Autor Wątek: Jaki BH w łuku 70"  (Przeczytany 2802 razy)

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Jaki BH w łuku 70"
« dnia: Listopad 18, 2022, 07:50:44 pm »
Tuningu łuku ciąg dalszy.
Jakie zastosowalibyście BH w łuku 70" ILF pracującego z naciągiem 31"?
Wiem że powinienem to doczytać z ramion tyle że nie mogę się doszukać danych producenta a i tak pewnie będą przedziałowe,

Drugie pytanie też w temacie.
Po jakiej ilości strzałów cięciwa BCY 8125 formula 20 nitek może się rozciągnąć zmniejszając BH?
Na nowej cięciwie łuk ma BH ok 23,5cm
Mam wrażenie, że aby osiągnąć ten efekt muszę starą znacznie bardziej skręcić a są kupione w tym samym sklepie i niemal w tym samym czasie. Wydaje mi się także, że stara cięciwa też miała  początkowo BH rzędu 23cm.
Jaki powinien być skręt cięciwy? Na starej cięciwie muszę dojść do ok 1 skrętu na cal aby uzyskać BH 22,5cm.
Pomierzyłem jeszcze długości "na stole" i nowa ma 167 (BH 23,5cm przy skoku skrętu ok.2cal) a stara 169cm (BH21,5cm przy skoku skrętu ok.1,4cal)
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2022, 09:00:03 pm wysłana przez wiking121 »
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Jaki BH w łuku 70"
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2022, 11:27:46 pm »
Jakie zastosowalibyście BH w łuku 70" ILF pracującego z naciągiem 31"?
Jeśli dobrze pamiętam w łukach olimpijskich o długości 70 i 72 cale zalecana wysokość cięciwy oscyluje w 8.75" do 9.5"

Po jakiej ilości strzałów cięciwa BCY 8125 formula 20 nitek może się rozciągnąć zmniejszając BH?
Jeśli była poprawnie naciągnięta po zapleceniu teoretycznie nie powinieneś zauważyć w czasie treningu jej naciągania się, jakieś minimalne jest ale to powinno być rzędu kilku mm.

Na nowej cięciwie łuk ma BH ok 23,5cm
Mam wrażenie, że aby osiągnąć ten efekt muszę starą znacznie bardziej skręcić a są kupione w tym samym sklepie i niemal w tym samym czasie. Wydaje mi się także, że stara cięciwa też miała  początkowo BH rzędu 23cm.
To raczej norma jest przy wykonywaniu cięciwy ręcznie, po to się ją między innymi skręca żeby dopasować do łuku.

Jaki powinien być skręt cięciwy? Na starej cięciwie muszę dojść do ok 1 skrętu na cal aby uzyskać BH 22,5cm.
Pomierzyłem jeszcze długości "na stole" i nowa ma 167 (BH 23,5cm przy skoku skrętu ok.2cal) a stara 169cm (BH21,5cm przy skoku skrętu ok.1,4cal)
Kiedyś przy instrukcjach do nici FF czytałem o zalecanym współczynniku skrętu cięciwy do jej długości, było tam od 0.5 od 0.75 skrętu na cal długości cięciwy, co moim zdaniem jest mocno umowne. Być może dla zawodowca walczącego o każdy milimetr ma to istotne znaczenie tak samo jak kierunek skrętu cięciwy i kierunek nawinięcia centralnej owijki. Dla mnie istotnym zawsze było skręcić lub rozkręcić cięciwę na tyle aby znaleźć moment w którym łuk pracował najciszej i zarazem najlepiej w moim odczuciu subiektywnym. I istotne jest nie przekroczyć magicznej ilości skrętów kiedy z cięciwy robi się guma z gaci ;)

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Jaki BH w łuku 70"
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2022, 09:15:04 pm »
Bardzo dziękuję za podpowiedzi, które potwierdzają moje przypuszczenia/obserwacje - wiadomo w internecie jest masa bzdur  i ciężko oddzielić "ziarno od plewa".
Po niezbyt dobrych doświadczeniach z zamawianiem "typowych", chciałbym zamówić własną cięciwę o sprecyzowanych parametrach.
Po przeanalizowaniu materiałów wyszło mi że najbardziej rozciągliwym materiałem z grupy UHMWP będzie FF/Spectra 652.
https://www.ocdstrings.com/post/what-is-the-difference-between-string-materials

Pytanie czy do łuku 70" z naciągiem na palcach ko 50lbs dać 20 czy 22 nitek?
Jaka konfiguracja cięciwy i grubości owijki powinna być do nocku L i S?
Obecnie strzelam z S ale przymierzam się do zmiany na L.
Możecie podać własne przepisy na otrzymanie właściwej średnicy cięciwy w punkcie wpięcia strzały?
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Jaki BH w łuku 70"
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2022, 09:46:27 pm »
Pytanie czy do łuku 70" z naciągiem na palcach ko 50lbs dać 20 czy 22 nitek?
Jaka konfiguracja cięciwy i grubości owijki powinna być do nocku L i S?
Ja bym dał 22 i być może cieńszą nić na centralną owijkę, piszę być może bo nić FF jest na tyle cienka, że różnica 2ch nitek może być ledwo zauważalna.
But
Na tradycyjnym łuku koreańskim który ma 25 lbs @ 31" mam cięciwę z 20 nitek i owijką centralną z nici która wygląda jak Brownell 4
Na Hwarangu 50 lbs @ 28" mam cięciwę z 22 nitek z owijką centralną z nici wyglądającej jak Brownell Diamondback o grubości 0.018
Obie cięciwy mają średnicę na nasadki Eastona o średnicy "gniazda" 2.8 mm, nie mam pojęcia czy to jest rozmiar S czy L
Możecie podać własne przepisy na otrzymanie właściwej średnicy cięciwy w punkcie wpięcia strzały?
W tym temacie wypowiedzieć się może jedynie ktoś kto wykonuje cięciwy. Ja mam doświadczenie jedynie z dakronem i jest ono nieporównywalne do Spectry czy innego FF. Nie pomogę

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Jaki BH w łuku 70"
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2022, 09:54:58 pm »
Wychodzi z mi z netu:
S- 2,2mm
L-2,5mm
;)
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Jaki BH w łuku 70"
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2022, 10:01:05 pm »
Moje mogą być już wyszlifowane od intensywnego uzywania albo mi szczelinomierz nie sięgnął do dna gniazda nasadki ;)
Ale to są standardowe nasadki od Powerflightów czy Predatorów II od Carbon Express

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Jaki BH w łuku 70"
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 21, 2022, 09:14:21 am »
Pytanie czy do łuku 70" z naciągiem na palcach ko 50lbs dać 20 czy 22 nitek?
Jaka konfiguracja cięciwy i grubości owijki powinna być do nocku L i S?
Obecnie strzelam z S ale przymierzam się do zmiany na L.
Możecie podać własne przepisy na otrzymanie właściwej średnicy cięciwy w punkcie wpięcia strzały?

Bez eksperymentów ciężko Ci coś doradzić.
20 czy 22 nitki, to dla cięciwy praktycznie żadna różnica.
Jakbym miał wybierać to tylko ze względu na dopasowanie do nasadek.

W sklepie jeśli robią cięciwy mają duży wybór owijek różnych grubości,
więc mogą poeksperymentować i dobrać owijkę do konkretnej ilości nitek.

Ja na własne potrzeby mam tylko dwie grubości owijki,
więc eksperymentuję raczej z ilością nitek aż uzyskam dobre dopasowanie do nasadki
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.