Autor Wątek: Prośba o pomoc dla początkującego  (Przeczytany 9823 razy)

x3nz0x

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Prośba o pomoc dla początkującego
« dnia: Wrzesień 02, 2015, 12:29:37 pm »
Witam wszystkich.

Postanowiłem rozpocząć przygodę z łucznictwem, a co za tym idzie zrobiłem małe rozpoznanie.
Okazało się, że nie jest to jednak takie "hop-siup". Początkowo myślałem o łuku bloczkowym ale natrafiłem na taki artykuł. Dodam jeszcze, że nigdy nie strzelałem łuku - poza zabawkowymi

"[...]Starszym młodym ludziom i paniom polecam łuki drewniane takie jak popularny u
nas „Orlik”. Dopiero gdy nabierzemy wprawy i nauczymy się strzelać możemy pomyśleć
o czymś bardziej skomplikowanym jak np.: łuk bloczkowy. Nie polecam nauki
strzelania od razu na łuku bloczkowym, bo znacznie utrudni nam on wszystko[...]"
http://archeryschool.republika.pl/zakup.html

Na forum spotkałem się z wypowiedzią, że: "najlepszy pierwszy łuk to łuk klubowy"
Wydaje mi się, że autor ma racje ale niestety w mojej okolicy nie mogę znaleźć klubu (powiat Oświęcim/Chrzanów) najbliżej mam do Bielska ale to wciąż za daleko.

Znalazłem taką ofertę zastanawiam się czy warto z niej skorzystać w nieco późniejszym czasie od zakupu łuku.
http://www.polluk.pl/~polluk/kursy-lucznicze/332-kurs-3dni-z-noclegiem.html

A do tej pory być może literatura i YT pomogłyby mi w podstawach. Co wy o tym sądzicie?
Z góry napisze, że nie liczę na karierę sportową ;)

Teraz kwestia tego łuku czy autor artykułu powyżej ma racje co do tego aby zacząć naukę od klasycznego łuku sportowego czy lepiej od razu kupić bloczek ?
Jeśli faktycznie lepszy do nauki będzie ten sportowy łuk klasyczny to mam pewien
typ tylko chciałbym usłyszeć waszą opinię

1. http://www.polluk.pl/~polluk/luki-sportowe/206-zestaw-luk-samick-polaris.html - OPTIMO SF
czy
2. http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/11,samick-polaris-zestaw-metal-celownik - SAMICK POLARIS

Czy te łuki bardzo się różnią? W proponowanych zestawach można zauważyć dwa rodzaje celowników. Na forum spotkałem
się z opinią, że z samicka lepiej zdjąć celownik bo słabo sprawdza się przy strzelaniu. Tak więc pytam was?

Pozostaje mi kwestia strzał do tego łuku będę strzelał do maty i drzew. Ile strzał na początek kupić 5?

Co będzie mi jeszcze potrzebne poza ochraniaczem na przedramię?

Jakie parametry powinienem podać sprzedawcy długość i siłę naciągu wystarczy czy jeszcze wysokość ramion mam 184 cm wzrostu.

Czy może zamiast wysyłki internetowej powinienem się jednak udać do tego sklepu http://www.polluk.pl/~polluk/

Niemniej jednak chciałbym poznać opinie forumowiczów na wszystkie nurtujące mnie pytania. Z góry dziękuję.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2015, 01:04:30 pm »
Ja mam inne zdanie, znacznie łatwiej strzela się z bloczka niż z klasyka czy tradycyjnego. Tyle że koszta wejścia w łuk bloczkowy sa znacznie wyższe (ok 2000 zł za nowy podstawowy zestaw)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


TreQ

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 265
    • XMS Multigaming
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2015, 01:14:04 pm »
AyE!

W zasadzie to te same łuki. Ramiona z jednego pasują do drugiego i odwrotnie.

Co do celownika - na początku można bez, jednak z czasem będziesz chciał spróbować z celownikiem. Po odpowiednim ustawieniu sporo pomaga. Sam korzystam z Cartelowskiego na majdanie Samick Polaris
Kwestia strzelania: Mata jak najbardziej, drzewa - marny pomysł. (w 8 przypadkach na 10 trafienie w drzewo kończy się śmiercią strzały)
Ilość starzał: 5 mało trochę (da się z tym żyć ale się ochodzisz). myślę że 10 - 12 to rozsądna ilość.
Dodatkowy sprzęt - kołczan, ochraniacz na palce ewentualnie stojak na łuk
Sądząc po wzroście ramiona 68" - 70" będą dla Ciebie odpowiednie. Co do naciągu - 22 funty wystarczy.
Długość naciągu łuku wylicza się ze wzoru, (od czubka palca środkowego do czubka palca środkowego / 2.5 / 2.54  ) do tego dodajesz 1" - 1.5" i masz długość strzał.
A same strzałki - ja używam Easton Inspire, 31" spin 630 (są odrobinę za twarde, ale będą idealne po zmianie ramion na mocniejsze) na Samick Polaris 70" 22#, alternatywą są Beman Carbon Flash lub Cross-x.*

*dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Jestem początkującym łucznikiem i nie opierałbym się tylko na mojej opinii. Są tu ludzie mający duuuużo większą wiedzę ode mnie i t na ich opinię bym poczekał.

Pozdrawiam!
Ludzie kiedyś byli bliżsi sobie... Musieli. Broń nie niosła tak daleko.
Dzidownica: Samick Polaris 30# 70" Dzidy: Easton Inspire 630
FB: Grupa Łucznicza "Sagittarius"
www.lucznicy.dl.pl - Mapka łuczników

maciej6619

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 197
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2015, 06:38:41 pm »
Strzelanie z łuku "tradycyjnego" - olimpijczyka czy klasyka to całkiem inna bajka jak strzelanie z łuku bloczkowego. Dobrze jest zacząć od łuku klasycznego, to wyrabia sylwetkę i odpowiednie nawyki pod warunkiem że będziesz to robił z profesjonalnym instruktorem i trzeba temu poświęcić wiele czasu. Moim zdaniem dorosły mężczyzna wcale nie musi zaczynać od klasyka, bez problemów może zacząć od bloczka z tym że na mniejszych obciążeniach, można nabyć łuk z dużą regulacją siły naciągu np. jakiegoś "misiona" i pomalutku z biegiem nabytej siły i umiejętności zwiększać siłę naciągu. Co do łuków które przedstawiłeś są to fajne łuki do zabawy i wstępnego treningu do łucznictwa olimpijskiego. Profesjonalny łuk olimpijski z wyposażeniem wcale nie odbiega cenowo od łuku bloczkowego, możesz zobaczyć ile kosztują majdany i ramiona Hoyta czy W&W i pozostały osprzęt. Co do strzał jeśli chcesz strzelać do drzew to kup od razu dwa tuziny bo poniszczysz strzały. Pomyśl o dobrej macie, bo dobre strzały są drogie i muszą posłużyć co najmniej sezon. Do rzeczy nie wiem ile masz wiosen, ale pewnie olimpijczyka z ciebie nie będzie i wcześniej czy później przesiądziesz się na bloczek, osobiście proponuję wcześniej :) :) :) 
Mathews Apex 7
celownik CBE 3D
Shibuya Ultima
carbon one 500

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2015, 09:33:13 pm »
Do rzeczy nie wiem ile masz wiosen, ale pewnie olimpijczyka z ciebie nie będzie

Wyjątkiem potwierdzającym regułę jest tu P. Sławomir Napłoszek - szacun dla tego Pana.
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

x3nz0x

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2015, 12:09:58 pm »
Teraz mi się nieco przejaśniło. Łuk bloczkowy z taką regulacją wydaje się być idealny do nauki. Jak wspominałem nie liczę na karierę sportową więc daruje sobie ten klasyczny sportowy łuk :P

Teraz co do tego missiona znalazłem coś takiego:  http://www.centrum-lucznicze.pl/mission

Zastanawiam się który model wybrać i co z osprzętu będzie mi potrzebne na "już" a co może poczekać.

Być może na forum już był poruszony wątek o opisie poszczególnych elementów łuku bo jak tak czytam o tych buttonach, kablach, różnych podstawkach to jakoś ciężko mi się w tym połapać jako że nie miałem z łukami do czynienia.

Z tego co czytałem regulacja długości i siły naciągu w tych łukach ma przebiegać bez użycia specjalistycznego sprzętu. Ktoś wie jak to jest w praktyce i jak z podatnością na zużycie tych elementów do regulacji?

Co kolega ma na myśli mówiąc dobra mata bo planowałem sobie zrobić taką ze słomy. A co do tych drzew to miałem na myśli, że raz na jakiś czas jak mi "zejdzie" to strzała może się zatrzymać na drzewku, bo będę strzelał blisko swojego małego sadu.

A co do strzał to brać te karbonowe?

Cytuj
Długość naciągu łuku wylicza się ze wzoru, (od czubka palca środkowego do czubka palca środkowego / 2.5 / 2.54  ) do tego dodajesz 1" - 1.5" i masz długość strzał.
Spotkałem się z tym wzorem tylko w ogóle go nie rozumie. Mam zapisany link do filmika jak to robić. Ale jak już przy tym jesteśmy to co mam rozdziawić ręce jak statua Jezusa w Rio i zmierzyć ile centymetrów mam od jednego palca środkowego do drugiego czy stanąć w pozycji przypominającej pozycje strzelca rozprostować lewą rękę na maxa a drugą położyć na policzku. A wynik w centymetrach podzielić przez 2.54? i dodać sobie jeszcze 1-1.5". Czy dwa razy podzielić wynik z pozycji wyżej wspomnianej statuy.

Munin

  • Gość
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2015, 12:31:53 pm »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2015, 01:13:09 pm »
I znowu... Nie kupuj takich krótkich łuków...
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


x3nz0x

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 03, 2015, 01:28:09 pm »
Od palca do palca 193 cm

193 : 2,5 = 77,2
77,2 cm = 30.39 cali + 1,5 cala = 31,89 cala

Brakło mi skali :-\ wszystkie łuki, które patrzyłem mają max DL 30" <zakłopotany>
Teraz nie wiem czy to 1-1,5 cala dodaje się aby dobrać długość strzały. Czy to część wzoru na zmierzenie prawidłowej długości naciągu.

Jaco, sugerujesz, że te łuki są krótkie ze względu na możliwość regulacji siły naciągu? Mógłbyś mi coś więcej o tym napisać?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 03, 2015, 01:31:40 pm »
Łuki krótkie (z małym ATA) są łukami trudniejszymi, mniej wybaczalnymi. Poczytaj inne tematy jeśli chodzi o dobór łuku dla początkującego. Problemem jest to że łuki z dużym ATA są niestety sporo droższe, ale można w podobnej cenie wyhaczyć coś z ATA 32-33. DL policzyłeś źle, nie dodaje się tych 1,75 cala.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 01:33:27 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Munin

  • Gość
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 03, 2015, 03:05:07 pm »
DL policzył dobrze tylko nie zrozumiał idei dodawania 1.0"-1.5" do długości strzały.
Strzały dobieramy do wyliczonej długości naciągu a ten cal długości czy więcej dodajemy przy łukach sportowych / tradycyjnych (nie wiem czy też przy bloczkowych) dla bezpieczeństwa początkującego, co by sobie łapy nie przestrzelił jak przeciągnie czy jak mu z podstawki spadnie. Zaawansowani łucznicy czasem strzelają krótszymi strzałami niż wyliczona długość naciągu.

Pozdrawiam
Łukasz

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 03, 2015, 04:38:41 pm »
a tu masz krótki filmik jak już się na coś zdecydujesz https://www.youtube.com/user/natropie1985
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

x3nz0x

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 03, 2015, 06:29:59 pm »
Dzięki za odpowiedzi.
Poszukałem trochę głębiej na forum znalazłem dość szeroką dyskusje na temat łuku myśliwskiego.

Ja również chce polować z łukiem ale o wyjazdach niema mowy póki nie będę miał łuku i umiejętności. Zastanawia mnie czy faktycznie łuki ATA 30-31 BH 7-7.25 są aż tak trudne do opanowania dla początkującego że stanowczo je odradzicie czy są trudniejsze ale do ogarnięcia?
Bo nie wiem czy uczyć się na łuku docelowym czy nie.

Tu znalazłem coś takiego tylko nie mogę znaleźć nigdzie BH ATA32 i DLma 29 a ja potrzebuje 30 więc raczej odpada poza tym w specyfikacji jest napisane, że to Fever a wymieniony w zestawie że Vision.
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/681,zestaw-luk-bloczkowy-pse-fever-60-lbs-2014

Tu też mocno regulowany ATA31 BH7 DL 30
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/661,luk-mission-riot-2015-zestaw-gotowy-do-strzelania
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/642,luk-bloczkowy-diamond-by-bowtech-infinite-edge-zestaw

I dwa o słabej regulacji 50-60 tylko chyba te są za mocne jak dla początkującego. Spotkałem się z określeniem "odpuścić łuk" czy to właśnie wtedy mówimy o odpuszczaniu jeśli producent podaje taki niski zakres regulacji czy to jeszcze coś innego

Może ktoś ma jakieś sugestie co do modelu łuku mój budżet to 1900-2300

Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie czy warto ewentualnie kupić w takim zestawie czy te podzespoły zawarte w zestawie są do kitu

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderatorzy
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 03, 2015, 07:35:17 pm »


Zaawansowani łucznicy czasem strzelają krótszymi strzałami niż wyliczona długość naciągu.

Pozdrawiam
Łukasz

A czasem mają dłuższe i to o 2 cale nie mówię o klasykach bo tam klickier. Wiec ta długość to sprawa indywidualna. A na początek z pewnością lepiej mieć odrobinę dłuższą.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Prośba o pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 03, 2015, 08:54:52 pm »
Po pierwsze, podzespoły w takim zestawie zawsze są najtańsze - resztę sobie dopowiedz.
Po drugie, jest taka stronka: compoundbowchoise.com  Tam jest większość kiedykolwiek produkowanych modeli sensownych firm wraz z ich danymi technicznymi i zestawieniem wad i zalet - przejrzyj, może znajdziesz coś, co Ci podpasuje. Jest nawet monitoring dostępności na rynku wtórnym - co prawda amerykańskim (e-Bay głównie).
Po trzecie, długość naciągu to nie długość strzały.
Po czwarte, większość łuków ma zakres regulacji siły naciągu 10-cio funtowy i najlepiej pracują w maksymalnym ustawieniu. Niektóre, jak Mission Craze mają bardzo szeroki zakres ustawień, zarówno siły, jak i długości naciągu. Tyle, że nadają się raczej dla mocno początkujących, a wręcz takich, którzy jeszcze rosną, żeby co roku nie trzeba było nowego kupować.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 09:06:46 pm wysłana przez Irion »
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4