Autor Wątek: idą zmiany  (Przeczytany 4067 razy)

Hungry

  • Gość
idą zmiany
« dnia: Czerwiec 09, 2009, 02:54:29 pm »
z tego co można przeczyta na stronie FITY, to jeszcze w tym roku podejmą decyzję odnośnie zmian w sposobie rozgrywania zawodów, tak by ł. bloczkowe stało sie zupełnie różne od klasycznego.

Tarcze typy trafił-nietrafił + inne odległości i ciekawe co jeszcze ???  ???

To jest krok w kierunku IO  dla bloczków :D

kissielec

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2009, 04:11:07 pm »
Może jakieś fotki, linki...?, bo te na stronie FITA są bardzo zdawkowe.

Generalnie jestem za...by bloczki odcięły pępowinkę i zaczęły własny niezależny byt - jako dyscyplina. Najlepiej by poszły w kierunku większych wyzwań, przy jednoczesnym uproszczeniu zasad i punktacji.

Generalnie logiczniejsza wydaje mi się zasada "trafił/nie trafił" niż
"trafił bliżej środka o parę milimetrów" - bo tą drugą częściej rządzi przypadek.
 (a przy okazji - najlepszy cel typu hit/miss - to balonik  ;))

Co te zmiany spowodują w wątłym polskim łucznictwie ? - to też ciekawy problem.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2009, 11:59:13 am wysłana przez kissielec »

burykot

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2009, 06:39:13 pm »
Komunikat jest dość lakoniczny i o niczym nie przesądza a tym bardziej o IO.
Poniżej mniej więcej dokładne tłumaczenie.

Nowy test konkurencji Compound
Grupa robocza Plan World Archery zajmująca się
różnicowaniem pomiędzy compound i łukiem klasycznym zorganizowała jego
ostatni test przed 2009 FITA kongresem. Test został zorganizowany w krajowym ośrodku szkoleniowym Centre Papendal w Holandii.
Dwa inne testy były zorganizowane 2008 w Lozannie i Madrycie.
Ostatni test był głównie dla określenia wielkości celu, wielkość tarczy i wzór koloru.
System trafiony/nietrafiony dla dyscypliny compound.
Między łucznikami testującymi system był nowy rekordzistą świata  FITA Round, Peter ELZINGA (1419), który był pokonany w końcowym meczu przez Roberta POLMAN, który ostatnio dołączył do klubu 1400.

Hungry

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2009, 09:54:46 pm »
dzisiaj zakończył się memoriał Szydłowskiej. Był na nim Vlad Sigauskas, od którego dowiedziałem się kolejnych możliwych zmian.
Możliwych, to znaczy rozważanych przez FITĘ.
Podsumowując:
1. strzelanie tylko do  50 m. (to pozwolić ma na organizowanie wiekszej liczby torów łuczniczych i lepszą oglądalność łucznictwa, no i oznacza to koniec strzelania FITY)
2. 20 sekund na 1 strzałę = mało casu kruca bomba, mało casu :)
3. tarcze trafił-nietrafił

kongres FITY jest we wrześniu, to się ostatecznie wyjasni.

Mi te zmiany pasują :)

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 21, 2009, 10:23:16 pm »
Tylko 50? :(((
Szkoda, wielka szkoda by było zostawić 70 metrów...
50 metrów to jedna blisko :P

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

kissielec

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2009, 11:14:58 pm »
Cooo???? 50 m, tylko ??!
jakieś nieporozumienie, mam nadzieję !
co to za dystans dla bloczka ?
Moim zdaniem powinno być 50-70-90-120m na torze, i 30m na hali.
A cele hit/miss - jak najbardziej, ale nie tylko na 50m  :'(
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2009, 11:29:16 pm wysłana przez kissielec »

Hungry

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 22, 2009, 12:02:24 am »
ale skąd weźmiesz tak długie tory i taką dużą halę  ;D

te zmiany moga uczynić łucznictwo tarczowe bardziej popularnym i TO SIE LICZY :o

poza tym sądzę, że to dotyczy tylko zawodów typu IO, miostrzostwa świata czy Europy oraz pucharu świata, a aktualne konkurencje moga pozostać, ale nie będa się liczyć jak teraz ...
kto wie jak to naprawde będzie ?
poczekamy zobaczymy :)

lucznikruda

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 22, 2009, 08:05:25 am »
Cooo???? 50 m, tylko ??!
jakieś nieporozumienie, mam nadzieję !
co to za dystans dla bloczka ?
Moim zdaniem powinno być 50-70-90-120m na torze, i 30m na hali.
A cele hit/miss - jak najbardziej, ale nie tylko na 50m  :'(


Byłeś kiedykolwiek na jakiś zawodach ogólnopolskich na których się strzelano FITĘ?? Takie zawody to tylko katorga dla zawodników, strzelanie od rana do wieczora. Według mnie eliminacje powinny być ograniczone do minimum, a wprowadzić więcej pojedynków.
Dobrze, że wogule coś robią, nasz sport zamiast się rowijać stoi w miejscu. Mam nadzieje, że zmiany jakiekolwiek zostaną wprowadzone i mam nadzieje, że obecna sytuacja się zmieni - na lepsze.

kissielec

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 22, 2009, 09:03:43 am »
...zwykle większości dyscyplin sportowych towarzyszy jakś tam katorga... a w łucznictwie wg mnie - chodzi nie o to, by strzelić celnie, tylko by robić to wielo- i wielo-krotnie, mimo narastającego zmęczenia.
Dla rywalizacji między zawodnikami - mogłoby zostać tak jak jest,... ale jeśli chodzi komuś o to by zwiększyć widowiskowość, zainteresowanie dyscypliną,...itd. to musi w pełni zademonstrować możliwości łuku bloczkowego.
Drogi tak ukierunkowanych zmian w bloczkach są moim zdaniem dwie:
- albo zwiększamy dystanse
- albo zmniejszamy cele (szczególnie jeśli miałyby być typu 1/0)
Utrzymanie takiej samej trudności dla łuku klasycznego jak dla bloczkowego (który, nie ukrywajmy - daje łucznikowi większe możliwości techniczne by celniej strzelać) deprecjonuje łuki bloczkowe a nie promuje.
Nie mówiąc już o zmniejszaniu wymagań dla compound'ów :-\, w porównaniu z klasykami. Ja w tych projektach zmian, dostrzegam więcej "polityki" niż logiki. Ale poczekajmy aż będzie więcej konkretów, bo na razie informacje które docierają są bardzo hasłowe ;D A może właśnie w obecnej sytuacji "polityka" jest  potrzebniejsza ?
Pozdrawiam,

p.s.
...a co do pełnej fity, to na zawodach jej niestety jeszcze nie strzelałem, bo w Polsce pełna fita to rzadki rarytas, którego w mojej króciutkiej karierze łuczniczej... ;) jeszcze nie posmakowałem. Prawdopodobnie na "Góralskiej Ciupadze" będzie mój pierwszy raz... ;D
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2009, 08:07:38 pm wysłana przez kissielec »

burykot

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2009, 03:25:27 pm »
W moim rozumieniu zmiany idą w kierunku zróżnicowania strzelania FITA i strzelania pojedynków.
Strzelanie FITA na punkty musi być, chociażby po to by ustalić ranking, a pojedynki bedą wtedy metodą trafił i nie trafił. Myślę, że te zmiany mogą dotyczyć zarówno bloczków jak i klasyków a problem jest tylko w wielkości punktu.
Czy te zmiany nastąpią to jest sprawa dalece niepewna bo mają one swoich przeciwników jak i zwolenników.
Przeciwnicy zmian chcą utrzymania pełnej FITA co więcej żądają nadawania za nią madali, czyli byłyby trzy możliwości zdobycia madali: 1. FITA, 2. OR, 3. zespół, a jeszcze do tego testowane są miksty.
Czyli jak w życiu, nikt nic nie wie. Wygra ten kto ma większe wpływy i kasę (amerykanie).

Hungry

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2009, 04:49:49 pm »
teraz to chyba juz nie amerykanie :) .... chińczycy ? :)

kissielec

  • Gość
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 06, 2009, 11:43:41 pm »
Ja z kolei, wolałbym strzelanie eliminacji - na punkty (jak do tej pory), a pojedynki - metodą 0/1. Moglibyśmy wtedy po staremu gonić rekordy punktowe, a część najbardziej widowiskowa i medialna - czyli pojedynki, byłyby uproszczone w punktacji.
Ciekawią mnie natomiast te nowe testowe tarcze. Po co tam drugi kolor (żółty środek w czerwonym obrzeżu) skoro to cel typu trafił/nie trafił ?

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: idą zmiany
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 07, 2009, 12:23:32 am »
Po co tam drugi kolor (żółty środek w czerwonym obrzeżu) skoro to cel typu trafił/nie trafił ?
Bo to matryca będzie - trafił/nie trafił | bardziej/mniej ;D
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#