Autor Wątek: Dave Cousins radzi  (Przeczytany 10830 razy)

Hungry

  • Gość
Dave Cousins radzi
« dnia: Listopad 29, 2010, 10:44:46 pm »
podczas tegorocznych zawodów F2F w Amsterdamie, odbyło się spotkanie z Davem i Liamem Grimwoodem, wielkimi i wielokrotnymi mistrzami łucznictwa tarczowego i terenowego, na zasadach pytań i odpowiedzi.

Kilka omawianych kwestii przytoczę:
 - Zróżnicowanie wielkości punktu celowniczego: Na hali = 3 mm, do FITY = 1 mm, na Field = zielony światłowód.
 - Test papierowy należy robić strzelając z wielu odległości, od 3 do max 10 m
 - Pozycja względem celu, wg nich powinna być otwarta, co poprawia stabilność łucznika.
 - Ustawienie podstawki: im niżej (bliżej rączki) jest strzała, tym lepiej, bo tam znajduje się środek łuku, ale ze względów praktycznych strzała powinna opierać się o podstawkę na wysokości dołu otworu służącego do wkręcania buttonu.
 - Ręka łuczną prze do przodu w minimalnym natężaniu wystarczającym do stabilnego utrzymania jej w miejscu, nie może być wypychana na siłę bo to powoduje niestabilne celowanie poprzez niepotrzebny wzrost napięcia mięśni.
 - Przy strzelaniu dynamicznym backtension, przed rozpoczęciem celowania i procesu wyzwalania strzału, należy ustabilizować pozycję odpuszczając lekko siłę ciągnącą cięciwę, zakotwiczyć kciuk na spuście spustu :) i zacząć stabilnie i powoli zwiększać siłę ciągnącą spust...
? itp. Itd., spotkanie trwało ponad 1,5 godziny.

W dalszej części zawodów Dave wywalczył 3 miejsce.

JA strzelałem z Liamem w grupie i w bezpośrednim pojedynku przegrałem jednym punktem 116:117 :( (ale 2 serie wygrałem 30:29  ;D  )

Relacje zdjęciowe i filmowe z zawodów F2F znajdziecie tutaj:
http://hungry4sport.com/Events/Show/s/135

Jeszcze słowo o treningach. Chłopaki strzelają po 300 strzał 5 razy w tygodniu plus 4 razy w tygodniu mają zajęcia na siłowni lub bieganie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2010, 06:45:55 pm wysłana przez hungry4sport »

Hungry

  • Gość
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2010, 11:20:24 pm »
mam też filmy z tego spotkania, ale nie mogę ich opublikować :(

Ale chłopaki wypuścili własne dvd na którym tłumaczą jak powinno się strzelać z bloczka. Właśnie je studiuję  ;D

burykot

  • Gość
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2010, 01:38:55 pm »
Film z tym wykładem można kupić w europejskich łuczniczych sklepach internetowych.
Z tego co mi wiadomo to też będzie dostępny w Łuksporcie, gdzieś w połowie grudnia, czyli prezent pod choinkę jak znalazł.
Oto link do trailera tego filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=r1A-rrvMNTc

Adam Cymkiewicz

  • Gość
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 30, 2010, 01:45:21 pm »
Zakładam że jak każda instrukcja taki film jest przygotowany w wielu wersjach językowych ( chyba przesadziłem komu by się chciało tłumaczyć na polski )

Hungry

  • Gość
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2010, 06:47:51 pm »
film ma jedną wersję językową, ale planujemy udostępnić go w polskiej wersji na portalu hungry4sport.com

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2010, 07:23:16 pm »
film ma jedną wersję językową, ale planujemy udostępnić go w polskiej wersji na portalu hungry4sport.com
Przed choinką czy po?
nmsp

Hungry

  • Gość
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2010, 07:31:29 pm »
po ...

ale jedna ważna informacja dla chcących kupić ten dvd - jest on w formacie NTSC DVD czyli amerykańskim i osobiście nie mogłem odtworzyć go na miom laptopie, ale na domowym odtwarzaczu poszło...

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 30, 2010, 11:29:36 pm »
bo masz lipne kodeki.
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

Hungry

  • Gość
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 01, 2010, 12:06:32 am »
nie wydaje mi się by chodziło tylko o kodeki, bo czytnik nie był w stanie w ogóle jej odtworzyć i po długim wyciu traktował ją jako czysty dysk do zapisu :)

@(o.o)@

  • Gość
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 01, 2010, 12:31:33 am »
To raczej wskazuje na problem z czytnikiem w laptoku. Jeżeli byłaby to wina kodeków - to laptok pokazałby pliki na płycie a co najwyżej ich nie odtworzył. Spróbuj na innym lapie.

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 01, 2010, 08:00:53 am »
Na stronie wydawcy pisze że jest w PAL

http://www.bowstringmedia.co.uk/index.php

Format    PAL DVD

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 01, 2010, 05:38:20 pm »
To raczej wskazuje na problem z czytnikiem w laptoku. Jeżeli byłaby to wina kodeków - to laptok pokazałby pliki na płycie a co najwyżej ich nie odtworzył. Spróbuj na innym lapie.

zgadza się. ja jednak nie wiedziałem że system nie widzi w ogóle plików na dysku.
jeżeli pokazuje się w systemie czysta płyta to padł laser w napędzie.
czy to PAL czy NTSC to nie ma problemu byle odczytało pliki.
obecnie prawie każdy dobry program do authoringu video posiada możliwość prze-konwertowania zapisu z jednego kodowania na drugi.
ja sam się bawię w takie rzeczy czasami ponieważ pierwszą kamerę miałem kupioną w stanach która zapisywała obraz w NTSC-ie.
pozdrowionka.
PS. też bym obejrzał te sztuczki - kruczki a nóż... może coś się podpatrzy ;)
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2011, 12:17:21 pm »
ani PAL ani NTSC nie są systemami kodowania plików
To rodzaj modulacji obrazu. Urządzenie czyta plik z płyty, kodek dekoduje a sygnał jest podawany do odbiornika np poprzez HDMI i wtedy w formie niemodulowanej.
Do PS3 ktoś wrzucał ?
A tak zupełnie poważnie jak jest z dostępnością tej płyty ? Bardzo mnie zaciekawiły te materiały i wskazówki zawarte przez Darka. Jestem chłonny wszelkich takich informacji. Może być wersja angielskojęzyczna.

Grzegorz

majero

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 200
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 10, 2011, 01:32:50 pm »
Codziennie przeglądam filmiki na youtubie z archery.tv i próbuję wyciągnąć jakies wnioski ze strzelania najlepszych. Wydaje mi się, że chyba każdy powinien znaleźć odpowiednią dla siebie pozycję i technikę, musi być tylko celnie i powtarzalnie. Najlepiej to widać wsród łuczników bloczkowych. Można nawet powiedzieć, że każdy zawodnik to inna technika. Jedni stoją "krzywo", inni zas wciskają cięciwę w nos. Można również zaopserwować przeróżne "wymachy" łukami po strzale, żadko widać te idealne wypuszczania łuku...
Oczywiscie, że łucznicy początkujący (w tym także ja) muszą znać i uczyć się tych odpowiednich technik, jednak w miarę nabywania doswiadczen należy znaleźć tą swoją własną technikę.
Mam rację?
łuk: Merlin
celownik: Toxonics
strzałki: Easton ACC (do tarczy), Easton Lightspeed (do 3D)
podstawka: MonArch
laga: Easton ACE

g13r0

  • PBA
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 472
Odp: Dave Cousins radzi
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 10, 2011, 06:08:19 pm »
Srzelać się u nas nie da, bo wiatr dogina drzewa do trawnika...więc dzisiaj obejrzeliśmy z kolegami z klubu - płytkę "Shooting Form", w towarzystwie tłumacza, który na bieżąco dokonywał przekładu na jęz. polski.
Teraz mogę w pełni ocenić swój zakup...i powiem, że to b.dobry materiał. Szczególnie dla samouka, który nic nigdy od żadnego trenera nie usłyszał. A Cousins z Grimwood'em przedstawiają nie tylko podstawy ale i wiele niuansów oraz swoich preferencji...również sprzętowych (jakie cięciwy, jaki spust, celownik,...itd.).

Dość dużo czasu poświęcają, na rzecz chyba najważniejszą: postawę i złożenie.

- nogi na szerokość ramion, stopy równolegle,... skierowane nie równolegle, a lekko skośnie do linii strzelań (poz. otwarta) Tułów prosto, bez jakichlowiek wychyleń
- ciężar ciała 60%-na palce, 40% na pięty, oraz 60% na nodze bliższej celu, 40% na dalszej.
- ręka łuczna naturalnie wyprostowana, linia łącząca wewn. zgięcie stawu łokciowego z kostką na końcu łokcia - pod kątem 45stopni do poziomu. Bark w pozycji naturalnej, bez unoszenia.
- dłoń łuczna podzielona na dwie części wzdłuż linii życia. Majdan oparty o środek tej części od strony kciuka. Dłoń otwarta, zrelaksowana. Kostki pięści tworzą z poziomem linię 45stopni.
- w trakcie napinania łuku tzw. "ładowanie łopatki" ręki cięciwnej.
- cięciwa dotyka delikatnie nosa i kącika ust. Nie jest "wciskana" w twarz. Dłoń cięciwna zakotwiona na szczęce.
- łokieć ręki cięciwnej uniesiony mniej lub bardziej - w zależności od wygody
- głowa prosto, naturalnie, bez pochyleń, odchyleń... i dopasowywania się do cięciwy lub peep-sight'a.
- ostatnia świadoma czynność - położenie palca na dźwigni spustu. Reszta odruchowo,...strzał mimowolny w trakcie ściągnięcia łopatek.
I generalna zasada:
stabilna postawa bazuje na szkielecie kostnym a nie na mięśniach. Tam gdzie w postawę angażujemy mięśnie - tam natychmiast mamy zaburzenia powtarzalności.

...itd., itd. :)
Jest dużo o samym strzale, o celowaniu, nieco o psychologii (wizualizacji poprawnego strzału)...jak również o metodach treningowych, ich preferencjach co do spustów i celowników.

Generalnie dużo wartościowych informacji. Polecam.
 

potwierdzam, kapitalny materiał,
moja żona obejrzała od początku do końca z zaciekawieniem (kiedyś strzelała trochę z bloczka, który leży zakurzony), wyłapała kilka niuansów które mi umknęły ze względu na moje zaawansowanie w angielskim (ona używa na co dzień w pracy),
płyta bez trudu działa na na PS3 i zakładam że na każdym odtwarzaczu DVD również
przy okazji potwierdza się temat poruszony przeze mnie w wątku który wzbudził trochę emocji,
nikt nie musi ściągać łopatek i blokować postawy na szkielecie, można te PODSTAWY zignorować i kreować się na grandmastera sztuk walki. Można przekonywać że jak się zna dystans to trafienie z 40 metrów w mały okręg za 11pkt. to żadna sztuka. Tak pewnie się zdarza. Ale od czasu do czasu. Chodzi o powtarzalność.