Autor Wątek: Waga strzały - nie tylko w bloczku  (Przeczytany 2960 razy)

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Waga strzały - nie tylko w bloczku
« dnia: Listopad 06, 2022, 06:42:13 pm »
Witam,
Jaka jest wg Was optymalna waga strzały w relacji do trwałości ramion/łuku?
W moim przypadku chodzi przede wszystkim o łucznictwo 3D na dystansach 15-50m i to zarówno w bloczku jak i w hunter/barebow.
Do tej pory traktowałem za poradnikami, że prawidłowa jest waga powyżej 6-8grain/1funt naciągu.
Mój bloczek o maks. naciągu 60lbs ma dobrane w sklepie strzały o całkowicie wadze ok 380grain.

Po awarii ramienia w łuku barebow natrafiłem na dane, że strzała powinna mieć min. 10grain/1funt.
Co ciekawe większość sprzedawanych strzał ze spinem 500 ma wagi 7,3-8,1gpi co daje przy grocie 120grain i  dł32" zmierzone 403-406 grain (Skylon Radius). Strzała Avalon Classic ma fabrycznie/domyślnie grot 100grain co daje przy 32" zmierzoną wagę 385-391grain. DLa porównania Easton Power flight ma fabrycznie 7,3gpi a wiec jest jeszcze lżejszy od Avalon/Skylon.
Wychodzi na to, że moje strzały są na granicy zalecanych wartości.
Dodam, że omawiany barebow ma ok 40lbs rzeczywistego naciągu przy długości ok 31,5" cali naciągu.

No więc pytania:
- czy bloczki mają inną tolerancję?
- czy moje strzały do bloczka nie są za lekkie?
- ile powinny ważyć strzały do łuku klasycznego aby ramiona wytrzymały dłużej niż klika miesięcy w miarę intensywnego strzelania?

Pozdrawiam


« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2022, 09:02:14 pm wysłana przez wiking121 »
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Waga strzały - nie tylko w bloczku
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2022, 11:50:22 pm »
Moim zdaniem w Twoim przypadku ramiona łuku wykańcza Twoja długość naciągu i wykonana ze sztywnych materiałów cięciwa ;)

Nie wiem dlaczego rozmawiamy o strzałach o parametrze 500.
Do bloczka 60 lbs i długości naciągu 31.5" w zależności od jego prędkości zalecałbym strzały 240 lub 300, do klasyka 40 lbs na 31.5" też coś koło 400. 500-tki byc może ale z lekkim grotem ale wtedy to będzie strzała indoorowa a nie na pole do 3D.

Co do tolerancji w bloczkach moje doświadczenie jest niemalże żadne, strzelanie z mojego znudziło mi się szybciej niż go składałem ale z tego co pamiętam z różnych forów nie zaleca się przekraczać granicy 5GPP, bo to może skutkować zniszczeniem łuku. 6 GPP jest raczej normalną wagą strzały do łuków bloczkowych, chyba że mówimy o strzelaniu halowym.

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Waga strzały - nie tylko w bloczku
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2022, 10:51:02 am »
No fakt nie napisałem że w bloczku mam spin 350 a obecnie strzelam z z 50 lbs.

Co do SPIN w barebow/hunter dzięki za zwrócenie uwagi.
Łuk miał kiedyś kilka lbs mniej a strzały zostały, przy czym nie zauważyłem żadnych oznak za miękkej strzały.
Teraz domówię 400 z grotami 120grain i zobaczymy jaki będzie efekt.
Avalon classic 400 ma 9.1 gpi co powinno dać wynikowo ok.437grain

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2022, 10:57:42 am wysłana przez wiking121 »
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Waga strzały - nie tylko w bloczku
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2022, 06:14:35 pm »
Wstrzymaj się z zakupami na opinie koleżanek i kolegów strzelających lub mających doświadczenia w BB i sprzęcie obecnie dostępnym.
Ja jestem tradycyjny z ciągotami na intuicyjne i używaniem do strzelania "antyków" aczkolwiek niekoniecznie wolnych i niedynamicznych ;)

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Waga strzały - nie tylko w bloczku
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2022, 07:34:56 pm »
Ale masz tu absolutną rację!
Z tabel ewidentnie powinienem mieć spin 400.
Do tej pory się tym za bardzo nie przejmowałem na zasadzie, że 100 wte czy wewte nie ma większego znaczenia w 3D i przy moich umiejętnościach.
Łuk to tez nie jest typowy barebow z podstawką i buttonem a raczej hunter z plastikową podstawką. Pisałem barebow aby nie wchodzić w dywagacje co jest łukiem hunter a co nie jest ;).
Spróbuję 6 strzał 400 z grotem 120. Jak będzie gorzej to będę dalej kombinował i ale dla ramion pewnie będzie lepiej.

Strzały w boczku też spróbuję testowo dociążyć grotami 120 - będę spokojniejszy.
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Waga strzały - nie tylko w bloczku
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2022, 11:32:08 pm »
Zakładając cięższy grot na strzałę z miększym promieniem niż podpowiadają selektory będziesz miał jeszcze miększą strzałę ;)

Powiedz mi proszę z jakich materiałów masz cięciwę? Jeśli nie wiesz policz ile ma nitek, to może nam podpowiedzieć co nie co.

100 w te czy we wte ma dość istotne znaczenie w strzelaniu na zewnątrz, cięższe strzały może i są wolniejsze ale i są mniej podatne na wiatr, do tego dość istotny jest środek ciężkości strzały, który w strzałach outdoorowych zazwyczaj jest przesunięty w stronę grotu o kilka % względem strzał indoorowych.
To jest temat na długi jesienny wieczór z pęczkiem strzał o różnych parametrach i garścią grotów i próbą dopasowania czegoś pod swoje upodobania

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Waga strzały - nie tylko w bloczku
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2022, 09:45:06 pm »
Ja w swoim bloczku mam 50# i strzały o spinie 400. Całkowita waga strzały to 320 gn. Długość naciągu 31,5". Fajnie to zapierdziela. Wartości szybkościowe zbliżone do łuków 70#. GPI mi wychodzi 6,4.
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Waga strzały - nie tylko w bloczku
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2022, 08:39:50 pm »
Pozwolę sobie rozdzielić ten wątek w łucznictwo bloczkowe i klasyczne:
http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=9716.msg88940#msg88940
Podsumowując temat wygląda, że w łukach bloczkowych jest przyjęta inna tolerancja waga strzały/naciąg łuku niż w łuku Recurve.
Być może wynika to z krótszych strzał - u mnie w bloczku wystarcza 30", w Recurve 31" potrafi spaść z podstawki, a w tradycyjnym najlepiej mi się strzela ze strzał 33"(oparcie o palec przed majdanem).
Waga moich strzał 380grain przy spin 350 i  docelowym naciągu 60lbs wydaje się OK - tak przynajmniej twierdzi tabela strzał Skylon dla łuku 55-60, 310fps, 30"dł. strzały. Potwierdzają to też Wasze odpowiedzi.
http://www.skylonarchery.com/images/chart/chart%20hunting.pdf
Popróbuję jeszcze z grotami 120grain przy obecnym naciągu 50lbs, aby lekko zmiękczyć strzały.
Wątek w łucznictwie bloczkowym założyłem aby utwierdzić się w przekonaniu, że mam prawidłowy ciężar strzały w kontekście trwałości ramion i czy nie szukać cięższych strzał niż obecne Skylon Savage z ciężarem własnym 7,9gpi.

Z tematyką ciężaru strzał w łuku Recurve przenoszę się do łucznictwa klasycznego bo to jak widzę dłuższy temat de facto nie w temacie tego wątku.
Dodatkowo zmieniła mi się konfiguracja sprzętowa co dodatkowo skomplikowało temat.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2022, 09:34:03 pm wysłana przez wiking121 »
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Waga strzały - nie tylko w bloczku
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2022, 07:26:06 pm »
Powiedz mi proszę z jakich materiałów masz cięciwę? Jeśli nie wiesz policz ile ma nitek, to może nam podpowiedzieć co nie co.
BCY Formula 8125 20 nitek - troszkę się dzisiaj doszkoliłem i wychodzi, że powinna ona być ok do ok 50lbs.
Pozdrawiam
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Waga strzały - nie tylko w bloczku
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2022, 03:03:23 pm »
To zależy jakie OK masz na myśli ;)
Obecne nici "stylonowe" są mocniejsze niż te które były brane pod uwagę we wzorze na wytrzymałość cięciwy i teoretycznie 2 nitki BCY 8125 splecione razem powinny wytrzymać na zrywanie około 90 kg ;)

Jak już wspominałem, moim zdaniem ramiona nie wytrzymują Twojej długości naciągu. Do 31" łuk powinien mieć minimum 70" długości, hunter jak dla mnie 64" to takie minimum z minimum do 31" DL, Do tego sztywna (czytaj mało rozciągliwa bo około 1%) cięciwa która gwałtownie zatrzymuje ramiona powoduje ich powolne uszkadzanie. Ja mimo wszystko odżałowałbym te 10 FPS z prędkości strzały i zamówił cięciwę z dakronu, która ma rozciągliwość ponad 2% dzięki czemu ramiona będą łagodniej wyhamowywane. Te 10 FPS teoretycznie będzie można odzyskać choćby używając strzał o mniejszej średnicy które zazwyczaj są lżejsze choćby Skylon Brixxon, gdzie strzała o długości 32" z grotem 100gr, adapterem pinowym i nockiem, oraz lotkami bedzie ważyła niecałe 400 gr co do Twoich 50 lbs da około 7.7 GPP.