Ankieta

Czy chciałbyś zostać myśliwym-łucznikiem ?

Zdecydowanie mnie to nie interesuje. Wystarcza mi łucznictwo sportowe.
3D-tak, ale zabijać zwierzęta ? to chyba przesada.
Nie wykluczone, że łowiectwo spodobałoby mi się
Tak. Chciałbym
Zdecydowanie TAK. Chciałbym być współorganizatorem myśliwstwa łuczniczego w Polsce

Autor Wątek: Łuk w łowiectwie  (Przeczytany 390264 razy)

Stinger

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #255 dnia: Kwiecień 18, 2009, 08:33:04 pm »
ciekawy patent na dłuższe wędrówki z łukiem
PSE Stinger 60# @30"
QAD Hunter Ultra Rest
Viper Predator H1000 0.019

vuki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #256 dnia: Kwiecień 19, 2009, 10:58:05 am »
A tu polowanie z "długodystansowym" strzałem:

http://video.primos.com/streamPlayer.aspx?TID=ef58c7f1-e0ce-452b-9d81-4c10d887e61c&type=0

 ;)
takich odległości nie ma nawet w 3D.

dobiłeś mnie tym filmem, po co mu łuk - nożem mógł go dźgnąć;)
Hoyt .................... i 9 strzał (już 7 - Robin Hood zabrał jedną, druga sie zakopała)

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #257 dnia: Kwiecień 19, 2009, 11:09:04 pm »
Jak pokazuje obrazowo ten filmik - 3/4 sukcesu w łuczniczym polowaniu - to perfekcyjne wabienie zwierzyny.

gk

  • PBA
  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #258 dnia: Maj 02, 2009, 09:43:07 pm »
Witam

Jakie macie doświadczenia ze strzelaniem ze strzałami z grotami myśliwskimi?
U mnie po zamianie grotu tarczowego na broadhead o tej samej wadze strzały ukadały sie jakieś 20 cm wyzej niz z grotem tarczowym przy odległości od celu ok.40 m.

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #259 dnia: Maj 02, 2009, 10:39:54 pm »
Nigdy - do tej pory - nie pozwoliłem sobie na strzał z broadhead'em w terenie na więcej, niż 25m.
Do tej odległości wszystkie latały niemal bezbłędnie (dochodzi element adrenaliny, dlatego nie potwierdzam na 100%, po prostu nie strzelałem z broadhead'ów "na sucho", ekhm...)
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #260 dnia: Maj 03, 2009, 01:32:02 pm »
...po zamianie grotu tarczowego na broadhead o tej samej wadze strzały ukadały sie jakieś 20 cm wyzej niz z grotem tarczowym przy odległości od celu ok.40 m.
Jeśli chcesz ustawić łuk do broadhead'ów - to zrób to samo co w teście "nieopierzonej strzały".
W tym wypadku rolę nieopierzonej strzały - odegra opierzona strzała z grotem myśliwskim. Reguluj łuk - póki i te i te strzały nie zgrupują się razem.
Ale to wszystko na odległościach nie większych niż 15-20m.

Z tego co udało mi się wyszperać na ten temat ( ;)) - to broadhead'y zwykle latają nieco inaczej niż groty tarczowe o tej samej wadze - i łuk do polowania często należy kalibrować powtórnie. Bardziej posłuszne są ponoć myśliwskie groty składane , bo ich lot jest mniej zakłócony przez szerokie brzeszczoty.

Przykładowo - egzaminy praktyczne na bow-hunter'a w USA, przeprowadza się z odl. 35yrd, strzelając 10-cioma broadhead'ami do celów o średnicach 10".
9 strzał musi być w celach  :).

A na większych odległościach, nawet przy skalibrowanym łuku - najczęstszą przyczyną odejścia strzały od celu - jest nawet podświadomy błąd złożenia lub zwalniania spustu.
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2009, 01:35:25 pm wysłana przez kissielec »

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #261 dnia: Maj 16, 2009, 09:32:16 am »
Aby nikt nie myślał, że osobom polującym tylko zabijanie w głowie, podsyłam Wam linki do kamer on-line skierowanych na trzy orle gniazda. Przekazują obraz i dźwięk 24h. Zrobiłem sobie z nich wygaszacze ekranu i nadałem nawet własne przezwiska... ;)
POLECAM!

mms://tv.eenet.ee/konnakotkas - Śpioch - DZIŚ WYSZŁO, ŻE TO MAMA! (podniosła się wreszcie znad 2 wysiadywanych jajek ;D)
mms://tv.eenet.ee/kotkas - Wesoła rodzinka
mms://tv.eenet.ee/kurepesa - Turysta
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2009, 11:52:29 am wysłana przez Hassassin »
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

j4c3k

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #262 dnia: Maj 17, 2009, 12:07:35 am »
Jeśli można to ja dodam łosie on-line: http://www.moosegarden.com/400-16-112.html
Linki które podał Hassassin pochodzą chyba z tej stronki :) http://www.looduskalender.ee/node/2164 to ciekawa stronka z której można było podglądać dziki, ale ostatnio coś się prawdopodobnie zepsuło i u mnie nie działa. Link do kamerki z dzikami; mms://tv.eenet.ee/siga - nie działa, prawdopodobnie wyłączona kamerka.
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2009, 09:25:03 pm wysłana przez j4c3k »
PSE Mach-6  120#  29,5"          PSE X-Force 6 70# 29" 
Slider No name,                        PSE USA Spirit 70# 29"
MH 'M1' T.M. Hunter Overdraw,
Konstrukcja własna,
J.Fletcher '44 Caliper,
Easton X7 2317 -830 grain

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #263 dnia: Maj 18, 2009, 03:56:35 pm »
wybaczcie,  :-\  że wracam do tematu polowania, przerywając sobie i innym - zachwyt nad pięknem natury, ale...

...nasi myśliwi lufowi argumentują przeciw łukom głównie w ten sposób - że przy strzale z broni cięciwowej, zwierzyna nie pada w ogniu tylko jeszcze trochę "biegnie po lesie z wbitym patykiem", więc jest to szczyt bestialstwa,...itd.
Tu jest przykład zachowania dużej zwierzyny łownej zwabionej na b. bliską odległość i strzelonej z broni lufowej:
http://video.primos.com/streamPlayer.aspx?TID=7e97b012-1c16-4c51-8b17-4dd3114cc66e&type=0
Jak widać idealnie trafiona kulą zwierzyna, również uchodzi tych kilkadziesiat metrów(jak przy strzale z łuku) i nie ma wcale ochoty w huku i ogniu - padać.



« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2009, 07:26:09 pm wysłana przez kissielec »

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #264 dnia: Maj 18, 2009, 08:53:25 pm »
Goście mają niesamowitą radochę z polowania prawie "snajperskiego". Szkoda, że "patriotami" nie strzelają...
Jakoś mnie te klimaty nie kręcą...

j4c3k

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #265 dnia: Maj 18, 2009, 09:47:21 pm »
Ja mam coś z naszego "podwórka", czyli polowanie zbiorowe; http://www.youtube.com/watch?v=-ofOHI9CuFs. Według mnie niczym się to polowanie nie różni, od polowania z łukiem jeśli chodzi o "długość" męczenia się zwierzyny przed śmiercią. A ten argumentowany przez myśliwych lufowych, etyczny strzał chyba powinien wyglądać tak; http://www.youtube.com/watch?v=CPNBynsVHAc&feature=related
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2011, 01:09:39 am wysłana przez j4c3k »
PSE Mach-6  120#  29,5"          PSE X-Force 6 70# 29" 
Slider No name,                        PSE USA Spirit 70# 29"
MH 'M1' T.M. Hunter Overdraw,
Konstrukcja własna,
J.Fletcher '44 Caliper,
Easton X7 2317 -830 grain

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #266 dnia: Maj 18, 2009, 10:40:47 pm »
Goście mają niesamowitą radochę z polowania prawie "snajperskiego". Szkoda, że "patriotami" nie strzelają...
Jakoś mnie te klimaty nie kręcą...

to prawda... ta radosna kowbojska "ekstaza" na końcu, razi.   

Mnie natomiast chodzi o inny aspekt, w dyskusji "łuk/broń palna" w łowiectwie.

Oby mniej snajperskich popisów wśród myśliwych, niezależnie z jakiej broni strzelają. Od bicia rekordów strzeleckich są strzelnice. W lesie - niech podejdą zwierzynę lub ją zwabią jak najbliżej. Taki sposób polowania jest bardziej etyczny choć trudniejszy.

Filmik pokazujący polowanie z naganką - to dobry przykład.
Takie zbiorowe rozstrzeliwanie płoszonych, przerażonych zwierząt, często wielokrotnie ranionych - to dopiero "dyskusyjny" sposób polowania. Wg mnie nie do przyjęcia.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2009, 10:55:26 pm wysłana przez kissielec »

radar1977

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #267 dnia: Maj 20, 2009, 09:53:47 pm »

filmy z polowania są.............dla mnie mimo wszystko okrutne czy poluje się z łukiem czy bronią palną
ale
http://www.youtube.com/watch?v=-ofOHI9CuFs
ten film z youtube...............................coś przerażającego i oni to nazywają humanitarnym polowaniem.................raz nei trafił albo zranił zwierzę i repetuje broń.......................szkoda słów
zwierze nie ma żadnych szans...................
masakra
coś mi sie przypomniało chciąłem napisać ale................ugryzłęm sie w jezyk

i tutaj jest pytanie jak zachowuje sie zwierzę zranione przez strzałę?
i czy ewentualne polowanie z łukiem też miałoby tak wyglądać?

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #268 dnia: Maj 20, 2009, 10:40:16 pm »
i czy ewentualne polowanie z łukiem też miałoby tak wyglądać?

Jak w efekcie wygląda polowanie...wg mnie zależy od myśliwego a nie od broni. Czy myśliwemu starczy cierpliwości ?, czy zaryzykuje niepewny strzał ?, czy wytrzyma aż zwierzyna podejdzie ? czy jest gotów wrócić do domu z niczym lub gratulować kolegom bez własnego sukcesu ? Do tego trzeba człowieka, który traktuje polowanie jak grę gdzie zwierzyna też jest graczem i ma szansę.

Dodatkowo - historyczne sposoby polowań z bronią palną - typu zbiorowego - z czego jest tak dumny nasz PZŁow. - to sprawa wg mnie - delikatnie mówiąc dyskusyjna - bo samo strzelanie do płoszonych i pędzących w panice celów - to z definicji wielokrotne zranienia, dobijanie po mało celnym strzale,...itd., nie mówiąc już o prawdopodobieństwie wypadków wśród myśliwych i naganiaczy. To już nie gra tylko wyprawa po mięcho.

Łuk na szczęście kompletnie nie nadaje się do zbiorówek w stylu polowania z naganką. Łuk to indywiduana zasiadka i wabienie na b. bliską odległość, rzadziej podchód. To wg mnie właśnie gra...
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2009, 10:47:28 pm wysłana przez kissielec »

shepherd

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #269 dnia: Maj 21, 2009, 12:05:31 pm »
Łuk w myslistwie zdecydowanie tak (...)
wyzwala  adrenaline ktora w wiekszym czy mniejszym stopniu kazdy lubi(...)
zdecydowanie przeciwny jestem natomiast strzelaniu po to zeby zniszczyc(...)
sa potwierdzenia naukowe siadczace o tym ze rosliny tez czuja(...)przymykanie na to oka jest wlasnie hipokryzja,
wszystko mozna byle z umiarem czyli zdrowym rozsadkiem(...)
Tak tak tak i tak.

Pare dni temu widzialem cos co mnie bardzo zaskoczylo, kolega mi powiedzial, ze to normalne, mowa o europejskich sępach (gawrony,kruki), gawron przylecial na plotek z wroblem w dziobie, ten bardzo krzyczal, po chwili przylecial za porwanym wrobelem jakis inny wrobelek, ktory ciagle nadawal ale koledze pomuc nie mogl :( no ale taka ponoc jest natura. Ja bym gnoja odrazu ubil  >:( zemsta za wrobelka.

Tak wogole to jak juz bym byl gotow zaakceptowac luk w lowiectwie ale tez z glowa na karku!!!
Pozdrawiam :)
Diamond Razor Edge @29"
NAP QUICKTUNE 360
TOXONICS STOCK DOG PLUS
TRU-FIRE PATRIOT
J.FLETCHER TRU PEEP
ICS BOWHUNTER
--------------------------------
Take Me To The Hospital