Ankieta

Czy chciałbyś zostać myśliwym-łucznikiem ?

Zdecydowanie mnie to nie interesuje. Wystarcza mi łucznictwo sportowe.
3D-tak, ale zabijać zwierzęta ? to chyba przesada.
Nie wykluczone, że łowiectwo spodobałoby mi się
Tak. Chciałbym
Zdecydowanie TAK. Chciałbym być współorganizatorem myśliwstwa łuczniczego w Polsce

Autor Wątek: Łuk w łowiectwie  (Przeczytany 390313 razy)

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #585 dnia: Luty 01, 2010, 10:58:23 pm »
Hm,...po Twojej wypowiedzi Stefan, wnioskuję, że jednak rozumiemy się dobrze... :), bo celem inicjalnym jest uzyskanie jak największej ilości certyfikowanych, przyszłych bowhunterów...właśnie po to by rozmawiać z PZŁow i by PZŁow wiedział, że bowhunting ma w Polsce zaplecze nie tylko w postaci internetowej strony i paru tłumaczonych artykułów, tudzież grupki podnieconych łuczników 3D i ,że polowanie z łukiem - nie jest jedynie fanaberią zza oceanu. Tu wydaje mi się Stefanie, że jesteśmy wszyscy zgodni.

Optując za tym, by to było koniecznie EBA - mam na myśli poźniejsze współdziałanie z nimi jako oficjalną organizacją europejską której misją jest wdrażanie polowań z łukiem w Europie. Jest to organizacja która ściśle współdziała z C.I.C. - a z kolei ci już coś dla PZŁow. znaczą, bo C.I.C. - to międzynarodówka łowiecka, która w zeszłym roku w Paryżu, zatwierdziła oficjalnie program promocji bowhuntingu, (współpracują do tego stopnia, że C.I.C. finansuje część działalności wdrożeniowej EBA). Byłoby wg mnie roztrwonieniem środków i prywatą, gdybyśmy mając możliwość uzyskania certyfikatów EBA, uzyskali jakieś inne.
EBA ma na koncie wszystkie wdrożenia łuku do prawa łowieckiego w krajach byłego bloku wschodniego, więc można domniemywać, że wiedzą jak to się robi - i współpraca z nimi ma większe szanse pomyślnego finału sprawy, niż współpraca z nawet najlepszym i najbardziej profesjonalnym survivalowym ośrodkiem.

Obecnie, póki sami nie jesteśmy myśliwymi, ważne jest by do takich szkoleń namawiać jak najwiekszą liczbę osób związanych z łowiectwem (leśników, myśliwych) bo od ich zainteresowania i entuzjazmu obecnie zależy najwięcej. Jak już łuk będzie bronią myśliwską w Polsce, to wtedy kwestia pochodzenia certyfikatu będzie miała mniejsze znaczenie, pod warunkiem, że będzie honorowany przez PZŁow.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2010, 11:19:50 pm wysłana przez kissielec »

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #586 dnia: Luty 01, 2010, 11:24:39 pm »
Piotrze jeśli chodzi o reprezentację,i proces legislacyjny jak najbardziej tak EBA jest drogą właściwą i jedyną ale od czegoś trzeba zacząć,więc albo tworzymy własnym nakładem grupkę,grupę,lub całe zaplecze ludzi którzy już wiedzą czego,co jest poparte dokumentem a nie tym że głośno krzyczą,albo robimy to samo tylko,od początku pod skrzydłami EBA czyli ich materiały,kursy,instruktorzy,egzaminy,wreszcie przez nich "wychodowana" grupa którą chętnie będą reprezentować,podejrzewam, mam nadzieję że się mylę,że potrwa to znacznie dłużej,i większe będą koszty. Statystyka też nie pociesza bo nijak ma się do rzeczywistości,...
Samick Woodsman 50#

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #587 dnia: Luty 01, 2010, 11:39:01 pm »
Mr Juha Kylma, jeśli dobrze zrozumiałem zaoferował swój czas od maja 2010 w dowolnym terminie, więc perspektywa uzyskania pierwszych przeszkolonych nie jest odległa. W czasie jak szkolić się będą następni - warto byłoby pomyśleć nad zrzeszeniem się...
Generalnie Stefan dzięki Tobie mamy konkretne rozmowy i zalążki działań, bo od jakiegoś czasu sprawa drzemała w nadziei, że coś zrobią sami myśliwi. Zablokowaliśmy sobie mózgi stwierdzeniem, że nie mamy szans. Owszem bez myśliwych będzie trudno, ale trzeba im dać jakąś płaszczyznę do działania i zorganizować im możliwość doszkalania się pod skrzydłami możliwie najbardziej kompetentnej i liczącej się organizacji.  

macheti

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #588 dnia: Luty 02, 2010, 02:08:21 pm »
Panowie więc na co się decydujemy?

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #589 dnia: Luty 02, 2010, 03:46:03 pm »
Spoko,... wrócimy niebawem do tematu. Poza forum też trwa od rana burza mózgów. Mam nadzieję, że wyłoni się niebawem organizator kursu pod szyldem EBA - i reszta poleci już szybko.

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #590 dnia: Luty 02, 2010, 03:59:51 pm »
ja zdecydowany jestem na pierwszy wariant bez podtekstów politycznych ;),zależy mi na czasie z powodów osobistych,trudno mi  będzie pogodzić kilka faktów jeśli zaczekam do maja,a jeśli dopiero wtedy ruszy druga opcja to jestem udupiony!jakoś pod koniec czerwca mam zostać tatą:)więc z czasem będzie krucho,... tylko że minimum to trzy osoby na kursie więc czekam na sygnały od chętnych na szkolenie w marcu
Samick Woodsman 50#

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #591 dnia: Luty 02, 2010, 05:04:10 pm »
ja też jestem za tym aby zacząć coś działać w tym kierunku przy najbliższej sposobności.
ale jednak jeżeli ten kurs marcowy nie jest honorowany przez EBA to jakie będziemy mieć z niego korzyści?
czy chociaż będziemy mogli polować poza granicami kraju okazując niniejszy certyfikat?
bo jeśli nie to faktycznie szkoda ponosić dwa razy koszty.
wyjściem jest przeprowadzenie szkolenia EBA w jak najszybciej dostępnym terminie.
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #592 dnia: Luty 02, 2010, 05:11:39 pm »
jeśli jest uznawany w Europie,USA,i Kanadzie to chyba i przez EBA??? nie lubię się powtarzać,... :)
Samick Woodsman 50#

macheti

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #593 dnia: Luty 02, 2010, 05:24:02 pm »
Panowie spokojnie ,co nagle to po diable .Ja bym w kwestii ewentualnego kursu zalecał daleko idącą ostrożność. Jak coś mamy robić to z głową.Myśle że Piotrek jest tu osobą która dokona właściwego wyboru.Jeśli mógł bym coś wtrącić od siebie to równie ważna co jakość samego kursu jest logistyka.Dobrze by było mając już listę osób chętnych ,ustalić gdzie kto mieszka jak sprawa z dojazdem itp.(np - Polska centralna ).
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2010, 05:25:38 pm wysłana przez macheti »

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #594 dnia: Luty 02, 2010, 08:46:18 pm »
Dziś po południu wysłałem do EBA jeszcze jedno pytanie, w związku z tym, że wielu z nas sądzi, że papierek (Certified Bowhunter Card) po kursie da mu od razu możliwość polowania za granicą bez żadnych dodatkowych uprawnień.
Sam chciałbym się co do tego upewnić, bo z tego co wiem i słyszałem wcale tak nie jest - przynajmniej w Europie.
Zwykle jest tak, że aby polować w krajach europejskich, należy być uprawnionym myśliwym we własnym kraju, a kurs bowhunterski - po prostu dozwala używania łuku (tam gdzie jest on legalny), ale nie jest wystarczający by kraina wielkich łowów stanęła automatycznie otworem... :-\
Nie chcę w tej kwestii jednak wyrokować - poczekajmy na odpowiedź z EBA.


a oto obiecana odpowiedź:

"Piotr,
Europe is not a simple union of nations; all nations have different hunting legislations? so the validity of the IBEP may differ, you must also realise that it is required to have passed the national hunting education to take an IBEP class, the Bowhunting education is a second step in hunter education.
EBA is the umbrella for IBEP and offer the possibility to use the IBEP to its member nations in Europe, it has worked excellent for nations like yours were it still is impossible to hunt with bow and were the authorities no not yet offer a specialized education to use the bow and arrow as a hunting tool were tha national bowhunters association can offer this to its members?
The only nation that I know of in Europe that you may encounter some difficulties in is Denmark, were the IBEP is valid but you will have to prove that you have the right's to hunt with bow and arrow somehow, since it still not possible in Poland you will need a document proving that you can hunt with your bow in Slovakia, France or elsewhere?
Regards
Anders"


sens tego jest taki, że:
sytuacja w Europie nie jest jednorodna. Generalnie kurs bowhunterski - to 2gi stopień myśliwskiego szkolenia i jeśli w prawie łowieckim danego kraju jest wymagane niezależne szkolenie myśliwskie to ten kurs nie jest wystarczający by polować z łukiem.
(Jeśli ktoś miałby chwilkę by przetłumaczyć to dosłownie, to wielka prośba...)
pozdrawiam,
P.   
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2010, 01:08:59 pm wysłana przez kissielec »

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #595 dnia: Luty 03, 2010, 01:06:13 pm »
...no więc sytuacja powoli się klaruje. Ze wstępnych informacji jakie uzyskałem dzisiaj po rozmowie z kol. Zgaszonym, oficjalnym organizatorem pierwszego polskiego kursu bowhunterskiego przeprowadzonego przez delegata EBA - pana Juha Kylma - będzie klub łuczniczy X10 Jaworze.
Kurs najprawdopodobniej będzie zorganizowany jeszcze przed wakacjami, w Jaworzu. Sądzę, że lada dzień, organizatorzy będą w stanie podać do wiadomości oficjalne, konkretne informacje Co? gdzie? kiedy?. Już zdeklarowani chętni mogą zgłaszać się od dzisiaj do kolegi Zgaszonego (przez PRIV). Koszty kursu zostaną podzielone równo na wszystkich uczestników. Dodatkowo, w tych kosztach, znajdzie się koszt tłumaczenia materiałów zakupionych w EBA.

No i na koniec rada dla nie-myśliwych chcących realnie polować z łukiem za granicą,... by zaliczyli roczny staż łowiecki w Polskim Związku Łowieckim i złożyli egzamin teoretyczny i praktyczny (strzelecki z broni palnej). Wtedy karta bowhunterska, uzyskana na kursie EBA będzie wystarczająca do posługiwania się łukiem myśliwskim na zagranicznych polowaniach.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2010, 01:45:07 pm wysłana przez kissielec »

macheti

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #596 dnia: Luty 03, 2010, 01:36:43 pm »
Czy ktoś wie jak wygląda sytuacja na Węgrzech tzw. czy do polowania w tym kraju wystarczy licencja bowhunterska, czy może dodatkowo uprawnienia myśliwskie?

konstruktor

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #597 dnia: Luty 03, 2010, 04:19:21 pm »
A czy na samym kursie jeżeli takowy dojdzie do skutku prowadzący nie powinien dysponować w posiadaniu materiały do dyspozycji bądź same treści na takowym kursie nie będą tłumaczeniem za które w chwili obecnej trzeba zapłacić. Czy nie należałoby powstrzymać się z tłumaczeniem do chwili przeszkolenia pierwszej tury kursantów ?

macheti

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #598 dnia: Luty 03, 2010, 06:32:42 pm »
Panowie  warto było by sporządzić mapkę krajów w których można polować bez bycia myśliwym a jedynie posiadając kurs z bowhuntingu aby zachęcić tych którzy nie są jeszcze myśliwymi( bo napewno takie są).

zgaszony

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #599 dnia: Luty 03, 2010, 09:13:55 pm »
macheti  pomysł jest bardzo dobry, w związku z tym że ten ruch jest społeczny a nie komercyjny proponuje abyś zajął się tym tematem.