędkości, przy których osławiane tutaj 350fps to tylko duży fiacik.

Mój łuk to konstrukcja specjalna wykonana z nowoczesnych materiałów, więc nie przytaczaj tutaj drewnianych, zwykłych longbow. Jak dorwę chrono to będziemy wiedzieć - basta. Może ktoś mi pomoże, bo z jego brakiem męczę się już ze dwa lata, a w budżecie nie mam na niego miejsca.

Miało być o strzałach! Jeśli mam mierzyć te prędkości to muszę znać odp. na pytanie o standardy prędkości AMO i IBO!?