Ankieta

Co przeważa w Twojej, pozytywnej ocenie łuku?

renoma marki
osiągi
geometria i parametry
nowatorstwo
ergonomia
uniwersalność zastosowań
stylistyka
popularność
cena

Autor Wątek: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru  (Przeczytany 8467 razy)

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« dnia: Styczeń 11, 2012, 11:38:38 pm »
Ciekawi mnie bardzo jak oceniacie łuki...
...co decyduje o pozytywnej notce jaką dajecie takiemu a nie innemu modelowi, który widzicie na zdjęciu lub filmie (pomińmy doświadczenia z autopsji, bo mało kto ma u nas taką możliwość przed wyborem i zakupem).
Czy powodują Wami jakieś sztywne zasady wyboru, czy jest to po prostu miłość od pierwszego wejrzenia,  :P intuicja...która nie szuka uzasadnień.
Zapraszam do zwierzeń...

Powyższa ankieta niestety nie daje możliwości wyboru kilku opcji na raz,...więc możecie się zdecydować wyłącznie na jedną,...wiodącą.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2012, 09:09:42 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2012, 01:03:07 pm »
teraz najważniejsza dla mnie jest geometria i parametry :) oraz wykonanie o ile można to jakoś po filmach, zdjęciach czy komentarzach ocenić.
pierwszy łuk PSE Nova kupiłem bo po prostu chciałem mieć bloczka, na nic innego w tamtym czasie nie było mnie stać, nigdy nie zapomną jak mnie ten łuk uszczęśliwił :D
drugi Hoyt Maxxis 35 - to miłość od pierwszego wejrzenia 8)
P.S. ciekawy temat ;D
piszcie ludzie jak to u Was było/jest ożywimy trochę forum :)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

chris

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2012, 03:02:23 pm »
Oj trudno tak zagłosować za jednym kryterium, bo chyba u wielu na wybór łuku składa się kilka rzeczy.

U mnie nad rozsądkiem zawsze górę bierze stylistyka - oczywiście nikomu nie polecam kierować się wyłącznie tym kryterium. Ale jeśli sprzęt ma w pełni cieszyć, to dobrze by było gdyby poza innymi zaletami, dodatkowo podobał się właścicielowi.   

Od dawna prześladuje mnie Oneida i prędzej czy później, świadom potencjalnej porażki, stanę się posiadaczem jakiejś używki, choćby po to by powiesić ją sobie na ścianie w pracowni.   


VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2012, 09:56:43 pm »

Geometria+parametry+renoma marki.
Dlatego nadal pozostaję przy MATHEWS APEX+ DRENALIN LD  ;)

Ale z innych konstrukcji też lubię postrzelać :)
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.

majdanek66

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 340
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2012, 10:02:50 pm »
Witam, ja też podpinam się pod Oneidę, Ta konstrukcja jest doskonała, pod każdym względem, lecz jeszcze zbyt ciężka, i toporna. Dużo myślę jak by coś poprawić w jej konstrukcji, potrzebny byłby lekki siłownik, wypełniony CO2. POD DUŻYM CIŚNIENIEM, jak nabój do wiatrówek na co2. Taki łuk byłby doskonały, bo najprostszy, w tym tkwi doskonałość, ONEIDA.
Hoyt redline-55#,28"--XX75,30".2213. alu.

VERO

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 306
Wolny strzelec wolnością zaniepokojony.

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2012, 11:20:42 pm »
Dla mnie najpierw wygląd się liczy..

Żeby pożądać, trzeba się zakochać (faceci to wzrokowcy :P)

Cały kształt.. (naciągnięty, odpuszczony, przegadany lub tajemniczo niedopowiedziany design.. jakiś prosty-ascetyczny, wiele jest tu aspektów, które mogą złapać za serce. w danym dniu).  ;)

Suma detali.

Chwilę później zastanawiam się do czego mógłby się taki łuk przydać..  :D (bo, jeszcze nie kupuję)

czyli geometria i osiągi. (to, gdybym miał kierować się nie sercem, a rozumem.. ulokowałbym na początku)

Później renoma marki...

ergonomia..

itd.. zanim bym się zdecydował na kupno. ho ho..

Bardzo fajny wątek ;)
zapalony łucznik

majdanek66

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 340
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2012, 09:22:51 am »
Łuk powinien być jak KOBIETA--  smukła sylwetka, piękny, szybki, czasami ostry, trochę wysoki, nie raniący nas, a za to co, lubimy trzymać, ma mieć piękny i wygodny kształt, i oczywiście oby nam wszystko wybaczał,  taki łuk zamienię na żonę. Michał.  ;D ;D ;D.
Hoyt redline-55#,28"--XX75,30".2213. alu.

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 13, 2012, 10:08:27 am »
Ja dzielę łuki najpierw na przeznaczenie. Nie lubię rzeczy do wszystkiego na raz,...(tę cechę ma tylko dobra żona i szwajcarski scyzoryk ;)), choć czasy kryzysowe sprzyjają oszczędności i uniwersalności rozwiązań i przedmiotów.
Tak więc w łukach bloczkowych grubą kreską oddzielam sport od myślistwa...i dokonuję odrębnych ocen i wyborów w tych dziedzinach.
Jednak w obydwu aspektach zdecydowanie pierwsze miejsce daję geometrii. Zwykle dla interesującego mnie modelu, staram się o jego zdjęcie w idealnie bocznym widoku...i dokonuję analizy kształtu majdanu i ramion pod kątem stopnia refleksu i wybaczalności. Zdecydowanie preferuję słabo-refleksyjne lub wręcz defleksyjne konstrukcje z wysokością cięciwy większą/równą 7". W zasadzie innych konstrukcji dla mnie mogłoby nie być. To moje pierwsze, najbardziej rygorystyczne sito selekcyjne.

W zakresie łuków myśliwskich
, toleruję bardzo krótkie 30-33", stawiam jednak warunek dobrego kompromisu pomiędzy wysokimi osiągami a tłumieniem wibracji (głośność strzału). Liczy się też mały ciężar gołego łuku, ze względu na wagę koniecznego osprzętu (kołczan ze strzałami)...obowiązkowo - płynny cykl napinania i wysoka redukcja siły (min. 80%). Ważne, bym przy sile naciągu nie większej niż 65# mógł posłać wystarczająco szybki i energetyczny pocisk.
No i cena... W zakresie łuku myśliwskiego, byłbym mniej skłonny do drenażu portfela - na rzecz częstszej wymiany łuku,... ale to kwestia jeszcze bardziej subiektywna. Oczywiście po tym wszystkim...marka o silnych łowieckich tradycjach, popularność modelu, opinie użytkowników...itd.

W zakresie łuków sportowych (target, field, 3D),...liczy się stabilność, wygoda, trwałość, przyzwyczajenie... bo strzela się często i długo. A więc łuk długi >38",...o jak najbardziej defleksyjnym majdanie, wąskim uchwycie. Kwestie osiągów, tłumienia wibracji i odgłosów - mniej istotne. Mój łuk sportowy to raczej zawsze będzie znana, renomowana marka ale w wyborze konkretnego modelu bardziej kieruję się niwelowaniem swoich strzeleckich niedoskonałości, niż wyborami wielkich mistrzów. Tu jestem skłonny do droższej inwestycji, bo wg mnie, modelu łuku sportowego nie powinno się często zmieniać.

Estetyka maszyn ?...no cóż, te najbardziej użyteczne i pomocne, prawdziwe woły robocze...mnie wydają się ładniejsze. Te niesforne i kapryśne "pięknotki" - u mnie tracą wszelki urok (tu akurat odwrotnie jak z kobietami... ;)). Nie patrzę na łuk jak na abstrakcyjny obrazek lub ilustrację fantasy... i nie zachwycam się jego formą, która z geometrycznego punktu widzenia mogłaby utrudnić precyzyjny strzał. Obce mi jest pojecie szpanu sprzętowego. Uważam, że szpanerski w łucznictwie może być jedynie wynik trafień...
Stawiam jednak jeden estetyczny warunek absolutny...ładny łuk bloczkowy - jest wyłącznie czarny jak smoła ;D.  

  
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2012, 03:09:49 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Monster

  • Gość
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2012, 07:42:39 am »
W zakresie łuków myśliwskich (...) Ważne, bym przy sile naciągu nie większej niż 65# mógł posłać wystarczająco szybki i energetyczny pocisk.
No i cena... W zakresie łuku myśliwskiego, byłbym mniej skłonny do drenażu portfela - na rzecz częstszej wymiany łuku,... (...)
W zakresie łuków sportowych... liczy się stabilność, wygoda, trwałość, przyzwyczajenie... bo strzela się często i długo. (...) Mój łuk sportowy to raczej zawsze będzie znana, renomowana marka (...) Tu jestem skłonny do droższej inwestycji, bo wg mnie, modelu łuku sportowego nie powinno się często zmieniać.   

Sprawa co do preferencji cenowych wszelkich towarów i usług jest oczywista, niezależnie od szczerze lub obłudnie głoszonych wypowiedzi - więcej pieniędzy ludzie są skłonni zawsze wydać na to, co ich naprawdę najbardziej interesuje. Jak kogoś najbardziej interesuje np. narciarstwo biegowe - to kupuje droższe/lepsze biegówki, a jak już ewentualnie kupi sobie i zjazdówki - to jakieś tańsze/gorsze. Identycznie jest w przypadku łuków - jak kogoś naprawdę interesuje łucznictwo sportowe a nie myślistwo, to kupuje sobie np. drogiego renomowanego sportowego Apeksa, a łuk  niby "myśliwski" jakiś tańszy/gorszy.

Każdy ma prawo na forum pisać sobie co chce, zatem nie komentował bym chyba niezbyt szczerej (lub co mniej prawdopodobne niezbyt rozsądnej) zacytowanej wypowiedzi, gdyby nie to, że może być ona potraktowana jako wskazówka.
Ponieważ jest tam wzmianka o łukach myśliwskich do polowania a nie o łukach "myśliwskich" do zawodów 3D (na co wskazuje uwaga o energii pocisku nieistotnej podczas 3D), a do tego wypowiadający się w tym cytacie jako współzałożyciel organizacji rzekomo "myśliwskiej" może być przez ludzi nieświadomych potraktowany jako autorytet w sprawach bowhuntingu - nolens volens trzeba zareagować.

Polowanie to nie zabawa. To pozbawianie zwierząt życia, sprawa poważna i odpowiedzialna - zatem ludzie odpowiedzialni oraz postępujący ETYCZNIE nigdy nie będą do zwierząt strzelać z byle czego. Sprzęt myśliwski musi być (i nie jest to opinia subiektywna, to nawet nie imperatyw kategoryczny - to zasada absolutna nie podlegająca żadnej dyskusji wśród ludzi cywilizowanych!) możliwie najwyższej jakości, trwałości i niezawodności w ramach swojego typu, by zminimalizować ryzyko zadania zwierzęciu cierpienia. Zdanie odmienne jest po prostu

                                WYSOCE NIEETYCZNE

Podobnie jest ze sprawą zmiany sprzętu - urządzenie do polowania (w tym i łuk myśliwski) musi "przyrosnąć" do ręki myśliwego, być obsługiwane intuicyjnie i pewnie - czyli jego zmiany powinny być jak najrzadsze. Kupuje się raz sprzęt najwyższej jakości, a potem zmienia się go tylko w przypadku obiektywnej konieczności - bo każda zmiana to konieczność zmiany przyzwyczajeń i odruchów. A zanim się nowych przyzwyczajeń nabierze - jest zwiększone ryzyko oddania niecelnego strzału skutkującego zranieniem i cierpieniami źle trafionego zwierzęcia.

Dlatego mam prośbę - gadajcie sobie do woli co tam wam ślina na język przyniesie o łukach sportowych i rekreacyjnych. Używając byle czego w sporcie lub rekreacji można się co najwyżej zbłaźnić.
W przypadku myślistwa żartów nie ma. Zwierzęta głosu nie mają, więc zaapeluję w ich imieniu słowami biskupa Krasickiego:

"Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie!
Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie".

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 14, 2012, 12:36:07 pm »
Szkoda ,że można zagłosować na jedną opcję. Zaznaczyłem stylistyka ale jeśli piękny łuk odstawałby w innych parametrach od konkurencji to z pewnością bym go nie kupił. Renoma marki pozwala z kolei założyć z dużym prawdopodobieństwiem ,że będziemy mieli do czynienia ze sprzętem wysokiej jakości. Parametry i osiągi czy trwałość także odgrywają niebagatelne znaczenie.
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250

Adam Cymkiewicz

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 188
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2012, 01:15:28 pm »
Zgadzam się tutaj z użytkownikiem "Monster"
Łuk myśliwski powinien być zgodnie z tym co napisał użytkownik "Piotr Kociołek"

Cytuj
W zakresie łuków myśliwskich, toleruję bardzo krótkie 30-33", stawiam jednak warunek dobrego kompromisu pomiędzy wysokimi osiągami a tłumieniem wibracji (głośność strzału). Liczy się też mały ciężar gołego łuku, ze względu na wagę koniecznego osprzętu (kołczan ze strzałami)...obowiązkowo - płynny cykl napinania i wysoka redukcja siły (min. 80%). Ważne, bym przy sile naciągu nie większej niż 65# mógł posłać wystarczająco szybki i energetyczny pocisk.
No i cena... W zakresie łuku myśliwskiego, byłbym mniej skłonny do drenażu portfela - na rzecz częstszej wymiany łuku,... ale to kwestia jeszcze bardziej subiektywna. Oczywiście po tym wszystkim...marka o silnych łowieckich tradycjach, popularność modelu, opinie użytkowników...itd.

Jednocześnie niezbędny jest trening który sprawi ze łuk niemal przyrośnie do ręki czyli, setki wystrzelanych dziennie strzał w konfiguracji myśliwskiej z odległości przynajmniej dwukrotnie większej niż ta maksymalna z której zamierzamy polować. Należy pamiętać o tym że ten trening ma zawierać elementy jakie możemy spotkać na faktycznym polowaniu, czyli strzelanie z ambony, pod górę w głęboko zacienionym lesie itp.

Ja wybrałem linię bardzo podobnych łuków co umożliwia mi strzelanie niemal zaraz po zakupie nowego sprzętu z podobna skutecznością jak z łuku poprzedniego.

Jest to dla mnie priorytetem .
ATA około 35' do 37'
Układ ramion równoległy
Wysokość cięciwy 7' do 8'
siła naciągu  ze względu na wiek nie większa niż 80#
Kolor jedyny słuszny czyli czarny, ze względu na kolor i preferencje  na swój ostatni łuk czekałem dość długo, ale nie załuję.
No i łuk może być dowolnej firmy byle był to HOYT :).

Ze względu na gabaryty łuki takie są nieco bardziej kłopotliwe w transporcie, a jedyna forma polowania którą chce realizować , to  połączenie polowania z surwiwalem.




forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 14, 2012, 01:46:10 pm »
jedyna forma polowania którą chce realizować , to  połączenie polowania z surwiwalem.
to właśnie takie moje małe marzenie ;) póki co mam zamiar realizować to drugie bez pierwszego.
P.S. Ktoś z Was praktykuje survival?? (temat godny założenia nowego wątku w odpowiednim dziale)
pozdrawiam
Bartosz
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 14, 2012, 03:04:06 pm »

Geometria+parametry+renoma marki.
Dlatego nadal pozostaję przy MATHEWS APEX+ DRENALIN LD  ;)

Ale z innych konstrukcji też lubię postrzelać :)

Tak właśnie jest , chociaż jeszcze Hoyta posiadam
I sądzę , że ważne jest iż w Mathewsie jest solidna ściana. Hoyta przeciągam czasami. Ale to pewnie zasługa solocamów
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2012, 03:05:59 pm wysłana przez tomo »
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Ocena łuku bloczkowego, argumenty dla wyboru
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 14, 2012, 04:41:08 pm »
Każdy łuk, do czego, by nie był.. powinien być doskonały i dobrze wyregulowany, łuk myśliwski to nie tylko łuk, ale przede wszystkim STRZAŁY.. (bo, to one uśmiercają naszą zdobycz) które, muszą latać jak marzenie wraz z grotami myśliwskimi, ale to zupełnie inna para kaloszy ;) ten tamat nie jest związany ze strzałami..

..a, energia kinetyczna, bądź co bądź pomaga bardzo w etycznym polowaniu, już to kiedyś powiedziałem.. bardziej wolałbym 80#, a nawet i więcej funtowy łuk do polowania i to tylko moje zdanie.
(wiem, że 60-70 załatwi sprawę), osobiście miałbym większy komfort polowania..

Apex jest ciężki, ale wart tego dźwigania.. później po miesiącach treningów przesiadając się na lżejszy łuk myśliwski lub do 3D będzie się miało zaprawę potrzebną do wykonania zadania.. :)

Dobry łuk powinno się też łatwo i przyjemnie tuningować i ustawiać.. kolor czarny - jedyny słuszny, jak najbardziej.. ;) też długo szukałem i jeszcze dłużej wyczekiwałem.. chociaż ostatnio strzelam z UWAGA.. różowego  :P :P :P i też czasami trafiam tam gdzie chcę, lotki muszę sobie jeszcze tylko pod kolor zakupić, ;D to pewnie strzały dogadają się bardziej z łukiem..

jedyna forma polowania którą chce realizować , to  połączenie polowania z surwiwalem.

Moje małe marzenie także..
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2012, 07:14:51 pm wysłana przez PP »
zapalony łucznik