Autor Wątek: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz  (Przeczytany 9567 razy)

KiT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 12, 2020, 11:35:26 am »
innymi słowy, skoro już raz zrzuciłeś cięciwe i kable z CAMów to może zrób zdjęcia jak teraz masz te kable prowadzone. Bo raczej mało prawdopodobne, że w jednym egzemplarzu jest 1.5cm do końca prowadnicy ślizgacza, a drugim jest na skraju...

Rozważyłbym:
- złe poprowadzone kable lub cięciwa;
- brak elementów stosującego maksymalne naciągnięcie,
- ponieważ, też mówisz o sporych wibracjach a zaliczyłeś kilka suchych strzałów przyjrzałbym się kieszeniom mocującym ramiona.



smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 12, 2020, 12:38:19 pm »
Poruszałem tutaj wcześniej temat luzów na bloczkach i wymianie tulejek z brązu na teflonowe w moim Man Kungu. Otóż teflon nie zdał egzaminu. Jest za miękki i tulejki szybko się wyrobiły.
Jest jednak światełko w tunelu :) W Sklepie Łuczniczym (mającym w swojej ofercie łuki firmy Man Kung) nie mają co prawda tulejek z brązu do bloczków, ale mają podchodzące tulejki firmy Hoyt. Warto spróbować :)
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

KELT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 12, 2020, 01:14:31 pm »

KELT, wziąłem teraz w ręce Poe Langa Rexa córki i w spoczynku pręt odciągu sięga do cięciwy, a po naciągnięciu zostaje około 1,5 cm odstępu.


Może jakiś inny model to jest. Poniżej zdjęcie z pierwszej lepszej oferty z internetu tego łuku. Klik i powiększenie.



Mam roboczą teorię na temat położenia ślizgacza.
Według producenta do osiągnięcia naciągu 30lbs trzeba poluzować śruby o 5 obrotów każdą. Jak dobrze pamiętam ja mam obrócone o 4,5 obrotu, mierzyłem wagą i wskazała 33lbs zanim zaskoczył Let off.
Poluzowanie tych śrub powoduje, że ramiona się odchylają do tyłu i kable oddalają się od majdanu. U mnie jest naciąg 29'. Jeśli u Twojej córki jest to np. 27' to ślizgacz zatrzyma się wcześniej na pałąku.
Taka teoria do weryfikacji :)


Rozważyłbym:
- złe poprowadzone kable lub cięciwa;
- brak elementów stosującego maksymalne naciągnięcie,
- ponieważ, też mówisz o sporych wibracjach a zaliczyłeś kilka suchych strzałów przyjrzałbym się kieszeniom mocującym ramiona.

ad.1
Zrobię zdjęcia i wrzucę.
Kable powinny być ok, jak się wszystko sypnęło pilnowałem żeby odłożyć go tak jak go trzymałem. Przyszła nowa cięciwa i dopiero wtedy zdjąłem starą. Kabli nie ruszałem, one nie spadły. Moim zdaniem jest dobrze, ale zdjęcia zrobię.

ad.2
O jaki elementy maksymalnego naciągnięcia chodzi?

ad.3
Jak założyłem brakujący dystans jest ok. Bez tego dystansu "sprężynował" i "trzeszczał" przy naciąganiu cięciwy na tym bloczku gdzie wtedy dystansu nie było. Teraz jest zupełnie inaczej.
Co do kieszeni to czy chodzi żeby zrobić zdjęcie skręconego czy odkręcić śruby i zrobić zdjęcie ze środka?


Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 12, 2020, 01:24:28 pm »
Zgadza się, z reguły przy odpuszczaniu łuków wzrasta BH, czyli odległość cięciwy od majdanu. Co do blokady naciągu realizowane jest to tu z tego co pamiętam na module więc żaden drawstop raczej nie wypadł.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2020, 01:26:00 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


KELT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 16, 2020, 07:57:35 pm »
Ok. Tak wygląd ten ślizgacz co go używałem w pełnym naciągu.



A tak wygląda ten z PSE w pełnym naciągu. Doszedł akurat przed weekendem.


Tutaj jest zdjęcie widoku od strony cięciwy z założonym ślizgaczem z PSE.


Górna Śruba



Dolna Śruba



Poszedłem postrzelać z tym nowym ślizgaczem i niestety lipa. Za każdym strzałem jeden kabel (ten z przodu) wypada.
Strzelałem tylko ciężkimi strzałami, tych lekkich nawet nie wyciągałem jak zobaczyłem co się dzieje.
Później wziąłem jeszcze odkręciłem pręt do odciągu i ustawiałem go w różnych pozycjach. Odchylał kable dalej i bliżej ale bez widocznych zmian - nadal wypada ze ślizgacza.

Eh a tak liczyłem, że wymiana tego ślizgacza zakończy kłopoty z łukiem :(


Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 16, 2020, 08:23:48 pm »
Spróbuj jeszcze zwiększyć siłę naciągu, bo w chińczykach przy tak niskim naciągu potrafi być wszystko luźne jak guma od majtek.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 16, 2020, 08:37:48 pm »
Spróbuj jeszcze zwiększyć siłę naciągu, bo w chińczykach przy tak niskim naciągu potrafi być wszystko luźne jak guma od majtek.
Jaco ma rację, przy takiej małej sile naciągu kable są z pewnością bardzo luźne i pod wpływem wibracji po strzale wypadają ze ślizgacza.
Na Twoim miejscu KELT założył bym ten stary ślizgacz i zatkał to przecięcie na górze, by kable nie mogły wyskoczyć. Przewierć mały otworek równolegle do pręta odciągu i zabezpiecz to jakimś drutem czy czymś co masz pod ręką. Ważne, by kable nie miały jak wyskoczyć.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

FAZIK

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • Łucznictwo to precyzyjne podnoszenie ciężarów.
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 16, 2020, 08:54:01 pm »
Zablokuj możliwość zsunięcia się ślizgacza. Okręć samą końcówkę pręta prowadzącego taśmą izolacyjną.

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 16, 2020, 10:42:25 pm »
ślizgacz PSE nie jest czasem założony odwrotnie?

archibow

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
  • sie strzela sie
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 17, 2020, 12:00:00 am »
Dokręciłbym śruby o parę obrotów. Konstrukcja jest maksymalnie rozluźniona i tańczy przy każdym strzale.
PSE Drive NXT
cel Sanlida X10
lipko Ten Zone
Trophy Taker Spring Steel
Tru Ball Beast XT hybrid
VAP v3, Skylon Empros, Skylon Edge
Oak Ridge Shade Umber + WNS Explore B1

KELT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 24, 2020, 03:10:18 pm »
Spróbuj jeszcze zwiększyć siłę naciągu

Podbiłem o 2 pełne obroty i nie pomogło. Oddałem ledwo 3 strzały i byłem wypompowany :)
Więcej obrotów póki co już nie naciągnę.

Zablokuj możliwość zsunięcia się ślizgacza. Okręć samą końcówkę pręta prowadzącego taśmą izolacyjną.

Będzie to trudne, bo w pełnym naciągu już pręta zaczyna brakować. Taśma nie miałaby się już czego trzymać.
Tak czy inaczej jest to raczej kwestia wypadającego kabla (a dopiero potem spadającego ślizgacza).

ślizgacz PSE nie jest czasem założony odwrotnie?

W odwrotnej pozycji kable się krzyżują i nie da się naciągnąć w ogóle.

Na Twoim miejscu KELT założył bym ten stary ślizgacz i zatkał to przecięcie na górze, by kable nie mogły wyskoczyć. Przewierć mały otworek równolegle do pręta odciągu i zabezpiecz to jakimś drutem czy czymś co masz pod ręką. Ważne, by kable nie miały jak wyskoczyć.

W tym starym ślizgaczu nie ma za co myśleć o wierceniu, on jest w zasadzie "pusty". Zobacz na zdjęciu tam jest widoczny w środku pręt odciągowy.
Przewiercić mógłbym jedynie w miejscu gdzie jest ten rowek. Kabel jednak wypadnie z tych szczypiec. 


Generalnie ten nowy ślizgacz jest jakiś fajniejszy :) Wolałbym zostać przy nim (jak się uda). W razie czego mogę spróbować przewiercić właśnie jego ale co za tym idzie mam pytanie, bo piszecie żeby tylko uniemożliwić kablom wypadanie.
Czy to znaczy, że one się nie uszkadzają od takiego wypadania? Czy wystarczy, że go unieruchomię (przed wypadnięciem kabla) i będzie ok?

--

Jeszcze wracając do tematu wypadającego ślizgacza.
Zrobiłem jeszcze parę prób szukając jakiegoś sensownego wyjaśnienia sytuacji. Obniżyłem naciąg o 1,5 obrotu (jest większy o 0,5 niż wcześniej używałem), założyłem ślizgacz PSE i zacząłem zmieniać położenie pręta odciągu co kilka strzałów, aż doszedłem do miejsca gdzie oddałem 3 strzały lekką strzałą z rzędu i ślizgacz nie spadł ani żaden z kabli nie wyskoczył (coś takiego to mi się jeszcze nigdy nie udało). Ucieszyłem się do momentu jak oddałem następny strzał, no bo jak się domyślacie wypadł kabel :) Zrobiłem zdjęcie tego ustawienia.



Zastanawiam się (może błędnie wiec jak coś prośba poprawcie mnie) nad 2 rzeczami.

Pierwsza dotyczy samego pręta odciągu. Jak jest łuk w spoczynku, kable są odchylone od linii strzału. W momencie naciągu te kable są prawie na osi cięciwy. Na zdjęciu wydać jak pręt jest odchylony w dół. Tak myślę czy lotki strzały nie zahaczają o te kable przy wylocie. Nie mam kamery slow motion żeby to sprawdzić - teoretycznie powinny się minąć, a nawet jeśli nie to lotki są delikatne więc sam nie wiem czy to może mieć jakiś wpływ.

Druga dotyczy samego strzelania. Zastanawiam się czy sposób strzału może mieć wpływ na zachowanie się ślizgacza, bo w zasadzie dzieje się jedna z trzech rzeczy :
-Wypada przedni kabel najbliżej majdanu (75%)
-wypada cały ślizgacz (20%)
-jest ok (5%)
Powyższe dane subiektywne :) (Lekka strzała + PSE)


smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 24, 2020, 04:44:22 pm »
KELT, weź sobie znajdź kawałek jakiegoś wężyka gumowego, lub z jakiegoś giętkiego plastiku. Dotnij 2 pierścienie. Średnica wewnętrzna ma być taka, by dało wepchnąć na ślizgacz z 2 stron tak, by zmniejszyć szczeliny na pręcie odciągu. Kable nie będą miały którędy wypadać. Zrobiłem tak przy Wildhornie i zdało egzamin.

Druga sprawa, to podstawka ma być ustawiona tak, by strzała była na wysokości otworów do mocowania podstawki. U Ciebie jest za wysoko.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

archibow

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
  • sie strzela sie
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 24, 2020, 09:14:50 pm »
KELT, strzelasz bez d-loopa i bez siodełka ?? Spustem czy palcami ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2020, 09:43:24 pm wysłana przez archibow »
PSE Drive NXT
cel Sanlida X10
lipko Ten Zone
Trophy Taker Spring Steel
Tru Ball Beast XT hybrid
VAP v3, Skylon Empros, Skylon Edge
Oak Ridge Shade Umber + WNS Explore B1

KELT

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 25, 2020, 07:48:32 am »
KELT, weź sobie znajdź kawałek jakiegoś wężyka gumowego, lub z jakiegoś giętkiego plastiku. Dotnij 2 pierścienie. Średnica wewnętrzna ma być taka, by dało wepchnąć na ślizgacz z 2 stron tak, by zmniejszyć szczeliny na pręcie odciągu. Kable nie będą miały którędy wypadać. Zrobiłem tak przy Wildhornie i zdało egzamin.

Druga sprawa, to podstawka ma być ustawiona tak, by strzała była na wysokości otworów do mocowania podstawki. U Ciebie jest za wysoko.

Smox czy masz może jakieś zdjęcie tego co opisujesz? Próbuję to sobie wyobrazić co masz na myśli i chyba nie do końca rozumiem :P
Czy chodzi o coś takiego jak na tym artystycznym rysunku ? :)


Co do podstawki to nie wiedziałem - poprawię. Dzięki

KELT, strzelasz bez d-loopa i bez siodełka ?? Spustem czy palcami ?

Od początku mam skórkę i strzelałem z palców. Siodełko miałem na poprzedniej cięciwie. Spust, sznurek do d-loopa i kisser mam w pudełku od 3-4 miesięcy. Nie mogę znaleźć czasu żeby to pozakładać, a poza tym najpierw priorytety czyli załatwienie sprawy ze ślizgaczem. Smox zauważył że mam podstawkę w złej pozycji to właśnie musiałbym zmieniać położenie siodełka i całej reszty :) Teraz strzelam tylko próbnie żeby się uporać ze ślizgaczem, wszystko jest skręcone "żeby było", później zajmę się kalibracją, spustem itp.

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Brak dystansu w bloczku, duże wibracje, spadający ślizgacz
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 25, 2020, 07:56:47 am »
U mnie wyglądało to mniej więcej tak -

Oczywiście musisz to odpowiednio dopasować tak, by kable nie mogły wyskoczyć.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2020, 10:26:06 am wysłana przez smox »
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang