Ankieta

Czy chciałbyś zostać myśliwym-łucznikiem ?

Zdecydowanie mnie to nie interesuje. Wystarcza mi łucznictwo sportowe.
3D-tak, ale zabijać zwierzęta ? to chyba przesada.
Nie wykluczone, że łowiectwo spodobałoby mi się
Tak. Chciałbym
Zdecydowanie TAK. Chciałbym być współorganizatorem myśliwstwa łuczniczego w Polsce

Autor Wątek: Łuk w łowiectwie  (Przeczytany 390305 razy)

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #810 dnia: Listopad 23, 2010, 02:23:04 pm »
...Absolutna nienaturalna nieruchomość to podstawowa sprawa przy polowaniu z podchodu. Jak zwierzyna cię przyłapie musisz stać właśnie jak manekin...
:o ahaa...
http://tinyurl.com/2wwuez3

Kiedy jeleń cię dostrzeże (zauważ, że nie użyłem słowa jeżeli), pozostań w idealnym bezruchu. Jeżeli jeleń nie ucieka, spróbuj naśladować dźwięki wiewiórki czy czegoś, co jeleń zwykł słyszeć. Następnie pomyśl, co takiego mogłeś zrobić, że go ostrzegłeś. Jakkolwiek jest kilka najczęściej popełnianych błędów (zobacz tabelkę na końcu artykułu), nie miej sobie za złe. Nawet najlepszym zdarza się być przyłapanym.

@dany
No ja rozumiem, że jako decoya na łosie w polowaniu można używać makiety klępy czy łosia. Ale o tym, żeby ktoś ciągał do lasu makiety myśliwego nie słyszałem... Ciekawe na co chciałby zapolować? ;D Chyba, że o to chodzi:
http://www.youtube.com/watch?v=TYMJdIaS6XE

A ze staniem jest tak... Słyszałem historię, że jeden myśliwy, dobrze zakamuflowany w otoczeniu, obserwował przez dalmierz zająca. W tym samym czasie, tego samego zająca obserwował też i lis. I legenda głosi, że owego myśliwego lis wyminął na centymetry idąc po zdobycz i zupełnie się nie zorientował, że coś jest nie tak.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2010, 02:39:50 pm wysłana przez @(o.o)@ »

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #811 dnia: Listopad 23, 2010, 03:14:11 pm »
Jest spora różnica pomiędzy "idealnym bezruchem" w wykonaniu żywego, oddychającego i jeszcze na dodatek stojącego człowieka...a bezruchem kukły. Nawet aktorom udającym na ulicach posągi - nie wychodzi to tak jak temu "myśliwemu" na filmiku.
Jeśli to jednak był człowiek - to musiał idealnie wyrugować swój zapach, a prawdopodobnie, nieźle wysmarować siebie i łuk wabiącą substancją. Naturalny zapach człowieka, nawet w stężeniu wyczuwalnym jedynie przez zwierzęta, jest ponoć dla dzikich, jeleniowatych - wyjątkowo niemiły i odstraszający.
Ale zostawmy domysły, bo to bez sensu.

Tu za to jest ciekawa statystyka:
http://mathewsinc.com/content/uploads/2010/10/245_46885_Jacob.Edson@fwmedia.com%20-%20cyohann@mathewsinc.com%20-%20RoundUP2010.pdf

« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2010, 09:43:57 pm wysłana przez PK »

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #812 dnia: Grudzień 07, 2010, 11:06:41 am »
grot-otwornica:
http://www.ospsabermaxx.com/ (view 30 second video)
 :o
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2010, 11:08:27 am wysłana przez PK »

j4c3k

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #813 dnia: Grudzień 07, 2010, 09:38:35 pm »
Witam.  Ciekawy programik dla przyszłych łukołowców. :) 
http://www.bowarmory.com/bowhunting-shot-simulator.html
PSE Mach-6  120#  29,5"          PSE X-Force 6 70# 29" 
Slider No name,                        PSE USA Spirit 70# 29"
MH 'M1' T.M. Hunter Overdraw,
Konstrukcja własna,
J.Fletcher '44 Caliper,
Easton X7 2317 -830 grain

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #814 dnia: Grudzień 07, 2010, 10:21:40 pm »
Rzeczywiście świetny. Bardzo kształcący.
Przydałoby się jednak zdecydowanie więcej fotek ze zwierzakami w różnych ustawieniach (również z horyzontu tree-stand'a).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2010, 12:43:03 am wysłana przez PK »

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #815 dnia: Grudzień 09, 2010, 06:07:14 pm »
Podzielam uwagę Piotrka-fajnie by było, żeby przy tych symulacjach było więcej opcji wyboru różnych zwierzaków w różnych pozycjach niż tylko tych pięć, ale przecież nie można mieć wszystkiego! Mimo tego fajny i ciekawy programik! :-)
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #816 dnia: Grudzień 09, 2010, 06:14:46 pm »
...autorzy zastrzegają, że to wersja robocza...i program będzie się rozwijał. Czekamy więc na dziesiątki "realnych" sytuacji bowhunterskich  ;).

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #817 dnia: Grudzień 12, 2010, 09:55:09 pm »
Pewa! Czekamy więc z niecierpliwością na c.d!!! ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2010, 09:57:10 pm wysłana przez Mario2833 »
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #818 dnia: Grudzień 13, 2010, 03:12:21 pm »
 :)... ostatnio w czasie wizyty w Decathlon'ie, przechodziłem obok stoiska z tzw. "sprzętem łuczniczym". Podsłuchałem następujący, autentyczny(!) dialog:
mężczyzna: - kupisz mi łuk ?
kobieta: - ...a na co ci ?
mężczyzna: - bo chcę zostać myśliwym...

 :o pomyślałem: ...jest dobrze! ;D.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2010, 12:10:10 am wysłana przez PK »

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #819 dnia: Grudzień 15, 2010, 08:38:54 pm »
HIhihi. Piotrek-tym wątkiem podsunąłeś mi pewien pomysł: zbliża się wielkimi krokami nowy rok-może niech każdy z nas-zwolenników bowhuntingu podczas składania życzeń noworocznych, życzy SOBIE tego, by w końcu i w naszym "pięknie dziwnym" kraju zostało to zalegalizowane, co w innych krajach już jest legalne, a być może taki tekst, który usłyszałeś w Decathlon'ie nabierze zupełnie innego-niegroteskowego wymiaru. Tego już teraz wam wszystkim i sobie samemu życzę! :-)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2010, 09:14:26 pm wysłana przez Mario2833 »
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

N

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #820 dnia: Grudzień 15, 2010, 08:58:01 pm »
Bowhunting, bowhuntingiem ale byłoby dobrze gdyby jeszcze wcześniej wzrosła popularność i...poszerzyła świadomość w kwestii tego "Bow"... ;)

PK

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #821 dnia: Grudzień 16, 2010, 12:36:12 am »
i...poszerzyła świadomość w kwestii tego "Bow"... ;)
:)...Prawda.
Do niedawna łuk w Polsce - to była średnio-bezpieczna samoróbka - do zabawy w Indian...potem długo nic...i w końcu sprzęt sportowy. A posługujący się nim dorośli - to albo nieliczni sportowcy, albo tzw. duzi chłopcy.

Ale dzięki właśnie takim Decathlon'om, czy sklepom "z wiatrówkami" - gdzie sprzedaje się również badziewiasty sprzęt łukopodobny... świadomość społeczna pomału ewoluuje. Ludzie przychodzą tam tysiącami,... również po pomysł na weekend w gronie rodziny i przyjaciół - i te łucznicze buble - które kupują - pełnią wbrew pozorom bardzo pożyteczną rolę... bo dzięki niskim cenom są łatwo-dostępne, a potrafią pobudzić bakcyla.
Po uświadomieniu sobie tego...już nigdy nie będę wyśmiewał się z posiadaczy świeżo-nabytych łuków COBRA  ;D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2010, 12:40:25 am wysłana przez PK »

dany

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 920
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #822 dnia: Grudzień 16, 2010, 07:33:41 am »
Pk
i...poszerzyła świadomość w kwestii tego "Bow"... ;)
...już nigdy nie będę wyśmiewał się z posiadaczy świeżo-nabytych łuków COBRA  ;D
Coś w tym jest, uświadamiać...parafrazując "takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży strzelanie" ;) I to nie tylko Naszej Sprawy (cosa nostra) się tyczy ;D
Pozdr.
Sage 35#

Mariusz Wojtasiuk

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #823 dnia: Grudzień 16, 2010, 08:21:59 am »
Zgadzam się z opinią kolegów dotyczącą uświadamiania w jak największym stopniu ludności, bo małymi kroczkami może w końcu osiągniemy cel. Choć chyba jeszcze długa droga do tego, bo..ostatnio miałem okazję spotkać się z myśliwym (kuzynem mojej żony) na jednym ze spotkań rodzinnych i podjąłem dyskusję na temat łucznictwa-pytałem czy może coś na ten temat słyszał, widział lub chociażby czytał i konkretnej odpowiedzi nie uzyskałem, lecz tylko takie "wymijająco pomijające" ten temat. A gdy w końcu pokazałem mu jak wygląda nowoczesny łuk bloczkowy, groty myśliwskie(broadheady) i na jakiej zasadzie to wszystko funkcjonuje i ile kosztuje, to....stwierdził, że łuk mu się zawsze kojarzył z kijem leszczynowym i kawałkiem dowiązanego do niego sznurka, a nie z podświetlanym celownikiem, spustem, i tak kosmicznie wyglądającym bloczkiem. Ale widać, że i w wieku 60-ciu kilku lat można się jeszcze wiele nauczyć i zobaczyć i..."sprzedać" informację dalej,a tym samym obalić mit o kiju i sznurku. I jestem święcie przekonany, że uświadamianie w każdej możliwej formie panów z piórkiem w kapeluszu (i nie tylko) jest krokiem do tego, by w końcu uznali bowhunting za równie humanitarną(jeśli nie bardziej) formę myślistwa..... . :-)
Łuk- PSE X-Force Dream Season 28"  80#
Celownik- TruGlo Tru Site Xtreme Micro Adjust8pin
Podstawka- QAD Ultra Rest HD Camo
                 Trophy Ridge Revolution
Kołczan- Shooter 6
Spust- Scoot Rhino Release
Strzały-A/C/C Pro Hunting 300, FMJ 300.

N

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #824 dnia: Grudzień 16, 2010, 05:16:17 pm »
:)
Fajnie że rozwinęliście myśl "tradycyjnego" kolegi ;)

:)...Prawda.
Do niedawna łuk w Polsce - to była średnio-bezpieczna samoróbka - do zabawy w Indian...potem długo nic...i w końcu sprzęt sportowy. A posługujący się nim dorośli - to albo nieliczni sportowcy, albo tzw. duzi chłopcy.

Ale dzięki właśnie takim Decathlon'om, czy sklepom "z wiatrówkami" - gdzie sprzedaje się również badziewiasty sprzęt łukopodobny... świadomość społeczna pomału ewoluuje. Ludzie przychodzą tam tysiącami,... również po pomysł na weekend w gronie rodziny i przyjaciół - i te łucznicze buble - które kupują - pełnią wbrew pozorom bardzo pożyteczną rolę... bo dzięki niskim cenom są łatwo-dostępne, a potrafią pobudzić bakcyla.
Po uświadomieniu sobie tego...już nigdy nie będę wyśmiewał się z posiadaczy świeżo-nabytych łuków COBRA  ;D

Piotrze, z tym entuzjastycznym podejściem do wszechobecnej i taniej(choć niekiedy już wcale nie tak bardzo )tandety byłbym jednak ostrożny...

Tandeta- inaczej badziewie, kaszana. Czyli po prostu coś do dupy.(http://www.miejski.pl/slowo-Tandeta), może niestety bardziej skrzywić i utrwalić negatywny obraz łuku i łucznictwa w społeczeństwie; zamiast zachęcenia spowoduje odwrotną reakcję...

Trzeba tu także rozróżnić "tandetę" od "samoróbki"...ta druga jest zwykle dużo lepszej jakości i bardziej niezawodna(sic!) niż ta pierwsza-zwłaszcza gdy jest rezultatem starannego i rzetelnego podejścia do tematu -a nie jedynie 5-minutową "robótką na kolanie"...

Tak na marginesie: jakiś czas temu "chałupniczą samoróbką" został tu nazwany jeden z najnowszych łuków Adama Bisoka  ::)

Panie Adamie- Więcej takich "samoróbek" ;)

W kwestii poszerzania łuczniczej świadomości:
Pokazywanie "nieoświeconym" ;) że, łuk to nie tylko dziecinna zabawka i że nie musi składać się wyłącznie z tego mitycznego "kijka i sznurka" to jedno, ale nie mniej ważne(o ile nie najważniejsze)jest również sprawienie by ludzie potrafili go świadomie i bezpiecznie używać, by zdawali sobie sprawę z efektów jego ewentualnego złego użycia...

Widziałem już wiele niebezpiecznych przypadków których powodem był właśnie brak tej "świadomości"...czego efektem jest m.in. brak wyobraźni i lekceważący stosunek do kwestii bezpieczeństwa zarówno wśród strzelających jak i osób postronnych...

Fajnie że dążycie do osiągnięcia celu jakim jest zalegalizowanie łuczniczych polowań w Polsce-z całego serca życzę Wam powodzenia, wierzę że Wam się uda...mam jednak nadzieję że w odróżnieniu od "panów z grzmiącymi kijami", będziecie skupiać wokół siebie wyłącznie ludzi świadomych ,odpowiedzialnych i postępujących etycznie ...

Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2010, 05:51:40 pm wysłana przez N »