Autor Wątek: osłona cieciwy i kabli  (Przeczytany 8314 razy)

WADEWADA

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
osłona cieciwy i kabli
« dnia: Styczeń 02, 2011, 05:03:15 pm »
Koledzy pomóżcie,,,mam taki prosty problem,,,,iestem posiadaczem HOYTA MAXISSA 31 iest ok,,,tylko nad iednym problemem szukam u was pomocy cześć kabli i cieciwy niejest osłonieta nićmi,,,i podpowiedzcie czy do osłny cieciwy i kabli używa sie oprucz tych nici iakiegoś kleju?,,by te nici sie lebiej trzymały cieciwy,,,czy owija sie na sucho?,,boje sie użyć iakiegokolwiek z klejów dostepnych w sklepach by składnik chemiczny zawarty w nim nie uszkodził cieciwy,,,poprosze o podpowiedz,,,głowie sie nad tym od paru dni i niemoge zależć rozwiązania

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2011, 05:37:42 pm »
Czy to znaczy że masz ochotę zrobić dodatkową owijkę aby kable w kontakcie ze ślizgaczem były osłonięte ??
Nie używaj kleju, zastanów się czy to jest Ci na pewno potrzebne,  jeżeli tak czy potrafisz to odpowiednio wykonać i czy masz odpowiednią nić na taką owijkę.


WADEWADA

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2011, 08:37:04 pm »
Witam kolege,,iuż wyjaśniam,,,tam gdze ślizgacze,,bloczki i siodełko ,,to iest owjika,,,chce ochronić inne cześci kabli i cieciwy,,niewidze sensu nararażać ich na świat zewnetrzny,,tym bardzej że strzelam rekreacyjnie,,,chodzi mi iedynie o informacje  czy owjia sie na sucho np cieciwe,,,czy też może smaruje sie czymś w rodzaju kleju przed owinieciem,,,co do nici to niema problemu,,,w sklepach łuczniczych są dostepne,,,,pozdrawiam

Bowhunter

  • Gość
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2011, 08:59:22 pm »
Regularne woskowanie cieciwy i kabli wystarcza.

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2011, 09:43:55 pm »
wosk jest odpowiednim zabezpieczeniem.

PK

  • Gość
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2011, 09:51:44 am »
Owijanie całej cięciwy i całych kabli - nie wydaje mi się dobrym pomysłem  :-\. Lepiej chronić łuk i cięciwę w pokrowcu lub torbie, a do strzelania takie owijanie nie jest ani konieczne ani wg mnie - wskazane. Taki ciężki, sztywny powróz zamiast lekkiej, elastycznej cięciwy - zniszczyłby osiągi łuku. Owijka to zwykle "pięta achillesowa" cięciwy, więc wg mnie, należy ją mieć tylko tam, gdzie jest niezbędna  :).

Ale jeśli chodzi o kleje do owijek, to jest m.in. coś takiego:
http://www.abbeyarchery.com.au/mm5/graphics/Liquid-LCam-Backgr_med.jpg
ten niebieski służy do spajania owijek w czasie ich wykonywania, a ten czerwony do konserwacji owijek - które stykają się z krzywkami.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2011, 03:00:03 pm wysłana przez PK »

WADEWADA

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2011, 07:35:54 pm »
wielke dzeki za te podpowiedzi,,przyznam sie szczeże że spytałem sie bar..z ciekawości niż z potrzeby,,,sprzet mam bardzo zadbany ,,ale nurtowało mnie to coś,,,może sie spotkamy sie na zawodach 3 D w okolicach  Jaworzna,,,macie browarka u mnie po zawodach.pozdrawiam serdecznieWADEWADA

Hungry

  • Gość
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 04, 2011, 12:37:16 pm »
co do dodatkowych ponadstandardowych owijek, to osobiście stosuję owijkę z nici dentystycznej na fragmenty kabli, które pracują na ślizgaczu. Zabezpiecza to kable przed uszkodzeniami i ułatwia ślizganie się ich na ślizgaczu :)

Co do stosowanie klejów do owijek, to oprócz specjalistycznych klejów  można stosować zwykły butapren przed nawijaniem owijki głównej na cięciwie, co minimalizuje jej rozchodzenie się w miejscu siodełka i węzłów pętelki, czyli tam gdzie cięciwa zgina sie przy każdym strzale. Do strzelania weekendowego nie jest to potrzebne, bo intensywność strzelania nie jest duża. Wystarczy odpowiednio silne nawinięcie owijki maszynką do owijania :)

PK

  • Gość
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2011, 02:48:05 pm »
W większości najnowszych łuków, już pozamieniano tradycyjne ślizgacze kabli - na rolki. W przypadku rolek, taka owijka o jakiej pisze hungry4Sport ma jeszcze większy sens, bo poprzeczne karbowanie takiej owijki - zamiast zwiększać tarcie (w przypadku zwykłego ślizgacza), wręcz "napędza" rolkę  :).
A posiadacze starszych, teflonowych modeli, już mogą sobie ślizgacz kabli zmodernizować:
http://www.lancasterarchery.com/images/6860002.gif
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2011, 02:51:40 pm wysłana przez PK »

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 04, 2011, 10:19:06 pm »
W większości najnowszych łuków, już pozamieniano tradycyjne ślizgacze kabli - na rolki....A posiadacze starszych, teflonowych modeli, już mogą sobie ślizgacz kabli zmodernizować:
http://www.lancasterarchery.com/images/6860002.gif

Tylko na pytanie czy rolki czy ślizgi są korzystniejsze chyba odpowiedzi jak dotąd nie mamy?!? Mathews w Triumphie daje ślizgi zamiast jak w APEXach rolki, Hoyt w myśliwskich wraca zaś do rolek.

Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

preddy

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
  • Walk Softly... And Carry A Big Gun
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2011, 11:00:14 pm »
Witam.
A najszybszy z Hoyt'ów dalej na starym ślizgaczu... Swoją drogą ciekawe, co by było, gdyby... Które z rozwiązań w danym łuku sprawuje się lepiej...?
Pozdrawiam
Taki recurve w liście...

Mam też czapkę Hoyt'a camo...:)

PK

  • Gość
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 05, 2011, 12:29:58 am »
Tak na prawdę rolki czy teflon... to kwestia szybkości - która jest ważna przede wszystkim w łukach myśliwskich. W łucznictwie statycznym (FITA Target) można strzelać modelem sprzed 10lat (byle był sprawny) z równą skutecznością co hitem z najnowszego katalogu. W łowiectwie, skuteczność "zabytku" i najnowszego modelu - już się znacznie różnią (w zakresie zdolności do niwelacji błędów odległościowych, energii strzały, akustyki, poręczności...).
Dlatego wg mnie wszystkie tarczowe modele Hoyta dalej się ślizgają, a myśliwskie już się toczą  ;).
AlphaBurner to wyjątek potwierdzający regułę :), a na jego wysoką szybkość wpływa ekstremalnie refleksyjny majdan i krótkie BH i prawdopodobnie uznano, że te parę fps które możnaby jeszcze wycisnąć (dużo droższymi) rolkami - nie będzie miało większego znaczenia. Nie wiem jak się AlphaBurner sprzedaje...ale ja przykładowo, chyba nie chciałbym strzelać z łuku o takiej geometrii - ani w lesie ani tym bardziej na torze.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2011, 01:23:34 am wysłana przez PK »

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2011, 08:36:11 am »
A mnie się marzy AlphaElite bez rolek :)

WADEWADA

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 06, 2011, 05:28:14 pm »
Dzeki za te wyczerpujące wyjaśnienia,,,od siebie powiem tylko że iest taki sklepik internetowy  Strzały.pl   iak by kogoś interesowały niedrogie groty myśliwskie to może sobie do niego zerknąć,,może coś sie spodoba,a i pare groszy zaoszczedzić tez niezaszkodzi,ia dziś zamówiłem 4 sztuki,,,iak przyjdą to sie odezwe z oceną ich wykonania

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: osłona cieciwy i kabli
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 06, 2011, 06:24:53 pm »
Dzeki za te wyczerpujące wyjaśnienia,,,od siebie powiem tylko że iest taki sklepik internetowy  Strzały.pl   iak by kogoś interesowały niedrogie groty myśliwskie to może sobie do niego zerknąć,,może coś sie spodoba,a i pare groszy zaoszczedzić tez niezaszkodzi,ia dziś zamówiłem 4 sztuki,,,iak przyjdą to sie odezwe z oceną ich wykonania
ja bardzo Cię proszę żebyś przybliżył na jakiej podstawie będziesz oceniał ich wykonanie.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???