Autor Wątek: Zmiana łuku  (Przeczytany 6953 razy)

soda

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Zmiana łuku
« dnia: Wrzesień 09, 2012, 09:28:43 pm »
Witam,
Od ponad roku strzelam z Polarisa, i jestem dość zadowolony.
Chciałbym zmienić sprzęt na lepszy. Problemem jest to iż nigdy nie strzelałem z innego łuku.
Czego oczekiwać od "lepszego" łuku? Uprzedzono iż warto byłoby zainwestować przy okazji zmiany w lepsze strzały. Opiszcie proszę co zmiana z Polarisa na zestaw w granicach 2-2.5k może wnieść.
Może doskładać jeszcze więcej, i kupić jeszcze "lepszy"?

Pozdrawiam
RG

PS.
Chciałbym zakupić klasyczny z wszystkimi dodatkowymi elementami( stabilizatory, button itd)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2012, 09:36:11 pm wysłana przez soda »

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2012, 12:42:42 pm »
Po pierwsze to ile pieniążków byś wydał, czy 500zł czy 5 tyś, to łuk i tak sam w dziesiątki nie strzeli. Co da ta zmiana? Na pewno będziesz mógł precyzyjniej regulować cały sprzęt, moim zdaniem zwiększa się też komfort strzelania, ale to zależy od tego jak ustawiony masz dany łuk. Na pewno zmieni się Twoje samopoczucie :) bo przejście z Polarisa, dajmy na to na Matrixa graniczyć powinno z podnieceniem :P Ciężko jest odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo powiedziałeś, że około 2 tyś, za tyle pieniędzy to kupisz porządny majdan i nic po za tym. Gdybyś powiedział jaki sprzęt Cię interesuje byłoby łatwiej, wtedy zawsze można coś doradzić, nakierować, a może odradzić. :)

Ogólnie rzecz biorąc inwestycja w komplet (majdan, ramiona, stabilizatory, strzały i inne duperały) to już poważna suma się robi, więc należy sobie zadać pytanie czy to jest konieczne. Trzeba się zastanowić, czy strzelam dla siebie z pasji, czy również dla siebie ale pod kątem rywalizacji z innymi łucznikami. Jedno z drugim się oczywiście nie wyklucza i można strzelać tylko i wyłącznie na podwórku z łuku o jakim marzą profesjonaliści. Pod warunkiem, że nas na to stać. Jeśli nie to myślę, że nie ma większego sensu wydawać grubych pieniędzy. :)
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

krzychu4P

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2012, 03:45:44 pm »
Czasami ktoś ma kłopot z wyartykułowaniem swoich myśli, swojego problemu... - wówczas lekarstwem jest napisanie o tym ...
Pytasz co da zmiana Polarisa na zestaw w "granicach 2-2,5k" ...
A ja pytam się co znaczy ta literka - "k"?
Chodzi Ci o kilogramy, kalwiny, kwintale czy .... tysiące złotych (tłumaczenie TTT)?
Przecież można to od razu napisać za pomocą kilku - niespełna 10 znaków!

Jeżeli już ma być tak, że k=pln - to ja odbieram to jak pytanie typu:

"jeżdzę Polonezem i jestem dość zadowolony... - chciałbym go zamienić na inny samochód...- zainwestowałbym i tankowałbym "lepsze" paliwo... - problemem jest, że nigdy nie jeździłem innym samochodem... - czego mogę oczekiwać od "lepszego" samochodu?... - a może doskładać jeszcze więcej i kupić jeszcze "lepszy" samochód? ..."

Mógłbym Ci doradzić, żebyś zbierał kasę dalej... - a jak już ją uzbierasz - byś mógł kupić sobie łuk "lepsiejszy" - tysiąc razy "k" lepszy - od tego "lepszego".

P.S. nie czepiam się sprawy związanej ze zmianą sprzętu - tylko podejściem do języka ojczystego jako sposobu komunikacji.



TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2012, 04:20:03 pm »
Popieram w stu procentach krzychu4P. Jeżeli chodzi o to "k" to ja równierz nie mam pewności, czy o tysiące chodzi, jednak spotkałem się już z tym, że młodzież gimnazjalna i nie tylko obok dziesiątek jak nie setek zapożyczeń z angielskiego, zamiast "tysiąc" lub trzech zer używa literki "k". Nie wiem dlaczego bo uważam, że angielskim władam biegle i wiem, że w tym języku słowo "tysiąc" nie ma nic wspólnego z literą "k". Myśląc praltycznie, używając litery "k", zapszczędza się nie więcej niż ułamek sekundy.
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

gerard36856

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 86
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 10, 2012, 04:32:45 pm »
k to przedrostek oznaczajacy 1000
kg=1000 gram
km=1000metrow

k=przypuszczalnie 1000zlotych polskich w tym kontekscie  ;D

soda

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2012, 06:57:20 pm »
Przepraszam, faktycznie użyłem skrótu (zboczenie branżowe). Chodziło mi o kwotę 2-2.5 tysiąca złotych.
Strzelam amatorsko i chyba przez dłuższy czas tak pozostanie. Ilość obowiązków skutecznie ogranicza mój czas wolny, staram strzelać się codziennie, co 2 dni w nocy. Chciałbym strzelać tak dużo jak to możliwe, oczywiście chciałbym zostać mistrzem świata itd itd.... Tak naprawdę chciałbym cieszyć się strzelaniem jak do tej pory.
Oczywiście wiem iż najlepszy nawet zestaw sam nie wceluje w 10, chciałbym znaleźć maximum na jakie mnie stać. Sprzętu jest dużo. Nie będę w stanie przestrzelać różnych ramion, majdanów itd. Muszę polegać na waszej opinii, wiedzy o doświadczeniu.

Stąd pytanie, być może wydanie tej kwoty nic nie zmieni, łuk będzie milszy dla oka ...
Być może nie będzie tak drżał jak Polaris po strzale ... Może nowy łuk i strzały będzie ....
Właśnie, czy będzie poprostu dwa tysiące droższy od polarisa?

Podpowiem co mi wpadło w oko. Podglądałem majdan samick vision. nie kosztuje 2 tyś, więc pewnie nie jest przyzwoity, tyle z postu TTT wywnioskowałem. To znaczy iż nie warto sobie nim zaprzątać głowy i dozbierać następne 8 tysięcy na porządny zestaw ? Czy może jednak będzie to odczuwalna zmiana i inwestycja na następne naście miesięcy, lat?

Podobnie z ramionami. Wypatrzyłem ramiona również samick vision. Te również nie kosztują 2 tysięcy.
Szmelc ? Będą mi służyły? Będą wyglądały lepiej, ale nic się nie zmieni w stosunku do aktualnych?

Oglądałem celowniki cartela, upatrzyłem taki za 105pln carbon .... już nie istotne. Nie jest to celownik za grubo ponad tysiąc złotych. Więc pewnie nie warto go kupować? Tutaj akurat jestem sobie wyobrazić różnicę w stosunku do aktualnie posiadanego z napisem JUNIOR.

Reasumując:
Chciałbym kupić optymalnie dobry sprzęt do 2.5 tysiąca złotych.
Wydanie 2.5 tyś zapewni mi :
- lepsze możliwości regulacji łuku,
- milszy dla oka sprzęt
- ....

Reszty nie potrafię ocenić.

Pozdrawiam
rg

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 10, 2012, 08:52:18 pm »
Cześć.

Strzelam z Samick`a Vision z carbonowymi ramionami już 1,5 roku. Uważam że jest to bardzo dobry łuk ze średniej półki. Myślę że nieprędko wykorzystam w pełni jego możliwości. Wyżej to już łuki dla zawodowców :) Co do osprzętu to proponuję podstawkę "Hoyt super rest" na grubej podkładce. W sklepie będą wiedzieć o co chodzi.
Ciężarek 100g przykręcany do dolnej części majdanu w celu wyważenia łuku.
Dokąd nie opanuje się techniki strzelania to ta cała reszta jest zbędna.

Strzela się do krążka o średnicy ~20cm zaczynając od 5m.Kiedy 100 razy pod rząd trafimy w krążek, cofamy się o krok i znów trzeba trafić 100 razy pod rząd, aby cofnąć się o następny krok. I tak do dwudziestu metrów. Potem można przykręcić celownik i całą resztę ;D

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2012, 09:00:22 pm »
Oczywiście nie należy sugerować się ceną, ponieważ nie pieniędzmi się strzela. Jeżeli wprowadziłem Cię w taki błąd to przepraszam. Samick Vision? No ja bym go nie wziął, prawdopodobnie ze względu na to, że jestem przyzwyczajony do mojego W&W Inno Carbon, i w tej klasie sprzętu chciałbym się obracać. Jednakże, skoro mówisz, że chcesz strzelać amatorsko i dla siebie (chwała Ci za to, że taką pasję wybrałeś :) )to jak najbardziej ten sprzęt Ci wystarczy, bez wątpienia będziesz miał więcej zabawy przy regulacji niż przy Polarisie. Tak dla sprostowania, celownika i ramion też nie mam za 2 tysiące i strzelam i nie przeszkadza mi to w strzelaniu celnym :)

A w odpowiedzi na pytanie czy zmieni coś więcej niż koszt Polarisa, to chyba nikt na forum nie udzieli Ci tej odpowiedzi. Na pewno kilka zauważalnych różnic będzie od razu, jednakże znaczna większość zależeć będzie od: Twojej techniki, Twoich umiejętności i tego jak ustawisz swój łuk :)
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2012, 09:05:00 pm »
motek, a cóż to za dziwna metoda treningowa? "O krok do tyłu"? Nie lepiej ustalić odległości i je trenować? Choćby miało to być 20 i 30 metrów? Po ca tym czemu nie od razu uczyć się strzelania "z pełnym osprzętem", celownik zawsze się przyda w łucznictwie klasycznym więc po co się uczyć dziwnych, układów potrzebnych by celować grotem? stabilizatory może nie są tak potrzebne na pierwszych treningach jednak gdy zaczynamy od łuku metalowego to dobrze mieć łuk wyważony prawidłowo. :)

PS
Przepraszam za dwa posty jeden pod drugim.
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

N

  • Gość
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 10, 2012, 09:21:35 pm »
motek, a cóż to za dziwna metoda treningowa? "O krok do tyłu"? Nie lepiej ustalić odległości i je trenować? Choćby miało to być 20 i 30 metrów? Po ca tym czemu nie od razu uczyć się strzelania "z pełnym osprzętem", celownik zawsze się przyda w łucznictwie klasycznym więc po co się uczyć dziwnych, układów potrzebnych by celować grotem? stabilizatory może nie są tak potrzebne na pierwszych treningach jednak gdy zaczynamy od łuku metalowego to dobrze mieć łuk wyważony prawidłowo. :)

PS
Przepraszam za dwa posty jeden pod drugim.

Dlaczego dziwna ? metod treningowych podobnie jak technik jest niemal tyle ilu łuczników...a ta konkretna i bardzo dobra metoda pozwala do perfekcji opanować sprzęt i wszystkie techniczne niuanse... strzelanie od razu "z pełnym osprzętem" to moim zdaniem raczej kiepski pomysł- początkujący adepci i tak nie są w stanie wykorzystać możliwości wszystkich przykręconych do łuku "gadżetów" a toto razem czasem sporo waży ;) z tego samego założenia wychodzono w niektórych sportowych klubach łuczniczych do lat 90-tych; Na początku swojej "drogi" młodzi łucznicy dostawali do rąk łuki pozbawione jakiegokolwiek osprzętu...z tego co wiem teraz jest dokładnie na odwrót...

Nie trzeba kolego TTT stosować "dziwnych układów" by strzelać bez celownika z łuku gołego ;)
sam łuk -jak już wspomniał Motek-mozna wyważyć za pomocą ciężarków- nie musi od razu być "laga z wąsami" ;p

pzdr

PS
Samick Vision to bardzo dobry i solidny łuk- Polaris to przy nim jak fiat126p przy mercedesie...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2012, 09:24:23 pm wysłana przez N »

soda

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2012, 09:47:14 pm »
Dzięki za informację.
Chyba będę już potrafił świadomie dokonać wyboru.

Pozdrawiam
rg

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2012, 09:52:31 pm »
motek, a cóż to za dziwna metoda treningowa? "O krok do tyłu"? Nie lepiej ustalić odległości i je trenować? Choćby miało to być 20 i 30 metrów? Po ca tym czemu nie od razu uczyć się strzelania "z pełnym osprzętem", celownik zawsze się przyda w łucznictwie klasycznym więc po co się uczyć dziwnych, układów potrzebnych by celować grotem? stabilizatory może nie są tak potrzebne na pierwszych treningach jednak gdy zaczynamy od łuku metalowego to dobrze mieć łuk wyważony prawidłowo. :)

Ta dziwna metoda liczy kilkaset lat i była stosowana przez japońskich łuczników.
Myślę że zanim coś się zacznie krytykować to należy się z tym dokładnie zapoznać. Do nauki wystarczy wyważyć jednym ciężarkiem. Dla mocno zaawansowanych potrzebna jest ta cała reszta.
Celowanie jest najmniej istotną rzeczą w strzelaniu z łuku. Jeśli nie opanuje się techniki strzału , to nawet najlepszy i najdroższy celownik nie pomoże.

Oczywiście nie należy sugerować się ceną, ponieważ nie pieniędzmi się strzela. Jeżeli wprowadziłem Cię w taki błąd to przepraszam. Samick Vision? No ja bym go nie wziął, prawdopodobnie ze względu na to, że jestem przyzwyczajony do mojego W&W Inno Carbon, i w tej klasie sprzętu chciałbym się obracać.

To mi trąci fetyszyzmem. ;D

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 10, 2012, 11:00:57 pm »
Co do możliwości zabawy z łukiem przy "nieregularnych" odległościach to zwracam honor, nie pomyślałem o tym zupełnie. Na pewno jest to ciekawa opcja i sam nad tym pomyślę w swoim treningu. Co do dodatkowych, jak to wspomnieliście "gadżetów" kolega na początku zaznaczył, że go to interesuje. Ja też zaczynałem od apacza, jednak celownik, choćby ze szpilki zawsze miałem. Jeżeli ktoś moimi wypowiedziami poczuł się urażony, nie miałem na celu krytykować, jedynie wyrazić swoje zdanie. Jak widać w tej sytuacji nie miałem racji, nie jestem ekspertem i nie śmiem się nim nazywać mimo, że nie zajmuje się łucznictwem od roku, dwóch czy trzech, a od siedmiu lat. Cieszę się, że w takich dyskusjach też mogę się czegoś nowego nauczyć i niektórzy mogą mi otworzyć oczy na coś nowego.
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

Zibi

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 16, 2012, 10:33:13 am »
Witam,

Podkleję się do wątku z moim pytaniem.

Chodzi mi zestaw Samick Vision / X-Pert HIT z http://www.centrum-lucznicze.pl/product_info.php?products_id=574

Nie mogę znaleźć informacji na temat tego majdana, wiem tylko że jest 23", ramiona prawdopodobnie z serii Basic, całość 68".
Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma więcej informacji na temat tego majdana?
Czy długość 68" nie będzie za mała przy wzroście 175cm?

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Zmiana łuku
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 16, 2012, 12:57:31 pm »
Czy długość 68" nie będzie za mała przy wzroście 175cm?

To zależy od długości rąk, czyli od długości naciągu. Jednak myślę, że nie powinno być problemu, jak ja miałem 175 cm wzrostu to strzelałem tylko z takich ramion, teraz mam 178 i strzelam z 70" ale nie ma problemu, żebym strzelał z 68" i zamierzam na takie wrócić nie zmieniając siły naciągu.
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<