Autor Wątek: Twój wymarzony łuk  (Przeczytany 5423 razy)

_michaś

  • Gość
Twój wymarzony łuk
« dnia: Październik 12, 2011, 09:16:22 pm »
Żeby nie śmiecić - przenoszę wątek.
U mnie kryteria wyglądają tak:
- 31.5" DL (odrzuca z marszu zdecydowaną większość sprzętów).
- 80#
- dzielone ramiona
- brak yoke
- agresywny bloczek
- min 330FPS
...i jak każdej jesieni co roku pozostaje mi przeprosić się z tym, co mam... Ucieszyłbym się, jakbyście powiedzieli, że jednak jest też coś dla mnie na nadchodzący rok. :)
Marzenia masz dość wygórowane - Twoje kryteria może zaspokoić jedynie hybryda PSE Omen i Strother SX-1,ewentualnie robiony na zamówienie PSE BowMadness XL.
Na jesień b.r. zapowiada się ultra szybki Hoyt CarbonBurner,zagadkowe są nowe Mathews'y i Bowtech'y.
Może też okazać się,że to,co masz,jest lepsze od tego,co będzie.
Śliczne dziękuję za podpowiedzi. Cieszę się, że jest ktoś, kto zna taką gamę łuków, jak Pan i szczerze liczyłem na Pańską odpowiedź :) Minus taki, że właściwie utwierdził mnie Pan w przekonaniu, że nie warto śledzić wątki o nowych łukach, bo modele - owszem, ładne - tylko dla mnie na nic się zdadzą. Zarówno Strother SX-1, jak PSE Omen czy BowMadness XL mają długość naciągu do 30". Podobnie jak Quest Primal.

Wymagania mógłbym jeszcze bardziej zawęzić poszukując systemu odciągu na rolkach zamiast na plastikach w kształcie "T", które bardziej zużywają kable i spowalniają łuk ale skoro ilość znalezionych łuków wynosi zero... ;)

Wiem, że czasem jest możliwe zamówienie łuku z mocnymi 80# czy 90# ramionami na specjalne życzenie. Ale czy firmy wykonałyby łuk o dłuższym naciągu niż standard? To technologicznie wymagałoby przeprojektowania bloczka i chyba raczej nie mam co się łudzić, że to wchodziłoby w grę.

Co ciekawe - i bardzo mnie to dziwi - wszystkie łuki z tak długim naciągiem mają bardzo małą prędkość IBO w porównaniu do krótszych łuków. A przecież power stroke jest zdecydowanie większy.

Z takich "za długich' łuków jest na przykład:
Speed Pro Eliminator (aż do 32.5"!) ale jedynie maksymalnie do 330FPS IBO i nie dzielone ramiona. Kupno nowego łuku i zyskanie 10 FPS od tego, co mam obecnie więcej to skórka nie warta wyprawki.

Łuki, na widok których oczy mi zaczynają błyszczeć to:
- Elite Archery model Pulse (bardzo estetycznie zaprojektowany)
- Hoyt model Alphaburner (moim zdaniem najładniejszy majdan)
- Winchester Archery model Quicksilver (również bardzo estetyczny)



_michaś

  • Gość
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2011, 10:21:33 pm »
Co ciekawe - i bardzo mnie to dziwi - wszystkie łuki z tak długim naciągiem mają bardzo małą prędkość IBO w porównaniu do krótszych łuków. A przecież power stroke jest zdecydowanie większy.

Nic w tym nic dziwnego - przecież prędkość IBO mierzy się zawsze przy długości naciągu 30 cali. Jak by zmierzono przy naciągu 32 cale - to by był szybszy. 
Nie załapałeś :P
Mathews Monster ma 350 IBO, PSE 348 IBO, HCA Speed Pro X10 345 IBO. Teraz pokaż mi łuk z naciągiem 31-32" i porównywalnym fps też wg. IBO. Są wolniejsze.

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2011, 11:49:21 pm »
Tak sobie myślę że 31,5 cala to mocno niespotykana długość naciągu,
więc są dwa wyjaśnienia: albo jesteś wielkoludem tudzież masz nienaturalnie długie łapska albo po prostu jesteś przekonany do takiej długości naciągu choć niekoniecznie jest to zasadne. Jedno wiem na pewno że za krótki naciąg jest akceptowalny i wielu łuczników osiąga dobre wyniki strzelając z "przykrótkich" łuków natomiast zbyt długi naciąg to tylko same problemy, które muszą się odbić negatywnie na technice strzelania. Było o tym mówione nawet na kursie PBA. Czy nie lepiej na twoim miejscu zaprzyjaźnić się z naciągiem 31" (a nawet krótszym)? Monstery są do twojej dyspozycji jak też wiele innych udanych konstrukcji.


Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2011, 12:06:48 am »
Michał ma taki zasięg :)

eryk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2011, 07:21:41 pm »
no to jak juz mamy definicje łuku idealnego to po cholere producenci robia tyle innych modeli?? hmmmm?
Samik SKB 50 at 60#
BEAR Carnage at 70#
W odwodzie armaty czarnoprochowe www.navivat.pl

_michaś

  • Gość
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2011, 11:30:03 pm »
@Mathews
Dziękuję za polecone modele. Z pewnością popatrzę na te konstrukcje. Miło, że firmy robią dedykowane łuki na zamówienie. Po części jest to też forma reklamy i prestiżu, że znana osobistość strzela z łuku tej i tej marki. Póki co nie przymierzam się do zmiany łuku - ot, trochę mi się zebrało na nostalgię. Na koniec roku zawsze pojawiają się dyskusje o najnowszych projektach czołowych firm, które są - owszem, ładne - ale nie dla mnie (zwykle do 30" DL).

@Joopsa
Zupełnie nie pasuje mi rozwiązanie w Mathewsach -jakieś yoki, kółeczka, itd. Chyzia bym dostał jakbym miał do czegoś takiego kręcić cięciwę. :P Poza tym, wstrętny trollu, to niby do którego Hoyta ma niepasować bowmaster? :P

majdanek66

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 340
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2011, 11:26:35 am »
joopsa,ty z tego myślenia zapadniesz na bezsenność jak ja,a to straszna choroba, zmontuj go i pokarz w całej okazałości, bo parametry już nam podałeś. pozdrawiam.
Hoyt redline-55#,28"--XX75,30".2213. alu.

majdanek66

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 340
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2011, 01:06:02 pm »
ale jest, hinofranken-joopsbow. ;D, użyty ze 100 metrowej wysokości sosny Kanadyjskiej, coś jak predator.
Hoyt redline-55#,28"--XX75,30".2213. alu.

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2011, 02:26:48 pm »
W pełni podzielam Twoje zdanie - m. in. dlatego nie zamówiłem żadnego Mathewsa z yokami, kółeczkami itp.
Ikstremcio  :-* :-* :-* takich wynalazków nie ma.

Nieśmiało zapytam - a co ma ??? Jeśli nie ma yoka, to jak działa ??? Chcesz robić " frankenbow'a " a nie wiesz,co to " yoke " ?
Poza tym - nie ma łuków "typu frankenbow" !
Pozdrawiam!
moim zdaniem można na pewno stwierdzić że coś istnieje a że czegoś nie ma można jedynie przypuszczać, sam fakt że się tego nie widziało albo się o tym nie słyszało nie oznacza że zbudować tego nie można albo ktoś już tego nie zrobił,
takiego frankenbowa może zmontować każdy kto ma wystarczający zestaw "organów", prasę, trochę cierpliwości i czasu
efektów nie będę oceniał, nie mniej jednak osobiście uważam że frankenbow może strzelać strzałami i to do przodu


pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2011, 02:51:10 pm »


yoke w extremiku, joopsa pisze, że ponoć nie ma, a tu w tym artykule, jednak jest..
http://www.compoundbows.com/pages/bowhunting/compound-bows/yoke-tuning-a-compound-bow
stwierdzam, że kręcenie przy łukach to nic innego, jak świetna zabawa..
i później zostaje ta satysfakcja, że ma się dobrze wyregulowany łuk-bezcenne..
swoją drogą ten extremcio to naprawdę piękny bardzo zgrabny łuk..
jeżeli chciałeś Joopsa kupić łuk, jak najlepszy pod względem walorów myśliwskich i wielkościowych, lepszych i bardziej urokliwych chyba faktycznie jeszcze nie ma.. 

..a łuk taki przy którym, nie ma zabawy z kręceniem, szybko się znudzi..:P
..czy takie w ogóle istnieją??
zapalony łucznik

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2011, 03:02:20 pm »
spoczko..  :D Yoke z monstera, fajna sprawa.. samo się ustawia.. nie trzeba kręcić Yoke-ami, jedynie synchro kabli, tylko waga dochodzi elementów.. ale po tym jak widziałem Irasa w akcji, to też nie ma się do czego zbytnio przyczepić w monsterkach..

https://picasaweb.google.com/100593389833446358273/IIAMATORSKIEZAWODY2DWDABIU1Pazdziernika2011?authkey=Gv1sRgCKqt1qTzlaXZ7gE#5658804347559537842
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2011, 03:05:30 pm wysłana przez piter87 »
zapalony łucznik

_michaś

  • Gość
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 14, 2011, 05:14:08 pm »
stwierdzam, że kręcenie przy łukach to nic innego, jak świetna zabawa..
Mnie bardziej bawi strzelanie. Zatem moje kryteria to:
- prostsze rozwiązania
- mało elementów do regulacji
- łatwy tuning

I tak, zaobserwowałem na przykład, że ustawianie łuku PSE DreamSeason z niesamowicie agresywną krzywką zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż ustawienie łuku o podobnej prędkości w którym nie ma yoke'a i krzywki są znacznie mniej agresywne - HCA Speed Pro X10.

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 14, 2011, 05:40:12 pm »
..ostatnio robiłem cięciwę koledze do PSE NOVA UC..
https://picasaweb.google.com/100593389833446358273/PSENOVADanego#
i jeszcze nigdy się tak nie namordowałem, na 2 ośkach yoke-i.. i bloczki dosyć łagodne..

Trzeba było znaleźć magiczny kompromis pomiędzy wyprostowanymi bloczkami a odciągiem kabli..
Kiedy już bloczki były w płaszczyźnie równoległej do cięciwy.. to przy naciąganiu, kable haczyły o uskoki na modułach.. i było coś jakby "podwójne przełamanie.."  kiedy odciąg kabli przybliżałem do środka symetrii łuku, podwójny uskok znikał.. ale lotki mogły już po tym zahaczać o kable :/ i tak trzeba było poszukać jakiegoś kompromisu.. w 4 pivot-ach i 2 kablach.. kręcąc o pół obrotu..  to w jedną to w drugą..  ;)

łuk w zasadzie sprawdzony i prosty, nie przypuszczałem, że tak będzie..

_michaś.. w tych agresywnych coś jest, że się łatwiej tuning-ują to prawda ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2011, 05:46:35 pm wysłana przez piter87 »
zapalony łucznik

_michaś

  • Gość
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 14, 2011, 06:16:23 pm »
..ostatnio robiłem cięciwę koledze do PSE NOVA UC..
i jeszcze nigdy się tak nie namordowałem, na 2 ośkach yoke-i.. i bloczki dosyć łagodne..
Jeszcze tak kilka razy i będziesz mieć kryteria dokładnie takie jak ja ;D

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Twój wymarzony łuk
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 14, 2011, 10:16:46 pm »
Taka mała ciekawostka: gdyby ktoś wstawił bloczki nominalne 30" z Omena w Apeksa8 - to długość naciągu takiego frankenika by wynosiła ponad 36 cali. Wystarczy? :P
ktoś to zrobił czy to założenie teoretyczne ?