Autor Wątek: długość naciągu zależy od ATA  (Przeczytany 5126 razy)

staphylococcus

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 89
długość naciągu zależy od ATA
« dnia: Czerwiec 09, 2012, 08:02:53 pm »
Strzelałem sobie z Contendera ATA 38,5 i było wszystko w porząsiu z moim 28,5 cala naciągu. Nosek, kącik ust, bez przeprostu itp. Od pół roku dołożyłem do treningu Z7 Extreme z taką samą długością 28,5 cala i kiszka. Rękę mam koło ucha i jak bym się postarał mogę polizać lotki aby nie zaczepiały o podstawkę. Qurcze, pętelka taka sama a ja mam wrażenie, że ma o cal za dużo. Ale cóż, na razie qukam gdzie by zdobyć odpowiedni cam do wymiany i się męczę, trening ponad wszystko
Wyrzutnie:
Hoyt contender elite, sureloc + viper
mathews Z7 Extreme Axcel Armotech-HD

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: długość naciągu zależy od ATA
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2012, 06:51:40 am »
ja mam to samo ale w drugą stronę. hoyt'a kupiłem 28" i musiałem skrócić do 27,5" teraz leży bardzo dobrze, niedawno stałem się posiadaczem elite z28 z dl 28" i mam wrażenie że jest tak samo  jak w hoycie z 27,5". od czego to zależy??
w hoycie ata 35" w elite 32,5".
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2012, 06:54:38 am wysłana przez forlorn »
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: długość naciągu zależy od ATA
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2012, 10:57:50 pm »
..a, ja mam wrażenie, że producent, producentowi nierówny.. i 28 cali u jednego, nie jest tymi samymi 28 calami u innego :-\
zapalony łucznik

mgo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 228
Odp: długość naciągu zależy od ATA
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2012, 12:49:33 pm »
..a, ja mam wrażenie, że producent, producentowi nierówny.. i 28 cali u jednego, nie jest tymi samymi 28 calami u innego :-\

28" u wszystkich jest tym samym przewaznie mierzone od nockpointa do konca majdanu lub do osi otworu mocowania podstawki + 1,75"
Producenci lukow wszystkie dane podaja wedlug standartu AMO (Archery Manufacturers Association) chociaz zdarza sie IBO (International Bowhunters Organization)
Roznice biora sie z ATA im dluzszy luk tym bardziej komfortowe ulozenie cieciwy.
Przez pewien czas strzelalem z luku z ATA 34" i po 1.5 roku nierownej walki wrocilem do  ATA 42,5". Krotkie ATA jest dobre do bowhuntingu ale do precyzyjnego strzelania tarczowego ATA nie powinno byc mniejsze jak 38"

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: długość naciągu zależy od ATA
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 11, 2012, 10:24:33 pm »
IBO.. ponoć, dopuszcza małe wahania, przy ocenie prędkości łuku.. myślę że może stąd się to bierze moja twierdzenie, zawsze jest jakiś +/-
http://bowhunter.pl/luczniczy-sprzet-mysliwski/102-regulacja-sprzetu/122-szybkie-luki.html
szczerze wątpię, żeby łuki o tym samym deklarowanym naciągu, przykładowo 5 różnych firm wyjete z pudełka, miały faktycznie identyczne naciągi.

Tutaj się powołam na panów widać dosyć profesjonalnie testujących łuki:

http://www.archeryhistory.com/techevaluation/2008/PSE%20X-Force%20HF%20-%20Speed.pdf

"The X-Force HF sample that was provided to Archery Evolution was
measured to have a brace-height of 5 7/8 inches, while the axle-to-axle
length was measured to be 33 1/8 inches.  The requested 30 inch, 70
pound model was measured straight out of the box to have a 30 1/2
inch draw length and peak draw-weight of 71.1 pounds.  At these
settings, the X-Force HF achieved an average speed of 341.8 fps with a
350 grain arrow"

..z tłumacza google:

X-Force próba HF, które zostało dostarczone do Łucznictwo Evolution była mierzone mieć nawiasów-wysokość 5 7/8 cali, podczas gdy oś do osi długość była mierzona za 33 1/8 cala. Proszonego 30 cali, 70 Model funt mierzono bezpośrednio po wyjęciu z pudełka mieć 30 1/2 cal długości remis i szczyt draw-waga 71.1 kg. na tych Ustawienia, X-Force HF osiągnął średnią prędkość 341.8 fps z 350 ziarno strzałka

..pół cala więcej niż deklarowana DL to sporo,
Roznice biora sie z ATA im dluzszy luk tym bardziej komfortowe ulozenie cieciwy.
Pewne jest to, że inaczej się czuje tą sama długość naciągu "faktyczną", przy różnym ATA.

Pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2012, 11:45:37 pm wysłana przez PP »
zapalony łucznik

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: długość naciągu zależy od ATA
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2012, 07:02:12 pm »
Panowie, jest wyjaśnienie tego zjawiska. Zwróciłem już jakiś czas temu uwagę na pewien fakt a mianowicie że DL mierzy się od czoła majdanu do nock pointa. Kształt i wcięcie na majdanie czyli inne ułożenie dłoni albo też krótsza odległość od czoła do punktu podparcia generuje te różnice. Taka jest moja teoria. Teraz mi się o tym przypomniało.

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: długość naciągu zależy od ATA
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2012, 08:48:35 pm »
Dodatkowo samo dokręcenie ramion zmienia o pewną wartość odległość cięciwy względem majdanu.