Autor Wątek: Pierwszy zestaw stabilizatorów  (Przeczytany 2664 razy)

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Pierwszy zestaw stabilizatorów
« dnia: Kwiecień 17, 2022, 12:37:21 pm »
Witam,
Bardzo proszę o poradę co powinno się znaleźć w pierwszym zestawie stabilizatorów.
Strzelam zarówno z bloczka i klasyka chciałbym spróbować sił ze stabilizatorami.
Co powinno się znaleźć z budżetowym zestawie, ale zapewniającym możliwości rozbudowy.
Wstępnie myślałem o zestawie Cartel z główną "lagą" 30".
Jak wygląda w tych produktach dodawanie kolejnych ciężarków i czy jest to w ogóle możliwe?
Mój majdan ma także miejsce na górny stab.
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Pierwszy zestaw stabilizatorów
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2022, 06:56:35 pm »
Wszystko zależy w jakiej kategorii chcesz mieć łuk, laga 30" będzie ok strzelając do tarczy ale 3D i field będzie  nieporęczne. Ja mam 2 stabilizatory 12" i 10" Winners SAT +2 dodatkowe cięzarki(ale tu wg. uznania) oraz Vbar https://sklepluczniczy.pl/kostki-v-bar/2811-v-bar-avalon-tec-x-mono.html . Taki zestaw w zupełności mi wystarcza do bloczka w kategorii FU i raczej nie będę go w najbliższej przyszłości zmieniać.

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Pierwszy zestaw stabilizatorów
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2022, 08:46:50 pm »
Dzięki za podpowiedź.
W jednym z wątków tego forum czytałem, że dłuższy stab jest znacznie bardziej "efektywny" wagowo stąd koncepcja 30".
Strzelam od niedawna i póki co mam większy problem z ręką łuczna stąd moja obawa o wagę zestawu.
Ciekawa koncepcja z tym jednostronnym vbarem-zakładam że w takim układzie przednie i tylne staby powinny mieć zbliżone długości/obciążenie?

Nie zdecydowałem się jeszcze na docelowy kierunek rozwoju.
Zapewne będzie to strzelanie do tarczy na dystansie do 40m oraz od czasu zawody 3D w kat. Barebow/Hunter (wybór towarzyski).
Nawiasem mówiąc pierwsze zawody 3D mam już za sobą i wróciłem z nich z kompletem strzał a zarazem zaszczytnym ostatnim miejscem w kat. Hunter ;)
Na dzień dzisiejszy nie przewiduję póki co wydatków na celownik tarczowy do łuku klasycznego.
Zestaw stabów traktuję trochę jako pomoc w "okiełznaniu" wędrującego łuku.
Niedawno oglądałem na youtube filmik gdzie prezenter testuje rolę stablizatora w łuku bloczkowym na dystansie 150yd.
Efekt testu był ciekawy ponieważ nie wykazał większych różnic w celności ;)

Czy np taki zestaw stabów: https://sklepluczniczy.pl/stabilizatory-centralne/3110-zestaw-stabilizatorow-avalon-tyro-a3.html ma możliwość dokładania ciężarków? Czy ciężarki są w jakiś sposób zunifikowane tzn będą pasować do modeli innych firm?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2022, 08:58:04 pm wysłana przez wiking121 »
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Pierwszy zestaw stabilizatorów
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2022, 09:42:11 pm »
Stabilizatory pomagają tylko lub aż utrzymać łuk pionowo i zmniejszyć jego "wahanie" dlatego mogą nie wpłynąć w znacznym stopniu na celność gdy łucznik utrzymuje łuk w odpowiedniej pozycji.
Ciężarki bez problemu dokupisz tylko będziesz musiał sprawdzić na jaką śrubę są montowane ale to przy zakupie w sklepie doradzą by nie popełnić błędu.
Jedynym problemem jest tutaj sam stabilizator bo ten zestaw co podałeś automatycznie wyklucza cię z kategorii BB i hunter. Tu musiał by sie wypowiedzieć ktoś bardziej dośwaidczony ale z tego co sie orientuję BB jest całkowicie bez stabilizatorów a hunter pozwala na przedni stabilizator 12"
 

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Pierwszy zestaw stabilizatorów
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 17, 2022, 10:33:58 pm »
Dzięki wielkie za podpowiedzi.
Oczywiście wiem, że staby wykluczają mnie z tych kategorii.
Niemniej chciałbym eksperymentować z różnymi technikami.
Na obecnym etapie mam spore problemy z "pływaniem" łuku wokół celu i miałem nadzieję, że staby to trochę poprawią.
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Pierwszy zestaw stabilizatorów
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 18, 2022, 08:21:51 pm »
W tym dużej pomocy bym się nie spodziewał. Jeśli masz gdzieś w pobliżu jakiś klub to tam ci pewnie pożyczą stabilizator byś mógł sobie go przetestować przed zakupem.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pierwszy zestaw stabilizatorów
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 19, 2022, 10:14:12 am »
W jednym z wątków tego forum czytałem, że dłuższy stab jest znacznie bardziej "efektywny" wagowo stąd koncepcja 30".
Strzelam od niedawna i póki co mam większy problem z ręką łuczna stąd moja obawa o wagę zestawu.
Ciekawa koncepcja z tym jednostronnym vbarem-zakładam że w takim układzie przednie i tylne staby powinny mieć zbliżone długości/obciążenie?

To że długi stab jest bardziej efektywny "wagowo" to zwykła fizyka,
na dłużym ramieniu potrzebujesz mniejszy ciężarek,
żeby ustabilizować łuk.
Ale z tanimi stabami, to nie do końca może Ci się sprawdzić, bo albo stab będzie niedość sztywny
albo żeby był sztywny, będzie na tyle gruby, że waga lagi bedzie dość duża :) (np. takie Avalony Tec-X są dość ciężkie)

Ciężarki można dokręcać prawie w każdym zestawie.
W klasycznych zestawach gwinty są 1/4", w typowo bloczkowych (dwa staby a nie trzy)
potrafią mieć gwint 5/16, trzeba doczytać przy zakupie.
Ciężarki można kupić do jedny i drugich, ale trzeba pilnować rozmiaru gwintu.

Jeśli masz problem z ręką łuczną, to staby Ci za bardzo nie pomogą na pływanie wokół celu,
raczej zainwestuj w siłkę ;)
Staby raczej stabilizują wahania łuku w poszczególnych osiach,
na pływanie pomaga waga całego zestawu,
ale waga tylko zwalnia prędkość pływania ;)
na samo pływanie to trzeba więcej mięśni ;)

Do bloczka, jak masz dwa staby różnej długości, to na krótszym zazwyczaj musisz mieć więcej cieżarków.

Ja swojego czasu w bloczku używałem dwóch 12" od klasyka, żeby się pobawić,
wtedy miałem takie same ciężarki na obu.

Te Avalony Tyro a3 na bloczku mogą Ci na bloczku nie wytrzymać,
bo one są raczej do klasyków i to też raczej tych słabszych,
gdzie drgania nie są takie agresywne.

Do bloczka to bym raczej Tec-X brał.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

wiking121

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 51
Odp: Pierwszy zestaw stabilizatorów
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 19, 2022, 07:28:07 pm »
Bardzo dziękuję za niezwykle użyteczne informacje.
TEC X to podwójna cena  Tyro ;(
Na razie parkuję temat i działam na polu rozwoju mięśni i techniki.
Bez sensu chyba jest ładowanie się w najtańsze rozwiązania do wcale nie najsłabszych łuków.
Na staby przyjdzie pewnie właściwy moment.
Z pożyczaniem mam trochę kłopot bo 95% łuczników, z którymi strzelam to tradycjonaliści ale coś się pewnie wymyśli.
Pozdrawiam
Bear Species LD 60#
Maximal Aimfaze Pivot Micro 1 Pin
Apex Surge

72": Kinetic Sovren+Winners WNS Explore W1