Autor Wątek: dolne partie mięśni  (Przeczytany 24830 razy)

Michał Czechulski "muzol1"

  • PBA
  • Doświadczony forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 102
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 19, 2013, 06:50:22 pm »
Mam Deja vu niestety. :-[
Mathews Drenalin LD 60#
Viper Predator Microtune
Limbsaver fall away
Easton Lightspedd 3D 400"
Tru Ball Assassin,BT Tru Ball ultra4, Cartel hammer

Rodrigues

  • Gość
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 20, 2013, 01:02:09 am »
Właśnie szlak trafił mój nowy post. Trudno nie będę go pisał od nowa.

Łukasz, poprawiłem i uściśliłem swój poprzedni post. Przeczytaj go i od nowa odpowiedź, jeśli to nie jest ponad Twoje siły.

Sam gruntownie przeanalizowałem temat i podtrzymuje, że imputujesz ...
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2013, 01:15:58 am wysłana przez Rodrigues »

Rodrigues

  • Gość
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 20, 2013, 11:55:50 pm »
Zaraz, moment, stop...

Przecież to Pan namieszał krytykując Darkowe cytaty koreańskiego trenera Kim. Wskazałem w punktach 1-2 niespójności logiczne tej krytyki, na które Pan nie odpowiedział zaklinając tylko, że od A do Z wszystko Pan dobrze napisał. Być może trudno to Panu pojąć, ale Pana teksty mimo zasadniczej poprawności merytorycznej (tak nie odmawiam tego Panu!, choć widać już kres tej wiedzy) jako krytyka są logicznie niedorzeczne. Przecież zaimputował Pan całemu światu, że cały świat nie zna prostowników kolana i że łydkę uznaje za tenże prostownik. A przecież chodziło o zmniejszenie napięcia antagonistów, czyli zginaczy. Najzabawniejsze, że sam Pan to tego doszedł/opisał, ale nieomylność Pana jakoś zblokowała, by coś uczciwego z tym zrobić.

Różnicę między wyprostem/blokadą stawu kolanowego a czynnym ruchem prostującym staw kolanowy chętnie wyjaśnię. Zaznaczam jednak, że nierozróżnienie tych stanów nie było główną nieścisłością Pana krytyki (zaś powyższe wytłuszczone!). Szczerze mówiąc rozróżnienie to wynika implicite z Pana wykładu, ale skoro sam Pan się do tego nie przyznaje to proszę wybaczyć :).

I.Otóż wyprost całkowity kolana to "blokada" kolana, rzecz jasna nie taka jak u koni. To stan równowagi, stan statyczny. Główne obciążenia przenoszą w nim kości i stawy, a w mniejszym stopniu mięśnie w napięciu izometrycznym (chyba pominął Pan to pojęcie w krytyce wyprostu). W pełnym wyproście napięte są jednak mięśnie zarówno prostowniki, jak i teoretycznie mniej zginacze. Prostowniki muszą działać, aby "przełamywać" pewną sprężystość stawu i ścięgien ("odbijanie" stawu). Natomiast zginacze muszą działać dla bezpieczeństwa, aby prostowniki nie przegięły stawu. Oczywiście zachodzi równowaga statyczna: momenty sił prostowników=momenty sił zginaczy + momenty sił sprężystości stawu. Zatem teoretycznie można próbować zmniejszać napięcie zginaczy, a także prostowników (zakładając obciążenie na prostych kościach stawu).

II. Ruch prostujący kolana przy pewnym obciążeniu. Jest to sytuacja dynamiczna, w której prostowniki przeważają nad zginaczami celem pokonania obciążenia albo nadania przyspieszenia lub jedno i drugie. Prostowniki pracują koncentrycznie, a zginacze ekscentrycznie. Po co działają zginacze dobrze opisał Łukasz.

Jeśli Pan doktor Łukasz uważa, że nie ma różnicy między pełnym wyprostem, a ruchem prostującym lub równowagą w zgięciu to proszę zapytać pacjenta po rekonstrukcji więzadeł (sic). Upss, niby koniec tematu, a tu ani słowem o więzadłach. Przecież to one trzymają kolano, a bez nich mięśnie wariują.
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2013, 12:08:01 am wysłana przez Rodrigues »

Rodrigues

  • Gość
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 21, 2013, 12:01:30 pm »
Darku, nawet gdy będziesz miał racje,  TO wg. Łukasza NIE BĘDZiesz miał RACJI  ;D

pozdr. Łukasz
Darku,Ty tak łukaszowi nie pyskuj bo tak, jak Balrog trafisz na CZARNĄ LISTĘ jegomościa wszechwiedzy...iii Cię zaspamuje na śmierć  ;) ;)
I słowo ciałem się stało! Pan Łukasz ma problem ze zwięzłością wypowiedzi i trafieniem w sedno.

Zarzuca Pan innym braku podstaw anatomii. Otóż anatomia, jakkolwiek złożona, nie jest wcale trudna w pojęciu nawet dla słabo rozgarniętego. Są atlasy, ilustracje etc - to tylko "geografia" ciała. Zapewne źle Pan wspomina traumę anatomii ze studiów lub przeciwnie szczyci się Pan tym egzaminem przez całe życie.

Trochę trudniejsza jest biomechanika. Zwracam uwagę na drugi człon tej nazwy. Mógłbym śmiało zarzucić Panu nieznajomość dyscypliny określonej tym drugim członem, ale nie chcę być Panu podobny.

Ignoruje Pan rozróżnianie statyki i ruchu, kolana wyprostowanego i prostującego się. Jawnie zanegował Pan pojęcie napięcia izometrycznego mięśni i jego roli w stanie równowagi ("pierdzielona izometria"). To ostatnie to już zahacza o konowalstwo, bo o nieznajomości geometrii i mechaniki pisać mi nie wypada (jak już wspominałem).

Zakończył Pan konstruktywną polemikę merytoryczną, ba, nawet Pan jej nie rozpoczynał (w sensie konstruktywności). Pewnie zabrakło głębszej wiedzy i samorozwoju oraz tego szerszego rozumienia, którego brak Pan maniakalnie imputuje wszystkim.
 
Trudno, rozczarowuje Pan, ale czego ja mogłem oczekiwać od człowieka, który wszystkich nazwał czerwonymi, a komunizm sprowadził tylko do cenzury.

Koniec zatem, a szkoda, że nie dało się porozmawiać o mięśniach,
dyż Pan doktor okazał się zbyt twardogłowy i "mądry". Na koniec chciałbym wiedzieć czy jest Pan ortopedą ze specjalizacją czy rehabilitantem? Ja jestem z wykształcenia fizykiem, a z zawodu prywatnym nauczycielem fizyki i matematyki.

Żegnam wylewnie :).

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 21, 2013, 02:41:55 pm »



Starczy :), boże jak to fajnie wygląda... 

Szkoda prądu na kogoś PANA pokroju, że też mnie podkusiło, w ogóle wchodzić w polemikę z gościem którego większość na forach łuczniczych ma za nie powiem kogo ...., łudziłem się na próżno. I to powiedział Fizyk, że anatomia jest prosta i że jeszcze ją rozumie, gwarantuję panu, że jej pan NIE rozumie, tylko wydaje się panu, że może tak być, i, że liznął pan z googlem hasła wypisane prze zemnie we wcześniejszych postach, oraz micro podstawy anatomii czy biomechaniki, ale jak najbardziej dla mnie możę uważać się na za drugiego BOCHENKA, czy też Sobotę,  ( wygoogluje pan sobie kim mowa )  .....

Skoro moje analizy nikomu się nie podobają, usunę je i zostawię was w waszym zaścianku specjalistów.

Podsumowując, jasna i stosunkowo czytelna była wypowiedź Piotra Kociołka, niestety wypowiedź Darka, jest najdelikatniej mówiąc mylna i wprowadzająca zamęt, oraz nie przekazuje konkretu co autor miał na myśli.

Jestem ciekaw czy chociaż się doczekam tego cytatu od wielkiego trenera KIM'a w oryginalne. Pan nie musi mi odpowiadać bo i tak mam to w dalekim ignorowaniu...

pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2013, 02:59:16 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

froko

  • Gość
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 21, 2013, 03:08:02 pm »
Ja cię, jaki czadowy wątek! Może tylko temat zmieniłbym na "Monty Python - niewykorzystane sceny". Obśmiałem się jak norka :)
Choć z drugiej strony nachodzi mnie refleksja, że może jednak powinno się rozpatrzyć ewentualność wprowadzenia pozwoleń na posiadanie łuku.

fangel

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 118
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 21, 2013, 03:10:50 pm »



Starczy :), boże jak to fajnie wygląda... 

pzdr. Łukasz

Heh. Nie wiem czy zauważyłeś ale połowa forumowiczów przy Twoich postach ma coś takiego.
Pozdrawiam Marcin Sadyś

SF Forged+ 25"
SF ELITE F/F 42lbs 70"
celownik SF Velocity Carbon Pro
button SF Forged
podstawka SF Elite
Cartel Alu/Carbon przód, Carbon boki
Carbon One 600, PowerFlight 500

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2013, 03:36:01 pm »
Nie wiem czy zauważyłeś, ale mnie to akurat parzy ani ziębi :)

Ale zrobie sobie chyba koszulkę z nadrukami z przodu


Pamiętaj łuczniku !!
"Wyprost/zablokowanie kolana nie może się odbywać kosztem napinania tylnich mięśni łydki lub uda, które powinny pozostać jak najbardziej luźne"
                                                                                                                                Darek Gawryś


A na plecach

Pamiętaj łuczniki !!
"Utrzymanie stabilności wymaga napiętego brzucha i spiętych pośladków przez wszystkie fazy strzału".
                                                                                                                  Darek Gawryś

Trzeba szerzyć jedyne słuszne i prawdziwe idee wśród braci łuczników :)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Rodrigues

  • Gość
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 22, 2013, 12:47:46 am »
Skoro Łukasz się wyalienował to chyba można spokojnie analizować staw kolanowy. Poniżej prezentacja przedstawiająca budowę stawu, prostowniki, zginacze, nawracacze i odwracacze oraz ich przyczepy: http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=5&ved=0CDkQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.medyksiedlce.pl%2Fprezentacje_nauczycieli%2Fstaw_kolanowy.ppt&ei=PZSOUobUGNPT7AaCwYDwCw&usg=AFQjCNHrdekLXdOhh-wF6Q8dv0C5knur-Q
Mięsień brzuchaty łydki jest zginaczam kolana, ale jego udział w zginaniu jest nieznaczny.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 22, 2013, 11:31:46 am »

Mięsień brzuchaty łydki jest zginaczam kolana, ale jego udział w zginaniu jest nieznaczny.


Boże jaki ty delikatnie mówiąc jesteś ciemny:), aż się będę przyglądał tym głupotom z zewnątrz, kolejne hasło na moją koszulkę tym razem z autorem RODRIGUES. "Mięsień brzuchaty łydki jest zginaczam kolana, ale jego udział w zginaniu jest nieznaczny."  Czy ty w ogóle widzisz jakie to zdanie jest absurdalnie bez sensu, jeszcze sam sobie w nim zaprzeczasz ...., jak można określić znikomą funkcję mięśnia który wykonuje w 85% inne funkcje i ruch niż podane przez ciebie .... Powodzenia w owocnej analizie kolana zaczynacie z przytupem :).

Dla reszty, proponuję nie czytać tej prezentacji za dokładnie :) bo to wyrywkowo przez autora pusten informacje wyrwane z książek i sklepane do jednej kupy bez ładu i składu :), wręcz banały zebrane do jednego worka bez kszty analizy, ta prezentacja jest w sumie żałosna :).

PROPONUJĘ wziąć książkę DO ANATOMII i zobaczyć co głownie robi brzuchaty łydki :], zanim napisze się taką BZDURĘ, bo każdy weźmie teraz za pewnik, że łydka zgina kolano..

Powtórzę ci to kolejny raz, ciemny jesteś jak słoik w piwnicy, masz strzępy wiedzy zaczerpniętej z googla, jakiś prezentacji tego typu co wkleiłeś linka i strugasz wielkiego analizatora anatomii i biomechaniki. NIE MASZ kompletnie wiedzy i wyobraźni przestrzennej, ku temu choć jako fizyk powinieneś wiedzieć jak działa siła przykładana w różnych ptk, i jaki wektor musi być, żeby dany mięsien wykonał pracą bądź ruch, nie dociera do dotrze do ciebie i za 10 lat to, że niektóre mięśnie nie tyle są po to żeby wykonać ruch, a np zmienić wektor, kierunek działania innych mięśni na staw, bądź też PROWADZIĆ i stabilizować ruch, a w mniejszej roli go wykonywać, gdzie właściwie można tą rolę pominąć.


Co do samej prezentacji jest ona nie aktualna, najnowsze badania i analizy stawu kolanowego, trochę dokładniej rozpatrują aparat więzadłowy, no ale prężcież to ja zakończyłem edukację i nie idę dalej, Za to kolega widzę pozjadał już wszelkie rozumy w tej materii i opiera się na prezentacji której wstyd by było pokazać studentom 1 roku rehabilitacji, nie znam prowadzącego który by nie wstydził się tego pokazać gdziekolwiek, Zatem gratuluję źródeł i poziomu wiedzy jaki reprezentują :)

Przeciętny KARK na sterydach bez szkoły chodzący na siłownie WIE 10x więcej co robi łydka i jak ją ćwiczyć niż ty....

 
pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2013, 04:55:16 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Rodrigues

  • Gość
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 22, 2013, 03:10:28 pm »
Miał Pan nie widzieć moich postów, ale postawiłbym fortunę, że nie wytrzyma Pan i permanentnie będzie Pan niekonsekwentny.

Już dzieci w gimnazjum poznają funkcje mięśnia brzuchatego łydki oraz udziały ilościowe: http://www.eduteka.pl/doc/dzialanie-miesni-w-stawie-kolanowym.


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 22, 2013, 03:37:04 pm »
Co pan wyciągnął z tego linka ??

tu panu pokaże "Głównymi zginaczami stawu kolanowego są mięśnie: półbłoniasty, półścięgnisty i dwugłowy uda; wykonują one ok. ośmiu dziewiątych całej pracy, gdy tymczasem działanie pozostałych zginaczy (mięśnie: smukły, krawiecki, podkolanowy i brzuchaty łydki) jest bardzo małe"

Więc reasumując tak prosto 8/9 pracy podczas zginania wykonuje grupa kulszowo goleniowa natomiast 1/9 pracy przypada do spółki na BRZUCHATY ŁYDKI, smukły, krawiecki, oraz takiego kajtka zwanego podkolanowym, więc rozpatrywanie Brzuchatego łydki hasłem "Mięsień brzuchaty łydki jest zginaczam kolana, ale jego udział w zginaniu jest nieznaczny." , świadczy o tym, że te dzieciaki z gimnazjum ( choć one się tego nie uczą ), kleją lepiej bazę od PANA.... A panu dalej brak wyobraźni how its work....

Przyglądam się z boku tej farsie jaką próbuje pan na siłę przeforsować :)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Krystian

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 104
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 22, 2013, 04:37:01 pm »



 Za to kolega widzę pozjadał już wszelkie rozumy w tej materii i opiera się na prezentacji której wstyd by było pokazać studentom 1 roku rehabilitacji, nie znam prowadzącego który by nie wstydził się tego pokazać gdzie kol wiek, Zatem gratuluję źródeł i poziomu wiedzy jaki reprezentują :)

pzdr. Łukasz

Łukaszu, GDZIEKOLWIEK, GDZIEKOLWIEK, GDZIEKOLWIEK, GDZIEKOLWIEK !!
Kiedyś już był apel na forum na temat poprawnej pisowni. Wiem, że pisałeś pewnie z telefonu, więc może daj mu (swojemu telefonowi) nieco czasu
przy googlach, aby się robaczek douczył ;). Literówki idzie zrozumieć, kiepską interpunkcję pewnie też. Ale żeby tak wyedukowany obywatel podstaw ortografii nie znał... Często więcej nie znaczy lepiej... Tylko proszę, nie unoś się znowu.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 22, 2013, 04:53:54 pm »
Nom fakt jest błąd, ale czasem jak mam walczyć z tym, kasować i zmieniać to olewam to po prostu, zaraz poprawię.

EDIT: Wróć to pisałem na kompie musiała być literówka jakaś i podczas sprawdzania pisowni leciałem z góry do dołu i pewnie to pocięło na człony z racji jakiegoś błędu, a że leciałem hurtem to tak zostało


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2013, 04:55:57 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

yokai

  • Gość
Odp: dolne partie mięśni
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 22, 2013, 05:52:29 pm »
A ja głupia torba myślałam, że jest to zrobione specjalnie, takie podkreślenie ze skandowaniem Gdzie! Kol! Wiek!
Albo żeby cały wywód nie był doskonały, bo po co żyć jak już się nie ma do czego dążyć :P