Autor Wątek: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje  (Przeczytany 6535 razy)

Starless

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Witam Kolegów,
a więc w moim PSE Freak wymienione zostały nieodpłatnie bloczki.
Sprawa została załatwiona szybko, łuku nie miałem ok tygodnia, tu PLUS dla sprzedawcy.
Cięciwa i ramiona są te same, optycznie nie widać na nich , oglądając nawet  przez lupę zegarmistrzowską, niczego niepokojącego.
Wraz z łukiem wysłałem im nowy celownik do zainstalowania , nie zrobili tego.
Podobno łuk został przestrzelany, i podstawka przeregulowana.
Co do podstawki to chyba bullshit, gdyż wczoraj po pierwszych 5 strzałach z tego łuku, filce z widełek podstawki odfrunęły a lotki są brudne !?!.
O czy to może świadczyć ??.
Zainstalowałem celownik, no i  łuk strzela w cały świat, strzały układają się w linii góra - dół b. poprawnie, ale wysokości nie mogę ustawić , np. celując w czarny dół na tarczy , trafiam w biały górny brzeg tarczy. rozbieżność ok 80 cm.
Jeżdżę dzwignią regulacji w całym zakresie , jest jeszcze gorzej.
W tym tygodniu wybieram się do Broadhead aby ustawić sprzęt, i myślę, że posiadając łuk od ponad miesiąca, w końcu zacznę strzelać  :D.

Moje subiektywne przemyślenia odnośnie wejścia w ten sport i hobby, wciąż jestem nowicjuszem , ale po wszystkich przejściach mam kilka refleksji, które mogą się przydać innym newbee:
1. ze wszechmiar godnym polecenia miejscem zakupów i regulacji,  jest Sklep Łuczniczy Nad Rudawka 2, p. Dawida w Jaworzu, próbowałem sklepów w Wa-wie (Łuksport -OK) i innych na południu , również na Forum polecany Sklep RH znam tylko z rozmów telefonicznych, zostaje pozytywne wrażenie, a jakże.
Personel innych sklepów z którymi miałem do czynienia ma problem z Active Listening,  a więc słuchanie ale nie słyszenie o co klientowi chodzi, nadmierne filozofowanie albo dziwne ceny, są i takie gdzie kupisz uszkodzony łuk, albo ci dobiorą strzały ze spinem 340 a powinni ze spinem 270  :'(.
2. Moim zdanie ważniejsze od brandu i modelu łuku jest jego poprawne ustawienie, a jest to wiedza niezbyt powszechna i w wiosce lub miasteczku powiatowym ( oprócz Jaworza :o) nie znajdzie się nikt , kto to potrafi , dlatego kupowanie w kompetentnym sklepie jest tak istotne.
Inaczej trzeba gdzieś pojechać - ja muszę min 160 km, a oznacza to wylogowanie się z roboty na 1 dzień, nie każdy może, nie mówiąc o kosztach.
Na ten przykład na mój łuk z osprzętem, wydałem ponad 6 tys , i jak wiecie jeszcze z niego dobrze nie postrzelałem.
Córce natomiast kupiłem łuk używany Bowtech Fuel, za ok 1100 zł + akcesoria ca. 800 zł, i dziecko wali 10-ki z 30 m raz za razem...aż mię skrąca!!
Oczywiście są warunki brzegowe i IMHO trzeba wydać ca. 2000 zł aby zacząć,  myślę  tu o łuku raczej używanym Made in USA.
Wszystkie chińczyki skreślam a priori.
Ja moje frycowe już zapłaciłem, i życzę wszystkim kolegom nowicjuszom, aby było ono w ich przypadku jak najmniejsze. 
Pozdrawiam,
Piotr







sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2016, 10:02:28 am »
Musisz oddać łuk do regulacji, bo on może mieć nawet rozjechane niektóre parametry np.BH. Pewnie potrzebne też będzie ustawienie synchronizacji camow.
Rozrzuca ci strzały gdyż pewnie lotki zaczepiaja o widełki.
Moje zdanie znasz, według mnie trzeba było odebrać kasę za łuk i kupić inny. Wizualnie cieciwa czy kable nie będą wyglądały na uszkodzone, ale mogą mieć popekany rdzeń i strzelanie z nich może zakończyć się źle. Ramiona też musisz obserwować, czy nie pojawią się jakieś mikro odpryski. Zmniejsz sobie moc łuku do nauki .
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Munin

  • Gość
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2016, 10:05:43 am »
Ma-sa-kra!
Zostawiasz w sklepie dwie średnie krajowe i dostajesz w zamian używany i na dokładkę uszkodzony sprzęt oraz niekompetencję obsługi.
Mimo wszystko bardzo chcę wiedzieć jaki sklep należy omijać szerokim łukiem i nie polecać znajomym.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 06, 2016, 10:18:18 am »
Piotrze. Niesamowity z Ciebie optymista. Sprzedali się łuk po suchaczu, cieszysz się, że wymienili CAMy bezpłatnie. Powinni w tej cenie w ramach przeprosin i poniesionych kosztów z twojej strony zaproponować Ci nowy łuk - taki sam albo lepszy uwzględniając to, że jesteś wysokim chłopem i musiałby mieć DL 33 cale.

Problem z podstawką to typowy problem z synchronizacją jej momentu opadania. W twoim przypadku jest kontakt lotek z widełkami (podstawka nie opada we właściwym czasie) i stąd ten rozrzut po tarczy oraz zerwanie filcu z widełek.

Odrębną kwestią jest pytanie co do fachowości wykonanej wymiany CAMów. Czy zostały synchronizowane, czy prawidłowo są umieszczone podkładki, ustawiony cam lean.
Jesteś dalej w punkcie wyjścia, tyle, że z wymienionymi camami.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 06, 2016, 10:23:38 am »
Szkoda że wziąłeś ten łuk zamiast zwrotu kasy. Gdzie indziej za 6 tys miał byś mega dobrany i ustawiony sprzęt. Druga sprawa; ręce opadają jak zostałeś potraktowany. Dla mnie to nie do pomyślenia. Ustawiony łuk i zdarło filc ??? reklamował bym go ponownie, wymieniał w nim wszystko zgodnie z zaleceniami producenta jak to pisał "sipap" Karygodne zachowanie właściciela.

Starless

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i refleksje
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2016, 10:36:42 am »
Zgadzam się z Wami , ale nie jest to wszystko takie proste, odbyłem długą konsultację z prawnikiem dyżurnym w Urzędzie Ochrony Konsumenta, i niestety przepisy sa tak ułożone , że pierwszy raz zawsze naprawa, dopiero jeśli po naprawie coś nie gra obowiązkowa wymiana towaru  po odstąpieniu od umowy, na pdst. art. 560 par 1 KC.
Cyt: "§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady." .
Tyle litera prawa, a" niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności" tzn. zwyczajowo do ok 14 dni.
Warunek ten przez sprzedawcę został spełniony.
Poza tym oni o tej procedurze wiedzieli, być może to wcześniej przerabiali.
Ciekawe co serwis BroadHead powie na temat tego łuku.

Tak że temat może jeszcze powrócić.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i refleksje
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2016, 10:38:45 am »
Ciekawe co serwis BroadHead powie na temat tego łuku.

Co powiedzą to ja wiem. Kto Panu go tak sp...ił ;-)
Pytanie, czy dadzą radę go ustawić i ile będzie to kosztowało.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Starless

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i refleksje
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2016, 10:48:25 am »
a tak swoją drogą do jakiej wartości można odpuścić taki 70 funtowy łuk?
Obecnie mam coś ok. 60, ale strzelanie na moim etapie zaawansowania to walka.
Myślę ze 50 byłoby OK , a może nawet mniej.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2016, 10:57:04 am »
O tyle, ile wyjdzie jak mu odpuścisz 10 obrotów ze śrub od ramion - liczone od max. wkręcenia. Tyle zezwala PSE w modelu Freak. Wg. mnie maksymalnie 70 odpuścisz na 54-56 lbs.
Pamiętaj aby równo odkręcać jedno i drugie ramię. PSE pisze chyba, że 2 obroty górne ramie, potem 2 obroty dolne ramię i tak w kółko.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2016, 10:59:50 am wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i refleksje
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2016, 11:01:04 am »
a tak swoją drogą do jakiej wartości można odpuścić taki 70 funtowy łuk?
ech... początkującemu sprzedali 70# łuk  :-[ Szkoda że nie mieli 80# na stanie  :o
w instrukcji na pewno masz napisane ile obrotów możesz odpuścić

Michał Ociepka

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2016, 11:05:44 am »
Serwis Broadhead się dobrze zajmie twoim łukiem. Nie to co inni zdziercy, którzy się nie znają na ustawianiu a za wszystko biorą duże pieniądze.

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2016, 11:07:32 am »
Dużo kolegów sobie teraz pod wąsem szepcze: "a nie mówiłem?". Standardowo ludzie kupujący bloczek interesują się mysliwskimi łukami o jak największej sile. Tak jakby w naszym kraju szło polować co najmniej na wielką piątkę afrykańską.

Czytałem na Archerytalks fajny artykuł i jest tam fajnie wyjaśnione dlaczego łuk powinien pracować ustawiony blisko swojej siły znamionowej.

W naszych krajowych realiach łuk #50 jest naprawdę wystarczający.

Co do córki to chyba jakiś ukryty talent bo strzelać od razu dziesiątkę za dziesiątką na 30m to super wynik. Tak trzymać.


Co do sprzętu to masz teraz dwa wyjścia....albo poznać ludzi z którymi będziesz strzelał i którzy będą Cię mogli wszystkiego nauczyć z obsługi łuku lub serwisować go za Ciebie.....albo druga opcja....musisz do wszystkiego dojść sam co będzie pewnie czasochłonne i kosztowne.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 06, 2016, 11:13:39 am »
Dobrze jakbys tez napisal oficjalnie gdzie go kupiles. Zaoszczedzi to problemow poczatkujacym a moze nawet wlasciciel sklepu sie ogarnie. Zyskaja na tym wszyscy.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Mariusz Orzeł

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 273
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy i moje refleksje
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 06, 2016, 11:41:00 am »
Piotr- że tak powiem- współczuję,  bo mnie by chyba szlag trafił. Jesteś na prawdę wymarzonym klientem każdego "dziadsklepu" a dziadom powinno się na flaki nadepnać, żeby sie dalej za nimi nie wlekły bo jak dziad odżyje to Cię torbą zabije....To takie stare góralskie prawidło. Podziwiam Cię za spokojne podejście.  Nie wiem czy byś nie lepiej zrobił oddając im tego super freaka niech im ozdabia półkę i niech go klienci stojący w tasiemcowej kolejce podziwiają. Może coś by to ich nauczyło na przyszłość.  Tymczasem pochwal się kto to jest i komu należy się tytul "sprzedawcy roku" ?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Starless

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Czy z takiego łuku bezpiecznie jest strzelać?? EPILOG sprawy
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 06, 2016, 01:14:37 pm »
Moi Drodzy, przy zakupie łuku nie brałem pod uwagę siły naciągu, ten akurat parametr był dla mnie abstrakcyjny.
Zależało mi na dużym ATA i długim naciągu ze względu na mój wzrost.
Doczytałem na amerykańskich forach, że akurat Freak i Beast to takie łuki.
Dostępny w kraju był akurat tylko jeden PSE Freak Sp 70# właśnie w tym drugim sklepie, no i się zdecydowałem.
Teraz wiem ,że sprzedawca powinien mnie uświadomić, że 70# to za dużo i z odpuszczeniem do np. 45# będzie problem.
Ale wiecie jak jest , trafił się jeleń no to go upolowali.
Jest to łuk z 2015, kupili w hurcie pewnie znacznie przeceniony.

Teraz wiem jak te szczegóły są ważne, i to jest to moje frycowe , które musiałem zapłacić.