Autor Wątek: Najszybszy łuk do polowań.  (Przeczytany 9350 razy)

zulu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Najszybszy łuk do polowań.
« dnia: Luty 03, 2012, 10:51:27 am »
Witam,
Jaki jest najszybszy obecnie łuk do polowań.
Z podanych filmików wychodzi:

http://www.youtube.com/watch?v=_RPTU_cigug
Bear Carnage - 324 Feet


http://www.youtube.com/watch?v=x4OT3nW7GfM&feature=related
Bowtech Destroyer 340 - 329 feet

Porównanie było przy tych samych parametrach, przynajmniej tak podają.
Czy są obecnie jeszcze szybsze modele?



Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2012, 11:22:03 am »
...Jaki jest najszybszy obecnie łuk do polowań...

Płaszczyzną porównawczą szybkości łuków, jest norma INTERNATIONAL BOWHUNTING ORGANIZATION...tzw. prędkość IBO,
lub nieco mniej popularna norma ARCHERY MANUFACTURERS AND MERCHANTS ORGANIZATION...tzw. prędkość AMO,
lub ostatnio często przywoływana norma ARCHERY TRADE ASSOCIATION, zbliżona do IBO...tzw. prędkość ATA.


Z tego co się orientuję, obecnie najszybszy jest PSE Omen Pro (ATA/IBO=366fps), drugi w kolejce jest Mathews MR5 (IBO=360fps).

Prędkość łuku w myślistwie jest ważna, (bo niweluje błąd oceny odległości),...ale nie za wszelką cenę. Wybaczalność rekordowo szybkich łuków jest znikoma, przez ich parametry geometryczne (ata, bh, reflex,...), co skutkuje tym, że łuk aktywnie potęguje błędy łucznika...a po to by zachować odpowiednią akustykę strzału, wymaga strzał o dużej wadze.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 12:31:49 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Degusti

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2012, 12:31:00 pm »

Prędkość łuku w myślistwie jest ważna, (bo niweluje błąd oceny odległości),...ale nie za wszelką cenę. Wybaczalność rekordowo szybkich łuków jest znikoma, przez ich parametry geometryczne (ata, bh, reflex,...), co skutkuje tym, że łuk aktywnie potęguje błędy łucznika...a po to by zachować odpowiednią akustykę strzału, wymaga strzał o dużej wadze.

Z tą wybaczalnością to bez przesady, osobiście doświadczyłem tego na własnej skórze, co znaczy szybki łuk z agresywną krzywką i nie jest tak tragicznie jakby się to mogło wydawać. Po przesiadce z Browninga Rage na PSE x-force nie powiem, różnica jest kolosalna ale w komforcie i kulturze pracy. Nie zauważyłem żeby mi się strzały na tarczy rozjeżdżały. Takie demony prędkości przyspożą problemu na pewno początkującemu dla kogoś kto już strzela to tylko kwestia przyzwyczajenia.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 01:17:51 pm wysłana przez Degusti »
łuk-PSE X-FORCE OMEN Pro UF 72# 29'
celownik-Truglo Range Rover Wheels
podstawka-Trophy Ridge Revolution
stabilizator-SVL S-COIL XL 7"
strzały-EASTON AXIS 300 (495 grain-295 fps)
kołczan-BOHNING JACK PINE 5
spust-Jim Fletcher 3D Hunter

Monster

  • Gość
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2012, 09:55:25 pm »
Najszybszy łuk do polowań to ten, z którego jeszcze jesteś w stanie trafić konkretny egzemplarz zwierzyny łownej, mimo hałasu generowanego przez łuk. Im większa prędkość - tym wyższy hałas. Lecz można ten hałas zmniejszyć wyciszeniami.

Zatem wspomniany bardzo głośny PSE Omen Pro będzie z pewnością najszybszy do polowań na ospałe, właśnie obudzone ze snu zimowego żółwie lądowe :). Lecz do polowań na bardziej czujną i szybciej reagującą zwierzynę już najszybszy może nie być - bo zwierzyna słysząc głośny wystrzał może zrobić unik i wtedy PSE Omen Pro wypada z kategorii "łuk do polowań". Proponowane w jednym z poprzednich wpisów stosowanie znacznie cięższych strzał zmniejsza automatycznie znacznie ich prędkość - i wtedy Omen realnie najszybszy już nie jest.

Czyli do udanych polowań na np. najczujniejsze jeleniowate realnie najszybszy będzie ten łuk, który ma najwięcej wyciszeń i najkrótszą cięciwę (im krótsza struna, tym ciszej wybrzmiewa) - czyli aktualnie...
Mathews Z7 Xtreme.

P.S. Ludzie którzy dopiero chcą polować pytają się "jak szybki jest ten łuk?"
Ludzie którzy już polują pytają się "jak cichy jest ten łuk?"

majdanek66

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 340
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2012, 02:32:30 pm »
Monster witaj, twoja wypowiedź bardzo mnie usatysfakcjonowała, po dłuższym namyśle pójdę twoim tropem ( nie uroda upiększa człowieka, lecz jego mądrość i czyny)   to moja sentencja. Czemu te łuki są takie drogie, czy nadal płacimy za markę ?  i twoje P.S. bardzo mi imponuje, wiem już jaki będzie mój nowy sprzęt.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 02:48:08 pm wysłana przez majdanek66 »
Hoyt redline-55#,28"--XX75,30".2213. alu.

majdanek66

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 340
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 08, 2012, 03:32:39 pm »
To z drugiej beczki,  NAJCICHSZA STRZAŁA MYŚLIWSKA, jej cechy i parametry,budowa,lotki,itp.     oświeć mnie proszę,lub załóż nowy temat ? :-\
Hoyt redline-55#,28"--XX75,30".2213. alu.

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2012, 04:41:17 pm »
Omen pro został ładnie firmowo wyciszony i jest to najszybszy łuk myśliwski. Miałem model 2010 i mogę powiedzieć, że jest to łuk typowo do polowań, ..jest tak szybki, że żadna zwierzyna nie zrobi uniku na etycznej do strzału odległości, nie ma takiej opcji.. używa się tylko jednej szpilki celowniczej.

Bardzo rozsądny wybór dla kogoś kto, ma naciąg 26-27 cali.. a, chce posyłać strzałki z 300 fps-ami. na innych modelach ciężej jest to zrobić.

Polecam zobaczyć sobie fajny filmik z tym modelem

http://vimeo.com/24463670

..łuk generuje ogromną energię kinetyczną.. 70-80 funtów.. 100-120 ft/lbs przy 30 calach.. wystarczy na pancerze żółwi, na kręgi i łopatki dzików i jeleni, ze wszystkim poradzi sobie taki łuk.

..i nigdy Omen nie wypadnie z kategorii "łuki do polowań"  ;)
zapalony łucznik

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2012, 05:03:55 pm »
Dodam tylko, że na 20 metrach odgłos strzały uderzającej w matę całkowicie zlewa się z odgłosem łuku i jest to w zasadzie jeden dzwięk, wtedy dochodzi zazwyczaj do strzelca co to jest 366 fps.., na 30 metrach jest niewielka różnica (delikatny pogłos łuku). Każdemu kopara opadnie z wrażenia, kto spróbuje.. :P
Każda zwierzyna, nawet płowa ma pecha kiedy, myśliwy kupił sobie omena. :-\
zapalony łucznik

Degusti

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2012, 05:34:39 pm »
Czyli do udanych polowań na np. najczujniejsze jeleniowate realnie najszybszy będzie ten łuk, który ma najwięcej wyciszeń i najkrótszą cięciwę (im krótsza struna, tym ciszej wybrzmiewa) - czyli aktualnie...
Mathews Z7 Xtreme.

P.S. Ludzie którzy dopiero chcą polować pytają się "jak szybki jest ten łuk?"
Ludzie którzy już polują pytają się "jak cichy jest ten łuk?"


Co do akustyki strzału, zwierzyna płowa ma tak dobry słuch że z pewnością usłyszy odgłos cięciwy z każdego łuku, nie tylko z PSE Omena Pro ale także z Mathews Xtreme Z7, skoro usłyszy to z pewnością na niego zareaguje. Jeżeli ma już w jakiś sposób zareagować, to wolałbym strzelać do niej z bardzo szybkiej i ciężkiej strzały (bo taką z pewnością Omen potrafi posłać) niż z wolnej a przy cichszym i tak słyszalnym dla zwierzyny odgłosie strzału.

Robert z tego co pamiętam z Brennej to ja, Mariusz i Grzesiek przysłuchiwaliśmy się z ciekawością jak strzela Mathews Z7 Xtreme i wszyscy trzej stwierdziliśmy że porównywalny jest z moim i Mariusz X-forcem.
łuk-PSE X-FORCE OMEN Pro UF 72# 29'
celownik-Truglo Range Rover Wheels
podstawka-Trophy Ridge Revolution
stabilizator-SVL S-COIL XL 7"
strzały-EASTON AXIS 300 (495 grain-295 fps)
kołczan-BOHNING JACK PINE 5
spust-Jim Fletcher 3D Hunter

Monster

  • Gość
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2012, 05:49:21 pm »
Omen pro (...) Bardzo rozsądny wybór dla kogoś kto, ma naciąg 26-27 cali.. a, chce posyłać strzałki z 300 fps-ami. na innych modelach ciężej jest to zrobić.

Święta prawda. Nie wiem czemu powszechnie uważa się, że rozmaite Omeny są tylko dla wielkich twardzieli z byczym karczychem, a dla osób mniejszych i słabszych do polowania są przeznaczone jakieś tańsze dziwadła, do tego często w "pink camo" :D

Gdy powinno być odwrotnie - Omen, Monster, Invasion itp. to propozycje właśnie dla osób mniejszych i słabszych, by wysoka sprawność łuku zrekompensowała słabszy i krótszy naciąg.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 09:35:00 pm wysłana przez Monster »

majdanek66

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 340
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2012, 07:04:47 pm »
no dobra, a z niższej półki cenowej-1300-1500 zł. wzrost 170 cm. i 60#.naciągu i 27''. co polecacie  :-\.
Hoyt redline-55#,28"--XX75,30".2213. alu.

matrix

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 282
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2012, 07:14:54 pm »
Raczej za taką kasę Z7 nie kupisz ;/ Jedynie można się oglądać, za kilkuletniego X-Forc'a 7 ;)

Nie ukrywając mi również demon prędkości wpadł w oko :) Za kilka miesięcy mogłbym  na niego przeznaczyć ok 2200zł myślę, że coś znajdę za tą kwotę :) Omen - cuudo :)
Łuk-  Bowtech RPM 73,2# 28''
Celownik- Viper Predator Micro Realtree 5 pin
Podstawka- Quad HDX
Strzały- Axis N-Fuse 300 26,2''
Stabilizator- Latarka Nitecore CG6 Green
Spust- T.R.U Ball Hornet
Dalmierz- Bushnell Tour V2
Camera Shot Track HD

Monster

  • Gość
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 08, 2012, 09:39:14 pm »
Co do akustyki strzału, zwierzyna płowa ma tak dobry słuch że z pewnością usłyszy odgłos cięciwy z każdego łuku, nie tylko z PSE Omena Pro ale także z Mathews Xtreme Z7, skoro usłyszy to z pewnością na niego zareaguje.

Niekoniecznie zareaguje.
Kiedyś na forum crossbow.nation prowadziliśmy dyskusję, jaka jest maksymalna odległość od jelenia, by on słysząc wystrzał nie był w stanie uskoczyć, przysiąść lub w obrócić się. Były różne skomplikowane obliczenia - czas reakcji jelenia, dystans uniku, prędkość strzały, prędkość dźwięku. No i wyszło zaledwie 12 jardów - ale uwaga!! - dla kuszy strzelającej realnie strzałą myśliwską 350 fps. Dla wolniejszych łuków ten dystans będzie jeszcze krótszy.
Czyli - nie ma aż tak szybkiego łuku, by jeleń nie zdążył zareagować w absolutnej większości sytuacji myśliwskich. A jednak jelenie się trafia (czyli one słyszą dźwięk, lecz nie reagują), a są tego 4 przyczyny:

1. Strzela się wtedy, gdy jeleń jest spokojny, zainteresowany czymś innym.
2. Strzela się wtedy, gdy jeleń chrupie trawę, co osłabia jego słuch (spróbuj słuchać cicho nastawionego radia chrupiąc orzeszki)
3. Strzela się ze sprzętu maksymalnie wyciszonego, by jeleń nawet słysząc, nie uznał tego dźwięku za wystarczający powód do ucieczki.
4. No i najlepiej się strzela wtedy, gdy jeleń jest nastawiony nie na ucieczkę - lecz na walkę. Stąd najlepsze polowania są w czasie rykowiska.

Natomiast ciekawostka - teoretycznie inne, zagłuszające naturalne dźwięki (wiatr, deszcz) powinny ułatwiać polowanie - a wcale tak nie jest, bo wtedy zwierzyna jest bardziej czujna i płochliwa. Ja akurat trafiłem z zasiadki nocnej, bo szczęśliwie pierwszej nocy silnego wiatru nie było i dziki były mniej czujne i rzuciły się na zanętę hałasując. Jarek nie mógł z tej samej zasiadki strzelić przez dwie następne noce, bo wtedy wiało i dziki były bardzo ostrożne, nie rzucały się na zanętę wszystkie, lecz wystawiały "straż". Byle lekkie cichusieńkie puknięcie majdanem łuku o drewno - i natychmiast wszystkie uciekły po sygnale "strażników".

Robert z tego co pamiętam z Brennej to ja, Mariusz i Grzesiek przysłuchiwaliśmy się z ciekawością jak strzela Mathews Z7 Xtreme i wszyscy trzej stwierdziliśmy że porównywalny jest z moim i Mariusz X-forcem.

Nieeee, chyba porównywaliście z innym Mathewsem - serii M... Od którego x-force są cichsze. Gdy mierzyłem prędkości wszystkich łuków - z7 był zdecydowanie najcichszy (oraz Mission Craze, ale to wynikało ze słabiutkiego i krótkiego naciągu - czyli w efekcie bardzo niskiej prędkości strzały - zaledwie 188 fps).
Z7 jest tak cichy, że nawet strzelając z bliskich odległości, z których dźwięk strzału i wbicia w matę niemal się zlewa - jeszcze słyszę cichutki szum lotek.

majdanek66

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 340
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2012, 09:15:38 am »
Witam, sednem sprawy jest specyficzny dźwięk lecącej strzały, nie jest miły, zwierzęta dobrze go słyszą, co ty na to Monster. Pytam, bo wierzę że polujesz.
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2012, 10:37:50 am wysłana przez majdanek66 »
Hoyt redline-55#,28"--XX75,30".2213. alu.

ArchDevil_Fabian

  • PBA
  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Najszybszy łuk do polowań.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 18, 2012, 01:38:25 pm »
Wybacz ale ja mam wrażenie że Ty joopsie to we wszystko uwierzysz :).
Bez urazy.
Bear Carnage, Qad Ultra-Rest HD, Toxonics HD55, Trophy Ridge ShockStop Delux, TruBall Cyclone
<Bowhunting.pl>