Autor Wątek: Pytan kilka w temacie strzal i owijek  (Przeczytany 6694 razy)

klimur

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
    • www.klimur.pl
Pytan kilka w temacie strzal i owijek
« dnia: Maj 03, 2011, 05:32:05 pm »
Bry

Jako "newbie" mam kilka pytan. Moze wydadza sie trywialne, ale dla lajkonika sa zagwozdka ;]

Mam kilka zestawow strzal: Easton Blues 1816, Beman 750, Easton Trooper, pozostalosci ze starego luku: drewniane o promieniu 8 mm z grotem 100 grain, jakies niedobitki alu i drewniane "najtansze" po 10 zl.

Z Blues i Bemanow strzela sie perfekcyjnie, ciezsze alu wiadomo ze nie sa tak dokladne ale powtarzalnosc jest niezla, najtansze drewniaki poszly w drzazgi na slomiance i stelazu zaraz za nia, 8 mm hopin itp lataja straszliwie w dol... tak wiem ze do Polarisa to nie powinienem tego stosowac ;]

Teraz staram sie strzelac wylacznie z Blues i Beman. Kombinuje zeby zakupic pakiet 10 strzal i nie biegac jak kot z pecherzem do tarczy. Tylko zastanawiam sie czy potrzebuje Beman 750 czy sprobowac 900 - naciag zmierzony to realnie 27-28 cali, chociaz z 750 strzela mi sie naprawde wybornie.

Pytanie to w jakim tempie powinna sie zuzywac owijka na cieciwe - po codziennym strzelaniu (przez tydzien) po 100-150 strzal widze juz "wyslizganie" i nasadki nie zawsze chca lapac z "klikiem". Zauwazylem ze nasadki np z troperow i "drewniakow" lapia owijke zdecydowanie mocniej i moga powodowac efekt zuzycia.

Dodatkowo z moich doswiadczen odradzam styrodur. Strzelalem do standardowej slomianki  10 cm przez ktora czesc strzal po prostu przelatywala i dodalem za tym warstwe ochronna z styroduru i styropianu zakonczona plyta wiorowa 4 mm. Przy moim naciagu na strzalach zostawaly kawalki przyklejonego styroduru i pojawial sie problem z wyciagnieciem strzal.

Mam 181 cm wzrostu, strzelam na 25-50m, łuk polaris 38 lbs. Cieciwa "firmowa" z owijka i metalowym siodelkiem.

Konkluzja - warto sie wbijac w strzaly bemana 29 cali czy pozostac przy obecnych 30 i czy kombinowac tarcze z domoroslych komponentow ? Mam w rodzinie tapicera ktory zadeklarowal sie zrobic tarcze z pianki + filc poprzekladane warstwami .

Jak uwazacie, jak temat rozwinac ?

pozdrawiam
Tomasz
----------------------------
www.klimur.pl

Bowhunter

  • Gość
Odp: Pytan kilka w temacie strzal i owijek
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2011, 07:14:25 pm »
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2011, 07:21:44 pm wysłana przez Bowhunter »

N

  • Gość
Odp: Pytan kilka w temacie strzal i owijek
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 04, 2011, 06:11:06 pm »
Cześć

Przecierające się owijki to niestety norma... dlatego warto zaopatrzyć się w nić do owijek i bardzo pomocny przyrząd oszczędzający czas i...palce.

Osobiście nie jestem zwolennikiem mosiężnych zacisków na cięciwie-bardzo szybko niszczą owijki a w przypadku strzał drewnianych także wypiłowane w promieniu osady; utrudniają ich naprawę/wymianę, są stosunkowo ciężkie a ich zdejmowanie bywa dość ryzykowne dla cięciwy...
Zdecydowanie prostszym, lżejszym a jednocześnie tak samo skutecznym rozwiązaniem jest bardzo krótki odcinek dodatkowej owijki albo kilka zwojów nici dentystycznej lub nawet odcinka dakronu...

Tarcza z pianki-gąbki-filcu mogłaby być bardzo przyjazna dla strzał a jednocześnie lekka...jak masz możliwość to spróbuj.
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2011, 06:12:47 pm wysłana przez N »

klimur

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
    • www.klimur.pl
Odp: Pytan kilka w temacie strzal i owijek
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 04, 2011, 10:22:21 pm »
ufff, czyli szykuje sie kolejny wydatek... dzieki za sugestie, przy zakupie zapasowej cieciwy sprobuje patentu z nicia.

Jutro zabieram sie za temat tarczy, jezeli eksperyment sie powiedzie zdam relacje ;]

pozdrawiam
----------------------------
www.klimur.pl

klimur

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
    • www.klimur.pl
Odp: Pytan kilka w temacie strzal i owijek
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2011, 01:57:26 pm »
Po wysluchaniu rad i pokombinowaniu zdecydowalem sie na zmniejszenie sily naciagu (jak sie wprawie to wroce wyzej). W temacie strzal padlo na Bemany 900, ktore bardzo ladnie sie sprawdzaja.

Z owijkami nieco przedramatyzowalem - troszke sie wyslizgaly i trzymaja rozsadny poziom. Moze to zasluga ujednolicenia nasadek i zaprzestania strzelania z "wynalazkow".
Jeden z zaciskow mosieznych powedrowal juz sladem strzaly. Przez chwile mialem rozwazania pt. czy mogl poleciec w druga strone.

Temat tarczy "tapicerskiej" jest nadal otwarty. Nie znalezlismy odpowiednio sztywnej pianki, a z tej ktora byla do dyspozycji tarcza musialaby miec co najmniej 50-80 cm grubosci. Jezeli poszukiwania zawiada to za dobra rada uzyje zestawu szmat.

I na deser pytanie, czym moze byc spowodowany lekki bol w okolicach lokcia reki lucznej - przeprost, niewlasciwe napiecie ?
Rozgrzewka jest zawsze.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2011, 02:08:50 pm wysłana przez klimur »
----------------------------
www.klimur.pl

regers

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pytan kilka w temacie strzal i owijek
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2011, 04:03:10 pm »
Ja tam zrobiłem tarczę prowizoryczną z styropianu EPS 200 dość twardy, grubość coś około 20cm i sprawdza sie .

klimur

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
    • www.klimur.pl
Odp: Pytan kilka w temacie strzal i owijek
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 13, 2011, 06:23:46 pm »
Styropian juz przerabialem, nawet po owinieciu stretchem po intensywnych strzelaniach zaczyna sypac kulkami na wszelkie strony. Przymierzalem sie do zapakowania tego w karton z powodu duzej penetracji strzal. Ale jak na razie szukam ciekawszych alternatyw.

Skonczy sie pewnie na odziezy uzywanej lub przekladkach z pianek.
----------------------------
www.klimur.pl

Samouk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pytan kilka w temacie strzal i owijek
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 21, 2011, 10:22:45 pm »
Polecam matę wykonaną starym sposobem z pasa tektury falistej szerokości 15 cm sklejanej w postaci spirali koniecznie klejem z mąki ziemniaczanej. Próbowałem kleju do tapet ale nie trzymał.
Można też wykonać w postaci dwóch warstw około 7 cm przedzielonych->czytaj połączonych warstwą twardej pianki do montażu okien około 4-5 cm grubości. Zaletą tego rozwiązania jest łatwa reanimacja poprzez wstrzykiwanie przez otwory nowej porcji pianki oraz to,że można korzystać obustronnie z maty. Zużytą powierzchnię tektury wycina się nożem i w to miejsce wkleja nowy "zwój". POLECAM

klimur

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
    • www.klimur.pl
Odp: Pytan kilka w temacie strzal i owijek
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2011, 08:32:49 pm »
panaceum to slomianka oklejona wykladzina dywanowa  od zaplecza... starcza na naprawde dlugo i nie daje sie rozbic przez dluzszy czas.
Ale idealem jest karton z zawartoscia scinkow materialowych z worka treningowego. To naprawde daje rade...
----------------------------
www.klimur.pl