Autor Wątek: Jak to jest z tymi łopatkami?  (Przeczytany 16043 razy)

Jan

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 03, 2015, 12:11:10 pm »
Tak na szybko: ja też tak  przeciągam spust nadgarstkowy. Tak z głowy nie potrafię  powiedzieć jak... ale z grubsza: zapierasz cyngiel o paliczek bliższy lub środkowy palca wskazującego, który fiksujesz (poprzez napięcie go) i ściągasz łopatki. Musi tam być  jakaś  rotacja  bo spust strzela tak samo jak podczas strzelania BT ze zwykłego spustu palcowego. Ma to swoje mankamenty - wiadomo łatwiej zerwać strzał itd. Sam lubię po prostu pociągnąć za cyngiel ale jak to się odbija na celności - nie wiem.

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka


Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 03, 2015, 01:05:39 pm »
Też bez problemu potrafię strzelać z przeciągania nadgarstka, strzał jest wtedy typowo nieświadomy. Czy trzeba zadziałać na dźwignię? Oczywiście, tak samo jak w palcowym spuście triggerowym. Ale dzieje się to w wyniku przeciągania a nie świadomego ściągania spustu.

Ale mi  lepiej idzie jak panuję nad momentem strzału, i płynnym ruchem ściągam bardzo lekko ustawiony spust w wybranym przez siebie momencie.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 01:10:44 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 03, 2015, 01:31:32 pm »
Ale co trzeba przeciągnąć i w jaki sposób ma to zadziałać na palce zwalniający czy też co ma zadziałać na sam spust, bo każdy tylko przećiągać, ciągnać na plecy aż strzeli ;), ale dalej konkretów brak :)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 03, 2015, 01:46:22 pm »
Zakładam palec na spust zaczynam się rozciągać, w pewnym momencie jest bum. Tyle. A jak to działa od strony fizjologicznej mnie niezbyt interesuje ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 01:48:55 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 03, 2015, 01:49:43 pm »
ale co rozciągasz i który ruch i czym powoduje zwolnienie strzały ;) bo w myśl tego co piszesz nie potrzeba palca na spuści tylko rozciągać ;)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 03, 2015, 02:14:28 pm »
Łukasz taki spust zapięty na nadgarstku przesuwa się nieco po nim w zależności od siły z jaką go ciągniemy. Jak jest zapięty na cięciwie to nasze rozciąganie powoduje że palec zakotwiczony na języku spustowym zaczyna przesuwać się w tył względem niego. Po przekroczeniu pewnej siły powoduje zwolnienie języka spustowego bez naszego świadomego udziału i bez żadnego ruchu palcem. Tak to działa u mnie, odczucie jest identyczne jak w spuście typowo BT, jest charakterystyczne zaskoczenie strzałem oraz wyraźny odskok ręki cięciwnej do tyłu. Tylko ja mam spust ustawiony bardzo czuło i po przekroczeniu siły granicznej dalej otwiera się sam.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 02:16:19 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 03, 2015, 02:54:11 pm »
wezmę kiedyś kamerę i nakręcę cię jak strzelasz w 240fps na gorszej rozdzielczości i przeanalizujemy czy ruszasz palcem czy nie ;), nie jeden już się zdziwil co FAKTYCZNIE dzieje się podczas strzału z jego rękami ;), a spust raczej nie powinien się przesuwać bardziej na ręce, chyba ze zmieniasz jej położenie zwężasz nadgarstek czy coś, nie są to AŻ takie siły wg mnie które powodują ruch na ręce, nie słyszałem  też żeby ktoś taką technikę gdziekolwiek opisywał ze strzela dlatego ze mu się spust ślizga po nadgarstku.

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 03, 2015, 03:28:01 pm »
Ja opisałem jak to u mnie wygląda, a kłócić się przez kolejne kilka stron nie mam zamiaru. A nakręcić raczej nic nie nakręcisz bo na co dzień w ten sposób nie strzelam ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 03:31:40 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 03, 2015, 03:36:02 pm »
Nakręcimy to w kontrolowanych warunkach :), nie chce się kłucić bo od kąt zacząłem strzelać fascynowały mnie te teorię o ciągnięciu na plecy itp itd co w praktyce  nie ma przełożenia nigdzie na świecie jako metoda wyzwalania strzału ;)

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 03, 2015, 03:38:24 pm »
Ja po prostu w tej sytuacji ciągnę ręką do tyłu w osi strzały te teorie o ciągnięciu plecami, zwieranie łopatek to dla mnie czarna magia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 03:40:16 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 03, 2015, 03:46:42 pm »
Ja po prostu w tej sytuacji ciągnę ręką do tyłu w osi strzały te teorie o ciągnięciu plecami, zwieranie łopatek to dla mnie czarna magia.

no właśnie ja jestem w stanie zrobić każdy z tych ruchów ( mam bdb czucie własnego ciała + znam bdb anatomię ) ale te teorię z cyklu ciągnij na plecy, obniż bark, zewrzyj łopatki i to nagle zadziała magia, że palec na spuście strzeli są po prostu ciut śmieszne i brzmią jak baśnie z 1001 nocy ;), dlatego bez kłótni itp naprawdę w celach czysto naukowych chciał bym ponagrywać momenty takiego strzelania jak opisujesz co faktycznie się dzieje na dłoni, bo się okazać może w praktyce ze nieświadomie pociągasz palcem ;), bo to co ludziom się wydawało a to co robili faktycznie co pokazała kamera to czasem 2 różne rzeczy ;). Piotrek jak kręciliśmy strzelania spustami i analizowaliśmy np jednym spustem niby przeciągał palce ale jednak dokładał do tego  ruch kciuka choć był święcie przekonany, że tego nie robi, w praktyce jego technika i tak była na tyle dobra, że walił bdb ptk  ;), problem jest taki, że jak już się jest na jakimś poziomie to każdy ptk na+ to już rzeźba w przysłowiowym gównie ;), dużo roboty ciężko i niekoniecnzie widać jakieś wymierne efekty bądź sa mizerne :)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 03, 2015, 04:25:01 pm »
Zwarte łopatki i opuszczone (do naturalnej pozycji) barki to z tego co wiem po prostu dobra postawa i ze zwalnianiem spustu ma mało wspólnego. Łopatki zwiera się w celu ustabilizowania kręgosłupa, co u mnie (względem niezwartych łopatek) jest bardzo widoczne na tarczy. Co do obniżenia barków - niektórzy łucznicy (zwłaszcza, gdy mają zbyt mocny naciąg) unoszą barki, przede wszystkim ten od ręki łucznej w celu "zaparcia" tej ręki i zrobienia swojego rodzaju blokady, co może powodować kontuzje. Ja właśnie tak robię i od jakiegoś czasu nad tym pracuję i powiem tyle, że odkąd staram się podnoszenie barków eliminować nie odczuwam zmęczenia po 2,5 godziny strzelania.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 03, 2015, 04:30:08 pm »
nie tyle trzeba na MAXA zwierać te łopatki co prawidłowo je ustawić ;)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukaskolista

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 03, 2015, 07:53:00 pm »
Moze dlatego nie umiem przeciagnac plecami, ze za bardzo odchylam lopatki. Jakie jest ich prawidlowe ustawienie?

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Jak to jest z tymi łopatkami?
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 03, 2015, 08:40:46 pm »
Nagrałem filmiki, chociaż kolega raczej nie dostanie Oskara za zdjęcia. Niewiele widać, ale według mnie nie ruszam palcami przy strzale. Nawet raczej w momencie szarpnięcia ręki do tyłu po strzale palec wskazujący mi się prostuje. Rozmawiałem telefonicznie z profesjonalistą, obiecał, że wpadnie na strzelnicę i nagra nam film. Może będzie to wyraźniej widać i da się nagrać w przyspieszonym trybie, żeby potem obejrzeć wolniej
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4