Ankieta

Czy chciałbyś zostać myśliwym-łucznikiem ?

Zdecydowanie mnie to nie interesuje. Wystarcza mi łucznictwo sportowe.
3D-tak, ale zabijać zwierzęta ? to chyba przesada.
Nie wykluczone, że łowiectwo spodobałoby mi się
Tak. Chciałbym
Zdecydowanie TAK. Chciałbym być współorganizatorem myśliwstwa łuczniczego w Polsce

Autor Wątek: Łuk w łowiectwie  (Przeczytany 390313 razy)

adamc1

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #165 dnia: Styczeń 12, 2009, 09:43:56 pm »
samo dokument mam na dysku linka niestety nie mam zapisanego ale może uda mi się znaleźć.

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #166 dnia: Styczeń 12, 2009, 09:55:41 pm »
Szanowni koledzy mimo, że w Niemcowi polowanie z łukiem jest zabronione to Niemcz nie gęsi i swoją organizacje bowhuntingu mają z tej strony można się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy http://www.dbjv.org/bogenjagdineuropa/index.html

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #167 dnia: Styczeń 13, 2009, 12:27:09 am »
mimo, że w Niemczech polowanie z łukiem jest zabronione to Niemcy nie gęsi...

U nas też przydałaby sie taka organizacja, skoro PZŁow. jeszcze do tego nie dojrzał.

Organizacja taka powinna dla swoich członków organizować polowania wyjazdowe do krajów gdzie mamy sytuację bardziej normalną.
Jednocześnie organizacja taka prowadziłaby wcześniej obowiązkowe szkolenia dla uczestników wyjazdu - w zakresie przepisów obowiązujacych w miejscu polowania. Szkolenie zakonczone byłoby krótkim testem kwalifikacyjnym.
Organizacja taka opracowałaby własną formułę rozgrywek zawodów 3D jak najbardziej zbliżoną do realnego polowania:
- cele tylko w postaci figur większych zwierząt łownych (min. bażant, max. niedźwiedź)
- figury rozmieszczone na nieoznaczonych dystansach 10-60m,
- brak możliwości obserwacji figury przed zajęciem stanowiska do strzału,
- zmienny limit czasu na oddanie strzału, zależny od odległości
  (wieksza odl. - dłuższy limit),
- możliwość posłużenia się dalmierzem bez przekraczania limitu czasu,
- konfiguracja sprzętu skutkująca energią kinet. strzały - min. 60(ft-lbs),
- wyłącznie myśliwski osprzęt łuku,
- punkty karne za oddanie strzału do figury będącej w odleglości ponad 45m, lub do
  figury przedstawiającej zwierzę znajdujące sie w okresie ochronnym w czasie kiedy
  rozgrywane są zawody
  ...itp.
i organizowałaby je w formie otwartej, odpłatnej, również dla niezrzeszonych.
Członkowie organizacji przez powiedzmy 1-szy rok stażu, byliby zobowiązani do uczestnictwa w co najmniej 6ciu takich zawodach 3D, oraz szkoleniach teoretycznych z zakresu łowiectwa, a następnie po złożeniu egzaminu teoretycznego z zagadnień łowieckich i sprzętowych, oraz praktycznego-strzeleckiego (odległość 35m - min.9 strzał/10 w kręgu o średnicy 25cm, czas 4 minuty), mieliby prawo do uczestnictwa w takich wyjazdowych polowaniach.

......  8) rozmarzyłem się, sorry.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2009, 08:25:43 pm wysłana przez kissielec »

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #168 dnia: Styczeń 13, 2009, 01:21:04 am »
Podobnie jest w austrii gdzie federacja bowhuntingu prowadzi kursy i egzaminy
http://www.austrianbowhunting.at/ibepkurs/ibepkurs.html

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #169 dnia: Styczeń 13, 2009, 02:12:49 am »
Więc pozostaje nam nadzieja, że M. Rej się nie pomylił twierdząc że Polacy również nie gęsi...
 ;)
Pozdrawiam

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #170 dnia: Styczeń 13, 2009, 10:56:11 am »
Nie wiem, czy zauważyliście, ale na amerykańskich serwerach znajdują się szkolenia e-learningowe z zakresu bowhuntingu, budowy łuku, przepisów i zasad bhp, survivalu, orientacji w terenie i innych zagadnień łowieckich. Wszystkie podzielone są na stany - w zależności od obowiązujących przepisów.

Moja firma przymierza się do instalacji platformy e-learningowej jeszcze w tym roku kalendarzowym. Gdyby udało się przetłumaczyć (a co tam, nawet w oryginalnej formie), można wrzucić je jako w pełni funkcjonalne szkolenia teroretyczne (są tam także filmy instruktażowe).

Można także olać platformę i za pomocą oprogramowania (którym dysponuję) stworzyć takie kursy off-line dostępne na dysku. Bo po co odkrywać Amerykę, skoro sama się oddaje do dyspozycji ;D

Co do pomysłu Piotra - uważam to za genialny pomysł! Warto jednak stworzyć go wspólnie z czynnymi myśliwymi a jako jeden z warunków umożliwiających polowanie w innym kraju - przejście stażu i egzaminu łowieckiego (większość krajów toleruje rodzime uprawnienia łowieckie i wymaga tylko rejestracji/dogadania polowania w lokalnej instytucji). Docelowo można też nawiązać kontakt z osobami prowadzącymi kursy i egzaminy łowieckie i organizować je prywatnie dla chętnych - pewnie ucieszy ich możliwość "dorobienia na boku".

Jak wcześniej wspomniałem - dążę do tego, by jeszcze w tym miesiącu rozpocząć staż w kole łowieckim i zakończyć go egzaminem. Wiem także, że wielu legalnych myśliwych już posiada łuk myśliwski... pozostawmy to w niedomówieniu ;)

Zaczynam się napalać 8)
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #171 dnia: Styczeń 13, 2009, 11:47:53 am »
Witam,
Mam doświadczenia w e-learningu bo właśnie kończę ten projekt u mnie w firmie:)
Myśle, że na taki pomysł to troche zbyt "grube" narzędzie ale sam pomysł z edukowaniem mógłby mieć sens:)

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #172 dnia: Styczeń 13, 2009, 11:55:11 am »
Eeee tam, siedze w tym od 1,5 roku jako autor kursów i subadmin.
Wystarczy wkleić zrzut (kopię) ekranów z kursu i zapisać na dysku i po ptokach ;D

Pytanie poza dyskusją Marku: jakiej platformy używacie i narzędzia do tworzenia kursów?
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #173 dnia: Styczeń 13, 2009, 03:01:15 pm »
Mam pytanie dotyczące przyszłości polskiego bowhuntingu: czy chcecie zgody na polowania wyłącznie z łukami boczkowymi czy również z myśliwskimi klasycznymi, np. takimi jak te http://www.samicksports.com/e_sub_02_02_01.htm?

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #174 dnia: Styczeń 13, 2009, 03:52:58 pm »
czy chcecie zgody na polowania wyłącznie z łukami boczkowymi
Moim zdaniem, warunkiem dopuszczenia broni cięciwowej do polowania powinien być dolny limit energii kinetycznej jaką osiągnie strzała, tak by penetracja grotu myśliwskiego, była wystarczająca (na b.małe zwierzątka i ptaki często używa się grotów niepenetrujących).
I w tym momencie czy będzie to reflex, bloczek czy kusza - decyduje strzelec.
Wartość minimalnej energii dla strzał czy bełtów zależałaby z kolei od tego na jaką zwierzynę chcemy polować.
W USA wygląda to w przybliżeniu tak:
- świstaki, wiewiórki, zające, ptaki...itp.   10 - 24 ft-lbs
- sarny, rysie, wilki, ....itp.                         25 - 39
- jelenie, muflony,...itp.                             40 - 64
- dziki, łosie, niedźwiedzie, bizony...itp.    od 65
(z tym, że przykładowo strzała o prędkości wylotowej 261fps, posiadająca kinetyczną energię wylotową = 64, po przebyciu 45m ma już energię = tylko 56)

Także jeśli straż leśna skontrolowałaby nas w lesie z łukiem, który nie byłby wystarczająco "energetyczny" do etycznego odstrzału właśnie tej, upolowanej przez nas zwierzyny .... to podlegalibyśmy karze  ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2009, 07:19:55 pm wysłana przez kissielec »

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #175 dnia: Styczeń 13, 2009, 04:39:47 pm »
Przed wyjsciem na polowanie zgłasza się u łowczego zwierzątka (rodzaj i ilość) na jakie będziemy polować. Następuje wpis do księgi i wydanie zielonego papierka z wyżej wymienionymi. Straż leśna ma więc pełny wgląd do tego na co idziemy polować i może to porównać z trzymanym przez nas narzędziem ;)
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

radar1977

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #176 dnia: Styczeń 13, 2009, 07:40:08 pm »
[.
Członkowie organizacji przez powiedzmy 1-szy rok stażu, byliby zobowiązani do uczestnictwa w co najmniej 6ciu w/w zawodach 3D, oraz szkoleniach teoretycznych z zakresu łowiectwa, a następnie po złożeniu egzaminu teoretycznego z zagadnień łowieckich i sprzętowych, oraz praktycznego-strzeleckiego (odległość 35m - min.9 strzał/10 w kręgu o średnicy 25cm, czas 4 minuty), mieliby prawo do uczestnictwa w takich wyjazdowych polowaniach.

......  8) rozmarzyłem się, sorry.
a propos wyjazdów
można dowiedziec się w zagranichnych organizcjach BOWHUNTING-które organizują takie polowania wyjazdowe-moze robią to przez jakieś biuro turystyczne i może ono działa-ma swoje biura w Polsce
ułatwiłoby to stworzenie bazy-zaplecza dal łuczników
ewentualnie zgłosić sie do jakiegoś biura turystycznego w polsce o zorganizowanie czegoś takiego
trzeba sie też zastanowić nad pozwoleniem na polowanie w krajach w których można to robić
jeżeli nie jesteśmy myśliwymi może to być utrudnione

ewentualnie właśnie założyć jakąś organizacje-stowarzyszenie-ona by była traktowana bardziej poważnie niż pospolite ruszenie kilku zapaleńców
no i trzeba brać pod uwagę koszty
napewno będą bardzo wysokie...................................

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 13, 2009, 09:24:55 pm »
Tak czy inaczej należy zrobić rodzime papiery łowieckie bo tylko one będą honorowane w innych krajach podczas polowań.
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

HUBERT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #178 dnia: Styczeń 21, 2009, 09:31:48 pm »
Witam,
jestem nowy na tym forum, zaczynam swoja przygodę z bloczkiem a ponieważ mam nadzieję że będzie to dłuższa przygoda postanowiłem na "surowo" dorzucić kilka swoich spostrzeżeń do tego tematu;

-pierwsze spostrzeżenie- PZŁ występuje jak mi się zdaje w roli monopolisty,

- drugie-dlaczego  wyważamy otwarte już drzwi, wystarczy skorzystać z doświadczeń czy pomocy tych którzy mają już wdrożone i sprawdzone  rozwiązania w tym zakresie, z pewnością trzeba je będzie modyfikować do własnych potrzeb i możliwości (nie wstyd jest czegoś nie wiedzieć, wstyd jest się nie nauczyć),

-trzecie- strzelanie do zwierzyny z broni palnej nie jest myślistwem tylko wykonywaniem wyroków na zwierzynie pozbawionej szans na przeżycie a przy obecnym stanie techniki nie trzeba specjalnej inteligencji zeby to zrobić,
te miałkie argumenty.... to dorabianie ideologii,  przyroda do tej pory radziła sobie świetnie bez naszej interwencji, poradzi sobie też z człowiekiem choć człowiek jest najbardziej destrukcyjnym stworzeniem na tej planecie i nie ma się z czego chwalić,

- czwarte- łucznictwo jako dziedzina sporu i rekreacji  powinna oscylować w kierunku jej upowszechnienia i nie powinna stać się zajęciem dostępnym dla wybrańców np; z dużą ilością złotych kart kredytowych,

- piąte -  pytanie z humorem choć nie pozbawione sensu, czy wolno mi zabić z łuku na moim własnym podwórku moją własną kurę która ma i tak wylądować  w garnku na rosół,

 tyle na gorąco,
pozdrawiam przyszłych kolegów


radar1977

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #179 dnia: Styczeń 21, 2009, 09:39:17 pm »
ciekawe spostrzeżenia
a piąte zadanie pytanie rozwaliło mi wątrobe................................ ;D
powiem tak czy ganiać kure z siekierą czy z łukiem
to i tak musisz ganiać no nie
a kura to głupi OBIAD więc i tak wszystko jej jedno
hm a próbowałeś już?