Autor Wątek: Osadzenie strzały w siodełku.  (Przeczytany 3455 razy)

Marcelixt

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Osadzenie strzały w siodełku.
« dnia: Grudzień 17, 2016, 05:29:59 pm »
Łuk Samick Polaris.Mam pytania:
1.na jakiej wysokości zrobić siodełko od linii prostopadłej do cięciwy??ma chyba byc jakoś lekko wyżej???
2.Jaki jest prawidłowy BH??
3.czy strzała po osadzeniu w siodełku powinna jakoś po pochyleniu łuku do przodu spadać,czy sztywno się trzymać???
Mam strzały Eastony. Czy jakoś ewentualnie zacisnąć ten plastik w strzale by sztywno wchodziła na cięciwę??jak to zrobić i czy robić???

Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: Osadzenie strzały w siodełku.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2016, 06:36:21 pm »
Siodełko musi być na tej samej wysokości co podstawka . Jak założysz strzałę na cięciwie i podstawce to musi tworzyć idealny kąt prosty.
...
BH to nie wiem ale ok 9cali
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Osadzenie strzały w siodełku.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2016, 07:07:59 pm »
Nie musi być równo kąt 90, wszystko zależy od testu papierowego ;)

Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


szwed

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Osadzenie strzały w siodełku.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2016, 07:11:00 pm »
Łuk Samick Polaris.Mam pytania:
1.na jakiej wysokości zrobić siodełko od linii prostopadłej do cięciwy??ma chyba byc jakoś lekko wyżej???
2.Jaki jest prawidłowy BH??
3.czy strzała po osadzeniu w siodełku powinna jakoś po pochyleniu łuku do przodu spadać,czy sztywno się trzymać???
Mam strzały Eastony. Czy jakoś ewentualnie zacisnąć ten plastik w strzale by sztywno wchodziła na cięciwę??jak to zrobić i czy robić???
Witaj
ad 1 wyjściowe przewyższenie siodełka wg Eastona dla klasyka to pół cala, my w sportowych łukach wychodzimy od wartości 6-8 mm powyżej podstawki (dolna krawędź nocka strzały)
ad 2 startowe bh dla 70 cali to 21,7 - 22,5 mm, dla 68 21,6 - 22,2 mm, co do ustalenia bh zajrzyj do wątku niżej o bh, opisałem tam jak to zrobić,
ad 3 siodełko musi być ciasne, strzała nie może w nim chodzić góra - dół, strzała wpięta w siodełko powinna wisieć pewnie w cięciwie ustawiona grotem w dół, ale po napięciu cięciwy na ok 5-10 cm i strzale powinna bezproblemowo oddzielać się od cięciwy, nocków nie można zaciskać!, owijka środkowa na cięciwie musi być dopasowana do nocka w strzałach, jeżeli jest za luźno możesz nawinąć kilka supłów z nici dentystycznej i zatopić w owijkę na gorąco pod zapalniczką, jeżeli za ciasno to tylko szersze nocki lub cieńsza owijka środkowa na cięciwie.
pozdrawiam
Rafał

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Osadzenie strzały w siodełku.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2016, 10:27:45 am »
Siodełko może być równo albo wyżej...nigdy niżej bo będzie dupą strzała o podstawkę biła.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Munin

  • Gość
Odp: Osadzenie strzały w siodełku.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2016, 12:28:46 pm »
Teoretycznie równo być nie może bo będzie haczyć dolną wewnętrzna lotką o podstawkę i będzie się odbijać.
Wysokość siodełka jest uzależniona od grubości promienia strzały, wysokości lotek i długości naciągu.
Wyjściowa wysokość to 3/4 średnicy promienia strzały, w łucznictwie sportowym zazwyczaj nie robi się wyżej niż 1.5 jej grubości.