Autor Wątek: Pojedynczy stabilizator?  (Przeczytany 2505 razy)

Hektor_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Pojedynczy stabilizator?
« dnia: Styczeń 22, 2011, 07:56:23 pm »
Witam!!!

Mam pytanko, a mianowicie czy stosowanie pojedynczego stabilizatora (Lagi) bez stabilizatorów bocznych w klasyku mam jakiś sens? - oglądając często na youtube filmiki widziałem, że wiele osób stosowało w klasykach pojedynczy stabilizator (czy to tylko ograniczony budżet ?  ;))

Pozdrawiam

VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Odp: Pojedynczy stabilizator?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2011, 10:55:33 pm »

W klasykach nie stosuje się poziomicy a mamy co nieco przyklejone do majdanu i z prawej oraz z lewej strony. Boczne stabilizatory nie tylko tłumią drgania, ale posiadają ciężarki na końcówkach do wyważenia łuku. Zakładając że majdanu na uchwycie nie ściskasz palcami a tylko opierasz przy naciąganiu cięciwy na części dłoni pod kciukiem, to  wnioskuję że dobre wyważenie bocznych stabilizatorów nie zmienia punktu celowania, z odchyłką w prawo lub w lewo. Ale to są tylko moje prywatne dywagacje ;) Takie ustabilizowanie dobiera każdy strzelec indywidualnie. Dla przykładu w bloczkach stosuję obok centralnego tylko stabilizator boczny z lewej strony, jestem praworęki i celownik z damperem mam po prawej stronie ;D
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.

Hektor_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pojedynczy stabilizator?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2011, 12:08:56 am »
Dzięki za Odpowiedź 8)

Chyba nie do końca chodziło mi o taką odpowiedź  :) (albo ja nie zrozumiałem ? to też jest prawdopodobne ;D) Twoja odpowiedź dotyczyła stosowania stabilizatorów bocznych  (z czym się zgadzam bez dwóch zdań) -  a mi chodziło raczej o stosowanie samego centralnego stabilizatora bez bocznych. Czy zastosowanie takiego rozwiązania będzie w rzeczywistości  w jakimś stopniu wystarczające do ustabilizowania  i wytłumia drgań łuku?.

VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Odp: Pojedynczy stabilizator?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2011, 06:50:17 am »

Stabilizator centralny na pewno spełni swoją rolę i warto z niego korzystać. Ważna jest długość stabilizatora, damper i obciążniki .Zauważ że jeżeli nie założy się bocznych stabilizatorów to przedłużka i V-bar nie stają się przedłużeniem cenralnego. Skraca się jego długość !

Reasumując, ja stosuję stabilizator centralny i boczne ponieważ różnica w skupieniu i przenoszeniu drgań (spokoju łuku) w moim przypadku jest bardzo wyczuwalna. :)
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.