Autor Wątek: Bear Attitude, pierwszy bloczek  (Przeczytany 13518 razy)

Mati11

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 11, 2015, 12:31:53 pm »
Strzały weź karbonowe, ważne żeby strzelać na początek z bliska i mieścić się w celu. Mam tego miśka. Kupiłem wersję 60#, ale zamówiłem z podstawką quad ultra rest hunter(opadająca) i jestem z niej bardzo zadowolony. Tego ripcorda też miałem w rękach. Dodam, że to mój pierwszy łuk, a z konfiguracją żadnej z w/w nie miałem problemu. A problem ze spadaniem strzały z podstawki miałem przy pierwszych 20 strzałach. Jak się przyzwyczaisz to będziesz napinał łuk automatycznie bez zawracania sobie głowy strzałą. A dzięki temu lotki mam takie jak na początku, nie licząc tego, że kilka przestrzeliłem, a na jednej strzale zepsułem zbyt miękkim celem ;)

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 11, 2015, 11:53:15 pm »
Mam RPM360 ustawionego na 75# i 29" (po pierwsze - poluję, po drugie - jakoś nie męczy mnie 200-250 strzałów na treningu z takiego naciągu). Na początku miałem szczękową podstawkę NAPa, która świetnie mi się sprawdzała w poprzednim łuku, ale okazała się za wolna do RPMa i straciłem praktycznie wszystkie lotki (co znaczy uzależnienie - wiedziałem, że niszczę strzały, ale i tak strzelałem). Wymieniłem ją na Quad Ultra Rest HDX, która rewelacyjnie działa. Co do celownika, używam prostego, dość krótkiego wielopinowca, który w krzakach nie zaczepia o gałęzie i daje duże pole widoczności. Piny mam ustawione na 20, 30, 40, 50 i 90 metrów. Poniżej 20 metrów nie robię żadnych poprawek, tylko strzelam z pierwszego pina. Na większych odległościach różnica w wysokości strzału jest 4cm (na 35m z drugiego pina mam 4cm niżej, a z trzeciego 4cm wyżej). Więc też za bardzo nie kombinuję. Błąd w ocenie odległości rzędu 1-2 metrów nie rzutuje na punkt celowania.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

damianpoz90

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 12, 2015, 08:40:35 pm »
Dzięki, wielkie za podpowiedź. Ta podstawka quad ultra res hunter, jest bardzo interesująca, Niestety ten Quad Ultra Rest HDX, jest poza moim zasięgiem finansowym, a i tak pewnie nie wykorzystałbym nawet 30% jego możliwości. Tylko obawiam się czy jako kompletny amator poradzę sobie z jej ustawieniem. Nie mam pojęcia jak zamontować sznurek do cięciwy itp.

Celownik jak i łuk już zamówione, łuk 60#, celownik jedno- pinowy, tylko muszę sobie wyskalować podziałkę na celowniku, bo jest "goły".

Wszyscy piszą że strzały karbonowe są lepsze, lecz nigdzie nie mogę znaleźć dlaczego?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 12, 2015, 08:45:41 pm »
Bo karbon jest lekki i wytrzymały.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


damianpoz90

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 12, 2015, 09:52:03 pm »
No tak ale chyba teoretycznie, czym cięższa strzała tym mniej podatna na wiatr, bardziej stabilny lot? Co sprawia że jest łatwiejsza na początek, może jest to błędne myślenie :/

Archi

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 12, 2015, 10:08:33 pm »
Cięższa jest też wolniejsza  za czym idzie większy opad strzały.Stabilizację  poprawia się odpowiednio naklejając odpowiednie do danego modelu strzelania  lotki (inaczej opierza się strzałę do myślistwa, inaczej do tarczy i jeszcze inaczej do halówki) ;).Pozdro
Carbon Spider 80
Hoyt Faktor 90# Carbon Element 80
GT Kinetic 200

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 13, 2015, 05:40:14 pm »
Cięższa strzała ma większy opad, bo leci dłużej na tym samym dystansie, co lżejsza. Natomiast jeżeli chodzi o procentową (bezwzględną) utratę prędkości i energii, lepiej strzelać cięższymi strzałami.

http://archeryreport.com/2011/01/heavy-vs-light-arrows-speed-power/
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 13, 2015, 06:04:22 pm »
Ciężkimi alusami może być problem dostrzelić nawet na 50m. Max u mnie na bardzo ciężkich alusach to 40m. Ale moje ważą gdzieś koło 650 grainów ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2015, 06:06:02 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


damianpoz90

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 13, 2015, 11:19:07 pm »
@Irion:
Chodziło ci o tę podstawkę NAp ?(http://www.sklepluczniczy.pl/compound/1517-podstawka-pod-strzale-do-luku-bloczkowego-nap-apache-sklep-luczniczy.html). Bo widzę ze jest to dobra alternatywa dla quad ultra rest hunter.

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 14, 2015, 10:59:15 am »
Mam taką podstawkę na bowtechu. Jak ją dobrze ustawisz to działa super. Niedroga i wygodna w użytkowaniu.
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 17, 2015, 12:08:34 am »
Nie. Damian. Teraz mam tą: http://www.e-luk.pl/podstawka-elite-qad-hdx-rh-brown,3,3895,4084 . A w poprzednim łuku miałem coś takiego: http://www.newarchery.com/products/arrowrest/armorrest-20/ tylko w starszej wersji. Jeśli chodzi o ustawianie linki to przeczytaj moją odpowiedź w wątku "Potrzebna pomoc".
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2015, 09:46:32 am wysłana przez Irion »
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4

damianpoz90

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 04, 2015, 03:08:36 pm »
Witam ponownie.
Właśnie przetestowałem łuk, wygląda i strzela b.dobrze, celownik oraz podstawkę po kilkunastu strzałach dokręciłem ponownie, ponieważ pokazały się luzy, teraz już wszystko trzyma się świetnie. I tutaj pojawia się pierwsze pytanie, czy po wykonaniu pierwszych 100 strzałów, próbować dokręcać ramiona, bloczki, itp. czy zostawić je w spokoju, bo tam się luzy nie pojawia?

Pierwszy wrażenie to naciąg, 60# to zza mocny, lecz po oddaniu ok 60 strzałów, bez problemu mogę wystrzelić 10 strzał pod rząd, z 3 min przerwą powtórzyć serie, więc sądzę że naciąg jest odpowiedni. Jedynym problemem jaki napotkałem jest to że srednio 1 na 8 strzałów, cięciwa lekko zahacza o ochraniacz przedramienia, u mnie nie powoduje to żadnego urazu, lecz po krótkim strzelaniu pokazały się na cięciwie lekkie oznaki otarcia.

Teraz nie wiem czy można opleść cięciwę w tym miejscu na odcinku 5cm, np grubą plecionka wędkarska np  0.6-0.8 ( akurat taką mam i taką wykonywałem węzeł blokujący linkę podstawki, do kabla.).
Używając przy tym węzła jak do Nock Seta (https://www.youtube.com/watch?v=wMqTmLmMPjg albo https://www.youtube.com/watch?v=TXZYx1OecbY).

A tak ogólnie wygląda łuk.



A i największym jak dotąd problemem, było znalezienie odpowiedniej lokalizacji do strzelania, pierwsze podejście było na płaskim terenie, w lesie, na pięć wystrzelanych strzał, znalazłem tylko 3 ... drogi sport, ale potem tarcze ustawiałem pod "górką" bez podszytu, no i problem ze znajdywaniem strzał zniknął. ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2015, 07:56:32 pm wysłana przez damianpoz90 »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 04, 2015, 03:59:21 pm »
Naciąg jest odpowiedni gdy bez większego wysiłku jesteś w stanie naciągnąć łuk w poziomie, bez żadnej walki z nim. I jesteś w stanie to zrobić 150-200 razy w ciągu ok 3 godzin ;) Co do dokręcania to ew sprawdzaj śruby modułów na bloczkach o ile są. Co do obrywania cięciwą po ręce - zapewne zła postawa, złe trzymanie łuku, normalnie nie powinno mieć miejsca.

PS. Zdjęcia nie działają.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2015, 04:01:28 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 04, 2015, 04:36:21 pm »
Na śrubki od modułów, podstawki i celownika polecam niebieski Loctite albo odpowiednik. Zrobisz raz i są dokręcone dopóki ich nie odkręcisz. Strzały cięciwy w przedramię - być może za długi naciąg, albo za krótki i kotwiczenie do peepa jest za bardzo centralnie w stosunku do osi tułowia.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

damianpoz90

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Bear Attitude, pierwszy bloczek
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 04, 2015, 08:09:42 pm »
Zdjęcia już poprawione, tak więc nie wiem czy kombinować coś z owijaniem cięciwy czy darować sobie.