Autor Wątek: Punkt kotwiczenia i wysokość Peep Sight  (Przeczytany 6480 razy)

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Punkt kotwiczenia i wysokość Peep Sight
« dnia: Sierpień 28, 2022, 05:32:52 pm »
Witam,
Mam prośbę o poradę w zakresie ustawienia wysokości Peep Sight.
Obecnie mam go na wys. ok 15,5cm nad środkiem siodełka (osią strzały).
Łuk ma ATA 31" i naciąg 30,5" co powoduje, że przy komfortowym i powtarzalnym dla mnie kotwiczeniu (kości nadgarstkowe palców wskazującego i serdecznego pod uchem) cięciwa leży poprawnie na nosie, ale przechodzi ok 2cm za kącikiem warg.
Chcąc uzyskać przejście cięciwy przez nos i kącik warg musiałbym pewnie ponieść Peep Sight o jakieś 1,5-2cm i mocno obniżyć punkt kotwiczenia lub kombinować z długością D-loopa. Wyjściem mógłby być też spust palcowy z pętelką przedłużającą ale to już chyba półśrodki.
Jaka jest wg Was bardziej prawidłowa droga dla mnie? Kombinować czy zostawić jak jest?
Na obecnym poziomie nie mam jeszcze ugruntowanej pozycji strzeleckiej i obniżenie kotwiczenia jest możliwe, aczkolwiek niewygodne, ponieważ w obecnym układzie osiągnąłem już jaką taką powtarzalność i celność. Dodatkowo jestem tuż po wymianie cięciwy i całość konfiguracji jest znów na etapie ustalania. Dodam, że długość 30,5 ustaliłem ekperymentalnie począwszy od 29,5 przez 31,5 zmniejszone stopniowo do 30,5 - po prostu z tą długością jest mi dobrze, a przy krótszym naciągu ewidentnie "walczyłem" z łukiem.

Druga część pytania dotyczy ustawienia obróconego Peep Sighta - tj czy obracać go poprzez obrót cięciwy na Cam-ie czy też wpleść go między inne nici cięciwy - obecnie jest oryginalnie miedzy dwiema fabrycznymi linkami ale obraca go lewo i podnoszenie Peep Sight tylko ten proces pogłębia.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2022, 06:06:11 pm wysłana przez wiking121 »
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Punkt kotwiczenia i wysokość Peep Sight
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2022, 06:24:12 pm »
wiking121, jeżeli masz komfortowe i powtarzalne kotwiczenie, to przy tym pozostań. Zasada jest prosta - peep sight ma być na takiej wysokości, by po naciągnięciu i zakotwiczeniu nie ruszać głową do góry lub do dołu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2022, 07:07:48 pm wysłana przez smox »
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Punkt kotwiczenia i wysokość Peep Sight
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2022, 08:48:15 pm »
Jeżeli znalazłeś dla siebie komfortowe i powtarzalne kotwiczenie to nie ma sensu go zmieniać. Przy krótkim łuku i dużym DL szkoda kombinowania, jedynie co to możesz zrobić z owijki jakiś bąbelek, który będzie dotykał nosa i wskazywał prawidłowe kotwiczenie i to w zupełności wystarczy.
Jeżeli peep sight przekręca się tylko trochę możesz go skorygować za pomocą D-loopa lekko go luzując i obracając, jeżeli przekręcanie jest większe spróbuj zrobić pół obrotu cięciwy i zobacz czy problem się rozwiąże. 

jackbow

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Punkt kotwiczenia i wysokość Peep Sight
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2022, 08:41:08 am »
Tak jak Koledzy napisali - "komfortowe" i powtarzalne kotwiczenie to podstawa i wynika raczej z budowy twarzoczaszki niż niezłomnych zasad ;)   Jeśli takie znalazłeś to trzeba się tego trzymać. Jak popatrzysz na zawodowych łuczników to nie u wszystkich cięciwa przechodzi przez kącik ust i czubek nosa :)

Zwróć jednak uwagę czy na dystansach typu 40-50m strzały nie układają się "po okręgu" gdyż czasami przy dalekim kotwiczeniu kontakt cięciwy z policzkiem jest na tyle intensywny że  może powodować takie właśnie układanie się strzał lub "dziwne" odskoki lewo-prawo
PSE Response, Bowtech Carbon Icon, Obsession HB33 LH
..i kilka tradycyjnych łuczków:)