Autor Wątek: Samick Polaris contra Mind 10  (Przeczytany 12564 razy)

kugel

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Samick Polaris contra Mind 10
« dnia: Luty 10, 2010, 02:39:34 pm »
Witam
Czas na pierwsze pytanie na forum:

Samick Polaris contra Mind 10.
Czy te zestawy różną się sprawnością na tyle , aby zapłacić prawie 50% więcej za Minda 10? Zewnętrznie widać jedynie "solidniejszy" majdan. Czy poza wyglądem są jeszcze jakieś niewidoczne na pierwszy rzut oka plusy droższego zestawu?? Z przemyśleń laika wynika wręcz , że Polaris posiadając uniwersalne mocowanie ramion jest rozsądniejszym zakupem - w przyszłości ramiona będą pasować do innego majdanu.

kugel

Świstak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 229
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2010, 04:39:27 pm »
Sprawny ma być łucznik,jeśli nie jest to mu i Mind 1000 nie pomoże ,solidniejszy majdan to cięższy majdan,a to irytuje,jak na laika dobrze kombinujesz:) na początek warto więcej zainwestować w strzały,a polarisem jeden z "kolegów forumowiczów":)wystrzelał mistrzostwo polski w 3D,o ile pamięć mnie nie zawodzi dwa lata z rzędu,...nic dodać.
Samick Woodsman 50#

kugel

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2010, 09:04:46 pm »
Zauważyłem róznicę (w opisie), poza wyglądem , między tymi zestawami. Ramiona Minda10 są przystosowane do cięciwy FastFlight. Czy to się przekłada na np. szybszy lot strzały? Oczywiście zakładając te same parametry ramion (czyli długość/siłe naciągu). Jakie są korzyści z faktu zamontowania takiej cięciwy?

kugel

chomik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2010, 10:04:09 pm »

N

  • Gość
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2010, 12:06:18 am »
Zauważyłem róznicę (w opisie), poza wyglądem , między tymi zestawami. Ramiona Minda10 są przystosowane do cięciwy FastFlight. Czy to się przekłada na np. szybszy lot strzały? Oczywiście zakładając te same parametry ramion (czyli długość/siłe naciągu). Jakie są korzyści z faktu zamontowania takiej cięciwy?

kugel

Fastflight jest o ok. 1,6% mniej rozciągliwy("szybszy") od popularniejszego Dacronu B-50.
Fakt mniejszej rozciągliwości FF, powoduje wyraźny wzrost prędkości(a w efekcie bardziej płaski tor lotu) jednej i tej samej strzały.
Niemniej jednak użycie Fastflight`owej cięciwy czasem niesie ze sobą pewne ryzyko-drgania przenoszone na ramiona łuku są dużo wyższe niż w przypadku wolniejszego(ale także przez to bezpieczniejszego dla łuku) wspomnianego już Dacronu-co powoduje bardziej"ostrą"pracę sprzętu i większą podatność na uszkodzenia a także i szybsze zużycie.

Nie wszystkie łuki mogą także z taką "sztywną" cięciwą współpracować; jedne nie, bo po prostu by tego nie wytrzymały a inne bo jej nie tolerują-i zdecydowanie lepiej pracują na Dacronie...

Różnica w dynamice i pracy ramion zauważalna jest nawet w postaci innego dźwięku; Cięciwa z FF jest zdecydowanie głośniejsza.

Oprócz FF jest jeszcze cała masa innych, jeszcze mniej rozciągliwych włókien-ale te nadają się wyłącznie na cięciwy a także kable do najnowszych łuków bloczkowych i klasycznych, których konstrukcja dopuszcza stosowanie tak "agresywnych" materiałów.

PS
Oficjalne stanowisko firmy Samick brzmi : "All of our current products are FF string compatible."

« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2010, 11:27:20 am wysłana przez N »

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2010, 11:00:22 pm »
...Polaris posiadając uniwersalne mocowanie ramion jest rozsądniejszym zakupem...

Zarówno Polaris jaki i Mind 10 mają gniazda ramion pasujące wyłącznie do nich samych - nie są uniwersalne i nie pasują do siebie wzajemnie. Mind 10 jest "silniejszy" i ma śruby w gniazdach "na wylot", podczas gdy Polaris nie.

A generalnie - dla dziewczyny Polaris wystarczy, dla chłopaka myślącego o większym naciągu lepszy będzie Mind 10.

N

  • Gość
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2010, 09:06:43 pm »
...
A generalnie [...] dla chłopaka myślącego o większym naciągu lepszy będzie Mind 10.
Dla chłopaka myślącego o większym naciągu(zależy też co się przez to rozumie) lepszy od Mind`a 10 będzie SHT. ;)

longbow

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2010, 01:26:21 am »
witam Łuczników ....

jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze do rozmowy ...

miałem obydwa modele łuków i moim zdaniem polaris jest zbyt delikatny
może dobry dla kogoś kto strzela raz na jakiś czas przez godzinkę rozmawiając przy tym
z kolegami ...
do bardziej intensywnego treningu nie bardzo się nadaje , zbyt lekki , i zbyt delikatny
złamałem taki na pół strzelając z 30 funtowych ramion , zresztą ramiona też złamałem

mind ... zdecydowanie solidniejszy , trochę cięższy  a więc stabilniejszy ,  pozwala strzelać z szybkiej cięciwy  FF  ,  ale po solidniejszym treningu majdan pękł ....
 drugi pękł w tym samym miejscu i to dosć szybko , nie wymieniałem go ponownie bo miałem jeszcze długą gwarancje i jak się z czasem okazało jest to niegroźne pęknięcie tuż nad chwytem w miejcsu gdzie majdan nie pracuje i po tysiącach strzałów nie pogłębia się ...
natomiast ramiona ..... niestety nie wytrzymały ...
dobrze że z wymianą na nowe nie było żadnych problemów ....

myślę że jesli ktos chce intensywniej postrzelać to MIND  ....
a jeśli  spokojnie relaksowo to polaris jest OK ...
naturalnie należy brać też pod uwagę siłę  łuku bo jak widać na moim przykładzie
POLARIS niekoniecznie znosi większe siły ....
a zapewniam Was że takie złamanie w pełni naciągnientego łuku nie jest przyjemne

pozdrawiam łuczników ..
mój łuk zawsze chce trafić " X " lecz ja doskonale mu w tym przeszkadzam

Spitfire

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 30, 2011, 10:08:22 am »
Witajcie Łucznicy!

To mój pierwszy post- od kilku tygodni trenuję strzelanie i na pierwszy łuk wybrałem sobie właśnie Polarisa. Najpierw przyszedł z ramionami 32lbs, lecz dokupiłem słabsze (22lbs) by nie nabrać złych nawyków przy technice- sprawdziło się, po miesiącu zamieniłem na 32.
Mój niepokój wzbudziły wypowiedzi o złamaniu 30to funtowego Polarisa. Nie jest to jakiś specjalnie duży naciąg, i jeśli łuk się złamał, automatycznie wygląda na tandetę. Czemu więc Samick sprzedaje do niego nawet 40to funtowe ramiona? Żeby ludzie sobie krzywdę zrobili?
Mój majdan wygląda solidnie, jest klejony z kilku listew łukowato wygiętych w procesie klejenia i nie wiem, co bym musiał zrobić, aby go złamać 32lbs naciągiem... Może to kwestia cięciwy, ze pękł Panu Longbow? A może techniki?...
Napiszcie, proszę, coś więcej w temacie, bo poważnie się zmartwiłem, ze wydałem pieniądze (co prawda niewielkie) na szmelc...

p.s. Używam Polarisa 68"32lbs, strzały Beier dark fire medium 30".

Hassar

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2011, 02:06:30 pm »
Moim zdaniem powinieneś pamiętać że samik polaris to niska półka. Jak ja zamówiłem swojego (też 68" i 32lbs ) to majdan już przy kupnie miał małe pęknięcie, ale jak na razie strzelam cały czas i nic mu nie jest. Bardziej bym się obawiał twoich strzał (dark fire medium 30") 3 z 6 pękły mi w rękach podczas oddawania strzału :-\

Jarecki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Arcus nimium tensus rumpitur!
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2011, 02:46:42 pm »
Cytuj
author=anamix link=topic=1402.msg12349#msg12349
Zarówno Polaris jaki i Mind 10 mają gniazda ramion pasujące wyłącznie do nich samych...

Chyba nie masz racji - ramiona Samick Polaris świetnie pasują do majdanu KAP Prostyle (dobry, lekki metalowy majdan). A to już całkiem fajny zestaw mimo faktu, że z dolnej półki cenowej. Metalowe majdany KAP można czasem kupić za nieduże pieniądze, używane bywają baaardzo tanie. Polecam!

Oczywiście jest też odwrotna kompatybilność - ramiona KAP Prostyle pasują do majdanu Samick Polaris.

Metalowe majdany KAP można czasem kupić za nieduże pieniądze, używane bywają baaardzo tanie. Polecam!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2011, 12:52:16 pm wysłana przez Jarecki »

Spitfire

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 31, 2011, 01:11:35 am »
Cóż...
Mój majdan Polarisa wygląda zaskakująco dobrze i solidnie, o żadnych pęknięciach nie ma mowy.
A strzały dark fire też nieźle dają sobie radę, choć nasadki już 3 wymieniłem, ale to wina spotkania ze ścianą, po niecelnym strzale (ani w tarczę, ani w szmatę...).

W międzyczasie wziąłem 18lbs Polarisa dla mojej lubej, strzały kupiłem jej Beaman carbon flash- jak sądzicie, są lepsze od dark fire? Przesyłka jeszcze nie doszła, więc nie wiem...
Pozdrawiam!

Wookie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Samick Polaris contra Mind 10
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 31, 2011, 10:20:34 pm »
Cóż...
Mój majdan Polarisa wygląda zaskakująco dobrze i solidnie, o żadnych pęknięciach nie ma mowy.
A strzały dark fire też nieźle dają sobie radę, choć nasadki już 3 wymieniłem, ale to wina spotkania ze ścianą, po niecelnym strzale (ani w tarczę, ani w szmatę...).

W międzyczasie wziąłem 18lbs Polarisa dla mojej lubej, strzały kupiłem jej Beaman carbon flash- jak sądzicie, są lepsze od dark fire? Przesyłka jeszcze nie doszła, więc nie wiem...
Pozdrawiam!


Polaris to świetny łuk, wytrzymały itp. itd., jednak pamiętać trzeba o dokładnym sprawdzeniu sprzętu przed oddaniem sprzętu, pęknięcie praktycznie uniemożliwia bezpieczne korzystanie z łuku.

A co do Bemanek to są to też świetne strzałki a i do Polarisa pasują jak żadne inne ;D

Pozdrawiam