Autor Wątek: Skutki hasania po chaszczach  (Przeczytany 2800 razy)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Skutki hasania po chaszczach
« dnia: Luty 04, 2022, 11:28:33 am »
Jako że łucznictwo, szczególnie polowe często wiąże się z łażeniem po różnego rodzaju chaszczach a co za tym idzie ryzykiem pokąsania przez kleszcze chciałem zapytać czy ktoś z was złapał jakże piękna chorobę o nazwie borelioza? Jeśli tak to czy się wyleczyliście? Ja się dowiedziałem na początku grudnia po testach elisa i western blott które wykonałem z powodu przewlekłych bólów mięśni, oba wyniki mocno pozytywne. Kleszczy w życiu miałem około 30 no i któryś mi sprzedał cholerstwo. Także uważajcie ;)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


bartekchev

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 93
Odp: Skutki hasania po chaszczach
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2022, 11:41:00 am »
Jaki koszt tych obu testów ? Czy może da się na NFZ ?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Skutki hasania po chaszczach
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2022, 12:26:22 pm »
Elisa w dwóch klasach IGM i IGG prywatnie razem 80zł. Po wyniku pozytywnym skierowanie do zakaźnika i od niego skierowanie na test Western Blott który był już refundowany.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2022, 12:29:04 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


elektron

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Skutki hasania po chaszczach
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2022, 07:29:15 pm »
Hej :)

Z racji wykształcenia muszę dodać, że dodatni wynik przeciwciał potwierdzonych testem Western-Blott uprawnia do rozpoznania boreliozy tylko i wyłącznie wtedy, gdy obecne są objawy kliniczne - w innym przypadku jest spore prawdopodobieństwo wyniku fałszywie dodatniego.

Cytując "Internę Szczeklika", czyli wiodący podręcznik w kraju: "Dodatni wynik badania serologicznego bez objawów klinicznych typowych dla boreliozy z Lyme nie ma znaczenia diagnostycznego."

Robienie przeciwciał "na wszelki wypadek", bez objawów, jest praktycznie bez sensu. Przed wdrożeniem diagnostyki warto więc zasięgnąć rady swojego lekarza ;)

Nie jest to absolutnie przytyk w stronę Jaco, u którego wykonanie testów było uzasadnione, tylko wskazówka dla innych.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2022, 07:36:30 pm wysłana przez elektron »

Galus

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 117
Odp: Skutki hasania po chaszczach
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2022, 08:16:00 pm »
Ja na szczęście jeszcze nie miałem ale znam kilka osób u których wyniki zaczęły się poprawiać po piciu czystka lub szczeci

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Skutki hasania po chaszczach
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2022, 12:24:49 am »
Na chwile obecną jestem po miesięcznej antybiotykoterapii, jest lepiej choć objawy jeszcze nie ustąpiły, ale złagodniały. Głównie u mnie to sztywność i bóle karku, barków i ramion.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


jackbow

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Skutki hasania po chaszczach
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 05, 2022, 06:44:41 pm »
Współczuję Jaco, to wredna choroba. Współpracuję z lekarzami z różnych dziedzin i z tego co mówią to może się uaktywnić nawet po kilku latach od ukąszenia.  Leczenie antybiotykami trwa czasami wiele miesięcy więc jeśli u Ciebie po miesiącu jest lepiej to trzeba się cieszyć i być dobrej myśli..

Życzę zdrowia i pozdrawiam
J.
PSE Response, Bowtech Carbon Icon, Obsession HB33 LH
..i kilka tradycyjnych łuczków:)