Autor Wątek: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)  (Przeczytany 2638 razy)

WreX

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Witajcie trochę czytałem, trochę rozmawiałem z ludźmi siedzącymi w temacie, ale dalej nie wiem jaka powinna być prawidłowa długość strzały.

Łuk Hoyt Nitrux mam ustawiony na DL 30" i 70 lbs (rozpiętość od palca do palca u mnie to 196 cm - ale mam wydłużony spust nadgarstkowy i dłuższego dloopa, żeby skompensować brakujący 1-2") Siła łuku była mierzona, wagą hakową na maxa wychodziło 69-70lbs, i co 1 obrót 2lbs się zmniejszał naciąg.

No i dochodzimy do sedna - odległość od miejsca kotwiczenia strzały do podstawki to 69 cm, a odległość frontu łuku/majdanu (za podstawką) do miejsca kotwiczenia strzały to 76 cm, więc jaką długość powinna mieć strzała? W pewnym sklepie zaproponowali mi strzały o pełnej długości czyli 31,5" i spinie 300 - powerflight easton. W innym zaś powiedzieli, że 28" jest odpowiednią długością.
I tak, jedni twierdzą, że strzała do tarczy powinna się kończyć tuż za podstawką 1-2 cm, a inni, ze powinna wystawać od podstawki o około 2".

Za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi z góry dziękuje!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2022, 01:06:41 pm wysłana przez WreX »

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2022, 02:03:23 pm »
Strzała nie może być za krótka a 28 calowa strzała do łuku ustawionego na 30 cali to chyba jakaś pomyłka w druku - naciągasz na full i strzała spada z podstawki natychmiast :D Wg mnie lepiej mieć nieco dłuższą strzałę(te 31,5" dla 30" naciągu będzie ok) z 2 powodów. Po pierwsze, będąc w układzie lub podczas naciągania strzała może spaść z podstawki(przy blachach i podstawkach widełkowych a z takich prawdopodobnie będziesz strzelał jak z "krzaków" pójdziesz bawić się wyczynowo na punkty) i warto żebyś miał możliwość podniesienia strzały i nałożenia jej z powrotem jednym palcem, wciąż trzymając grip.
 Drugi powód, to gdy będziesz robił torque tunning - a w końcu na to wpadniesz - warto żebyś miał zapas strzały bo będziesz przesuwał podstawkę przód/tył szukając najlepszej pozycji.
 
P.S. Łupiąc strzałami powyżej 30 cali na 70lbs, to pewnie spin 340-300 będziesz brał ;)
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

WreX

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2022, 02:31:37 pm »
Strzała nie może być za krótka a 28 calowa strzała do łuku ustawionego na 30 cali to chyba jakaś pomyłka w druku - naciągasz na full i strzała spada z podstawki natychmiast :D Wg mnie lepiej mieć nieco dłuższą strzałę(te 31,5" dla 30" naciągu będzie ok) z 2 powodów. Po pierwsze, będąc w układzie lub podczas naciągania strzała może spaść z podstawki(przy blachach i podstawkach widełkowych a z takich prawdopodobnie będziesz strzelał jak z "krzaków" pójdziesz bawić się wyczynowo na punkty) i warto żebyś miał możliwość podniesienia strzały i nałożenia jej z powrotem jednym palcem, wciąż trzymając grip.
 Drugi powód, to gdy będziesz robił torque tunning - a w końcu na to wpadniesz - warto żebyś miał zapas strzały bo będziesz przesuwał podstawkę przód/tył szukając najlepszej pozycji.
 
P.S. Łupiąc strzałami powyżej 30 cali na 70lbs, to pewnie spin 340-300 będziesz brał ;)

Na 90% mam Twój łuk :)

Odnośnie długości strzał, to 28" to 71cm + do tego nasadka i nock czyli z 1-2 cm, odległość od siodełka do podstawy strzały podstawki to 69 cm przy DL 30" więc to najmniejsza długość strzały jaka podejdzie. No chyba, że jakimś cudem nie umiem go ustawić na 30"- ale wszystkie moduły ustawiłem na G. Generalnie cięciwa jest daleko od moich ust przy naciągu do końca - myślałem, czy by hamulców nie wykręcić na próbę, ale podobno to nie zbyt dobry pomysł...

Koniec końców mam obecnie Powerflight 31" Spin 300 - ale dalej nie wiem czy to optymalnie czy za długo.

MayaMex

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2022, 04:34:56 pm »
Na 90 % to masz mój łuk WreX :) ale te 10 % może pozostać dla CountDooku  ;D ale jak w temacie,  to te 28" są na granicy, bo jak wiesz wystają ok 2 cm za widełki, tylko, że jak zdecyujesz zmienić podstawkę, to te 2 cm może zabraknąć i lepiej dłuższe kupić zdecydowanie. Im dłuższe - tym bardziej giętkie czyli niższy spine, na chłopski rozum, trzeba. Kiedyś słyszałem, że ktoś kiedyś ściągnął stopery cięciwy w PSE którymś, wyszedł let of 100%  ;D podobno, ale ile w tym prawdy, a ile legendy miejskiej, to nie wiem, ja raczej nie odważył bym się:)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2022, 04:37:34 pm wysłana przez MayaMex »

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2022, 04:40:59 pm »
Strzała nie może być za krótka a 28 calowa strzała do łuku ustawionego na 30 cali to chyba jakaś pomyłka w druku - naciągasz na full i strzała spada z podstawki natychmiast :D Wg mnie lepiej mieć nieco dłuższą strzałę(te 31,5" dla 30" naciągu będzie ok) z 2 powodów. Po pierwsze, będąc w układzie lub podczas naciągania strzała może spaść z podstawki(przy blachach i podstawkach widełkowych a z takich prawdopodobnie będziesz strzelał jak z "krzaków" pójdziesz bawić się wyczynowo na punkty) i warto żebyś miał możliwość podniesienia strzały i nałożenia jej z powrotem jednym palcem, wciąż trzymając grip.
 Drugi powód, to gdy będziesz robił torque tunning - a w końcu na to wpadniesz - warto żebyś miał zapas strzały bo będziesz przesuwał podstawkę przód/tył szukając najlepszej pozycji.
 
P.S. Łupiąc strzałami powyżej 30 cali na 70lbs, to pewnie spin 340-300 będziesz brał ;)

Na 90% mam Twój łuk :)

Odnośnie długości strzał, to 28" to 71cm + do tego nasadka i nock czyli z 1-2 cm, odległość od siodełka do podstawy strzały podstawki to 69 cm przy DL 30" więc to najmniejsza długość strzały jaka podejdzie. No chyba, że jakimś cudem nie umiem go ustawić na 30"- ale wszystkie moduły ustawiłem na G. Generalnie cięciwa jest daleko od moich ust przy naciągu do końca - myślałem, czy by hamulców nie wykręcić na próbę, ale podobno to nie zbyt dobry pomysł...

Koniec końców mam obecnie Powerflight 31" Spin 300 - ale dalej nie wiem czy to optymalnie czy za długo.

MayaMex słusznie prawi ;) Co do strzał to jestem w szoku - 28" dla DL 30" wydawało mi się jakoś koszmarnie za mało, ja po prostu daje od jakiegoś czasu o cal dłuższe strzały bo co łuk to potrafi mi inny naciąg pasować :)
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

WreX

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2022, 01:02:45 pm »
Na 90 % to masz mój łuk WreX :) ale te 10 % może pozostać dla CountDooku  ;D ale jak w temacie,  to te 28" są na granicy, bo jak wiesz wystają ok 2 cm za widełki, tylko, że jak zdecyujesz zmienić podstawkę, to te 2 cm może zabraknąć i lepiej dłuższe kupić zdecydowanie. Im dłuższe - tym bardziej giętkie czyli niższy spine, na chłopski rozum, trzeba. Kiedyś słyszałem, że ktoś kiedyś ściągnął stopery cięciwy w PSE którymś, wyszedł let of 100%  ;D podobno, ale ile w tym prawdy, a ile legendy miejskiej, to nie wiem, ja raczej nie odważył bym się:)

To wiem, że to Twój, bardziej chodziło o pierwszego właściciela  :D

To teraz pytanie, podstawkę lepiej ustawiać bliżej cięciwy czy dalej od niej? I co to zmienia?

Na razie postrzelam tymi strzałami 31" i zobaczymy jak będzie.

O tym Letoff 0% też gdzieś czytałem, tylko mi bardziej chodzi o 1" DL więcej.

jackbow

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 04, 2022, 02:16:44 pm »
Z tym letoffem to zależy od łuku i w niektórych egzemplarzach może być tak że po całkowitym wymontowaniu stopów faktycznie wejdzie w 100% letoff  i z tego co wiem potrzebna jest druga osoba coby przekręcić bloczki - ale to tak ze słyszenia ;)

Co do strzał to ja używam ok 1 cal krótszych od DL i jest optymalnie ale podstawka opadająca

Jak chodzi o podstawkę czy bliżej czy dalej od cięciwy  - z tego co mi wiadomo jak dalej to dłużej podtrzymuje strzałę (chyba lepiej) a jak bliżej to czasami może się przydać przy strzałach bardzo krótkich ;) 
PSE Response, Bowtech Carbon Icon, Obsession HB33 LH
..i kilka tradycyjnych łuczków:)

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2022, 02:42:25 pm »
Strzała nie może być za krótka a 28 calowa strzała do łuku ustawionego na 30 cali to chyba jakaś pomyłka w druku - naciągasz na full i strzała spada z podstawki natychmiast :D Wg mnie lepiej mieć nieco dłuższą strzałę(te 31,5" dla 30" naciągu będzie ok)

Jeśli zarówno strzałę, jak i długość naciągu mierzyć wedle standardów AMO, to w wielu łukach bloczkowych - z uwagi na umiejscowienie podstawki - spokojnie można używać strzał ok. 2 cale krótszych od długości naciągu. Tak, krótszych.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać absurdem, ale wystarczy sobie przypomnieć jak tę długość naciągu wg AMO się mierzy, czyli do najgłębszej części uchwytu na majdanie (lub do tzw. "berger hole"), plus 1 i 3/4 cala.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2022, 02:44:45 pm wysłana przez Dedal »

MayaMex

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2022, 03:00:25 pm »
nawiązując, kiedyś do naciągu 28" kupiłem Easton Axis docięte do 26,5" i były w sam raz, więc się to potwierdza

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2022, 03:06:21 pm »
nawiązując, kiedyś do naciągu 28" kupiłem Easton Axis docięte do 26,5" i były w sam raz, więc się to potwierdza

Sam strzelam z naciągu 29" strzałami długości ok. 27,5". ;)

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2022, 09:05:00 pm »
Strzała nie może być za krótka a 28 calowa strzała do łuku ustawionego na 30 cali to chyba jakaś pomyłka w druku - naciągasz na full i strzała spada z podstawki natychmiast :D Wg mnie lepiej mieć nieco dłuższą strzałę(te 31,5" dla 30" naciągu będzie ok)

Jeśli zarówno strzałę, jak i długość naciągu mierzyć wedle standardów AMO, to w wielu łukach bloczkowych - z uwagi na umiejscowienie podstawki - spokojnie można używać strzał ok. 2 cale krótszych od długości naciągu. Tak, krótszych.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać absurdem, ale wystarczy sobie przypomnieć jak tę długość naciągu wg AMO się mierzy, czyli do najgłębszej części uchwytu na majdanie (lub do tzw. "berger hole"), plus 1 i 3/4 cala.



To jestem w ciężkim szoku, tym bardziej, że to cale a nie centymetry ;) W przypływie odwagi skróciłem strzałę o 3 cm i kurde.. wciąż daję radę podnieść strzałę palcem, pomaga też długi grot :) Natomiast dalej za bardzo nie chcę skracać, bo lubię lekkie strzały i nie chciałbym zbytnio obniżać ich wagi. Ponadto jestem jeszcze przed osławionym „torque tunning” i mam jeszcze kawałek drogi dla podstawki w kierunku celownika, który może okazać się tym punktem G :D W sumie to dobre wieści, że jest spory zapas.
No ale zdziwiłem się  :)

Edit: Jednak rzeczywiście - cal niżej od mojego nominalnego naciągu strzała ma jeszcze centymetr zapasu + grot, nieźle :) :) No ale nie skracam bardziej, sprawdziłem tylko zaznaczając izolacją ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2022, 10:58:33 pm wysłana przez CountDooku »
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

Dochi

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Hyot Nitrux 30" #70 - dobór długości strzał (tak wiem znowu to samo)
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 12, 2022, 12:36:40 am »
Jak dla mnie te całe AMO standards dla długości naciągu są dla myśliwych a nie tarczowców, tam promień strzały musi wystawać o grubość palców przed majdan żeby się nie pochlastać żyletkami w czasie naciągania łuku.