Autor Wątek: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.  (Przeczytany 8658 razy)

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 04, 2013, 10:39:08 am »
czyli powoli dochodzimy do tego czego nam w Polsce brakuje  8)
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

oldarcher

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 04, 2013, 11:14:42 am »
Żeby tak jak w Czechach dało sie to kupić bez pozwolenia. Ech marzenie
Mathews V3X33 PSE Dominator3Dmax,  WNS 41lbs
BUL SASII Open, AR15 Competition Custom, Breda B12X by Toni System

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 04, 2013, 12:03:56 pm »
Niby takie głupie pepiki a życiowo przepisy mają bardziej ustanowione niż inteligentne polaki ^^
U nich też zwierzaków CITESowych rejestrować nie trzeba a w polsce trza i wiele innych dziwadeł w polsce funkcjonuje i ma się dobrze a u czechów i słowaków nie ma takiej potrzeby i się mają lepiej.
Jak dla mnie stabilizator żyroskopowy jest mistrzostwem świata ale jak by się uprzeć nie musi on mieć ani grama elektroniki żeby działał, spalinowy napęd kamienia wystarczyć powinien :D

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 04, 2013, 12:27:07 pm »
stabilizator żyroskopowy jest mistrzostwem świata ale jak by się uprzeć nie musi on mieć ani grama elektroniki żeby działał
Oczywiście może być nawet na korbę lub pedały ;) ale wygoda i funkcjonalność już nie ta :)
Niby takie głupie pepiki...
A kysz! Proszę nie szerzyć nacjonalistycznego szowinizmu. Pewne różnice językowe wśród naszych narodów są śmieszne dla obu stron i są podstawą do powstawania pewnych mniej lub bardziej przyzwoitych dowcipów co nie stanowi jednak podstawy by kogoś poniżać nawet przez domniemanie.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 04, 2013, 05:00:58 pm »
Niby takie głupie pepiki...
A kysz! Proszę nie szerzyć nacjonalistycznego szowinizmu.
Nie miałem zamiaru nikogo poza polakmi tą kwestią obrażać. Jakbyś przytoczył całą wypowiedź może ktoś by się połapał że tu chodzi o sarkazm. Nie mam nic do ludzi ani do ich języka. Jestem rasistą ale uprościłem swój rasizm do minimum i mam podział na mądrych i głupich, reszta nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia.

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 04, 2013, 09:43:43 pm »
Co do elektryki - w celownikach łuczniczych...
to przy normalnym, dziennym strzelaniu, nawet w b.pochmurny dzień -  pin światłowodowy nie potrzebuje żadnego elektrycznego "dopalacza". Dotąd spotykałem się jedynie z problemem zbyt jaskrawo świecących pinów światłowodowych, które osłabiały wizerunek ciemnego celu znajdującego się w głębokim cieniu (np. figura 3D dzika lub niedźwiedzia...). Czasem zawodnicy 3D się na to skarżą  i przesłaniają światłowody ciemnymi taśmami klejącymi...by osłabić świecenie pina.

Podświetlanie elektryczne światłowodów celownika łuku.... nie ma żadnego zastosowania w sporcie. Jest wykorzystywane w myślistwie łuczniczym...np. przy polowaniach z mrocznych namiotów-czatowni, gdzie ilość światła dziennego - w pochmurny dzień, o świcie lub przed zmierzchem - jest b.mocno ograniczona i szpilkę słabo widać na tle sylwetki zwierza lub otoczenia. Podobny problem jest z siatkami celowniczymi lunet montowanych do broni palnej, które nie posiadają elektrycznego podświetlania punktu celowniczego.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2013, 09:54:35 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Kriczer

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 04, 2013, 10:06:42 pm »
no i co ci da celownik laserowy ?? :)


pzdr. Łukasz

celownik laserowy w łucznictwie może pomóc w określeniu orientacyjnej odległości od celu choćby. Może nie dokładnie, ale zawsze coś. Nieprzydatne kompletnie przy oznaczonych odległościach do celu ale przy strzelaniu na czuja zawsze coś.
Dodatkowo może pełnić funkcję podobną do Retina Lock z celowników firmy IQ.
PSE Rally (chyba 2013)

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 05, 2013, 09:44:24 am »
Co do elektryki - w celownikach łuczniczych...
to przy normalnym, dziennym strzelaniu, nawet w b.pochmurny dzień -  pin światłowodowy nie potrzebuje żadnego elektrycznego "dopalacza". Dotąd spotykałem się jedynie z problemem zbyt jaskrawo świecących pinów światłowodowych, które osłabiały wizerunek ciemnego celu znajdującego się w głębokim cieniu (np. figura 3D dzika lub niedźwiedzia...). Czasem zawodnicy 3D się na to skarżą  i przesłaniają światłowody ciemnymi taśmami klejącymi...by osłabić świecenie pina.

Podświetlanie elektryczne światłowodów celownika łuku.... nie ma żadnego zastosowania w sporcie. Jest wykorzystywane w myślistwie łuczniczym...np. przy polowaniach z mrocznych namiotów-czatowni, gdzie ilość światła dziennego - w pochmurny dzień, o świcie lub przed zmierzchem - jest b.mocno ograniczona i szpilkę słabo widać na tle sylwetki zwierza lub otoczenia. Podobny problem jest z siatkami celowniczymi lunet montowanych do broni palnej, które nie posiadają elektrycznego podświetlania punktu celowniczego.

No Wszystko ok, ale to gdzie jest problem zamontować OŚWIETLENIE i nim regulować jasność pina :), myślę, że było by i wygodniej i szybciej na zawodach, zamiast kleić światłowody taśmą, bądź przysłaniać/odsłaniać w inny sposób :).

Tym bardziej nie widzę tego problemu w zawodach sportowych, czy to na hali czy to na powietrzu gdzie światła nie brakuje. Taki trochę wg mnie  sztuczny twór w regulaminie, albo co najmniej nie dopracowany.



Krinczer :) jak ma ci sam laser pomóc określić odległość :), nawet żeby go ustawić na CELU to działać będzie tylko na jednym dystansie jakoś tutaj nie widzę specjalnie POMOCY, a już na pewno nie to że będziesz lepiej sobie strzelał cieki punkcikowi na tarczy :).

Tutaj łuk to nie karabin gdzie przyrządy są zespolone z lufą a lufa bezpośrednio prowadzi pocisk. Podstawka nie koniecznie musi być IDELANIE w osi z łukiem, i też każdy się inaczej składa do strzału :). Więc tak naprawdę na KAŻDĄ odległość trzeba by ten laserek ustawiać w obu osiach  :).

pzdr. Łukasz 
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Kriczer

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 05, 2013, 05:27:27 pm »
Krinczer :) jak ma ci sam laser pomóc określić odległość :), nawet żeby go ustawić na CELU to działać będzie tylko na jednym dystansie jakoś tutaj nie widzę specjalnie POMOCY, a już na pewno nie to że będziesz lepiej sobie strzelał cieki punkcikowi na tarczy :).

Tutaj łuk to nie karabin gdzie przyrządy są zespolone z lufą a lufa bezpośrednio prowadzi pocisk. Podstawka nie koniecznie musi być IDELANIE w osi z łukiem, i też każdy się inaczej składa do strzału :). Więc tak naprawdę na KAŻDĄ odległość trzeba by ten laserek ustawiać w obu osiach  :).

pzdr. Łukasz


O takim zastosowaniu celownika laserowego gdzieś czytałem.
Powiedzmy że masz laser zestrojony z pinem na 40 metrów, a laser w luku zamontowany powyżej przyrządów celowniczych. Jeśli celując kropka lasera będzie nad pinem to znaczy że dystans jest mniejszy niż 40 metrów, jeśli pod dystans jest większy. Jak zresztą pisałem użycie celownika pozwala  jedynie orientacyjnie określić odległość. Chcesz żeby bylo dokładniej? można umieścić dwa lasery po przeciwnych stronach majdanu i ustawić tak by ich kropki pokrywały się na minimalnym dystansie z jakiego strzelasz, im dalej odsuniesz się od tarczy tym bardziej będą się rozjeżdżać a patrzac na tarczę będziesz mógł ocenić ich odległość od siebie i określić jak daleko od tarczy stoisz. to już praktycznie pełnoprawny dalmierz  bez części przeliczającej dane na odległość do wyświetlenia na wyświetlaczu. Podobnie ocenia się odległość od celu w celowniku Mil-dot w karabinie.


Celownika łuczniczego przynajmniej wielo pinowego nie ustawiasz w obu osiach dla każdego dystansu wystrzelona strzała leci przecież po paraboli względem ziemi o ile wszystko jest dobrze ustawione.

Pocisk z karabinu też opada i leci po paraboli, również działają na niego boczne podmuchy wiatru. Prawidłowo ustawione przyrządy celownicze zawsze skierowane są pod oś lufy. Jak na przysposobieniu obronnym strzelałeś z kabekaesu i to nawet w podręczniku był taki śliczny rysuneczek gdzie celować do tarczy.

PSE Rally (chyba 2013)

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 05, 2013, 07:54:51 pm »
...ale to gdzie jest problem zamontować OŚWIETLENIE i nim regulować jasność pina :), myślę, że było by i wygodniej i szybciej na zawodach, zamiast kleić światłowody taśmą, bądź przysłaniać/odsłaniać w inny sposób....

By regulować elektrycznie jasność pinów światłowodowych... przewody światłowodowe musiały by być w nieprzeziernych kablach, podłączonych do elektrycznego źródła światła. Są natomiast gołe, łapią światło dzienne z otoczenia i świecą dość jaskrawo, co w niektórych przypadkach może nie być zbyt komfortowe przy celowaniu.
Anarchy, Conquest Apex 8

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: elektryczne "gadżety" na łuku a zawody.
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 06, 2013, 08:37:32 am »
Wystarczy skrócić odpowiednio światłowód, dać go na czarne tło i już nie będzie zbierał ZA dużo światła, a tle to też nie wyjaśnia przepisu zabraniającego użycie kitu świetlnego :), jeszcze pisząc że to forma ułatwienia czy wspomagania ( jakoś tak ), jest chyba ciut MOCNO naciągane :)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350