Autor Wątek: Długość łuku bloczkowego  (Przeczytany 13300 razy)

Tomasz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 10, 2015, 03:24:59 pm »
No ok dzięki, wiem o co chodzi :D Już nie musicie mi tłumaczyć tego :D



I tak w zasadzie to nie planuję brać udziału w tego typu zawodach xD
Ale dzięki wam dowiedziałem się wielu przydatnych rzeczy, które na pewno wezmę pod uwagę w przyszłości.
Poza tym, zawsze można zdanie zmienić.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2015, 03:53:45 pm wysłana przez Tomasz »
Samick Polaris 68" #28, #40

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 10, 2015, 04:34:27 pm »
Irion na zawodach można strzelać z łuku 70#. Tylko musi być odpuszczony poniżej 60#. Co do Supry to nie dałbym głowy że na pewno zejdzie z 70# poniżej 60# Jak kręciłem śrubami to pi razy oko wychodził 1# na 1 obrót. A zakres jest tam 10 obrotów.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2015, 07:05:28 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 10, 2015, 08:25:30 pm »
Można strzelać i ze 100 funtowego, pod warunkiem, że jest odpuszczony poniżej 60. Ale taki łuk, w dole swoich ustawień, zachowuje się znacznie gorzej. Ma mniej powtarzalną prędkość wylotową strzał, co owocuje rozrzutem w pionie. Poza tym, jak pisałem, trzeba zawsze pamiętać, żeby nie był ustawiony powyżej 60#, a to może z głowy wylecieć.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 10, 2015, 09:04:50 pm »
Mój C4 to 70# odpuszczone na 55# (miał być 60# niestety w rzeczywistości okazał się 70#) Co do wpływu na celność w ramach moich skromnych możliwości się raczej nie zgodzę ;) Łuk bez problemu ma potencjał na 350+ pkt, rozrzut w pionie podobny do tego w poziomie. Nie wiem ja osobiście nie zauważyłem pogorszenia celności w łukach odpuszczonych. Zresztą też trzeba łuk nieraz odpuścić aby dopasować go pod spin strzał.

Dlaczego łuk odpuszczony ma mieć mniej powtarzalną prędkość wylotową strzał?

Z drugiej strony 70# na C4 nie jest takie złe gdyż na Mini Max Camie ten model straci ok 5# od maksymalnej wartości, zatem 60# na tym camie osiągnie max ok. 55# co nie jest do końca fajne.
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2015, 09:36:25 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 10, 2015, 10:10:44 pm »
Jeszcze małe sprostowanie co do zawodów - kategoria OPEN pozwala na więcej niż 60#
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 11, 2015, 01:53:26 am »
Za krótko strzelam, żeby mieć własne doświadczenia, ale wszyscy mi ciągle powtarzali, że łuk powinien być dokręcony do końca, ewentualnie odpuszczony do maksymalnie 10 funtów. Jeśli to za dużo, należy kupić łuk o słabszym naciągu.
Pewnie, że C4, tak jak i mój Pro mają potencjał 350+. Byle im tylko strzelec nie przeszkadzał ;)
Ale z tak dużym odpuszczeniem to się jeszcze nie spotkałem.
No i nie widziałem jeszcze oficjalnych zawodów tarczowych w kategorii Open. Nieoficjalne tak - sam organizuję na mojej strzelnicy zawody z łuków myśliwskich bez limitu naciągu.
Jeśli ta kategoria dotyczy strzelania typu field lub 3D to po prostu nic o tym nie wiem, bo nie strzelam i się nie interesuję.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 11, 2015, 08:47:33 am »
Generalnie ja np nie widzę, sensu w ogóle posiadania mocniejszego łuku jak 60#, chyba, że się poluje na grubsze zwierzęta, ale jak ktoś strzela tylko do tarczy to to istny absurd wręcz, i tarcze trzeba robić mocniejsze, i ciężej strzały wychodzą, i szybciej się te tarcze zużywają, i niepotrzebny wysiłek jest większy, OPRÓCZ większej penetracji w grubszym zwierzu, sens posiadania 70# jest ŻADEN ;)



pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 11, 2015, 10:03:31 am »
Święta racja. Nawet jeśli ktoś poluje, a nie planuje wypraw alaskańsko-afrykańskich, to w Europie każda zwierzyna jest do pozyskania łukiem 60 funtowym. (Vide - Karinka, która swojego srebrnomedalowego, ponad 100kg odyńca strzeliła z łuku 40#) A jeśli strzela tylko do tarczy to nie ma najmniejszego sensu posiadanie mocniejszego niż 60# łuku.
Jerzy D. powiedział kiedyś, że łuk ma być tak mocny, żeby strzała doleciała do tarczy. Cała reszta to widzimisię łucznika  ;D
Wiadomo, że to troszkę przerysowane, ale coś w tym jest.
No i to wyjmowanie strzał... Już z mojej sześćdziesiątki bywa, że są dwie osoby potrzebne, jak jakieś maty felerne. A na to nie masz wpływu na zawodach.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2015, 10:20:08 am wysłana przez Irion »
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 11, 2015, 10:56:51 am »
Na hali jak cię mogę :) , ale na dworze jednak lepiej mieć cięższy grot, i wiecej siły w łuku podczas ewentualnego wiatru ;), ale tak czy siak z 50-60# można walić maxy...

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 11, 2015, 01:15:22 pm »
No wiadomo, że poprawkę siły na wiatr trzeba zrobić. Ale nie ma co przesadzać. Czasem mam wrażenie, że ja właśnie przesadziłem z mocą. Nie chodzi o problem z naciągnięciem, ale właśnie o strzały, zwłaszcza jak maty namokną. W Krakowie na Płaszowiance do każdej strzały potrzebowałem pomocy. No i się cholera oklejały tymi paździerzami, że doczyścić nie mogłem.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 11, 2015, 01:58:30 pm »
Za mocno skręcone maty. Z naszych pilśni da się strzały jedną ręką wyciągać, oklejanie jest sporadyczne. Ale jak piszesz na zawodach wpływu na to nie mamy.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


bołhónter

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 11, 2015, 02:59:14 pm »
Święta racja. Nawet jeśli ktoś poluje, a nie planuje wypraw alaskańsko-afrykańskich, to w Europie każda zwierzyna jest do pozyskania łukiem 60 funtowym. (Vide - Karinka, która swojego srebrnomedalowego, ponad 100kg odyńca strzeliła z łuku 40#) A jeśli strzela tylko do tarczy to nie ma najmniejszego sensu posiadanie mocniejszego niż 60# łuku.
Jerzy D. powiedział kiedyś, że łuk ma być tak mocny, żeby strzała doleciała do tarczy. Cała reszta to widzimisię łucznika  ;D
Wiadomo, że to troszkę przerysowane, ale coś w tym jest.
No i to wyjmowanie strzał... Już z mojej sześćdziesiątki bywa, że są dwie osoby potrzebne, jak jakieś maty felerne. A na to nie masz wpływu na zawodach.
nie wiew czy ty polujesz z łuku czy tylko jestes teoretykiem ale powiem ci coś.
primo - Ja poluje kilka lat i jeszcze nigdy nie spotkalem nikogo na łowisku z łukiem 60lbs nie liczac dzieci, kobiet i łuków recurve. A zjezdzilem juz troche Europy, w stanach tak samo raz bylem na polowaczce i kazdy z 70lbs gania. co wiecej niektorzy równiez poluja z 80lbs co natym forum jest uwazane za grzech śmiertelny.
sekóndo :) - na troche strzelonej przeze mnie zwierzyny mialem 4 postrzałki w tym jednego nie znalezionego. Nawet nie chce myśleć ile by wiecej było tych postrzalków gdybym ganiał z bloczkiem 55lbs.

Nie twierdze że nie da sie upolować cokolwiek z 50 czy 60lbs , ale w takim razie dlaczego miażdząca wiekszosc poluje z 70lbs?????
polowanie z łuku ma na celu humanitarne uśmiercanie zwierzyny, im wieksza energie przeniesie strzala tym zwierzyna mniej cierpi.
Już nie mówie o strzelaniu na codzień z 70 lbs co tez jest na tym forum zbrodnia :D ale do polowania to sory tylko 70lbs sie nadaje ( oczywiscie mowie o big game, bez zadnych turków, bazantów) no chyba że wolisz męczyć zwierzyne tylko z tego powodu ze nie potrafisz naciagnać 70-siatki.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 11, 2015, 03:08:49 pm »
W sensie, chcesz powiedzieć ze przy poprawnym strzale z 60# ciężko coś powalić ??. Z powodzeniem widziałem jak dzieci w usa walą sarny i jelonki z mniej niż 40# bez żadnego problemu przy prawidłowym strzale. Z dobrej szybkiej myśliwskiej 60, naprawdę można walić 90-95% zwierzyny na którą się poluje, choć nie mówię, że nie można używać 70# bo można jak najbardziej, co nie zmienia faktu że z 50-60 Przez grubą świnię strzała lecąca na komory leci na wylot bez specjalnego PIERDNIĘCIA ...


pzdr.Łukasz
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2015, 03:13:46 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 11, 2015, 03:19:17 pm »
Ja się na tym nie znam, ale nieraz czytałem na AT że masę osób poluje w Stanach z łuków 60#.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 11, 2015, 03:49:29 pm »
moim zdaniem to sęk w prawidłowym doborze strzały względem łuku (camy,#) i grotu do odpowiedniej zwierzyny. Ale ja też nie poluję więc nie chcę się tu mądrzyc.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???